77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

 

77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

24 lipca 2021 | Infobusko.pl Jarosław Kruk 24.07.2021 | | 1 komentarz

19 lipca 1944 r. , kilka kilometrów od Buska, w Lesie Wełeckim, Niemcy dokonali kolejnej masowej egzekucji. Zginęło w niej 29 osób.  W 77 rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w Pensjonacie Sanato 16 lipca 2021 r. odbyła się otwarta prelekcja historyczna historyk IPN pani dr Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik, w trakcie której zaprezentowane zostały szkicowo wyniki jej badań w zakresie zbrodni okupanta niemieckiego na terenie powiatu buskiego w okresie II wojny światowej.

Po prelekcji, by uczcić pamięć ofiar uczestnicy udali się w miejsca kaźni: pod pomnik w Lasie Wełeckim♂ oraz w Busku-Zdroju pod Willę Polonia♂, budynek dawnego klasztoru♂ oraz na cmentarz parafialny♂, na groby  dwóch z 29 osób zamordowanych 19 lipca 1944 r., żołnierzy AK:  kpt. Franciszka Naskręta ps. „Kruk” i Marcelego Jastrzębia ps. ” Szpilorek”♂.

Poniżej prezentujemy wideorelację z tego wyjątkowego wydarzenia.

 

◙ GOŚCIE SPECJALNI:

 

16 lipca 2021 r.: W prelekcji i uroczystościach wzięli udział rekonstruktorzy z mieleckiej GRH im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” / fot. Karolina Trzeskowska-Kubasik; Ewa Bielecka

◙ Pomocy i wsparcia, za które organizatorzy serdecznie dziękują, udzielili:

IPN w Kielcach ♂
Pensjonat Sanato ♂
Nadleśnictwo Pińczów ♂
Parafia NPNMP w Busku-Zdroju♂
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Zacisze” ♂
Olejarnia Zagłoby ♂
Winnica Złota Wieś ♂
Biuro Rachunkowe DASMA ♂
Pan Frumencik ♂
Apteka z Plusem♂, Busko-Zdrój
– lek med. Maria Anielska
Kwiaciarnia Hubert Godzwon ♂
MAT-BUS ♂
Agencja Turystyczna „DAL” ♂


>>> W Mielcu powstaje największy w Polsce pomnik Żołnierzy Niezłomnych  <<<

nowiny24+ [07.06.2021]: -Rośnie pomnik Żołnierzy Niezłomnych na terenie Parku Leśnego „Góra Cyranowska” w Mielcu. Romuald Rzeszutek, wiceprezes mieleckiego stowarzyszenia Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, inicjator budowy monumentu, zapowiada jego odsłonięcie na 1 marca przyszłego roku, kiedy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

○ Pomnik pełen symboli

Monument, autorstwa artysty rzeźbiarza Józefa Opali z Koprzywnicy, absolwenta warszawskiej ASP, laureata wielu nagród i wyróżnień na wystawach ogólnopolskich, jest pełen symboli. To m.in. 5-metrowa kolumna z granitu, nazwana Drzewem Życia, która ma przypominać trudne losy naszego narodu. Na zwieńczeniu kolumny znajduje się odlany z brązu orzeł w zamkniętej koronie z krzyżem.

Końcówka prawego skrzydła jest urwana, co symbolizuje utraconą bezpowrotnie w czasie wojny i po wojnie elitę polskiego państwa.

W sercu kolumny został umieszczony ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, patronki Żołnierzy Niezłomnych. Przed podstawą pomnika zamontowano reliefy największych organizacji podziemnych – NSZ, AK i WiN. Te elementy już znajdują się w Parku „Góra Cyranowska”.

Kamień węgielny pomnika, poświęcony 1 marca ub. roku, stanowi łuska artyleryjska, w której umieszczono m.in. 100 kapsuł z ziemią z miejsc uświęconych męczeńską krwią bohaterów, „List do potomnych” na dwóch arkuszach miedzianych, monetę wybitą na 100-lecie odzyskania niepodległości, miniaturę ryngrafu, który znajduje się na pomniku, różaniec, a także zdjęcia i dokumenty.
„Korowód cieni” został zaprojektowany w dwóch wariantach – 7 lub 9 postaci, w zależności od posiadanych środków.

Romuald Rzeszutek ma nadzieję, że uda się zmieścić w kosztach i postawić 9 figur, w trzech trójkach: pierwsza to wspomniani Łukasz Ciepliński, Janina Przysiężniak i Leon Wanatowicz. Kolejne trójki to: rotmistrz Witold Pilecki, ks. Władysław Gurgacz „Sem” i Walerian Tumanowicz „Jagodziński” oraz gen. Emil Fieldorf „Nil”, mjr Dragan Sotirović „Draża” i ppor. Anatol Radziwonik „Olech” – dwaj ostatni to reprezentanci polskich Kresów.

Czekali na to kilkadziesiąt lat…
Romuald Rzeszutek często powtarza motto Żołnierzy Niezłomnych: „Chcieli nas zakopać! Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem…” [cd.♂]

  • Budowę monumentu można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto mieleckiego stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”. Numer konta 92 1240 2656 1111 0010 7031 5571, wpłata z dopiskiem: darowizna na budowę pomnika w Mielcu, Stowarzyszenie „Prawda i Pamięć”, ul. Wojsławska 2d, Mielec.


 

◙ Podobne informacje:

77. rocznica masowej egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna dr Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik – Pensjonat Sanato, 16.07 g.18:00

RK: Będą publikacje o terrorze niemieckim i zbrodni w Lesie Wełeckim – POSZUKIWANI SĄ ŚWIADKOWIE

KTK: Rozstrzelane wesele w Janinie, 19 lipca 1943 – nieznane fakty z powiatu buskiego w czasie II wojny światowej

KTK: Ofiary terroru niemieckiego spoczywające na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju

PH: Zbrodnie Wehrmachtu we wrześniu 1939 r. na terenie powiatu stopnickiego (buskiego)

Kalendarium: 20 czerwca 1944 r. żołnierze AK wykonali wyrok śmierci na E. Świerczewskim, agencie Gestapo, współsprawcy aresztowania Komendanta Głównego AK gen. Stefana Roweckiego „Grota”

NH: Jak „K-22” został „Jerzym”. Gestapowski szpicel na usługach UB żył sobie długo, dostatnio i szczęśliwie

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]”

  1. Zmowa milczenia pisze:

    O kredycie na 12 melonów jakoś redaktor „za mały” nie pisze…

    Czy Info Busko jest jak pogniłe śliwki – „licencjonowaną” opozycją?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl