Most na Wiśle w Nowym Korczynie w 2020 r. połączy Kongresówkę z Galicją - ruszyła budowa - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Most na Wiśle w Nowym Korczynie w 2020 r. połączy Kongresówkę z Galicją – ruszyła budowa

20 marca 2019 | Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Ruszyła budowa przeprawy na Wiśle, który połączy Świętokrzyskie z Małopolską i przybliży komunikacyjnie nasze województwo do autostrady A-4.

Łopaty poszły w ruch – rozpoczęła się budowa mostu. / fot. busko.com.pl

Pod koniec 2020 roku leciwy prom zastąpi 677  metrowy most na drodze wojewódzkiej DW 973 spinający dwa brzegi Wisły. Będzie to najkrótsza droga z Kielc do Tarnowa. W ramach inwestycji po stronie małopolskiej zostanie również przebudowany kilkusetmetrowy fragment DW 973, prowadzący bezpośrednio do nowej przeprawy. Nieco większy zakres inwestycji zrealizuje strona świętokrzyska. Przewidziano tam bowiem budowę ronda w Nowym Korczynie na skrzyżowaniu DK 79 i DW 973 oraz wykonanie fragmentu drogi łączącej most z DK 79.

Roboty budowlane realizowane na terenie świętokrzyskiego będą kosztować Samorząd Województwa Świętokrzyskiego 28 mln zł.

Przeprawa ma kluczowe znaczenie nie tylko dla mieszkańców sąsiadujących przez Wisłę obu regionów. Korzyści odczują wszyscy kierowcy jeżdżący na kierunku Kielce-Tarnów gdyż dzięki niej będą mieli kilkadziesiąt kilometrów mniej do pokonania. Województwo świętokrzyskiej zyska nowe wygodne połączenie z autostradą A4, strefą aktywności gospodarczej i terenami inwestycyjnymi w okolicy Tarnowa. To jest też szansa na szybszy rozwój gospodarczy dla okolicznych powiatów, borykających się ze sporym bezrobociem.

Może warto zwrócić się również do świętego Jana Nepomucena, który jest m.in. patronem mostów i chroni przed powodzią, którego figury wciąż jeszcze można spotkać w wielu miejscach na Ponidziu, by święty miał w swojej opiece i to inżynierskie dzieło?

Święty Jan Nepomucen czuwa i nad Buskiem, 2007 r. / fot: Jarosław Kruk, Wikipedia

Inwestycja w liczbach przedstawia się następująco:

  • wartość umowy na wykonanie robót budowlanych – 53 718 870, 78 zł brutto.
  • województwo świętokrzyskie – 28 001 082,09 zł brutto, województwo małopolskie – 25 717 788,69 zł brutto.
  • wartość prac projektowych – 1 053 311,19 zł brutto
  • długość 677 metrów, jezdnia o szerokości 7 metrów z dwoma pasami ruchu, na całej długości chodniki i ścieżka rowerowa.
  • wykonawca – Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o.
  • planowany termin wykonania robót budowlanych do 30.10.2020 r.

Po prawie 80 latach prom łączący Borusową w gminie Gręboszów z Nowym Korczynem (powiat buski) zniknie z Wisły.

źródło: Świętokrzyski Urząd Marszałkowski

źródło: Świętokrzyski Urząd Marszałkowski

 

8   busko.com.pl: – Rusza budowa mostu na Wiśle (obszerna fotogaleria/wkrótce video)

8   Radio Kielce: – Do Tarnowa będzie szybciej. Ważna inwestycja połączy dwa województwa (fotogaleria)

 


◙ JKR: Proponuję by może jednak zachować „magiczny” prom Korczyn/Borusowa, choćby dla celów turystycznych i edukacyjnych. Wielokrotnie przeprawiałem się nim z dawnej Galicji do Kongresówki i na odwrót i za każdym razem robi to na mnie duże, osobliwe wrażenie. Ilekroć robię to z kimś nowym to zadaję w trakcie „przepływki” wydawałoby się proste pytanie: – Jak działa ten prom, jaki silnik go porusza? Niemal zawsze następuje chwila głębokiego zastanowienia, ogarnianie wszystkiego wzrokiem, nadstawianie ucha i bardzo rzadko pada właściwa odpowiedź…
Drugi argument – awaryjna przeprawa – zdarzają się remonty, wypadki, itd – tak ważna arteria warto by miała „dublera” choćby i takiego archaicznego.

Szkoda wydawać pieniądze na jego likwidację – dzielny staruszek jest ciekawym i atrakcyjnym przykładem techniki sprzed lat i chyba już zabytkiem. Sam osobiście, jeśli mnie czas nie będzie gonił, chętnie będę z niego korzystał 🙂

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl