bcpl: Ruszyła modernizacja Galerii Sztuki Zielona - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

bcpl: Ruszyła modernizacja Galerii Sztuki Zielona

23 stycznia 2022 | | | 2 komentarze

Rozpoczęła się modernizacja i przebudowa Galerii Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju. 29 grudnia 2021 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju została zawarta umowa pomiędzy Gminą Busko-Zdrój a Firmą „GMC” Sp. z o.o. – informuje za UMiG portal busko.com.pl

Dokument podpisali Burmistrz Waldemar Sikora oraz reprezentujący wykonawcę Prezes Dariusz Gozdek. Całkowita wartość inwestycji wyniesie ponad cztery miliony złotych.

>>> Ławeczka niepodległości w Busku-Zdroju  <<<
Radio Kielce [04.12.2018]: – W Busku-Zdroju stanęła jedna z pierwszych w regionie – multimedialna ławka niepodległości. Do końca roku na terenie województwa świętokrzyskiego ma być ich jeszcze sześć. Mieszkańcy Buska zgodnie podkreślają, że jest to dodatkowa atrakcja miejscowości i z pewnością na stałe wpisze się w krajobraz buskiego kurortu…

Planowany termin zakończenia robót to 29 listopada 2022r. Zakres prac obejmie między innymi: przebudowę parteru i poddasza budynku oraz rozbudowę w kierunku wschodnim, dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Modernizacja Galerii Sztuki „Zielona” to kolejny ważny element, mający poprawić estetykę naszego miasta. Projekt jest realizowany z…– cały artykuł i dron’foto na źródłowej stronie busko.com.pl♂

źródło: busko.pl♂


 

Busko.travel: – Willa „Polonia” wzniesiona została w 1900 roku na posesji przy ulicy Mickiewicza pod numerem 7. Budowniczym obiektu był lekarz zdrojowy – doktor Julian Majkowski. Willa jest obecnie jedynym drewnianym budynkiem w obrębie tak zwanej „Buskiej starówki”. Jest to parterowa budowla o powierzchni zabudowy około 200 metrów kwadratowych, z użytkowym poddaszem i wysoką podmurówką wzniesioną z kamienia.

○ busko.travel: … W okresie II wojny światowej w salach na piętrze budynku prowadzono przesłuchania aresztowanych, często z zastosowaniem okrutnych tortur. W piwnicach willi natomiast, urządzono areszt, gdzie osadzano zarówno aresztowanych jak i skazanych, głównie członków ugrupowań konspiracyjnych. Skazanych plutony egzekucyjne wywoziły do odległego o około 5 kilometrów od Buska Lasu Wełeckiego, gdzie dokonywano rozstrzeliwań. Ocenia się, że straciło tam życie 600 – 800 Polaków, z których większość dowieziono z aresztu w willi „Polonia”. Na przylegającym do aresztu podwórzu, hitlerowcy umieścili klatki ze specjalnie wytresowanymi psami, które rozszarpywały ciała żywych jeszcze, zmaltretowanych aresztantów

Frontowa, zachodnia strona obiektu, przylegająca do ulicy Mickiewicza posiada ryzalitową przybudówkę. Na jej parterze znajduje się ganek wejściowy, do którego wiodą ograniczone balustradami schody a nad gankiem usytuowana jest weranda, na którą wychodzą okna i drzwi ze środkowego pokoju piętra – facjaty. Od strony południowej znajduje się drugi ganek, przeszklony z odrębnymi schodami i wejściem.
Wschodnia strona willi przylega do niewielkiego placu, częściowo wykorzystywanego jako parking. Od strony północno- wschodniej do willi przylega parterowa drewniana oficyna, którą wzniesiono jako pomieszczenia mieszkalne dla służby, i która jest połączona z parterem willi. Od strony wschodniej znajduje się wejście do klatki schodowej wiodącej na piętro, gdzie obecnie znajdują się sale ekspozycyjne Muzeum Ziemi Buskiej.
W 1905 roku pierwszy właściciel willi dr Julian Majkowski sprzedał nieruchomość innemu lekarzowi zdrojowemu doktorowi Antoniemu Sulimierskiemu a ten z kolei doktorowi doktorowi Leopoldowi Byrkowskiemu.

Leopold Byrkowski♂ na łożu śmierci” w dniu 10 czerwca 1938 roku w obecności notariusza i czterech świadków sporządził publiczny testament, w którym postanowił o przekazaniu nieruchomości jako darowizny na rzecz… – cały wpis na źródłowej stronei Busko.travel

◙ Podobne informacje:

RK: Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju wypięknieje. To inwestycja warta ok. 4 mln zł

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “bcpl: Ruszyła modernizacja Galerii Sztuki Zielona”

  1. Operacja się udała. Pacjent zmarł pisze:

    Skoro Pan UMIG chyba nie wie sądząc z tekstu, że Willa Polonia to nie jest tylko Galeria Zielona, to uważam, że modlić się trzeba żeby ten zabytek po modernizacji i przebudowie nie wyglądał przypadkiem jak Małpiak po rewitalizacji.

  2. Co się stało z 3831 eksponatów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii, historii, militariów i numizmatyki przechowywanymi w Muzeum Ziemi Buskiej? pisze:

    Willa ” Polonia” to również „Muzeum Ziemi Buskiej”. „Muzeum Ziemi Buskiej zostało otwarte w 1990 roku, mieści się w odrestaurowanej przedwojennej willi „Polonia”, drewnianym budynku ze stylowymi elementami architektoniczno-rzeźbiarskimi elewacji oraz drewnianymi schodami wewnątrz i żeliwnymi detalami. Muzeum dzieli budynek z Galerią Sztuki „Zielona”. Muzeum zgromadziło 3831 eksponatów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii, historii, militariów i numizmatyki. Posiada następujące ekspozycje stałe: „Historia Miasta Buska, uzdrowiska i Ziemi Buskiej”, „Busko i Ziemia Buska w malarstwie, grafice i rzeźbie”, „Martyrologia miasta Buska”, „Mieszkańcy Buska i Ziemi Buskiej – więźniowie obozów koncentracyjnych i łagrów sowieckich”, ekspozycja pamiątek Krystyny Jamroz – sławnej śpiewaczki operowej i innych osób zasłużonych dla Buska i kultury narodowej oraz ekspozycja znalezisk archeologicznych z terenu Miasta i Gminy Busko i okolic. Muzeum organizuje również wystawy czasowe.” W artykułach o rozpoczętym teraz „remoncie Galerii Zielona” nie ma ani słowa o Muzeum i o tych cennych zbiorach. Gdzie je teraz można oglądać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl