W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?
Mówi się, że jedno duże drzewo można zastąpić przez 1200 sadzonek. Ja uważam, że nie da się go zastąpić niczym. Z całą swoją bioróżnorodnością, ze wszystkimi usługami ekosystemu, jakie świadczy ludziom w miastach, jest nie do zastąpienia. Kluczowym czynnikiem jest tu czas. Aby mieć duże drzewo, trzeba czekać 200 lat. Ani my, ani nasze dzieci tego nie dożyją. Tymczasem wycina się je w ciągu kilku minut, no może godziny. – mówi dr inż. Marzena Suchocka, wykładowca w Katedrze Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, kierowniczka Zespołu Badań i Analiz Stanu Zdrowotnego Zadrzewień na Terenach Zurbanizowanych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w rozmowie dla Expressu Bydgoskiego
Szymon Spandowski: – Podobno miasto jest przyjazne dla mieszkańców, kiedy ma 45 – 55 proc. pokrycia koronami drzew. Wtedy nawet takie upały. jak mieliśmy w czerwcu 2019, stają się znośne.
dr inż. Marzena Suchocka: – Tak, te 45 – 55 proc. to optimum, kiedy powietrze jest czyste, jest chłodno, a gospodarka wodna działa jak należy.
A co to znaczy pokrycie koronami drzew?
To taki współczynnik planistyczny. Robimy zdjęcie miasta i patrzymy, w ilu procentach jest ono zacienione przez drzewa.
Jak to wygląda w Polsce?
Na warszawskiej Pradze jest 8,5 proc. Naprawdę jest gorąco i naprawdę nie jest przyjaźnie. Beton kumuluje ciepło i nie chłodzi się nawet nocą. To jest bardzo stresujące dla organizmów ludzi. Człowiek w takich warunkach nie odpoczywa. Liczba zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza i wysokimi temperaturami, rośnie. To już naprawdę nie są żarty.
Do naszych włodarzy zaczyna to docierać. A jak wyglądają miasta tam, gdzie już dawno to dotarło?
Podam przykład Waszyngtonu, którego władze bardzo dbają o komfort swoich mieszkańców. Za 5 lat stolica USA będzie w 45 proc. pokryta koronami drzew.
Na zamówienie władz Wrocławia opracowała pani również standardy ochrony drzew w inwestycjach. Prosty, oparty głównie na ilustracjach poradnik z informacjami, co robić podczas różnych budów, a czego trzeba unikać. Moim zdaniem coś takiego powinno być biblią wszystkich zarządców dróg, włodarzy i innych inwestorów.
To informacja wizualna. Do każdej planszy projektowej dołącza się kod QR, który po zeskanowaniu przekierowuje nas do karty z wytycznymi. Wystarczy zeskanować kod, aby dostać łatwą, szybką informację, np. na temat ogrodzenia ochronnego, drogi technologicznej, cięcia w korzeniach, cięcia w koronie itp. Tak robią od lat Brytyjczycy, skutecznie chroniąc swoje drzewa. Co ważne… – cały artykuł i linki do Kart informacyjnych na źródłowej stronie Express Bydgoski – po kliknięciu na link
Jarosław Kruk: A może, zanim ruszą piły drwali by „zrewitalizować” buski Park Zdrojowy, władze słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie poprosiłyby jeszcze o opinię panią dr inż. Marzenę Suchocką?
Kazimierz Pawlak w jednej ze scen kultowego filmu „Kochaj albo rzuć” mówi: – Aaa… mądrego to i przyjemnie posłuchać. Przyjemnie i warto, szczególnie przed podjęciem ważnych i nieodwracalnych działań – dopowiem od siebie.
.
- infobusko.pl [29.11.2019]: – Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!
- infobusko.pl [02.11.2019]: – noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę
- infobusko.pl [31.10.2019]: – Do Redakcji: REWITALIZACJA PARKU – Wszyscy powinni usłyszeć o tym co planuje urzędnik, a co zatwierdza radny, a co podpisuje Burmistrz!
- infobusko.pl [06.11.2019]: – RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio)
- infobusko.pl [06.11.2019]: – UMIG: Ruszyły prace rewitalizacyjne w części parku zdrojowego w Busku-Zdroju a wraz z nimi w mieście pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych plotek
- infobusko.pl [07.11.2019]: – Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 1: 279+283+49=219 ?! Obawiam się, że ktoś wprowadza w błąd opinię publiczną
- infobusko.pl [29.12.2020]: – Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 2: Park Zdrojowy – szkółka drzewek czy ogród botaniczny
- infobusko.pl [10.01.2019]: – Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…
- infobusko.pl [14.11.2019]: – Małpiak-siekierezada: rewitalizacja, karczunek czy rabunek?
- infobusko.pl [8.11.2019]: – Czy niebawem wytną i zabudują Mały Małpiak? Słoneczna Gmina Busko-Zdrój sprzedaje kolejne nieruchomości
- infobusko.pl [02.08.2019]: – RK: Dlaczego uschły drzewa w Busku-Zdroju?
- infobusko.pl [12.11.2019]: – KO: Czy w Busku „rewitalizacja” równa się dewstacja?
- infobusko.pl [06.02.2020]: – Do Redakcji: Rozjeżdżanie Lasku Topolowego w Busku-Zdroju. Prośba o interwencję
- infobusko.pl [29.02.2020]: – Do Redakcji: Lasek Topolowy – podziękowanie za interwencję
- infobusko.pl [07.03.2020]: – TVP Opole: Pogrzeb „Karlika”. Symboliczne pożegnanie dębu w Gogolinie
10 odpowiedzi na “W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?”
W mieście liczą się tylko duże drzewa, a w Busku liczą się tylko drogie „inwestycje”, niekoniecznie mądre i potrzebne, ważne by drogie bo wtedy po prostu i prowizje są wyższe.
Oto kolejny przykład: otwarto oferty na tak zwaną w nowomowie urzędniczej „Adaptację budynków przy Bocznej”, a mówiąc po ludzku gruntowny, kapitalny remont za ok. 4 500 000 zł dwóch starych strupów budowlanych, nie przedstawiających żadnej wartości [https://dl.umig.busko.pl/bip/zp/2020/02/27/informacja_otwarcia_ofert_rsid_271_4_2020_zp.pdf]. A tymczasem najważniejszy i najcenniejszy obiekt historyczny w Busku, dawny zespół klasztorny przy kościele w rynku na naszych oczach idzie w kompletną ruinę i z każdym dniem chyli się ku upadkowi. I pies z kulawą nogą się tym nie przejmuje. Żaden z burmistrzów czy radnych, którzy przecież co święto idą na mszę do stojącego obok kościoła, siadają w pierwszych ławkach i żarliwie się modlą, nie pochyli się nad tą walącą się historyczną kolebką Buska. To wskutek ślepoty, głupoty czy jeszcze innej przyczyny?
Czy zatem celem głównym kolejnej rewitalizacji jest ochrona wartościowych i ważnych dla Buska obiektów czy może raczej wypompowanie z miejskiej kasy kolejnych milionów na kolejne pseudoinwestycje, tym razem na rewitalizację 2 historycznych bubli, tandetnych budowlanych gniotów, które były niczym i po rewitalizacji pozostaną niczym w porównaniu z klasztorem norbertanek?
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-99878
Proponuję, by wzorem Kielc, tudzież Wrocławia wspierać mieszkańców magazynujących na swych posesjach deszczówkę, jak również, by praktykować to na nieruchomościach komunalnych.
Komunikacja Miejska w Końskich:
7 linii głównych, 5 pomocniczych i 3 strefy taryfowe.
Małe sprytne busy, ale nowe z niskopodłogowymi wejściami, a nie spawane kartoflowozy z Raichu.
A do tego urocza pani za kierownicą 😉
Oglądam każde sesje rady miasta i jakoś żaden z radnych opozycji a w szczegolnosci byly kandydat na burmistrza pan Szydlowski nie ruszają tematu o rewitalizacji parku nic a nic zero tematu tak samo była kandydatka Pani Śliwa czy pan Gawin czy pan Cieślak.
Więc jeśli pan Kruk opisuje że umig wycina park a opozycja jak i Pan Szydłowski Pani Śliwa czy pan Gawin i Pan Cieślak z tym nic nie robią to znakiem takim że buska opozycja jest chujowa i chujowi sa ci ludzie co wspomnialem z nazwiska albo Pan Kruk jest w błedzie lub robi dezinformację i szczuje ludzi przeciwko ludziom.
Ludzie opamietajcie się żyjemy w jednym mieście w jednej gminie i w jednym powiecie a nikt poza panem Krukiem nikt się niewypowiada o wycince parku. Wstrzymajcie się od nienawisci od ataku obiektywnie to opisałem i patrząc na dzisiejszy park to się bardzo zmienił. Z 2 drzewa mi wycieli przy murku obok kortów tenisowych z którymi miałem bardzo fajne wspomnienia. Tak samo z 1 lub 2 drzewa wycieli przy murku obok Marconiego ale gdy zawsze przechodziłem przez park to widziałem obskurne murki zadrzewione zakrzaczone i może zrobią z tymi murkami coś ala jakieś miejsca do ogniska grila itp. Byliście przy Rafale na nowo wybudowanym chodniku łączącym Rzewuskiego z Rokosza??? Jestem dumny że ten łącznik powstał ale zniesmaczony że jest tam mało nowoposadzonych drzew. Według mnie jeszcze powinien być łącznik Rzewuskiego Rafał Wlokniarz i Małpi Gaj ale raczej to nierealne ale pomarzyć można heh.
A Ty co byś chciał by było na bocznej??
Dobra to jeśli tu komentatorzy nieraz opisują ciemne relacje buskich władz z buskimi biznesmenami że jest pewien układ np Korczakowa ma układ Sikora dał zgodę bo to popierala lub bracia Wieloch się budują bo układ bo popierali Sikore.
No dobra niech wam będzie!
Ale jeśli pan Łukasz Szumilas z panen Jarosławem Krukiem byli widywani na spotkaniach buskiej Solidarnej Polski
Prowadzonej przez pania Katarzynę jedna z żon braci Wieloch gdzie Szumilas robił sobie zdjęcia A pan Kruk był uchwycony jako „fotograf” to chyba jest coś nie tak.
Jest to udokumentowane na fanpage Solidarnej Polski Busko ma Facebooku a jeśli ktoś by usunął to jest coś takiego jak screen.
Wiec według mnie komentarze o jakiś układach to jest paranoja jeśli takie osoby spędzamy czas z takimi osobami.
No Łukasz nie ma jak się odnieść do tego ale jest Pan Kruk.
Wiec Panie Jarosławie czemu Pan przyzwala na takie komentarze??
Bo wolność słowa?? Bo to infobusko A komentarzy się nie usuwa??
Jeśli ludzie opisują układy które realnie da się obalic to albo ktoś rozsiewa plotki albo ktoś jest myślący inaczej lub ktoś świadomie to robi lub poprostu bo uwierzył w to.
Dziękuję że mogła to tu zamieścić i myślę że mnie nikt nie będzie wyzywac.
Pozdrawiam!
No jeśli takie autorytety jak pan Kruk i Szumilas byli widywani z pania Wieloch jak tu opisuje poprzednik to jest to czysta hipokryzja lub niewiedza albo akt chorob psychicznych opisywać teorie spiskowe o biznesmenach jeśli te dwa autorytety byli widziani z ta pania.
Chyba zatkało kakało bo cisza na info
[…] W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w … […]
[…] W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w … […]