RK: Będą publikacje o terrorze niemieckim i zbrodni w Lesie Wełeckim - POSZUKIWANI SĄ ŚWIADKOWIE - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Będą publikacje o terrorze niemieckim i zbrodni w Lesie Wełeckim – POSZUKIWANI SĄ ŚWIADKOWIE

4 lutego 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 03.04.2020 / Jarosław Kruk 04.02.2020 | | 11 komentarzy

W przyszłym roku wydana zostanie monografia dotycząca ofiar z czasu II wojny światowej z terenu dawnego powiatu stopnickiego, dziś buskiego. Publikacja powstaje w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej pod nazwą „Terror okupacyjny na ziemiach polskich w latach 1939-1945″. – informuje Radio Kielce

Rozpoczęcie badań naukowych na ten temat zaproponowała Karolina Trzeskowska-Kubasik, rodowita busczanka, historyk z wykształcenia, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Prowadzi je pod przewodnictwem dr. Rafała Leśkiewicza.

Prace nad przygotowaniem wydawnictwa prowadzone są od trzech miesięcy. Polegają m.in. na poszukiwaniu dokumentów zarówno w archiwach, jak i bibliotekach. Poszukiwani są świadkowie historii, których relacje będą utrwalane.

Jak zaznacza Karolina Trzeskowska-Kubasik, do tej pory temat terroru okupanta był pomijany w polskiej historiografii. Dodaje, że na naszym rynku jest niewiele opracowań naukowych, a większość z nich pochodzi z okresu PRL albo najpóźniej z lat 90. XX wieku.

– Celem monografii jest… cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link


 

Jeżeli ktoś z Państwa rodziny zginął w czasie II wojny światowej, proszony jest o kontakt na adres: karolina.trzeskowska-kubasik@ipn.gov.pl lub telefonicznie na numer: 602 463 740

 


4  busko.travel: – Willa „Polonia”  – obiekt wzniesiony został w 1900 roku na posesji przy ulicy Mickiewicza pod numerem 7. Budowniczym obiektu był lekarz zdrojowy – doktor Julian Majkowski. Willa jest obecnie jedynym drewnianym budynkiem w obrębie tak zwanej „Buskiej starówki”.

W 1905 roku pierwszy właściciel willi dr Julian Majkowski sprzedał nieruchomość innemu lekarzowi zdrojowemu doktorowi Antoniemu Sulimierskiemu a ten z kolei doktorowi Leopoldowi Byrkowskiemu. Ten, tuż przed śmiercią, 10 czerwca 1938 roku  sporządził publiczny testament, w którym przekazał nieruchomość na rzecz „Bratniej Pomocy” działającej przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Darowizna służyć miała utworzeniu wieczystego kapitału, z którego odsetki przeznaczane miały być na wpisy dla studentów medycyny – chrześcijan.

Wraz z wybuchem II wojny światowej budynek zajęły okupacyjne władze hitlerowskie. Niemcy umieścili tu posterunek policji bezpieczeństwa (Siherheitspolizei) oraz Sąd Specjalny (Sondergericht). Funkcję szefa tych instytucji pełnił Hans Peters , krwawy kat miasta i powiatu buskiego, który został zabity w wyniku zamachu, zorganizowanego przez polskich partyzantów.
W okresie II wojny światowej w salach na piętrze budynku prowadzono przesłuchania aresztowanych, często z zastosowaniem okrutnych tortur. W piwnicach willi natomiast, urządzono areszt, gdzie osadzano zarówno aresztowanych jak i skazanych, głównie członków ugrupowań konspiracyjnych. Skazanych plutony egzekucyjne wywoziły do odległego o około 5 kilometrów od Buska Lasu Wełeckiego, gdzie dokonywano rozstrzeliwań. Ocenia się, że straciło tam życie 600 – 800 Polaków, z których większość dowieziono z aresztu w willi „Polonia”. Na przylegającym do aresztu podwórzu, hitlerowcy umieścili klatki ze specjalnie wytresowanymi psami, które rozszarpywały ciała żywych jeszcze, zmaltretowanych aresztantów.

Po zakończeniu wojny budynek został całkowicie wyeksploatowany przez urzędy i instytucje, które w nim kolejno rezydowały. W latach 1945 – 80 miały tu swoje siedziby : komitet miejski Polskiej Partii Robotniczej, biura Zarządu Powiatowego Związku Młodzieży Polskiej, Pogotowie Ratunkowe, Izba Porodowa, dyrekcja Zakładów Przemysłu Gumowego i Biblioteka Publiczna.
W 1980 roku stan techniczny obiektu kwalifikował go jedynie do rozbiórki. Zapobiegły temu działania Komitetu Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz środowisko kombatantów Armii Krajowej w Busku a także specjalnie utworzona Komisja Społeczna.
W latach 1980 – 89 przeprowadzony został kapitalny remont willi a władze miasta i gminy Busko-Zdrój zaakceptowały projekt utworzenia tu Galerii Biura Wystaw Artystycznych o nazwie „Zielona” oraz Muzeum Ziemi Buskiej. – cały obszerny tekst na źródłowej stronie busko.travel – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

11 odpowiedzi na “RK: Będą publikacje o terrorze niemieckim i zbrodni w Lesie Wełeckim – POSZUKIWANI SĄ ŚWIADKOWIE”

  1. eH!De pisze:

    Może przy tej okazji ktoś by wyjaśnił co się wydarzyło podczas 'rewitalizacji’ Bycoka?

  2. Do powyżej pisze:

    No co burmistrz Piotr Wąsowicz przeciął Bycoka dla atrakcji.
    Nawet nie zainstalował schodów tylko zrobił wejście pod wzniesienie z kamyczków.

  3. Do powyżej pisze:

    Nie o to chodzi.

  4. Mieszaniec Buska pisze:

    A trupka znaleźli chyba

  5. Współczesny terror - buscy policjanci próbowali wyłudzić mandat! pisze:

    https://www.youtube.com/watch?v=Hwpn92dLRug&feature=emb_logo

  6. […] RK: Będą publikacje o terrorze niemieckim i zbrodni w Lesie Wełeckim – POSZUKIWANI SĄ ŚWI… […]

  7. […] RK: Będą publikacje o terrorze niemieckim i zbrodni w Lesie Wełeckim – POSZUKIWANI SĄ ŚWI… […]

  8. […] RK: Będą publikacje o terrorze niemieckim i zbrodni w Lesie Wełeckim – POSZUKIWANI SĄ ŚWI… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl