MB: Co z tymi tężniami? Zachęcamy do zapoznania się z opinią eksperta na temat tej inwestycji - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

MB: Co z tymi tężniami? Zachęcamy do zapoznania się z opinią eksperta na temat tej inwestycji

17 maja 2019 | Młode Busko 12.02.2109/ Jarosław Kruk 15.05.2019 | | 7 komentarzy

W trzecim podejściu, po trudach, słoneczna Gmina wybrała wykonawcę inwestycji „Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalna uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju” i przystępuje do działania. Czy jednak wszystkie aspekty z nią związane zostały wzięte pod uwagę i wnikliwie przeanalizowane? Ciekawą opinię geologa górniczego na temat tężni można przeczytać na fb stronie Stowarzyszenia Młode Busko

Pod datą 12.02.2019 r. jest napisane:  Co z tymi tężniami?  Zachęcamy do zapoznania się z opinią eksperta na temat tej inwestycji. Zapraszamy do dyskusji. Czy są Państwo zwolennikami powstania tej inwestycji? Czy chcą Państwo wziąć na ten cel kredyt i zadłużyć Gminę na 30 000 000 zł?
http://wyslijto.pl/plik/h2x7ri2fiu 

Przesyłam moje opracowanie pod wnikliwą rozwagę przed podjęciem ostatecznych decyzji co do miejsca lokalizacji i wielkości tężni w Busku-Zdroju. Myślę że ten obiekt podniesie atrakcyjność turystyczną miasta ale nie z powodu walorów zdrowotnych ale środowiskowych. Mieszkańcy jak i osoby przyjezdne będą podziwiać estetyczne walory kikutów drzew w nowym jak i zabytkowym parku uzdrowiskowym. Sądzę, że zwycięży rozsądek jak nie włodarzy miasta to urzędników przydzielających dotacje.
A tak na marginesie to nie jest skandalem projektowanie czegoś w miejscu wykonanym za społeczne pieniądze a zabudowa parku znacząco pomniejszy wielkość terenów zielonych i wypoczynkowych przeznaczonych dla korzystających z walorów leczniczych naszego miasta?

Pozdrawiam
Mirosław Zardzewiały
Geolog górniczy


Dziś po kliknięciu na podany link wyświetla się komunikat: Plik został usunięty z serwisu WyslijTo.pl. Wielka szkoda, bowiem było to wielostronicowe merytoryczne opracowanie, którego autor  – specjalista w dziedzinie geologii, przez wiele lat menadżer ds. wydobycia wód mineralnych w gminie Busko-Zdrój – obszernie odniósł się do pomysłu wielkiej tężni w przyjętej lokalizacji. Podstawowym przedstawionym w nim argumentem przeciw było stwierdzenie, że solny aerozol generowany przez tak wielką tężnię, przy przeważających wiatrach od zachodu, spowoduje, że na sąsiadującym z nią obszarze drzewa starego parku – pomniki przyrody i najcenniejsze żywe dobro uzdrowiska – uschną! Stąd słowa: Mieszkańcy jak i osoby przyjezdne będą podziwiać estetyczne walory kikutów drzew w nowym jak i zabytkowym parku uzdrowiskowym.

Że taki scenariusz jest możliwy świadczy to, że do budowy tężni w parku miejskim przymierzała się też Środa Wielkopolska, ale zrezygnowała z tego pomysłu, ponieważ eksperci orzekli, że solankowy aerosol jest szkodliwy dla drzew i może spowodować ich uschnięcie. 

Geolog w opracowaniu odniósł się również szeroko i wnikliwie do zagadnienia zasobów wód mineralnych występujących na naszym obszarze, aktualnego ich stanu i sposobów ich eksploatacji. W jego opinii nie wygląda to optymistycznie.

 

◙ Podobne informacje:

 • infobusko.pl [17.05.2019]: – Wykonawca wybrany – Busko przystępuje do sztandarowej budowy kompleksu z tężnią
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “MB: Co z tymi tężniami? Zachęcamy do zapoznania się z opinią eksperta na temat tej inwestycji”

 1. Artur pisze:

  Czemu to redaktorek tak z tymi drzewami znów wyjeżdża? Uschną? trudno, posadzi się w ich miejsce nowe, ładne a przy okazji prześwietli się park, ptaki nie będą brudzić. Wystarczy popatrzeć jak teraz ładnie wygląda Małpi Gaj i były lasek przy Rafale! słońce, alejki, nowoczesne oświetlenie, ładne nasadzenia, w dwóch słowach pełna kultura!

 2. Łukasz Nowak pisze:

  Dlaczego radny chce zniszczenia ogródków na Kościuszki i przekształcenia ich w betonową pustynię? Na jakiej podstawie radny twierdzi, że są nielegalne?

 3. Łukasz Nowak pisze:

  Powyższe pytania oczywiście są do radnego Łukasza Szumilasa.

 4. […] lokalizacji obiektu trafiały na mur urzędniczy i niestety brak reakcji radnych. Szkoda. – Mirosław Zardzewiały – geolog górniczy: – Przesyłam moje opracowanie pod wnikliwą rozwagę przed podjęciem ostatecznych decyzji […]

 5. […] historii. Buskie władze samorządowe rozpoczęły właśnie budowę wielkiej tężni solankowej. Co o tej inwestycji sądzi specjalista, geolog górniczy Mirosław Zardzewiały: „Myślę że…– drzew które uschną od generowanego przez tężnię aerozolu solnego niesionego zachodnim, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl