Teatr z Kałkowa zaprasza w niedzielę, 16.01 do Strożysk na spektakl "Opowieść wigilijna" wg opowiadania Karola Dickensa | I ❤ Ponidzie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Teatr z Kałkowa zaprasza w niedzielę, 16.01 do Strożysk na spektakl „Opowieść wigilijna” wg opowiadania Karola Dickensa | I ❤ Ponidzie

13 stycznia 2022 | | | 5 komentarzy

W najbliższą niedzielę, 16 stycznia, na deskach Parafialnej Sceny Teatralnej w Strożyskach ze spektaklem „Opowieść wigilijna” wystąpi gościnnie amatorski Teatr Dramatyczny im. Ks. Infułata Czesława Wali. Jest to inscenizacja  słynnego opowiadania Karola Dickensa o zatwardziałym skąpcu Ebenezerze Scrooge`u, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzają duchy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, powodując jego moralną przemianę. Całość historii dopełniają polskie kolędy i pastorałki przebijające lodowatą duszę Scroog`a magiczną i ciepłą aurą wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia. Wstęp wolny. informuje i zaprasza proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, ks. Marek Wesołowski i tamtejsza wspólnota parafialna. 

Amatorski Teatr Dramatyczny im. ks. Czesława Wali w Kałkowie♂ istnieje już od 48 lat! Od samego początku związany jest z nim Maciej Bidziński, pochodzący z Kałkowa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie , który już jako mały chłopiec brał udział w przedstawieniach, spektaklach, przygotowywanych pod pieczą śp. ks. Czesława Wali, kustosza  i budowniczego Sanktuarium Maryjnego w Kałkowie♂. Od ośmiu lat występujący w teatrze mieszkańcy Kałkowa♂ i gminy Pawłów♂  doskonale wcielają się w bohaterów spektaklu pt. „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa♂. W nastałym 2022 roku również zapraszają na kolejne odsłony sztuki. Pierwsza „noworoczna” inscenizacja miała miejsce w sobotę 4 grudnia w Auli Św. Jana Pawła II przy Sanktuarium w Kałkowie-Godowie♂.

źródło: fb’Teatr Dramatyczny im. Ks. Infułata Czesława Wali♂

W 2014 roku aktorzy Teatru wyszli z propozycją przygotowania spektaklu o charakterze świątecznym.

Długo zastanawialiśmy się co zagrać. Zastanawialiśmy się nad jasełkami, scenkami z kolędnikami. Jednak po rozmowie z moim synem, który jest absolwentem łódzkiej filmówki, doszliśmy do wniosku, że powinno być to coś poważniejszego. Syn zaproponował spektakl oparty na powieści Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”. Napisał scenariusz, ja zająłem się reżyserią. Nikt do końca nie wierzył, że nam się uda. Tym bardziej, że na przygotowania mieliśmy mało czasu, bo próby zaczęły się pod koniec listopada 2014 r., a premiera odbyła się w Trzech Króli 2015 r.! – mówi na @stronie portalu starachowicki.eu reżyser Maciej Bidziński, który wciela się w rolę głównego bohatera.

Spektakl przedstawia słynną dickensowską opowieść o zatwardziałym skąpcu Ebenezerze Scrooge`u, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzają duchy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, powodując jego moralną przemianę. Całość historii dopełniają polskie kolędy i pastorałki przebijające lodowatą duszę Scroog`a magiczną i ciepłą aurą wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia.

„Opowieść wigilijna” w wykonaniu kałkowskiego teatru, to także scenki z kultury polskiej, śpiew kolęd i pastorałek. W godzinnym spektaklu bierze udział ponad 20 osób.

Niedzielna inscenizacja w Strożyskach o godzinie 18:00 będzie pierwszą dużą formą sceniczną na deskach miejscowej Sali Teatralnej im. Księży Biskupów Diecezji Kieleckiej, powstałej staraniem ks. proboszcza Marka Wesołowskiego i miejscowej wspólnoty parafialnej w wyremontowanych i odpowiednio zaadoptowanych dawnych pomieszczeniach gospodarczych. Do tej pory w oddanej do użytku i poświęconej przez bp. Mariana Florczyka w 2019 r. Sali Teatralnej realizowane były mniejsze formy sceniczne.

Wstęp wolny.

W imieniu Gospodarzy i aktorów Teatru Dramatycznego im. Ks. Infułata Czesława Wali serdecznie zapraszamy!🗓Kiedy: 16 stycznia 2022 r. (niedziela)
⏰Czas: 18:00
🏠Gdzie: Parafialna Scena Teatralna, 28-136 Nowy Korczyn, Strożyska 64


 

❤ Ponidzie: Strożyska to miejsce o bogatej, sięgającej co najmniej 4 tysięce lat wstecz historii. Mało kto wie, że to właśnie Jan Pakosławic z tych Strożysk był założycielem i właścicielem stolicy Podkarpacia, Rzeszowa, któremu prawa miejskie nadał król Kazimierz Wielki 19 stycznia 1354 r. [więcej informacji na stronach Wikipedii: – Strożyska – po kliknięciu na link].

A będąc już w tej okolicy warto odwiedzić świętokrzyskie Mazury – Stawy na Górkach. To mekka dla ornitologów i wędkarzy, ale też miejsce gdzie można zakosztować prozdrowotnej atmosfery czasów dinozaurów w tamtejszej komorze normobarycznej ( z daleka widoczna lśniąca, podłużna „kapsuła czasu”).
Warto również zajrzeć do Wiślicy♂ by popatrzeć jak tworzy się nowa odsłona Kolegiaty Wiślickiej , Domu Długosza i Muzeum Archeologicznego♂, dla przyjemności podniebienia spróbować wytwarzanych tradycyjnie od 1956 r. lodów „Bałaga” w rynku, vis a vis świątyni lub „dotknąć” Nidę♂  podobnie jak latem 2020 r.  Aleksander Doba, „pogromca Atlantyku”♂ .

Warto też, choćby na chwilę, zawitać do królewskiego miasta Nowy Korczyn♂ . To miejsce pełne historii. Należy wiedzieć, zwłaszcza na Ponidziu, choćby to, że słynny Hołd pruski w Krakowie♂, to nie była to jedyna w naszej historii symboliczna publiczna ceremonia oddania się wasala – wielkiego mistrza krzyżackiego, władzy suwerena – króla Polski. Podobne doniosłe akty historyczne miały miejsce kilkunastokrotnie. Pruskie hołdy lenne♂ składane były władcom Polski w latach 1466–1657. Trzeci z jedenastu hołdów miał miejsce 1479 w… Nowym Mieście Korczynie . Wówczas to, 9 października, w ważnym w tamtej epoce grodzie u zbiegu Wisły i Nidy, wielki mistrz Martin Truchsetz von Wetzhausen♂ złożył hołd lenny Kazimierzowi IV Jagiellończykowi♂.

Również warto wiedzieć, że dwa wieki wcześniej, w oddalonym od Nowego zaledwie o kilka kilometrów, Starym Korczynie, 21 czerwca 1226 r. na świat przyszedł Bolesław V Wstydliwy♂, książę krakowski  i sandomierski , ostatni przedstawiciel małopolskiej linii Piastów., mąż św. Kingi, władca, który na błoniach leżącej opodal Pińczowa ponidziańskiej wsi Kopernia♂,  5 czerwca 1257 r., podczas zjazdu rycerstwa, nadał przywilej lokacyjny dla… Krakowa♂.

Serdecznie zapraszam na Ponidzie, polecam, naprawdę warto!

○ Górki, Nowy Korczyn, Strożyska, Wiślica / fot. Jarosław Kruk


◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: Strożyska – Moniuszko, Chopin, Paderewski – „Z klasyką przez Polskę” – koncert w kościele, 2 sierpnia, 13:00 [AKTUALIZACJA]

I ❤ Ponidzie: „Habemus matrem”. Watykan zadecydował. Święta Kinga patronką Nowego Korczyna, miasta, w którym w 1479 odbył się hołd pruski

RK: Most w Nowym Korczynie połączony, na przejazd trzeba jeszcze poczekać – a buski stadion i Radzanów kiedy?

Koncert Świąteczny w kościele św. Brata Alberta – 6 stycznia 2022 – [VIDEO/FOTO]

e-Spotkanie „W Dialogu” z aktorką Ewą Dałkowską, 30 grudnia, 18:30 [VIDEO LIVE]

77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

 

.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “Teatr z Kałkowa zaprasza w niedzielę, 16.01 do Strożysk na spektakl „Opowieść wigilijna” wg opowiadania Karola Dickensa | I ❤ Ponidzie”

  1. […] Teatr z Kałkowa zaprasza w niedzielę, 16.01 do Strożysk na spektakl „Opowieść wigilijna&#… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl