🇵🇱 77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

🇵🇱 77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

24 lipca 2021 | Infobusko.pl Jarosław Kruk 24.07.2021 | | 7 komentarzy

19 lipca 1944 r. , kilka kilometrów od Buska, w Lesie Wełeckim, Niemcy dokonali kolejnej masowej egzekucji. Zginęło w niej 29 osób.  W 77 rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w Pensjonacie Sanato 16 lipca 2021 r. odbyła się otwarta prelekcja historyczna historyk IPN pani dr Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik, w trakcie której zaprezentowane zostały szkicowo wyniki jej badań w zakresie zbrodni okupanta niemieckiego na terenie powiatu buskiego w okresie II wojny światowej.

Po prelekcji, by uczcić pamięć ofiar uczestnicy udali się w miejsca kaźni: pod pomnik w Lasie Wełeckim♂ oraz w Busku-Zdroju pod Willę Polonia♂, budynek dawnego klasztoru♂ oraz na cmentarz parafialny♂, na groby  dwóch z 29 osób zamordowanych 19 lipca 1944 r., żołnierzy AK:  kpt. Franciszka Naskręta ps. „Kruk” i Marcelego Jastrzębia ps. ” Szpilorek”♂.

>>>  Emocje nie tłumaczą błędów  <<<
Nasz Dziennik [28.11.2021]: – Z ks. prałatem Henrykiem Błaszczykiem, kapłanem, który po katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku wspólnie z ks. płk Markiem Wesołowskim, kapelanem BOR, pełnił posługę duszpasterską w Moskwie, rozmawia Marta Ziarnik♂

* * *

Poniżej prezentujemy wideorelację z tego wyjątkowego wydarzenia.

 

◙ GOŚCIE SPECJALNI:

 

16 lipca 2021 r.: W prelekcji i uroczystościach wzięli udział rekonstruktorzy z mieleckiej GRH im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” / fot. Karolina Trzeskowska-Kubasik; Ewa Bielecka

◙ Pomocy i wsparcia, za które organizatorzy serdecznie dziękują, udzielili:

IPN w Kielcach ♂
Pensjonat Sanato ♂
Nadleśnictwo Pińczów ♂
Parafia NPNMP w Busku-Zdroju♂
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Zacisze” ♂
Olejarnia Zagłoby ♂
Winnica Złota Wieś ♂
Biuro Rachunkowe DASMA ♂
Pan Frumencik ♂
Apteka z Plusem♂, Busko-Zdrój
– lek med. Maria Anielska
Kwiaciarnia Hubert Godzwon ♂
MAT-BUS ♂
Agencja Turystyczna „DAL” ♂


>>> W Mielcu powstaje największy w Polsce pomnik Żołnierzy Niezłomnych  <<<

nowiny24+ [07.06.2021]: -Rośnie pomnik Żołnierzy Niezłomnych na terenie Parku Leśnego „Góra Cyranowska” w Mielcu. Romuald Rzeszutek, wiceprezes mieleckiego stowarzyszenia Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, inicjator budowy monumentu, zapowiada jego odsłonięcie na 1 marca przyszłego roku, kiedy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

○ Pomnik pełen symboli

Monument, autorstwa artysty rzeźbiarza Józefa Opali z Koprzywnicy, absolwenta warszawskiej ASP, laureata wielu nagród i wyróżnień na wystawach ogólnopolskich, jest pełen symboli. To m.in. 5-metrowa kolumna z granitu, nazwana Drzewem Życia, która ma przypominać trudne losy naszego narodu. Na zwieńczeniu kolumny znajduje się odlany z brązu orzeł w zamkniętej koronie z krzyżem.

Końcówka prawego skrzydła jest urwana, co symbolizuje utraconą bezpowrotnie w czasie wojny i po wojnie elitę polskiego państwa.

W sercu kolumny został umieszczony ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, patronki Żołnierzy Niezłomnych. Przed podstawą pomnika zamontowano reliefy największych organizacji podziemnych – NSZ, AK i WiN. Te elementy już znajdują się w Parku „Góra Cyranowska”.

Kamień węgielny pomnika, poświęcony 1 marca ub. roku, stanowi łuska artyleryjska, w której umieszczono m.in. 100 kapsuł z ziemią z miejsc uświęconych męczeńską krwią bohaterów, „List do potomnych” na dwóch arkuszach miedzianych, monetę wybitą na 100-lecie odzyskania niepodległości, miniaturę ryngrafu, który znajduje się na pomniku, różaniec, a także zdjęcia i dokumenty.
„Korowód cieni” został zaprojektowany w dwóch wariantach – 7 lub 9 postaci, w zależności od posiadanych środków.

Romuald Rzeszutek ma nadzieję, że uda się zmieścić w kosztach i postawić 9 figur, w trzech trójkach: pierwsza to wspomniani Łukasz Ciepliński, Janina Przysiężniak i Leon Wanatowicz. Kolejne trójki to: rotmistrz Witold Pilecki, ks. Władysław Gurgacz „Sem” i Walerian Tumanowicz „Jagodziński” oraz gen. Emil Fieldorf „Nil”, mjr Dragan Sotirović „Draża” i ppor. Anatol Radziwonik „Olech” – dwaj ostatni to reprezentanci polskich Kresów.

Czekali na to kilkadziesiąt lat…
Romuald Rzeszutek często powtarza motto Żołnierzy Niezłomnych: „Chcieli nas zakopać! Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem…” [cd.♂]

  • Budowę monumentu można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto mieleckiego stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”. Numer konta 92 1240 2656 1111 0010 7031 5571, wpłata z dopiskiem: darowizna na budowę pomnika w Mielcu, Stowarzyszenie „Prawda i Pamięć”, ul. Wojsławska 2d, Mielec.


 

◙ Podobne informacje:

77. rocznica masowej egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna dr Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik – Pensjonat Sanato, 16.07 g.18:00

RK: Będą publikacje o terrorze niemieckim i zbrodni w Lesie Wełeckim – POSZUKIWANI SĄ ŚWIADKOWIE

KTK: Rozstrzelane wesele w Janinie, 19 lipca 1943 – nieznane fakty z powiatu buskiego w czasie II wojny światowej

KTK: Ofiary terroru niemieckiego spoczywające na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju

PH: Zbrodnie Wehrmachtu we wrześniu 1939 r. na terenie powiatu stopnickiego (buskiego)

Kalendarium: 20 czerwca 1944 żołnierze AK wykonali wyrok śmierci na E. Świerczewskim, agencie Gestapo, współsprawcy aresztowania Komendanta Głównego AK gen. Stefana Roweckiego „Grota”

NH: Jak „K-22” został „Jerzym”. Gestapowski szpicel na usługach UB żył sobie długo, dostatnio i szczęśliwie

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “🇵🇱 77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]”

  1. Zmowa milczenia pisze:

    O kredycie na 12 melonów jakoś redaktor „za mały” nie pisze…

    Czy Info Busko jest jak pogniłe śliwki – „licencjonowaną” opozycją?

  2. […] honorowa rekonstruktorów z mieleckiej GRH im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”♂ towarzyszyły prelekcji historyk IPN, pani dr Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik, wygłoszonej z okazji 77. rocznicy … /fot. Jerzy […]

  3. […] 77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl