Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów – a jak jest w Busku?
W 2020 r. za wywóz śmieci zapłacimy znacznie więcej, nawet kilkadziesiąt lub kilkaset procent, zwłaszcza gdy ich nie posegregujemy. Selektywna zbiórka odpadów dziś to już nie tylko dbałość o środowisko, ale także własny rachunek ekonomiczny. Warto zatem wiedzieć, jak we właściwy sposób pozbywać się śmieci. – informuje Amest Sp. z o.o.
Z regulacji Unii Europejskiej wynika, że od 2020 roku do ponownego przetworzenia ma trafiać co najmniej 50 proc. odpadów pochodzących z gospodarstw domowych – „przynajmniej takich jak papier, metal, plastik i szkło”. Przepisy dotyczą krajów członkowskich, w tym Polski. Jednakże, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, jeszcze w 2018 roku poziom selektywnie zebranych śmieci z naszych domów i mieszkań wynosił zaledwie 31,8 proc.
Próba realizacji ambitnego celu jest wspomagana przez działania państwa. W lipcu 2017 roku zaczął obowiązywać Jednolity System Segregacji Odpadów. Zgodnie z jego zasadami, śmieci dzielone są na cztery główne grupy (frakcje): papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło span style=”font-size: medium;”>oraz bio. Pojemników przeznaczonych na odpady może być jednak więcej – dopuszcza się selekcję szkła na bezbarwne i kolorowe. To, co nie może zostać przyporządkowane do żadnej z grup, musi trafić do pojemnika z odpadami zmieszanymi.
Co do czego, czyli jak wyrzucać śmieci
Część osób nie segreguje śmieci, błędnie uważając, że jest to kłopotliwa czynność. Tymczasem, wystarczy stosować się do jednej, głównej zasady podziału – należy oddzielać surowce nadające się do powtórnego wykorzystania od tych, które powinny trafić do utylizacji.
W przypadku metali i tworzyw sztucznych, recyklingowi podlegają przede wszystkim opakowania wielomateriałowe (np. kartony po napojach), plastikowe butelki i torby, zakrętki, opakowania po środkach czystości i kosmetykach czy puszki po żywności. Z kolei jako papier należy kwalifikować opakowania z kartonu i tektury, a także szeroko rozumianą makulaturę – gazety, czasopisma, zadrukowane kartki czy ulotki. Trzeba natomiast pamiętać, by nie wrzucać do pojemników na papier ręczników papierowych, papieru powleczonego folią lub po prostu mocno zabrudzonego (np. tłuszczem).
W kontekście segregowania szkła sprawa jest jeszcze prostsza – kosze przeznaczone są na butelki i słoiki po napojach oraz żywności, a także pojemniki po kosmetykach (jeżeli nie są trwale połączone z innymi surowcami). Co ważne, wyrzucane odpady nie muszą być umyte, gdyż i tak w sortowni są poddawane takiemu procesowi. Do przetworzenia nie nadają się wyroby porcelanowe, lustra czy szyby okienne. Odpady biodegradowalne to z kolei resztki jedzenia, gałęzie, kwiaty i niezaimpregnowane drewno. Nie należy jednak wrzucać do tego rodzaju pojemników np. kości i odchodów zwierząt oraz płyt wiórowych.
– To, czego nie wolno umieszczać w koszach czterech głównych frakcji, z reguły powinno znaleźć się w pojemnikach na odpady zmieszane. Nie można jednak zapomnieć o konieczności odrębnej utylizacji odpadów niebezpiecznych, takich jak zużyte baterie, świetlówki i sprzęt AGD/RTV czy lekarstwa po upływie daty ważności. Tego typu rzeczy mogą zostać oddane w specjalnie wyznaczonych miejscach (sklepy i apteki), a także gminnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – tłumaczy Dawid Okrój z Amest Sp. z o.o.
W przypadku braku pewności, co do właściwego przeznaczenia danego odpadu, warto odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Klimatu, na której znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące segregacji.
Segregacja bez tajemnic
Według obowiązujących wytycznych, pojemnik każdej frakcji odpadów musi mieć inny kolor. W tym aspekcie nie ma miejsca na dowolność: papier (niebieski), metale i tworzywa sztuczne (żółty), szkło (zielony, a jeżeli osobno zbierane jest szkło bezbarwne, taki kubeł musi mieć kolor biały), bio (brązowy). Termin, jaki samorządy mają na wymianę pojemników, to 30 czerwca 2022 roku. – Jednolity System Segregacji Odpadów pomoże we właściwym segregowaniu śmieci, a to niezwykle istotne, by ich jak największa ilość trafiała do recyklingu. Dzięki temu możliwe jest powtórne, bezpieczne wykorzystanie surowców, które w inny sposób nie tylko zostałyby zmarnowane, ale także stanowiłyby problem pod kąstem ochrony środowiska. Trzeba bowiem pamiętać, że i tak część śmieci nie nadaje się do odzysku i musi znaleźć się na składowisku odpadów lub zostać zutylizowana w spalarni – przypomina Dawid Okrój z Amest Sp. z o.o.
Jarosław Kruk: W teorii wszystko wygląda pięknie. Gorzej z praktyką. W ostatnim dniu starego roku miałem okazję w przyglądać się jak w Siesławicach odbywa się odbiór posegregowanych przez mieszkańców śmieci. Osobliwy był to widok, gdyż do jednego zasobnika auta trafiały wszystkie odbierane z posesji odpady. Worki żółte (metale i tworzywa sztuczne), niebieskie (papier) i zielone (szkło) lądowały we w jednej czeluści maszyny, która je na bieżąco zgniatała, tworząc wspólny śmieciowy mix-przekładaniec.
Patrząc na to zastanawiałem się po pierwsze po co więc ta cała segregacja u źródła skoro na wysypisko wszystko trafia jako jedna zmieszana masa? A po drugie – czy w sytuacji gdy śmieci są mieszane przy odbiorze przez służby oczyszczania to Gmina może i powinna naliczać mieszkańcom różne stawki opłat za śmieci, a jeśli tak to na jakiej podstawie? Moim zdaniem jest to nielogiczne i tak być nie powinno.
Inna rzecz – jaki jest sens wydawać pieniądze, angażować ludzi w akcje informacyjne odnośnie potrzeby i zasad segregowania śmieci, robić firmowane przez włodarzy eko lekcje czy konkursy dla dzieci, skoro tuż za ogrodzeniem, na oczach „uczniów” służby miejskie należące do „nauczyciela” niweczą całe przedsięwzięcie?
A jeśli w MPGK jest za mało samochodów do selektywnego odbioru śmieci to czy np. nie należało zrealizować tańszej tężni a za zaoszczędzone pieniądze kupić dodatkowe pojazdy. Z pewnością byłoby to zdrowsze dla środowiska w słonecznej gminie ze złotą monstrancją w herbie.
◙ Podobne informacje:
- Echo Dnia [07.12.2019] : – Znamy laureatów konkursu dla uczniów szkół z gminy Busko – Zdrój „Na ratunek ziemi- nasza misja segregacja i niższa emisja” (LISTA, ZDJĘCIA)
- infobusko.pl [27.11.2019]: – Do Redakcji: Ad Podwyżki śmieci – zaczęło się dramatyczne poszukiwanie pieniążków na inwestycje
- infobusko.pl [18.11.2029]: – Gorąca linia: UMiG przygotował podwyżki cen w Busku – czy osobliwy prezent mikołajkowy przegłosują radni?
- infobusko.pl [16.01.2020]: – RK: Kazimierza Wielka zmierza w kierunku uzdrowiska. Na początek basen mineralno-termalny – a w Busku?
- infobusko.pl [10.01.2020]: – RK: Gmina Pińczów coraz bliżej statusu uzdrowiska – a co z Buskiem?
- infobusko.pl [15.02.2019]: – W Busku „zamki na piasku” a w Solcu powstanie gigantyczny kompleks hotelowy
- infobusko.pl [14.01.2020]: – RK: Władze Końskich chcą wykorzystać kolejne rządowe dotacje na poszerzanie sieci dróg gminnych – a w Busku?
- infobusko.pl [29.11.2019]: – ED: GOŚC DNIA. Waldemar Sikora: Marka Buska-Zdroju jest bardzo mocna
- infobusko.pl [31.10.2019]: – Do Redakcji: REWITALIZACJA PARKU – Wszyscy powinni usłyszeć o tym co planuje urzędnik, a co zatwierdza radny, a co podpisuje Burmistrz!
- infobusko.pl [17.05.2019]: – Wykonawca wybrany – Busko przystępuje do sztandarowej budowy kompleksu z tężnią
- infobusko.pl [24.11.2019]: – Każdy sobie rzepkę skrobie – Czy megatężnia w Zdroju zaszkodzi „Krystynie” ?
5 odpowiedzi na “Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów – a jak jest w Busku?”
Widocznie ludzie szukaj zajęcia i szukaj w diurym w całym, ewidentnie widać że zbierają sama segregacji, wyżej w czytany artykule widnieje że do jednej komory, ewidentnie widać dwie i sama segregacja jest, jak Pan redaktor zauważył stary rok był inne zasady, nowy rok jest teraz i inne zasady ale podpisując to wszystko widać na zdjęciach sama segregacja więc ?
Kolego, patrz na zdjęcia i czytaj proszę ze zrozumieniem. Owszem, w śmieciarce są dwie komory, ale czy nie widzisz, że wszystko jest ładowane do jednej komory? Jaki więc sens ma ta cała segregacja, jeśli podjedzie śmieciarka i wszystko pójdzie do jednego zasobnika? A to, że to było w ostatni dzień roku, to nic nie zmienia, bo w zeszłym roku też była segregacja, tylko że na 4 frakcje, a teraz od 2020-ego jest na 5 frakcji. Skoro więc mieszkańcy posegregowali odpady (różnokolorowe worki), to czemu wrzucono to do jednej komory???
W BUSKU ŚMIECI SEGREGOWANE 14,50 ZŁ/OSOBY, A GDZIE INDZIEJ JAK JEST?
……………………………………………………………………….
Tuczępy – ceny za śmieci:
7 zł/osoby – segregowane
6 zł/osoby – segregowane z kompostownikiem
Powyżej 5-u osób w gospodarstwie domowym, nie ważne czy 6 czy 7 czy 10 osób, stawka jest taka sama, jak dla 5-o osobowego gospodarstwa!
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/od-grudnia-nowe-ceny-za-smieci-w-gminie-tuczepy-za-segregowane-mieszkancy-zaplaca-6-lub-7-zlotych-a-za-niesegregowane-21-zlotych/ar/c1-14645321
………………………………………………………………….
Pozostałe gminy powiatu buskiego:
Pacanów – segregowane z kompostownikiem 6 zł/osoby
Wiślica – segregowane z kompostownikiem 8 zł/osoby, bez kompost. 12 zł/osoby
N.Korczyn – segregowane z kompostownikiem 8,50 zł/osoby, bez kompost. 11 zł/osoby
Stopnica – segregowane 7 zł/osoby
Solec Z. – segregowane z kompostownikiem 7,50 zł/osoby, bez kompost. 12 zł/osoby
Gnojno – segregowane 9 zł/osoby
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/ceny-smieci-we-wszystkich-gminach-powiatu-buskiego-jak-zmienily-sie-stawki-raport/ga/c1-14565491/zd/40027675
………………………………………………………………………..
Starachowice – śmieci segregowane 12 zł/osoby
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-97499
………………………………………………………………………….
„Kielczanie będą więcej płacić za wywóz śmieci – 14 zł miesięcznie od osoby za śmieci segregowane.”
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-96720
………………………………………………………………………….
W sprawie podwyżki opłat za śmieci radni głosowali następująco:
ZA podwyżką
Błaszczyk Bogdan
Burchan Robert
Ciepliński Radosław
Kornaś Arkadiusz
Leszczyńska Teresa
Lewicki Jacek
Ozgowicz Jan
Prędka Danuta
Prędki Artur
Służalski Jerzy
Wach Jacek
Wielgo Barbara
Wojnowska Lucyna
Zwierz Andrzej
PRZECIW
Gajewski Witold
Gręda Marek
Konieczna-Różycka Magdalena
Lach Anna
Nurek Justyna
Szydłowski Jerzy
Zarobki Krzysztofa Kryczki, Prezesa MPGK Sp. z o. o. w Busku-Zdroju
Oświadczenia majątkowe na dzień: (czyli dochód za dany rok)
31.12.2015 – 144 660,59 zł rocznie, czyli 12 055,05 zł/miesiąc.
31.12.2016 – 169 360,29 zł rocznie, czyli 14 113,36 zł/miesiąc.
31.12.2017 – 187 154,13 zł rocznie, czyli 15 596,18 zł/miesiąc.
31.12.2018 – 203 875,00 zł rocznie, czyli 16 989,58 zł/miesiąc.
W ciągu CZTERECH lat zarobki Prezesa Kryczki wzrosły o 40,93 %,
z kwoty 144 660,59 zł do kwoty 203 875,00 zł rocznie,
czyli z kwoty 12 055,05 zł/miesiąc do kwoty 16 989,58 zł/miesiąc.
Pan Kryczka zarabia tyle co Premier Polski.
Czy zarobki P. Kryczki to nie jest aby skandal i kpina z nas mieszkańców w kontekście podwyżki o ponad 100 % ceny za wywóz śmieci?
https://pikio.pl/ile-zarabia-mateusz-morawiecki-premier-s/
„Ile więc zarabia premier? Za to stanowisko Morawiecki zgarnia 17 tys. złotych. miesięcznie.”
https://natemat.pl/229621,ile-zarabial-mateusz-morawiecki-zanim-zostal-premierem
„Natomiast jako premier dostaje dziś ok. 17 tys. zł brutto.”
JAKIE JEST UZASADNIENIE DLA TAK HORRENDALNEJ PODWYŻKI PENSJI W CIĄGU ZALEDWIE TRZECH LAT I TAK WYSOKIEGO WYNAGRODZENIA???
CZY P. KRYCZKA POWINIEN ZARABIAĆ TYLE, CO PREMIER KRAJU?