KPPSP: Gwałtowna burza i silne opady deszczu na terenie powiatu buskiego [FOTO / VIDEO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

KPPSP: Gwałtowna burza i silne opady deszczu na terenie powiatu buskiego [FOTO / VIDEO]

13 lipca 2021 | Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju / busko.com.pl 12.07.2021 / Jarosław Kruk 12.07.2021 | | 20 komentarzy

W niedzielę, 11 lipca 2021 r. w godzinach wieczornych nad częścią powiatu buskiego przeszła burza z nawalnym deszczem. Buska Straż Pożarna interweniowała łącznie 39 razy. – informuje za Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju portal busko.com.pl 

Wskutek wezbrania wód opadowych mocno ucierpiała również Klinika Zdrowia i Urody przy ul. Rokosza w Zdroju.

Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Busku-Zdroju ok. godziny 18.30 wpłynęły pierwsze zgłoszenia związane ze zdarzeniami związanymi z przejściem burzy, intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi porywami wiatru

Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic, podwórzy oraz powalonych drzew. Na terenie miejscowości Busko – Zdrój w wyniku intensywnego opadu deszczu ucierpiały budynki użyteczności publicznej takie jak Szpital Uzdrowiskowy „Krystyna” oraz Sanatorium Uzdrowiskowe „Nida Zdrój”, w których doszło do zalania części pomieszczeń znajdujących się w poziomie piwnic.

W niedzielę do godziny 22.30 strażacy powiatu buskiego interweniowali łącznie 39 razy. Działania zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej PSP i OSP polegały na usuwaniu szkód powstałych w wyniku silnych opadów deszczu oraz porywów wiatru tj. pompowaniu wody z zalanych pomieszczeń, usuwaniu wiatrołomów. W wyniku powstałych zdarzeń nikt  z mieszkańców naszego powiatu nie odniósł obrażeń.

źródło: KPPSP Busko-Zdrój

Zdjęcia: M.Musiał, K.Kuza, KPPSP Busko-Zdrój [ więcej zdjęć w galerii na źródłowej stronie busko.com.pl

↑ Zdrój, skrzyżowanie Lipowej z Rokosza

↑ Staw Niemmiecki

Znaczne spiętrzenie wód opadowych wystąpiło na wysokości budowy „Kładki na Górkę”

◙ Podobne informacje:

List do Redakcji: ?”Busko, mamy problem”. Zapada się asfalt przy studzienkach kanalizacji sanitarnej

TP: „Mamy XXI wiek, a nie mamy kanalizacji. To kpina z mieszkańców!” | JKR: Dziesiątki milionów w Zdrój, a tymczasem 40% buskich sołectw żyje jak 100 lat temu za Sławoja Składkowskiego

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

20 odpowiedzi na “KPPSP: Gwałtowna burza i silne opady deszczu na terenie powiatu buskiego [FOTO / VIDEO]”

  1. moherek pisze:

    Tusk wrócił to nadeszły burze przypadek?

  2. do lasu na grzyby do parku na ryby pisze:

    Burza zafundowała mieszkańcom darmowe ryby na nadchodząca Wigilię. Ryby hodowane w oczkach przy pirackim statku rozpłynęły się po całym parku i teraz wystarczy się tam przejść i pozbierać sobie na trawnikach ile kto chce.

  3. Łukasz Nowak pisze:

    Takie podtopienia, jak na zdjęciu to wynik BETONOWANIA MIASTA.

    Pora skończyć z obłędem budowy kolejnych parkingów, które i tak nie wystarczają, za to utworzyć wreszcie KOMUNIKACJĘ (pod)miejską.

  4. Łukasz Nowak pisze:

    W przymiarkach do rozkładu jazdy od grudnia bieżącego roku przewidywane są 4 pary pociągów do Buska-Zdroju (Wełcza), w tym (nareszcie!) pełna para z i do Katowic, a także z i do Częstochowy.
    O takie właśnie połączenia lobbowałem od dawna w Urzędzie Marszałkowskim i w POLREGIO. Teraz jest szansa na to. Jednak, by te plany się ziściły potrzeba wykazać się frekwencją. Z przykrością zauważam, iż buskim władzom gminnym na tym nie zależy, czego przejawem jest zupełny brak informacji o kolei w przestrzeni miejskiej. Brakuje choćby drogowskazów na dworzec PKP w Zdroju (na dworzec autobusowy zresztą też). Do tego, chodnik prowadzący na dworzec PKP jest brudny. A to przecież droga gminna, bynajmniej nie kolejowa, więc to leży w obowiązkach Gminy.

  5. Łukasz Nowak pisze:

    Kolejna kwestia: skoro władze Gminy czyniły wszystko, by do tężni podczas festiwalu zjechały tłumy (i ten sen się spełnił), to należało zamówić dodatkowe pociągu na czas festiwalu.
    Kolej to najlepszy środek transportu na takie imprezy masowe bo potrafi sprawnie obsługiwać nawet bardzo duże potoki paseżerskie.

  6. Łukasz Nowak pisze:

    Redaktor jak zwykle niezadowolony, a tymczasem trzeba cieszyć się, że OKRĘT ZWODOWANY! 🙂

    To chyba zdjęcie roku 🙂 Niezła beka z tym płynącym okrętem xD.

    Nareszcie kąpiele błotne w Busku dla wszystkich . Ci ze skierowaniami w sanatoriach, reszta na zewnątrz.

  7. KonsTYtucJA pisze:

    „Nareszcie kąpiele błotne w Busku dla wszystkich. Ci ze skierowaniami w sanatoriach, reszta na zewnątrz” strzał w 10 Panie Łukaszu! Moje wyrazy uznania! Dla jednych borowina w wannie sanatorium dla reszty błotne kąpiele w New Park przy okręcie. Dla jednych inhalacje solankowe za grubymi 10 metrowymi ścianami teżni, dla reszty wdychanie bryzy z popłuczyn fontanny posadzkowej z zamkniętym obiegiem wody. Dla jednych możliwość parkowania auta gdzie chce i jak chce, dla innych mandaty i zalecenie parkowania na zadupiu lub chodzenia pieszo. Jednym slowem: Buska kraina szczesliwosci, qwamać!

  8. Do moherka pisze:

    Przypadek, idioto

  9. Moherek pisze:

    Prosze nie wierzyc w przypadki gdyby prezes mial glowe spokojna a Tusk nie wracal nie bylo by burz ani podtopien teraz nam chca zrobic wode z mozgu mowiac o pandemii a Ojciec Dyrektor wyraznie mowil ze pandemia to klamstwo i komunistyczne techniki zeby odciagnac Nas od Kosciola! Ja codziennie modle sie do Najswietszej Panienki i zaden covid mi nie straszny niech mi to ktos logicznie wytlumaczy!

  10. DO REDAKCJI!!! DO REDAKCJI!!! pisze:

    Wysłałem Panu Redaktorowi maila z opisem sprawy oraz z prośbą o interwencję. Proszę zajrzeć na skrzynkę i przeczytać. Sprawa ważna!

  11. mieszkaniec pisze:

    https://www.youtube.com/watch?v=WD8RCVNi3w0

    „Śp. Michał Marusik o tym dlaczego Polacy wolą mieć PATOLOGIĘ zamiast swojego niepodległego państwa?”

    Kapitalny materiał, trwający zaledwie 9 minut. Polecam obejrzeć.
    Czy ten film pasuje do tego, co się dzieje w naszym Busku?
    To już niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie.

  12. Marek pisze:

    Ileż to mamy w Busku „fachowców” z tytułami mgr, mgr inż, do których jakże trafnie pasuje poniższy cytat. Wyniki ich „fachowej pracy” widzimy nader często gołym okiem. Smutne to i straszne zarazem, niestety…

    „Nauka nie każdemu przydaje rozumu.
    Mądry staje się od niej mądrzejszy, głupi zaś jeszcze głupszy.
    Tej prawidłowości pedagogika nie bierze pod uwagę.”

    Bogusław Wolniewicz

  13. Tężnia za prawie 25 baniek, a większy deszcz i... tężnia wysiadła. pisze:

    https://echodnia.eu/swietokrzyskie/fatalne-skutki-niedzielnej-burzy-buskozdroj-i-okolica-zalane-woda-teznia-nieczynna-fontanny-nie-dzialaja-trwa-szacowanie-strat/ar/c1-15706520

    Przez ulewę buska tężnia nie będzie czynna co najmniej do środy.

    – Tężnia została zalana. Niecka basenowa została zanieczyszczona przez muł basenowy. Trwa wymiana wody i czyszczenie. Konieczna będzie przerwa technologiczna. Zostały także zamulone i zalane fontanny posadzkowe. Dysze pozatykał muł, trzeba będzie je wyczyścić.

    Przy stadionie miejskim woda zalała pomieszczenia. Sprzęt Buskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, kosiarki, zostały zniszczone.

    https://echodnia.eu/swietokrzyskie/teznia-solankowa-w-buskuzdroju-nieczynna-burza-spowodowala-duze-szkody-wideo/ar/c1-15706966

    Burza, która w niedzielę przeszła nad Buskiem-Zdrojem, spowodowała duże zanieczyszczenie tężni. Zniszczeń konstrukcji nie ma, ale basen solankowy otaczający obiekt jest mocno zabrudzony. Trwają prace naprawcze, obiekt jest w poniedziałek, 12 lipca, wtorek, 13 lipca i być może przez część środy 14 lipca.

    – Nawałnica spowodowała duże zanieczyszczenie basenu z solanką. Woda spływająca w Parku Zdrojowego oraz z okolicznych ulic spłynęła w stronę obiektu. Obecnie pracujemy nad tym, żeby jak najszybciej przywrócić tężnię do użytkowania, ale może to potrwać aż do środy – mówi Marta Wiśniewska, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, pod który podlega tężnia solankowa.

  14. Darek pisze:

    Fakt, była to ulewa, ale przecież nie było to jakieś oberwanie chmury czy nadzwyczajne zjawisko. Po prostu ulewa, duży deszcz. Takie opady się zdarzały każdego lata w Busku i będą się zdarzać. Przerażające jest według mnie to, jak zostały zaprojektowane i wykonane wszelkie instalacje kanalizacyjno-odwadnijące, że przyszedł trochę większy deszcz, większa ulewa i tyle szkód porobiło. A najbardziej dla mnie osobiście jest bulwersujące i przykre to, że tężnia dopiero co otwarta, obiekt za tyle milionów, a przez większy deszcz została wyłączona z działalności na kilka dni. Jak to wszystko ktoś projektował? Czy nikt tego nie przewidział, że przyjdzie większy deszcz i woda zaleje tężnię? Tu warto zadać najważniejsze pytanie: Czy gdyby nie zrealizowano, w mojej ocenie idiotycznego wręcz pomysłu zabudowy koryta Maskalisu wzdłuż ul. Waryńskiego, to do zalania tężni by nie doszło? To głębokie i szerokie koryto było rezerwuarem dla mas wody w przypadku większej ulewy. Zastąpiono je przepływem, o ile dobrze pamiętam, o wymiarach metr na metr. Może gdyby tego nie zabudowano, woda pomieściłaby się w korycie zamiast zalać nowy park i tężnię? Czy to głębokie i szerokie koryto nie było aby naturalnym „zabezpieczeniem” nowego parku przed masami wody płynącymi w razie ulewy?

  15. Czy to prawda, że do zabudowy kanału burzowego wzdłuż ulicy Waryńskiego użyte zostały koryta betonowe o niższej, gorszej jakości, niezgodne z dokumentacją projektową? pisze:

    Czy to prawda, że do zabudowy kanału burzowego wzdłuż ulicy Waryńskiego użyte zostały koryta betonowe o niższej, gorszej jakości, niezgodne z dokumentacją projektową?

  16. Kontroler do powyżej pisze:

    Jeśli to prawda to warto by odpowiednie służby kontrolne sprawdziły też koniecznie czy wartość wystawionej faktury za zabudowę Maskalisa za którą zapłacił UMIG Busko-Zdrój, w szczególności ujęty w niej koszt materiałów użytych do zabudowy kanału, wyliczony został wg cen materiałów z dokumentacji projektowej i specyfikacji zamówienia, czy cen materiałów niższej jakości, jak sugeruje autor powyższego komentarza faktycznie zastosowanych.

  17. buchalter pisze:

    dl.umig.busko.pl/bip/zp/2021/07/01/plan_postepowan_ROK_2021_wersja_v3.pdf
    aktualizacja 01 lipca2021 R.

    Pozycja 2.3.1

    „Udzielenie Gminie Busko-Zdrój kredytu długoterminowego do wysokości 12000 000,00 zł”

    Orientacyjna wartość zamówienia: 3959100,00 zł

    A więc zamiar zaciągnięciua kredytu nadal aktualny, a razem z kosztem będziemy musieli spłacać niemal 16 milionów złotych! To około pól tysiąca na każdego mieszkańca Gminy. Takie „500 minus” dla mieszkańców od Sikory

  18. SZOK : Mieszkaniec Buska. Cała prawda o Tężni od A do Z pisze:

    Pragnę przedstawić kilka ciekawych informacji dotyczących tężni. Serdeczne podziękowania dla życzliwej osoby za cenne wskazówki gdzie i czego szukać.

    źródło:

    „Przetarg nieograniczony: Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalnia uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju.”

    https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/17623-przetarg-nieograniczony-budowa-kompleksu-urzadzen-uzdrowiskowych-w-zieleni-parkowej-teznia-pijalnia-uzdrowiskowa-oranzeria-fontanna-w-busku-zdroju.html

    Załącznik 8 [ zip ].
    ———————————————————————————-
    CZĘŚĆ VII
    PROJEKT SIECI GAZOWYCH,
    WODOCIĄGOWYCH,
    KANALIZACYJNYCH
    Usługi Projektowe „Cowodex”
    mgr inż. Robert Gradzik
    Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
    tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

    CZĘŚĆ X
    PROJEKT PRZEBUDOWY
    KOLIDUJĄCYCH SIECI
    Usługi Projektowe „Cowodex”
    mgr inż. Robert Gradzik
    Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
    tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

    Kim jest Pan Robert Gradzik? Ano jest pracownikiem MPGK Sp. z o .o. w Busku-Zdroju, zwanego potocznie „Komunalką”. A więc pracownik firmy należącej do Gminy Busko i podległej Burmistrzowi, projektował jako swoja prywatna firma instalacje w tężni.

    Mało tego, w dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU, ten sam Pan Robert Gradzik występuje jako… pełnomocnik Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

    A więc Pan R. Gradzik jest pracownikiem MPGK, pełnomocnikiem UMIG, a równocześnie jako swoja prywatna firma wykonywał projekty poszczególnych instalacji tężni.
    Czy można to nazwać „stykiem” na linii: „Praca w jednostce samorządowej – prywatna firma”? Czy można tu mówić o „konflikcie interesów”? Jak ocenić taką sytuację?
    ——————————————————————————–
    A teraz zobaczmy jak wygląda kwestia solanki:

    5.1 Instalacja zasilająca

    a) Dostarczenie solanki z ujęcia solanki B-15 Henryk.

    Projektuje się bezpośrednie podłączenie zbiornika solanki z ujęciem solanki B-15 Henryk
    i B-19 Małgorzata. Zgodnie z warunkami wydanymi przez Uzdrowisko Busko-Zdrój z dnia 2017-01-23 dostępna ilość solanki dla potrzeb Tężni jest ograniczona do 10 m3 na dobę. Może ulec poprawie po wykonaniu otworu zastępczego dla B-15 Henryk
    Czas napełnienia:
    – niecki pod tężnią T1= 188 m3 /10 m3/dobę =18,8 dnia
    – zbiornika przy przepompowni. T2= 157 m3 /10 m3/dobę =15,7 dnia

    a) Dostarczenie solanki z zewnątrz cysternami.

    Dla zapewnienia rozładunku cystern z solanką sprowadzoną z zewnątrz zaprojektowano:
    – przyłącze łączące hydrant podłączenia cysterny z przepompownią zaprojektowano z rur
    PE100SDR17 90
    – układ hydrauliczny przepompowni pozwalający przepompować solankę z cysterny do
    zbiornika przy przepompowni.
    Dla zapewnienia pracy tężni przy zastosowaniu cystern o nośności 20 ton szacowana ilość
    cystern dla napełnianie:
    – niecki pod tężnią N1= 188 m3 /15 m3/cysternę =13 cystern
    – zbiornika przy przepompowni. N2= 157 m3 /15 m3/cysternę =11 cystern

    5.2 Instalacja odprowadzająca
    Przewody odprowadzające solankę zaprojektowano z rur PE100 SDR17 o średnicy  90 mm.
    Solanka odprowadzana jest ciśnieniowo do projektowanej studzienki rozprężnej
    na dz.nr ew gr 93/3 a następnie grawitacyjnie do kanalizacji uzdrowiskowej.

    1. TĘŻNIA SOLANKOWA ZEWNĘTRZNA

    1.1 Informacje ogólne.

    Zgodnie z założeniami inwestora praca tężni oparta jest na wodach solankowych dostarczanych bezpośrednio z ujęcia solanki B-15 Henryk i B19 Małgorzata zlokalizowanym w Parku Zdrojowym w Busko Zdrój. Przepływ solanki na tężni będzie przebiegał w obiegu zamkniętym z okresowym uzupełnieniem w miarę jej odparowania. Okresowa wymiana solanki w całej instalacji odbywać się będzie po przekroczeniu granicznego stopnia zagęszczenia i spadku intensywności odparowania – inhalacji zapewniającej spełnienia warunków leczniczych instalacji. Z uwagi na ograniczaną wydajność źródła w ramach przedstawionych rozwiązań
    projektowych, zapewniono możliwość pracy tężni z wykorzystaniem solanki dostarczanej
    z zewnątrz, za pomocą samochodów cystern.

    Jako rozwiązanie awaryjne zapewniono możliwość uzupełnienia solanki w obiegu poprzez
    stworzenia roztworu solnego z dostarczonego z zewnątrz ługu solnego do inhalacji.
    Rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone w warunkach tężni zewnętrznych
    pod względem wypełnienia warunków leczniczych.

    Tu rodzą się ciekawe pytania:

    -Czy po wybudowaniu napełniono tężnię solanką ze źródeł B-15 Henryk i B-19 Małgorzata, czy też przywieziono solankę cysternami?

    -Jak widzimy do pełnego napełnienia tężni potrzeba łącznie 24 cysterny o nośności 20 ton każda. Jeśli przywieziono solankę cysternami, pytanie jaka firma była dostawcą?

    -Czy pewna firma, wykonująca usługi dowozu kruszyw, mająca ciągniki siodłowe i naczepy typu wywrotka (patelnia), zakupiła także naczepę typu cysterna? Czy ta firma będzie świadczyć, bądź już świadczy, usługi dowozu solanki do tężni?
    ———————————————————————————–
    A teraz ciąg dalszy kwestii solanki:

    1.3. Eksploatacja tężni i odprowadzenie wód opadowych.

    Stopień zagaszenia solanki jej skuteczność odparowania powinna być badana przez
    odpowiednie służby.
    Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej w miarę odparowania
    solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej.
    Wody deszczowe z powierzchni zajętej przez instalacje solankową (dotyczy to niecki pod
    tężnią, koryt górnych tarasów) przewiduje się wykorzystać powtórnie do rozcieńczenia
    solanki zagaszonej w wyniku odparowania na tężni. Rozwiązanie to wynika z ograniczonej możliwości dostarczenia „świeżej” solanki.

    Normatywne wody opadowe pojawiające się z natężeniem 1% w skali roku mogą spowodować zmniejszenie stężenia solanki o 25 %. To znaczy maksymalnego stężenia solanki z 20% do 15 % Nadmiar wód opadowych, w przypadku katastrofalnych ulew o prawdopodobieństwie
    występowania nie częściej niż co 5 lat, będzie skierowana z zbiornika przy przepompowni do zbiornika przelewowego, następnie przepompowana do kolektora instalacji pozabiegowej.
    ————————————————————————————
    A oddziaływanie tężni na środowisko? Jak tężnia może wpłynąć na zabytkowy Park Zdrojowy?

    W dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU czytamy, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.

    A teraz najważniejsze!!! UWAGA!!!

    Jak czytamy dalej w dniu 30.12.2016 roku postanowieniem znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: i tu pojawia się długa nazwa tężni i całego kompleksu.

    A zatem nie badano tego i nie wiemy jak tężnia będzie wpływać na środowisko.
    ———————————————————————————–
    Na koniec pozwolę sobie wyrazić moje zdanie, mój pogląd na powyższe kwestie.

    Mamy tężnię z instalacjami zaprojektowanymi przez prywatną firmę pracownika MPGK będącego pełnomocnikiem UMIG, która nie wiadomo jak oddziałuje na środowisko, ponieważ Pan Burmistrz odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W źródłach jest mało solanki, ale jakby coś to dowiozą ją cysterny, albo awaryjnie uzupełnieni się ją roztworem z ługu solnego, choć rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone pod względem wypełnienia warunków leczniczych. Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej, albo wodą deszczową, bo mamy ograniczoną możliwość dostarczenia „świeżej” solanki. Przewidziano nawet pogodę! Katastrofalne ulewy mogą wystąpić nie częściej niż co 5 lat, zatem nie ma czego się bać. Władza czuwa nad wszystkim i panuje niczym bogowie nawet nad żywiołami. Wszystko będzie dobrze. Możemy spać spokojnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl