RK: Kazimierza Wielka zmierza w kierunku uzdrowiska. Na początek basen mineralno-termalny - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Kazimierza Wielka zmierza w kierunku uzdrowiska. Na początek basen mineralno-termalny – a w Busku?

16 stycznia 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 14.01.2020 / Jarosław Kruk 16.01.2020 | | 2 komentarze

W Kazimierzy Wielkiej podpisano dwie historyczne umowy. Pierwsza dotyczy budowy odkrytego basenu termalnego, druga kolejnej inwestycji – rurociągu, dzięki któremu „gorące” wody siarczkowe będą prowadzone do basenu z odwiertu z pobliskich Cudzynowic oraz budowy kotłowni termalnej. – informuje Radio Kielce

Wykonanie kilkudziesięciu odwiertów w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w celu poszukiwania ropy naftowej nieoczekiwanie wykazało, jako produkt uboczny, występowanie w rejonie kazimierskim na głębokości około jednego kilometra ogromnych zasobów wód podziemnych, zaliczonych do wód termalnych i siarczkowych.

W ramach inwestycji powstanie otwarty basen mineralno-termalny o wymiarach 10×18 m. Budowa jego, wraz z niezbędną infrastrukturą i parkingiem, to koszt 5,9 mln zł. Z kolei budowa rurociągu wód geotermalnych na odcinku Cudzynowice-Kazimierza Wielka oraz wykonanie otworu chłonnego kosztuje niespełna 6,2 mln zł. Dofinansowanie unijne to około 12 mln zł. Basen ma być gotowy już po koniec roku.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski nie kryje zadowolenia, że inwestycja wchodzi w etap realizacji. Jak podkreślił, Kazimierza ma ogromne zasoby wód podziemnych, zaliczonych do wód termalnych i siarczkowych, które jak najszybciej trzeba wykorzystać.

– Wszystko wskazuje na to, że w Kazimierzy Wielkiej może powstać miasteczko uzdrowiskowe, które da szansę dla rozwoju hotelarstwa, gastronomii, budownictwa pensjonatów, obiektów rehabilitacyjnych – mówi marszałek.

Adam Bodzioch burmistrz Kazimierzy Wielkiej zaznacza, że brak zakładów przemysłowych, a co za tym idzie świeże powietrze, woda, odkryte złoża i teren ponad 100 hektarów jest wielkim atutem.

– Mamy wiele pomysłów. Chcemy, aby … cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Władze Kazimierzy Wielkiej jak widać skutecznie i konsekwentnie realizują plan „uZdrojowienia” miasta w oparciu o posiadane ogromne zasoby wód podziemnych, zaliczonych do wód termalnych i siarczkowych. W zamyśle ma powstać miasteczko uzdrowiskowe, które da szansę dla rozwoju hotelarstwa, gastronomii, budownictwa pensjonatów, obiektów rehabilitacyjnych. Powstaną setki nowych miejsc pracy, budżet gminy zasili strumień nowych pieniędzy z podatków i będzie możliwy dalszy rozwój i kolejne inwestycje.
Jak czytamy – na początek do końca 2020 r. , kosztem  5,9 mln zł, powstanie otwarty basen mineralno-termalny o wymiarach 10×18 m. wraz z niezbędną infrastrukturą i parkingiem. Za dodatkowe 6,2 mln zł doprowadzona zostanie do niego rurociągiem woda z odwiertu. Łączny koszt zatem to 12,1 mln zł. Dofinansowanie unijne to około 12 mln zł. Coś pięknego!

Zadaje sobie więc pytanie: – Czy podobnego basenu mineralno-termalnego nie powinno mieć Busko-Zdrój?

W mojej ocenie taka inwestycja, znacznie bardziej niźli rewitalizacja alei Mickiewicza, super stadiony czy mega tężnia, podniosłaby atrakcyjność turystyczną i  wypoczynkową słonecznego kurortu. Uważam, że rozsądniej byłoby wybudować podobnie jak robią to inne miasta normalną tężnie, a za pół wartości stawianego w Nowym Parku kolosa przywrócić w Busku do życia otwarty basen, w dodatku mineralno-termalny.


Stopnica ma basen letni, w Kazimierzy Wielkiej do końca 2020 r. również będzie i to  mineralno-termalny.  Tymczasem  w Busku-Zdroju, międzynarodowym kurorcie sanatoryjnym, o ambicjach lokalnej metropolii,  basen letni jest, owszem, ale ….. w pamięci mieszkańców i na starych zdjęciach.

Póki co Busko ma Kąpielisko miejskie, a jakże – w Radzanowie, z tym drobnym zastrzeżeniem, że woda w nim chyba nadal nie nadaje się do kąpieli…

 

◙ Podobne informacje:

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “RK: Kazimierza Wielka zmierza w kierunku uzdrowiska. Na początek basen mineralno-termalny – a w Busku?”

  1. kate20 pisze:

    No nic, ważne, że będzie się zmieniało. Uzdrowiska mają przyszłość, o ile jednak nie zapomina się, że mieszkańcy muszą gdzieś pracować, zarabiać na swoje rodziny. Osobiście jestem zdania, że w dobrym mieście i jest miejsce na wypoczynek i na zmodernizowaną, nowoczesną fabrykę. Taką, która zrobi więcej dobrego , niż złego. https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-kielce/

  2. Marcin pisze:

    Ogólnie to rządzący nie są jedyną opcja dająca jakieś pomysły na inwestycje. Jest jeszcze opozycja która startowała z KWW śliwy i mieli pomysły podczas kampanii baseny itp Aquapark itp byla ta kiełbasa wyborcza. Mamy już ponad rok urzędowania nowej rady A tu zero takich pomysłów z buskiej opozycji.
    Więc po co było tyle krzyku podczas kampanii wyborczej jak ta opozycja (wy) nic nie robicie w tej radzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl