Gorąca linia: UMiG przygotował podwyżki cen w Busku - czy osobliwy prezent mikołajkowy przegłosują radni? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Gorąca linia: UMiG przygotował podwyżki cen w Busku – czy osobliwy prezent mikołajkowy przegłosują radni?

18 listopada 2019 | Jarosław Kruk 18.11.2019 16:06 | | 17 komentarzy

Szanowny Panie Redaktorze, proszę zobaczyć sobie na projekty uchwał na najbliższą sesję, sprawdzić ile nam dop*****lą za śmieci  ? nóż się w kieszeni otwiera. Z 7 zł na 16…?? Radni szukają oszczędności w naszych kieszeniach.??takiej treści informacja wpłynęła dziś na konto redakcji infobusko.pl. Chwilowo nie mam możliwości jej zweryfikowania na e-stronie UMiG, ale osoba sygnalisty wydaje mi się na tyle wiarygodna,  że zakładam, iż to wiadomość prawdziwa i spieszę poinformować o tym co czeka Buskowian w najbliższej perspektywie.

Wywóz śmieci w Kielcach, tu nic nie kapie spod śmieciarek, 6.11.2019 /fot. Jarosław Kruk

Przeglądając media, wiem, że obecnie w imię ochrony środowiska, walki ze zmianami klimatu, itp. itd. kolejne miasta i gminy podnoszą opłaty za śmieci. Busko-Zdrój jak więc widać nie przysypia lecz idzie z duchem czasu i podobne rozwiązania spróbuje wprowadzić na swoim terenie.

Jak informuje wczorajszy, 17.11, tytuł na portalu money.pl: Podwyżki za śmieci to początek kłopotów. Samorządy zapłacą kary albo przerzucą je na mieszkańców. W nagłówku tej wiadomości jest napisane: Tegoroczne podwyżki za wywóz śmieci rzędu 300 proc. szokowały. W 2020 r. będzie jeszcze drożej. Od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. – Teraz jest średnio 30 proc., ale ze skomplikowanym wzorem, który pozwala na manipulacje danymi. Od nowego roku już nie będzie takiej możliwości .

Z tego wynika, że sygnalizowana przez mieszkańca Buska podwyżka opłat, nie będzie jedyną dodatkową daniną jaką władze samorządowe będą chciały uzupełnić gminny budżet…

Można mieć wszakże nadzieję, że lokalny parlament nie wyrazi na to zgody, że buscy radni nie podniosą rąk za podwyżkami. Coś takiego może się wydarzyć np. w Kielcach. Informuje o tym Radio Kielce w artykule z 13 XI: Seria podwyżek od prezydenta Wenty. Radni przeciwniZdaniem niektórych CK radnych podwyżek można byłoby uniknąć, zmniejszając liczbę wydatkówJeśli radni nie zdecydują się na zwiększenie opłat, miasto dopłaci do wywozu śmieci z budżetu.

Wygląda na to, że nadchodząca XVI Sesja Rady Miejskiej wyznaczona na 28 listopada będzie cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem mieszkańców. A zważywszy, że kilka dni później jest Święty Mikołaj, więc projekt podwyżki jest jakby prezentem od burmistrza i jego ekipy mieszkańcom pod choinkę. 28-ego okaże się czy i radni opowiedzą się za tą niespodzianką.

linki:

4 e-UMiG BZ: – Sesja XVI – projekty uchwał Rady Miejskiej na dzień 2019-11-28

4 e-UMiG BZ: – projekt uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

4 e-UMiG BZ: – projekt uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz za opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych

 


Jarosław Kruk – krótki komentarz: Cóż, tak to w życiu jest, że okres prosperity kiedyś się kończy i przychodzą trudniejsze czasy, które weryfikują dotychczasową rzeczywistość. W Biblii, z której ponadczasowych mądrości warto czerpać, jest np. fragment o 7 latach tłustych i następujących po nich 7 latach chudych jakie miały doświadczyć ówczesny Egipt. Lekarstwem miało być mądre i rozsądne gospodarowanie przez faraona dobrami w sprzyjających latach, tak by miał się czym posiłkować w latach trudnych, nie drenując zanadto poddanych.
Okres łatwych pieniędzy z Unii Europejskiej stopniowo się kończy. Samorządy czerpały pełnymi garściami z tego dobrodziejstwa. Na bazie tych pieniędzy powstawały w kraju, w gminie ze słońcem w herbie również,  liczne inwestycje. Wszystkie w opinii decydentów były mądre, potrzebne, najwyższej jakości itp. W mojej opinii jednakże, niestety rzadko przy ich planowaniu myślano o prawach ekonomicznych i potrzebie inwestowania w przedsięwzięcia, które będą generowały przyszłe dochody, dawały nowe źródła utrzymania. Przypominało to często życie na kredyt. Ale kredyty mają to do siebie, ze trzeba je spłacić.

Nadchodzące mniej korzystne realia wydaje się, że zweryfikują słowa, czyny i działania,  i pozwolą ocenić poszczególne władze z dalszej, a nie tylko chwilowej perspektywy.

A co do szukania środków do łatania budżetu – podzielam sugestię zawartą między wierszami informacji od sygnalisty – może władze samorządowe, miast sięgać po dodatkowe pieniądze do kieszeni mieszkańców powinny zacząć oszczędzać na sobie. Choćby na przykład przez prostą weryfikację etatów w urzędach i jednostkach podległych. Może się bowiem okazać, że skoro, jak informowałem na infobusko.pl 3.07.2019 w artykule: WP: Gang urzędników obiboków. Pracownicy widmo przez kilka lat ukrywali się w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim, to i pod buskim niebem są np. sztuczne czy zbędne etaty. A jak wiadomo przykład idzie z góry.
I jeszcze jedno – ciekaw jestem czy wśród ewentualnie wymienianych  przez władze powodów podwyżek znajdzie się troska o bezpieczeństwo.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

17 odpowiedzi na “Gorąca linia: UMiG przygotował podwyżki cen w Busku – czy osobliwy prezent mikołajkowy przegłosują radni?”

 1. ? pisze:

  No przeglosuja to radni

 2. Mieszkaniec Buska pisze:

  Tak, to prawda.

  https://dl.umig.busko.pl/projekty_uchwal/2019-11-28/2019_XVI_181.pdf

  Od stycznia 2020 r.:

  -odpady segregowane – 16 zł/osobę/miesiąc
  -odpady niesegregowane – 32 zł/osobę/miesiąc
  -odpady segregowane-domy z kompostownikiem – 13 zł/osobę/miesiąc

 3. Mieszkaniec Buska pisze:

  A tu inne podwyżki – min. wywóz szamba itd.

  https://dl.umig.busko.pl/projekty_uchwal/2019-11-28/2019_XVI_183.pdf

 4. Gosia pisze:

  Czemu radni od Pani Śliwy nie robia sprzeciwu?

 5. Droga redakcjo oraz czytelnicy i sympatycy. pisze:

  Co dalej w kwestii Łukasza Sz?

 6. Stop!!! pisze:

  Tak nie może być!!!
  Ciągle opłaty czy to za wodę gaz czynsz i do tego za śmieci czy ktoś w ogóle myśli o osobach starszych?

 7. Busko jak Warszawa? pisze:

  Czy Busko staje się jak Warszawa?

  Ostatnio pan prezydent Rafał T mówił że muszą być podniesione opłaty o wywóz śmieci tłumacząc się tym ze pis zrezygnowal z PIT dla mlodych. Trudno w to uwierzyć ponieważ Rafał T słynie z głupich wydatków i chorych inwestycji.

  Więc istnieje pytanie co tu w naszym mieście słońca się wyrabia? Czy Też jest ten sam problem?

 8. Haha pisze:

  Oo świry już mają nowe teorie spiskowe

 9. zosia do Gosia pisze:

  Czemu radni od Pani Śliwy nie robia sprzeciwu? bo może nadal są zajęci studiowaniem instrukcji obsługi tabletów, które otrzymali od podległego sobie burmistrza. Znając życie, może to im zająć kolejne 4 lata. Obudzą się jak zwykle tuż przed kolejnymi wyborami. A radni od Sikory nie muszą się wytężać, oni chyba wystarczy, ze spojrzą na burmistrza i już wiedzą jak mają głosować.

 10. Dość ubliżania innym! pisze:

  Haha
  18 listopada 2019 o 21:15

  Oo świry już mają nowe teorie spiskowe

  Przestań chamie ubliżać innym, bo tylko tyle potrafisz i naucz się kultury. Kto tu jest świrem? Co czytać nie umiesz? Jest dyskusja o podwyżce za śmieci, tak? Masz linki podane, wejdź, przeczytaj, takie są fakty.

  Tak to jest jak brakuje argumentów. Pozostaje tylko obrażanie i ubliżanie innym. To jest właśnie poziom obrońców, wiadomo kogo.

 11. Do powyżej. pisze:

  W pełni popieram! Dobrze, że ktoś wreszcie zareagował i powiedział prawdę. Dość hejtu i obrażania innych. Każdy ma prawo do swojego zdania, do wyrażania własnych poglądów, ale obrażanie innych, nazywanie ich „świrami” to nie tylko brak kultury. To zwykłe prostactwo i tak jak to wyżej określono, chamstwo. Swoją drogą, chyba komuś puszczają nerwy i dlatego tak reaguje i obraża innych. Widać prawda w oczy kole… Prawda o drakońskiej podwyżce śmieci komuś jest jak widać „niewygodna”…

 12. Boże załamka z tymi ludźmi pisze:

  Heh dobre teraz zwolennicy anty Sikora mają dosyć mowy nienawisci. NIEOSZUKUJMY SIE kogo cały czas swedza kukle że Busko się buduje że są tu inwestycje że Sikora już 3 kadencje rządzi i was swedza te kukle.
  Małpiak i park Rafał są otwarte od kilku miesięcy A wy dalej walkujecie temat o wycince w tych miejscach.
  Stary park np mogę powiedzieć że niepotrzebnie wycina się drzewa na osiedlach ale właśnie one stwarzają niebezpieczeństwo jak i są chore.
  Tak wam remont starego parku przeszkadza to weźcie się za kukle i zróbcie jakąś inicjatywę typu protest i ciekawe ile będzie tych zwolenników sprzeciwu.
  Bo każdy modry przed klawiaturą pokazywania wizji parkingów z boiskami na dachach,no ciekawe co na to Oliwkiewicz na te pomysły Kruka przecież obok stadionu mieszka i będzie śmierdziec.
  Hipokryci z was i tyle.

 13. Mieszkaniec pisze:

  Sami krecicie na siebie bat teoriami spiskowymi o masztach o szumilasie czy ze sikora jest jakims magnatem w bz itp A potem się dziwicie że ktoś was wyzywa od swirów!!!

 14. anty-Śliwa pisze:

  Jak głsował w sprawie podwyżek w poprzedniej kadencji popierany przez Pana radny wielokadencyjny gręda?

 15. Do tych, co na siłę wmawiają, że 2 X 2 = 5 pisze:

  „Teorie spiskowe”, powtarzacie to uparcie jak jacyś maniacy. Tacy mądrzy jesteście, to może mi powiecie, dlaczego Kielce prowadzą sprawę, która ma wiele wątków i z której Busko jest całkowicie wyłączone, a do przesłuchania jest kilkudziesięciu świadków?
  Co jest zakresem śledztwa? Ja wiem, a wy się domyślcie, jak jesteście tacy przemądrzali i wszechwiedzący…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl