TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]

19 stycznia 2021 | Jarosław Kruk 18.01.2021 | | 125 komentarzy

Mimo siarczystych mrozów za oknem, w minioną sobotę w podbuskim Szczaworyżu było bardzo gorąco. Wiejską atmosferę mocno rozgrzała wizyta telewizyjnej ekipy programu ALARM!♂ Mieszkańcy nie godzący się z podjętą przez  buskich samorządowców decyzją o zamknięciu tutejszego Ośrodka Zdrowia  zwrócili się o pomoc do dziennikarzy TVP1.

Jednym z tematów odbywającej się 22.X.2020 w sposób zdalny XXVII Sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju była kwestia zamknięcia wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu♂, lecznicy pod opieką której pozostawało kilkuset pacjentów.

○ Szczaworyż, 18.01.2021: Informacja w oknie miejscowego Ośrodka Zdrowia / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Na @stronie infobusko.pl, pod artykułem na ten temat♂ jeden z komentatorów zamieścił wpis:

– Czy ktoś może napisać jaką decyzję bardzo wrażliwi na potrzeby mieszkańców radni podjęli odnośnie propozycji likwidacji Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu? Nie widziałem tego fragmentu Sesji. Z tego co widziałem to się dowiedziałem, że UMIG nie ma pieniędzy na utrzymanie Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu…. Ośrodka zdrowia z pomocy którego korzysta 500 pacjentów…. Ciekawe, ciekawe…. UMIG ma 25 mln na bodaj najdroższą w Polsce, baaardzo potrzebną mieszkańcom miasta i sołectw tężnię, a nie ma na utrzymanie Ośrodka zdrowia dla 500 pacjentów… UMIG ma 9 mln na baaardzo potrzebną mieszkańcom miasta i sołectw złotą kładkę na Górkę i przebudowę Rokosza a nie ma pieniędzy na utrzymanie Ośrodka zdrowia i lekarzy dla 500 pacjentów… UMIG ma też 4,5 mln na Ośrodek Aktywności Społecznej przy Bocznej ale przecież by on miał sens, by seniorzy z niego korzystali to muszą być zdrowi, a żeby byli zdrowi to muszą mieś opiekę lekarską… W dodatku jeśli zlikwidowany zostanie Ośrodek w Szczaworyżu to czym będą dojeżdżać 500 pacjentów tego ośrodka do przychodni w Busku jak nie ma komunikacji miejskiej bo na nią UMIG też nie ma oczywiście pieniędzy, choć 4 miliony poszło na krótką wątpliwej potrzeby ulicę Czernikiewicza. Niektórzy mają auta ale co mają zrobić ci co nie mają auta? Przydupasy Sikory zaraz pewnie napiszą podobnie jak w przypadku mieszkańców Kolonii Górka, że gorszy sort którego nie stać na auto niech sobie radzi sam, bo przydupasów UMIG ten problem nie dotyczy przecież. A przecież gdyby nie tężnia, nie kładka, nie OAS, nie słoneczka po ponoć 20tys to byłyby pieniądze na utrzymanie ośrodka w Szczaworyżu, na odpowiednie pensje dla lekarzy, na właściwą opiekę lekarską, byłoby na komunikację gminną…… eh……..

Szczaworyż, 18.01.2021 / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Podobne wątpliwości miało chyba dużo więcej osób, skoro po apelu o pomoc skierowanym do telewizyjnej redakcji ALARMU! w Szczaworyżu w sobotę , 16 stycznia, mimo przenikliwego zimna zjawili się dziennikarze z ekipą TVP1. Przed kamerą w ożywionej dyskusji o Ośrodku Zdrowia wzięli udział mieszkańcy i przedstawiciele buskich władz samorządowych z burmistrzem Waldemarem Sikorą na czele. Zarejestrowany materiał będzie wyemitowany w pierwszym programie TVP, we wtorek, 19 stycznia o godzinie 20.10.

 


 

Jarosław Kruk: By mieć więcej informacji, zebrać własny materiał i wysłuchać głosów stron konfliktu 19 stycznia udałem się wraz z panią redaktor Martą Gajda z Radia Kielce do Szczaworyża.

W miejscowości, której nazwa pochodzi od bijącego tu od wieków obficie czystą wodą źródła, rozmawialiśmy z jej sołtysem, panem Romanem Duszą, jak również kilkoma innymi osobami.

Powyżej udostępniam zarejestrowane ich wypowiedzi,  ich komentarze odnoszące się do  zatwierdzonej przez buskich radnych likwidacji miejscowej przychodni, instytucji bardzo ważnej w życiu lokalnej społeczności, szczególnie w dobie pandemii COVID-19 i temacie budzącym ogromne emocje.

Uważam, że dla lepszego poznania problemu warto wysłuchać przedstawionych w rozmowie argumentów. Niestety, obawiam się, że buscy radni, którzy powinni być „głosem ludu”, przed zajęciem stanowiska na XXVII Sesji RM w sprawie likwidacji tutejszego Ośrodka Zdrowia, instytucji tak ważnej dla tysięcy mieszkańców okolicznych miejscowości,  bodaj w ogóle nie pochylili się z należytą uwagą  nad tym zagadnieniem i nie znaleźli czasu na podobne rozmowy. Szkoda…

 

◙ Podobne informacje:

Społeczny Komitet Protestacyjny Obrony Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu: Pismo do Burmistrza Waldemara Sikory

ZET: Burmistrz w czasie pandemii wyrzuca przedszkole z gminnego budynku – osobliwa promocja miasta [ AKTUALIZACJA / VIDEO/FOTOGALERIA]

Bcpl: Kolejne buskie przedszkole z kłopotami – Językowa Akademia Przedszkolaka bez placu zabaw?

Pawilony socjalne czy zapomniane slumsy kilkadziesiąt metrów od zardzewiałej kładki za 9,5 mln, kilkaset od tężni za 25 mln i kilka kilometrów od Ośrodka Aktywności Społecznej za 4,5 mln?

Noworoczny niedzielny spacer po rewitalizowanym Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju

Do Redakcji: Krew burzy się w żyłach jak patrzy się na „rewitalizację” ulicy Rzewuskiego

RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…12,0 mln

Gorąca linia: Radio Kielce spotka się jutro o 9:00 z mieszkańcami Dobrowody i Olganowa. Temat: obwodnica.

Do Redakcji: Miliony na Czernikiewicza a Polna nadal w pola…

TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

125 odpowiedzi na “TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]”

 1. Armanii pisze:

  Kolejne plotki jak plotki ze wsi że proboszcz ze Szczaworyża chce przejąć grunt. W końcu nie ma co się dziwić bo gmina Busko żyje z plotek.

 2. Czy jest to prawda że remont Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu został wykonany w podobny sposób jak "remont" kotłowni BSCK za czasów wesołego Witka? pisze:

  Czy jest to prawda że lista prac i materiałów zawartych w fakturach remontowych odbiega znacząco od tego co w Ośrodku Zdrowia w Szczaworyżu zostało faktycznie zrobione? Czy to że ponoć ta chałtura zaczyna wyłazić nie jest przyczyną zamknięcia Ośrodka? Czy nie jest planowana adaptacja na nowe potrzeby poprzedzona remontem który ma zatrzeć ślady zrobionej chałtury?

 3. Czy jest to prawda że alejki w nowym Parku wykonywane za czasów wesołego Witka zostały wykonane w podobny sposób jak "remont" kotłowni BSCK? pisze:

  Czy jest to prawda że alejki w nowym Parku wykonywane za czasów wesołego Witka zostały wykonane w podobny sposób jak „remont” kotłowni BSCK? Czy jest to prawda że przy ich rozbiórce w trakcie budowy tężni widać było wyraźnie że sposób wykonania tych alejek odbiega znacząco od tego co było w projekcie i w fakturach wykonawców?

 4. Czy to prawda o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że podobnie jak "remont" kotłowni BSCK w ramach tej samej unijnej rozbudowy BSCK za czasów wesołego Witka została wykonana klimatyzacja sali widowiskowej BSCK? pisze:

  Czy to prawda o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że podobnie jak „remont” kotłowni BSCK w ramach tej samej unijnej rozbudowy BSCK za czasów wesołego Witka została wykonana klimatyzacja sali widowiskowej BSCK? Czy to prawda że klimatyzajca ta co jest w BSCK odbiega znacząco od tego co było w projekcie i w fakturach wykonawców?

 5. Czy prawdą jest, to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że burmistrz wesoły Witek c.d. pisze:

  Czy prawdą jest, to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że burmistrz wesoły Witek zrobił to co nie chciał zrobić burmistrz Stefan Komenda, to znaczy sprzedał Włókniarzowi po osobliwej cenie hektary gruntów miejskich położone pomiędzy Włókniarzem a ulicą Rzewuskiego, na czym Busko, oczywiście w przeciwieństwie do wybranych osób, wyszło jak Rosja na sprzedaży Alaski?

 6. Czy prawdą jest, to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za burmistrza wesołego Witka nie tylko sanatorium Włókniarz kupiło atrakcyjną ziemię od gminy po osobliwie okazyjnej cenie? pisze:

  Czy prawdą jest, to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za burmistrza wesołego Witka nie tylko sanatorium Włókniarz kupiło atrakcyjną ziemię od gminy po osobliwie okazyjnej cenie? Czy to prawda, że nie było to tylko na ładne oczy?

 7. Rozpoczyna się akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej z Koalicji Obywatelskiej. A w Busku? pisze:

  https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2775052,Agnieszka-Wojciechowska-van-Heukelom-o-odwolaniu-Hanny-Zdanowskiej-teraz-jest-to-mozliwe

 8. goniec pisze:

  Podobno w BOSIR na kierowniczym stanowisku zatrudniony został brat burmistrza Sikory, to prawda?

 9. […] i ich mieszkańcy żyją jak przodkowie 100 lat temu za Sławoja Składkowskiego♂ oraz w dobie pandemii Covid-19, w podbuskim Szczaworyżu zamyka się Ośrodek Zdrowia♂, w którym chęć leczenia deklaruje blisko 1000 […]

 10. Czesław Miłosz ''Który skrzywdziłeś'' pisze:

  poezja łagodzi obyczaje, dla oddechu proponuję wiersz noblisty Czesława Miłosza

  Który skrzywdziłeś

  Który skrzywdziłeś człowieka prostego
  Śmiechem nad krzywdę jego wybuchając,
  Gromadę błaznów koło siebie mając
  Na pomieszanie dobrego i złego,
  Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
  Cnotę i mądrość tobie przypisując,
  Z ło te medale na twoją cześć kując,
  Radzi że jeszcze dzień jeden przeżyli,
  N ie bądź bezpieczny. Poeta pamięta.
  Możesz go zabić — narodzi się nowy.
  Spisane będą czyny i rozmowy.
  Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
  I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl