Pierwszy w 2020 r. Impuls wjechał na stację PKP Busko-Zdrój - FOTOGALERIA - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Pierwszy w 2020 r. Impuls wjechał na stację PKP Busko-Zdrój – FOTOGALERIA

28 czerwca 2020 | Jarosław Kruk 28.06.2020 | | 32 komentarze

W słoneczną sobotę, 27 czerwca, kilka minut przed południem, na stację PKP Busko-Zdrój wjechał pierwszy w 2020 r. pasażerski Impuls. Zgodnie z zapowiedziami PolRegio zainaugurowało tym samym codzienne połączenie kolejowe największego świętokrzyskiego kurortu z naszą „małą stolicą”.

Poniżej fotoreportaż z tego wydarzenia.


 

Wikipedia: –  Newag Impuls: – rodzina normalnotorowych elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych produkowana przez przedsiębiorstwo Newag z Nowego Sącza. Są to normalnotorowe zespoły trakcyjne z obniżoną podłogą, przeznaczone do obsługi przewozów pasażerskich. Wytwarzane w kilku wersjach, różnią się liczbą członów i przeznaczeniem. Wyprodukowano składy 2-członowe (typ 37WE), 3-członowe (36WE), 4-członowe (31WE), 5-członowe (45WE) i 6-członowe (35WE). Do końca 2018 zamówiono 167 impulsów.

Informacje na dworcowej tablicy ogłoszeń 

 


 

swietokrzyskie.pro [25.06.2020]: – JUŻ 27 CZERWCA BR. STARTUJĄ POŁĄCZENIA KOLEJOWE DO BUSKA-ZDROJU I SANDOMIERZA

W najbliższą sobotę, na świętokrzyskie tory wracają pociągi kursujące na Ponidzie i do Królewskiego Miasta. Tegoroczna oferta różni się od tej z lat 2018 i 2019, ponieważ w tym roku proponujemy mieszkańcom województwa nie tylko wakacyjne połączenia weekendowo-turystyczne do Sandomierza, ale również codzienne połączenia regionalne na trasie Kielce – Busko-Zdrój – Kielce.

Uruchomienie pożądanych społecznie, codziennych połączeń do Buska-Zdroju było możliwe dzięki odzyskanej pracy eksploatacyjnej z tytułu koniecznej modyfikacji oferty na linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski, wynikającej z prowadzonych zaawansowanych prac modernizacyjnych na w/w linii. Tym samym rozbudowa oferty połączeń do Buska-Zdroju nie wymagała zwiększenia środków w budżecie województwa i realizowana będzie w ramach ustalonych warunków obowiązującego kontraktu z operatorem kolejowym POLREGIO.

Uwzględniając powyższe, w okresie od 27 czerwca br. do końca obowiązywania obecnego rozkładu jazdy edycji 2019/2020, tj. do dnia 12 grudnia 2020 r. uruchomione zostają dwie pary połączeń kolejowych do Buska-Zdroju, kursujące według poniższego rozkładu jazdy:

KIELCE   →   BUSKO-ZDRÓJodjazd    →    przyjazd

11:03          11:52

17:40          18:30

BUSKO-ZDRÓJ   →   KIELCEodjazd    →    przyjazd

12:05         12:56

18:40          19:31

Oferta rozkładu jazdy pociągów bazuje na zeszłorocznej edycji letniej, niemniej atrakcyjność aktualnej oferty podnosi uruchomienie bezpośredniego połączenia w relacji Katowice – Włoszczowa – Kielce – Busko-Zdrój, wyjeżdżającego codziennie ze stolicy Śląska o godz. 8:25 i kończącego bieg w Busku-Zdroju o godz. 11:03.

Pociąg wyjeżdżający z Kielc będzie zatrzymywał się na przystankach kolejowych: Kielce Białogon, Kielce Słowik, Sitkówka Nowiny, Brzeziny (nowe zatrzymanie od tego roku!), Kije i Busko-Zdrój.

Koszt biletu jednorazowego z Kielc do Buska-Zdroju w ofercie „Bilet Świętokrzyski” wyniesie 6,60 zł., przy czym od powyższej ceny osobom uprawnionym przysługują również ulgi ustawowe.

Warto zaznaczyć, że pociągi kursujące po Ponidziu będą skomunikowane na stacji Kielce z pociągami kursującymi do/z Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej, Krakowa, Olsztyna czy Lublina.
Również w najbliższy weekend wracają dobrze już znane wakacyjne, weekendowe połączenia kolejowe w relacji Kielce – Sandomierz – Kielce, które wzorem lat ubiegłych kursować będą w… – cały artykuł na źródłowej e-stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego,  swietokrzyskie.pro – po kliknięciu na link


 

►► PolskieRadio24.pl [29.06.2020]: – Koleją w góry, nad Bałtyk i na Mazury. PKP Intercity przywraca 400 połączeń

 


Jarosław Kruk: Pociągi mają jednak w sobie jakąś magię… Niby rzecz normalna – kolejowy skład wjechał na peron stacji PKP –  a jednak na ten widok wewnątrz drgnęła jakaś struna 🙂 Dla wielu osób mających codzienny kontakt z pociągami to nic szczególnego, ale dla mnie jest w tym jakaś magia. Podobnie jak ma coś w sobie przeprawa promem przez Wisłę pomiędzy Nowym Korczynem a Borusową.

Samochód osobowy to dziś normalność, droga z Buska do Kielc jest całkiem przyzwoita, ale jeśli miałbym wybierać środek transportu to uważam, że kolej jest najbezpieczniejsza, najpewniejsza i najbardziej komfortowa. Wystarczy spojrzeć na wnętrze przestronnych klimatyzowanych przedziałów. Przy rozkładzie jazdy lepiej dostosowanym do godzin pracy pociągi mogły by być znakomitą ekologiczną alternatywą dla wielu osób.

Dawno nie byłem na buskiej stacji PKP. Ciekaw więc byłem co zastanę. Choć na dzień dobry niezrozumiały dla mnie zakaz wjazdu na plac parkingowy przy Dworcu, który sprawia, że wszyscy parkują na utwardzonym placyku z boku, ale potem już miłe zaskoczenie – wokół dworca i na peronach czysto i schludnie. Budynek wprawdzie zamknięty ale w razie potrzeby obok ustawiony jest Toi-Toi. Nie jest źle 🙂

By być świadkiem wydarzenia na stację przybyło kilkanaście, a może kilkadziesiąt osób (nie liczyłem). Było wśród nich też kilka osób z UMiG, z wiceburmistrzem Marońskim na czele, ale z tego co usłyszałem zjawili się prywatnie.

Myślę, że szkoda, że nie było choćby symbolicznego „Komitetu powitalnego”. Uważam, że wydarzenie można było wykorzystać medialnie i  marketingowo do promocji buskiego kurortu i Ponidzia. Dwa dni wcześniej, w czwartek , 25 czerwca, na Zamku w Szydłowie zainaugurowany został Sezon sezon turystyczny województwa świętokrzyskiego – wczoraj można było zrobić coś podobnego w mini skali – otwarcie Buska i Ponidzia dla „kolejowych” gości. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by coś takiego zrobić w przyszły weekend – może warto?

Nad bezpieczeństwem całości, z posterunku w Sędziszowie pod który podlega dworzec w Busku, przybył trzyosobowy patrol Straży Ochrony Kolei.

Przy okazji wyklarował się temat zakupu biletów. Wcześniej pan Łukasz Nowak, buski pasjonat kolei, wnioskował do PKP by ustawiono na buskim dworcu biletomat. Ale okazuje się, że chyba nie ma takiej potrzeby, gdyż jak zauważyłem, urządzenie jest zainstalowane w wagonie, przy wejściu do przedziałów. Przejazd można więc spokojnie opłacić na początku podróży, a znika problem ewentualnych dewastacji stacjonarnego automatu na peronie.

A propos biletów – porównując ich ceny: podróż do Kielc PolRegio 7 zł – dojazd do centrum Buska bodaj 3 zł – myślę, że buski magistrat mógłby powtórnie przeanalizować temat i rozważyć, czy nie dałoby się zejść z ceną, na przykład do symbolicznej złotówki?

Wczoraj w pierwszą pierwszą podróż z Buska do Kielc wybrało się bodaj kilkanaście osób. Wśród nich mama z synkiem i babcią. Panie zapytane o cel podróży odpowiedziały, że korzystając z pięknej pogody, tanich biletów i wysokiego komfortu pociągu postanowiły na kilka godzin zajrzeć do Kielc. Można? Teraz można 🙂 Mam nadzieję, że ta wczorajsza rodzinna podróż udała się Paniom w 100% 🙂

 

◙ Podobne informacje:

eM: Wrócą bezpośrednie połączenia z Kielc do Buska-Zdroju, Zakopanego, Sandomierza. Śniadanie pod Bycokiem, kolacja pod Giewontem!

eM: PolRegio przywraca dwanaście połączeń kolejowych. Od 27 czerwca codziennie Katowice – Kielce – Busko-Zdrój!

Kolej dla Buska 2020: Nareszcie codzienne pociągi – ale dlaczego nie rano i nie do końca roku?


Od najbliższej soboty, 29.06, wracają weekendowe połączenia kolejowe z Kielc do Buska-Zdroju [ROZKŁADY JAZDY]

Most na Wiśle w Nowym Korczynie w 2020 r. połączy Kongresówkę z Galicją – ruszyła budowa

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

32 odpowiedzi na “Pierwszy w 2020 r. Impuls wjechał na stację PKP Busko-Zdrój – FOTOGALERIA”

 1. as pisze:

  warunki podróżowania nieco lepsze niż w busie ale godziny odjazdów są do niczego

 2. Piękny pociąg, ale pisze:

  władze Buska karygodnie zaniedbały informację o uruchomieniu codziennych pociągów. Bodaj zero informacji na mieście. Kto w buskim ratuszu odpowiada za turystykę?!

 3. umig pisze:

  Jeśli to jest w gestii władz samorządowych, a tak chyba jest, to za wszystko co jest w zakresie działań samorządu odpowiada zwierzchnik, wielki wódz. Z uwagi zaś na kompetencje, to za turystykę odpowiada wg mnie BSCK skoro prowadzi Centrum Informacji Turystycznej. Zatem pretensje wypada chyba kierować do Karolinki, no bo przecież żelka awansowali do BOSIR.

 4. do umig pisze:

  Do Karolinki w takim razie należy kierować, ale chyba raczehj sugestie, a nie pretensje, bo te raczej właśnie do żelka. Karolinka wszak dopuiero jest w BSCK od niedawna.
  Pewnie zanuiedbał temat, bo już wiedział, że pójdzie na inny stołek, to mu zwisało.
  A zresztą, przez te wszystkie lata w BSCK tak nim zarzą dzał, jakby mu cały dom kultury zwisał.

 5. wstyd pisze:

  zmiana nastąpiła chyba 16.06, dwa tygodnie temu więc do kogo te pretensje? Przez dekadę pan Dyrektor dwoił się i troił, harował jak wół by kultura w Busku była na najwyższym poziomie a ktoś mu się tak teraz odwdzięcza, wstyd!

 6. do wstyd pisze:

  Niby na czym to dwojenie się i trojenie polegało, bo zdaje się, iż bodaj większość mieszkańców tego nie zauważyła?

  Kino 3D to inicjatywa Szumilasa.

 7. umywalka pisze:

  Niby nic się nie zmieniło na dworcu, ale jak się przyjrzeć, to jednak jest postęp: wychodek przenośny xD.

  Czy PKP i władze Buska przerasta remont łazienki na dwprcu, co to był za dyskotekę?!

 8. Robert Bit pisze:

  Największa komunikacyjna wtopa roku. Tak się zanosi… Odnoszę wrażenie że to celowy zabieg lobby busiarskiego, organizować codzienne przewozy, na nieprzygotowanej trasie.

 9. Kruk prześcignął Ciszewskiego. pisze:

  U mareczka nie ma fotogalerii z wczoraj, a u Jarka jest. Zwykle bywało dotychczas odwrotnie.
  Oby tak dalej!

 10. Zdziwiona pisze:

  Mnie natomiast bardzo niepokoi fakt, iż nie można w bezpiecznym miejscu czyli na parkingu PKP zostawić swojego auta tylko trzeba parkować po krzakach. Niby miasto uzdrowiskowe, a takiej podstawowej sprawy nie uregulowało.

 11. To jest skrajnie nieodpowiedzialne pisze:

  Znowu o niepełnosprawnych nikt nie pomyślał!!!!!!

  Czy na prawdę jest tak trudno wyznaczyć miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych?????????
  Przecież niebezpieczeństwem jest parkować na drodze publicznej a potem udać się w kilkugodzinną podróż.

 12. porażka! pisze:

  parking zamieniony na plac manewrowy szkółki jazdy! ludzie zmuszeni parkować na dziko! brak wydzielonych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych! Wielki budynek zamknięty a WC w TOITOI! do czego to kurła podobne?! Kto jest za to odpowiedzialny?!

 13. sorry taki mamy w Busku klimat pisze:

  sorry taki mamy w Busku klimat

 14. Wyjaśnienie pewnych kwestii pisze:

  Za teren peronu odpowiada PKP, za tory Polregio , za dworzec PKP Nieruchomości. Pomimo wielu interwencji zarówno UMIG jak i Marszałka , niewiele udało się uzyskać. Cały parking nie może być przez PKP Nieruchomości uruchomiony bo jest wynajęty szkole jazdy, a cały teren musiał posprzątać ZUK , bo nikt z PKP nie raczył nawet zobaczyć w jakim jest to stanie. Więc jakiekolwiek pretensje do Gminy i Burmistrza w sprawie stanu infrastruktury są niestety zupełnie nieuzasadnione. Po interwencjach marszałka i burmistrza w sprawie otwarcia poczekalni na dworcu i ubikacji …. postawiono toi toi.

 15. w Busku jak w Wąchocku pisze:

  no tak, czyli jak to zwykle u nas jest, nie ma winnych! super! kompletne rozbicie własnościowe. A ja się pytam: CO TO OBCHODZI PASAŻERÓW ??? Przyjeżdżają i widzą to cojest i pewnie zachodzą w głowę kto tu rządzi! Komunikacja kolejowa przywrócona została dwa lata temu a idiotyczny własnościowy kogiel-mogiel trwa w najlepsze. Nie czas wyprostować to wszystko, ogarnąć i sprawić by było ładnie i przyjaźnie dla pasażerów? Za niedługo to Busko w zastępstwie Wąchocka stanie się obiektem kpin i dowcipów.

 16. do Wyjaśnienie pewnych kwestii pisze:

  Akurat wychodek to wynik interwencji pana Łukasza Nowaka.
  Torami nie zarządza POLREGIO, tylko PLK.
  POLREGIO zarządza pociągami, które z tej całej układanki wypadają zdecydowanie najlepiej.

 17. do PKP Nieruchomości pisze:

  Na ile lat parking został najęty szkole jazdy?

 18. - pisze:

  prosimy o publikację rozkładu jazdy pociągów z Dworca Centralnego przy ul. Waryńskiego w Busku-Zdroju

 19. imaginator pisze:

  poseł Nowak osobiście ciągnął będzie skład pociągu. w tą i powrotem. i z powrotem w tą. cebularz ma krzepę. skąd się takie coś w PiS wzięło? trzy minusy dla PiS

 20. Zdziwiony pisze:

  Kochani, nie czepiajcie się samorządowców, Oni chcą aby kolej funkcjonowała w dogodnych dla mieszkańców miasta godzinach. problem lezy po stronie Kolei Państwowych dla których ta linia jest niewygodna ponieważ nie przynosi zysków. Samorząd widzi , i słusznie, problem w braku miejsc parkingowych na parkingu kolei. Wybierając się w trasę pociągiem nie ma gdzie zostawić samochodu, bo na parkingu umieszczony jest zakaz wjazdu dla wszelkich pojazdów prócz pojazu PSEUDO SZKOŁY NAUKI JAZDY. Czyż to nie absurd, aby pojedyńczy przedsiębiorca czerpał zysk z mienia publicznego, podczas gdy pozostali obywatelu muszą parkować pod drzewami narażając swoje mienie na niebezpieczeństwo i kradzieź. Gdzie sens ???gdzie logika????

 21. Piotr pisze:

  W sercu uzdrowiska, kibelek w toitoi. Wstyd wielki

 22. Ewa pisze:

  na szczęście w tym pociągu są czyściutkie i pachnące toalety. Ciekawe czy i kiedy w busach do Kielc będą podobne?

 23. Do Ewy pisze:

  Z choinki się urwałaś? Widziałaś kiedyś kibel w busie? Porąbało cię?

 24. do Zdziwiony pisze:

  „nie czepiajcie się samorządowców, Oni chcą aby kolej funkcjonowała w dogodnych dla mieszkańców miasta godzinach. problem lezy po stronie Kolei Państwowych” – NIEPRAWDA, to nie kolejarze układali ten idiotyczny rozkład jazdy, tylko ludzie marszałka Bętkowskiego z PiS-u.

 25. 2,50 za busa - porażka UMiG pisze:

  Co to ma być?? Za ponad 50 km koleją płacę niecałe 7 zł, a za 3 km busem prawie 3 zł? Nie wystarczy gburmistrzowi, że zdziera z kuracjuszy opłatę uzdrowiskową, jeszcze musi się na busie nachapać, przy okazji zniechęcając do kolei?

 26. 2.50 za busa pisze:

  Do pytającego o cenę za busa. Czy uważasz że to Burmistrz ustalił cenę za bilet na komunikację miejską?

 27. do powyżej pisze:

  A niby kto? Przecież na tablicy z rozkładem jazdy jest logotyp gminy. A więc organizatorem jest BURMISTRZ.

 28. 2,50 za busa pisze:

  Cenę za bilet ustala sobie właściciel firmy transportowej. Burmistrz organizuje czyli co robi? Przetarg, a my podatnicy składamy się by do tego busa dopłacić bo nie jest rentowny i gdyby nie dopłata z Gminy i Urzędu Marszałkowskiego to juz dawno by nie jeżdził. A takie wielkie zainteresowanie było komunikacją miejską ….

 29. do powyżej pisze:

  To ile sobie musiał zaśpiewać właściciel, że bierze dopłatę z Gminy, a mimo to jeszcze zdziera bilety?!

 30. celowy sabotaż? pisze:

  Tzw. Komunikacja miejska w busku ma nikłą frekwencję z powodu idiotycznej trasy i rozkładu jazdy.

  Nie dociera do Kaufschwitz i nie kursuje w soboty. To jak mają być pasażerowie?!

  A może o to właśnie chodzi, by celowo wykazać, że niby w Busku komunikacja jest niepotrzebna i jako gmina umyć ręce od tematu?

 31. Dopłata gminy do busa pisze:

  Gmina dopłaca okoł0 0,20 PLN/kilometr. Jeżdził by ktoś za tyle ? Zresztą narzekaczy nie brakuje co by chcieli wszystko za darmo a może jeszcze z dopłatą

 32. do powyżej pisze:

  A ile Gmina dopłaca do miejsc parkingowych dla urzędasów pod UMiG czy Starostwem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl