Wspólnota Samorządowa Busko-Zdrój: Wskutek rewitalizacji w samym centrum zabytkowego Parku Zdrojowego usychają 2 ogromne buki czerwone. | JKR: "Operacja się udała. Pacjent zmarł"... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Wspólnota Samorządowa Busko-Zdrój: Wskutek rewitalizacji w samym centrum zabytkowego Parku Zdrojowego usychają 2 ogromne buki czerwone. | JKR: „Operacja się udała. Pacjent zmarł”…

22 czerwca 2022 | | | 26 komentarzy
Jeszcze nie tak dawno piękne i zielone. Dziś jeden uschnięty całkowicie, drugi prawdopodobnie też zaczyna usychać. Chodzi o ogromne 2 buki, które od dziesięcioleci witały kuracjuszy i mieszkańców przy wejściu na teren z muszlą koncertową. Niestety nie przetrwały one rewitalizacji Parku Zdrojowego i wykopów ziemnych, które uszkodziły korzenie. Wszystko po to żebyśmy w parku mieli festiwal światła. Pytanie brzmi czy warto było i czy takiej rewitalizacji chcieli mieszkańcy Buska-Zdroju? – informuje 15.06.2022 na swoim facebookowym profilu Wspólnota Samorządowa Busko-Zdrój’

 


1. Gablota w podcieniach „Marconiego” z mapą współczesnego drzewostanu, założonego w 1836 r. Parku Zdrojowego, zaczerpnięta z broszury:”Busko-Zdrój. Drzewa i krzewy Parku Zdrojowego. Przewodnik” autorstwa pana Leszka Cmocha.

2. Fragment mapy starego parku z zaznaczoną lokalizacją buków czerwonolistnych (1.,2.,4.) oraz brzozy (3.)

3. „Jeszcze nie tak dawno piękne i zielone” – archiwalne zdjęcie z roku +/- 2010,  z widocznymi w głębi dwoma bukami czerwonolistnymi, rosnącymi po północnej stronie centralnej części zabytkowego Parku Zdrojowego / źródło: noclegowo.pl ♂

4., 5., 6., 7., 8., 9., 10.  17.06.2022 r.: Uschnięty niemal zupełnie bardziej okazały z dwóch buków oraz rosnący symetrycznie po przeciwnej stronie alejki jego „brat bliźniak”, z widocznym słabo rozwiniętym listowiem, co może wskazywać na postępujący proces obumierania tego drzewa. / fot. Jarosław Kruk
11., 12. Po dorodnej brzozie pozostał pień i dwa „posadzkowe” reflektory świecące w niebo….  Gdyby drzewo przed „rewitalizacją” było chore, to by nie instalowano pod nim reflektorów, tylko by je wycięto.

Jarosław Kruk: O „porewitalizacyjnej” agonii jednego z dwóch najcenniejszych i najpiękniejszych okazów buka czerwonego♂, (fot.2: nr 1) rosnącego wg. mojej oceny od blisko 100 lat w ścisłym centrum ZABYTKOWEGO buskiego Parku Zdrojowego♂, jak również o dogorywającej po „doświetleniu” dostojnej brzozie (fot.2: nr 3) wspomniałem kilka razy na przestrzeni minionych miesięcy.

20 listopada 2021 r., w @iB’artykule: „nm: Radni chcą wstrzymania wycinki drzew w lasach na terenie Kielc | JKR: A w Busku?…” napisałem:

W świętokrzyskiej perle uzdrowiskowej odwiedzanej corocznie przez setki tysięcy kuracjuszy i gości od kilku lat wyrzyna się bezrefleksyjnie kolejne enklawy zieleni, betonuje kolejne połacie terenu, zaś w stolicy województwa, moim zdaniem dużo zasobniejszej w zieleń, jak widzę, walczy się o to by zachować jak najwięcej drzew… W Kielcach walczy się nawet o drzewa, które w zasadzie nie są ani parkiem, ani rezerwatem, ale są standardową uprawą Lasów Państwowych i – podobnie jak koszone przez rolników w żniwa zboże, które dojrzało do zbioru – posadzone w celu pozyskania drewna, pielęgnowane przez leśników przez kilkadziesiąt lat, osiągnęły obecnie wiek rębny.
A mówi się, że podobno przykład idzie z góry… Jak widać nie do końca jest to prawda.

Patrząc na to co zrobiono w Busku z Małpim Gajem czy np. wyrżniętym praktycznie do zera blisko stuletnim mini laskiem między sanatorium Rafał a ulicą  Starkiewicza , a teraz z usychającym po rewitalizacji, leciwym, wielce fotogenicznym bukiem czerwonym, jeszcze do niedawna zdrowo rosnącym obok drugiego buka – bliźniaka, vis-a-vis sanatorium Marconi, żałuję bardzo, że w grodzie nad Maskalisem ze złotą monstrancją w herbie nie mamy w Radzie Miejskiej Michała Brauna i Anny Myślińskiej…

Beton wiąże normowo 28 dni, drzewa by osiągnąć dostojność potrzebują lat – kilkudziesięciu, kilkuset…

Obecnie obumierające dwa buki czewonolistne do czasu „rewitalizacji” wyglądały rewelacyjnie, krzepko i zdrowo. Ich „zapaść na zdrowiu” zbiega się w czasie z „rewitalizacją” starego Parku Zdrojowego, przychylam się więc do diagnozy przedstawionej w facebookowym wpisie Wspólnoty Samorządowej B-Z♂, że „pomogło” im „rewitalizowanie” alejek i montaż opodal pni reflektorów. Powiem nawet, że jestem o tym przekonany na podstawie obserwacji sposobu wykonywania prac ziemnych w trakcie tejże rewitalizacji, gdyż na własne oczy widziałem w kilku miejscach, że rowy przy drzewach, w których układano kable zasilające reflektory „posadzkowe”, kopane były prawdopodobnie z użyciem koparek, gdyż wszystkie korzenie drzew na ich przebiegu były zerwane. Nie wiem czy to była obowiązująca reguła, ale obawiam się, że w przypadku tych dwóch buków czerwonych tak właśnie postąpili wykonawcy. To jest łatwe do sprawdzenia, wystarczy odkopać przewody i zobaczyć – myślę, że taka weryfikacja zostanie poczyniona w stosownym czasie.

Jak o tej porze roku powinny wyglądać dwa przedmiotowe buki, jakie powinny mieć ulistnienie –  można się przekonać spoglądając na ich dużo młodszego „brata” rosnącego opodal sanatorium „Marconi” / fot. 17.06.2022, Jarosław Kruk infoBusko/pl

Na postawione we wpisie Wspólnoty pytanie : Czy warto było? – ja uważam, że zdecydowanie nie. Wyraz temu dawałem od początku tej „rewitalizacji”. (UWAGA: w tekście używam formy „rewitalizacja” (łac. re- + vita – dosłownie: „przywrócenie do życia, ożywienie”)

– Czy takiej rewitalizacji chcieli mieszkańcy Buska-Zdroju?
– proponuję by każdy odpowiedział sobie sam…

 



Busko-Zdrój, Park Zdrojowy, 5.02.2021: „Lasek przy Topolowej” a dokładniej to co pozostało z niego po kolejnym etapie jego „rewitalizacji” przeprowadzonej przez pilarzy kilka dni wcześniej. Lasek przy Topolowej jeszcze niedawno wyglądał jak widoczny na zdjęciu nr 3 w oddali drzewostan na stoku Górki… Zdjęcie nr 4: tak wyglądał po pierwszym etapie „rewitalizacji” , 4.07.2019. Zdjęcie nr 5: tak wygląda obecnie z podobnej jak fot. 4 perspektywy. ♂


Busko-Zdrój, 17.06.2022 r.: ex „Lasek przy Topolowej”: 1., 2. zardzewiała Kładka do nikąd; 3., 4., 5. ostatnie suche szkielety okazałych niegdyś drzew, które przed „rewitalizacją” zdrowo licznie rosły pomiędzy sanatorium Rafał a ul. Starkiewicza i wyglądały podobnie jak te jeszcze zachowane na północnym stoku „Górki”, widoczne fragmentarycznie na ujęciu nr 2. / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

 


 /18.06.2022,  fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

Post Scriptum’: Spoglądając na sposób i następstwa przeprowadzonych za czasów burmistrza Sikory „rewitalizacji” buskich drzewostanów: Małpiak♂, lasek przy ul. Topolowej♂, al. Mickiewicza♂, stary Park Zdrojowy♂  nasuwa mi się gorzkie stwierdzenie: „Operacja się udała. Pacjent zmarł„…

W tekście celowo używam formy „rewitalizacja”, a nie rewitalizacja, gdyż to często używane przez Pana UMiG słowo pochodzi z łaciny (łac. re- + vita ♂) i oznacza dosłownie „przywrócenie do życia, ożywienie”

—-
Uprzejmie informuję, że przedstawione powyżej informacje – w całości –  są moimi prywatnymi, osobistymi ocenami i przemyśleniami i z tej racji mogą się one różnić od opinii i ocen innych osób, jak również różnić się od stanu faktycznego opisanych przykładów.

 

◙ Podobne informacje:

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

KO: Czy w Busku „rewitalizacja” równa się dewstacja?

noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę

W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?

Małpiak-siekierezada: rewitalizacja, karczunek czy rabunek?

Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…

? Spacer po Małpim Gaju | JKR: Był unikatowy miejski las, jest unikatowa plantacja chwastów rzadkich

Czy niebawem wytną i zabudują Mały Małpiak? Słoneczna Gmina Busko-Zdrój sprzedaje kolejne nieruchomości

Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 1: 279+283+49=219 ?! Obawiam się, że ktoś wprowadza w błąd opinię publiczną

RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio)

UMIG: Ruszyły prace rewitalizacyjne w części parku zdrojowego w Busku-Zdroju a wraz z nimi w mieście pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych plotek

nm: Radni chcą wstrzymania wycinki drzew w lasach na terenie Kielc | JKR: A w Busku?…

nm: Drzewa skazane na śmierć? Kontrowersje wokół parku linowego w Busku-Zdroju [ZDJĘCIA]

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

NOIZZ: „Dubaj to parodia XXI wieku”. Burdż Chalifa nie ma kanalizacji, ścieki wywozi się autostradami | JKR: Czy Busko-Zdrój to aby nie taki „mały Dubaj”?

onet: Kraków kupił ławkę za 228 tys. zł | JKR: Busko zrewitalizowało Mickiewicza za 25 mln, wystawiło tężnię za 25 mln, kładkę za 9,5 mln, „bunkier” AKS za „x+8mln”, a cały multistadion za pieron wie ile, itd., itp…

TVN: ? ,,Zastraszyć dziennikarza”. Superwizjer – Lokalne media. Cena niezależności

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

26 odpowiedzi na “Wspólnota Samorządowa Busko-Zdrój: Wskutek rewitalizacji w samym centrum zabytkowego Parku Zdrojowego usychają 2 ogromne buki czerwone. | JKR: „Operacja się udała. Pacjent zmarł”…”

  1. do redkacji pisze:

    O co chodzi w tym Post Scriptum? ”
    Mogą się one różnić od opinii i ocen innych osób, jak również różnić się od stanu faktycznego opisanych faktów.”
    Czyli co mam rozumiec ze Pan zalozyl ze to przez wykopy? Przeciez zeby cos pisac to nalezy wszystko sprawdzic a moze te drzewa zachorowaly u mnie na podoworku akacja tez padla a nie bylo nic kopane i przy niej ruszane…

  2. Maria pisze:

    Panie Redaktorze proszę się koniecznie udać na cmentarz i zobaczyć jak został ogołocony z drzew. To woła o pomstę do nieba!

  3. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

    „W sumie dzięki wsparciu finansowemu województwa w łącznej wysokości ponad 1,5 mln na południu Małopolski powstanie 10 tężni wraz z infrastrukturą towarzyszącą: m.in. elementami drewnianymi, ławeczkami i oświetleniem. (…)

    Tężnie będą BEZPŁATNE i ogólnodostępne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.”

    https://lovekrakow.pl/aktualnosci/w-malopolsce-powstana-nowe-teznie-bedzie-ich-ponad-20_46182.html

    Tymczasem dziś u nas w Busku kolejna odsłona kabaretu zwanego także Radą Miejską. Transmisja u Ciszewskiego. Ciekawe pod jakim pretekstem (bez)radni odrzucą mój wniosek by zobowiązać burmistrza do raportowania na co wydawane są wpływy z opłat za parkowanie? (To, że odwołają jest pewne tak, jak to, że po dniu przychodzi noc.)

  4. do Łukasza pisze:

    „Balneologia, która zajmuje się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych i borowin, faktycznie wskazuje, że solanka ma działanie stymulujące układ immunologiczny. Jednak mówimy tu np. o ogromnej tężni w Ciechocinku, w Kopalni Soli „Wieliczka” czy o działaniu klimatu nadmorskiego. Nie istnieją żadne badania na temat wpływu mikrotężni na zdrowie. O leczeniu nie ma mowy, ale nie znam żadnych badań czy publikacji medycznych, które udowadniałyby chociażby działanie profilaktyczne – mówi Piotr Dąbrowiecki, specjalista od chorób wewnętrznych i alergologii, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. I dodaje: – Osobiście jestem dalece sceptyczny. Miniaturowe tężnie nie zaszkodzą, ale powinny wisieć na nich tabliczki informujące, że nie mają działania leczniczego”
    Kolego Łukasz Nowak to co piszesz o tych 10 mini tezniach to zwykly pic na wode…

  5. Mieszkaniec Górki pisze:

    Wydaje mi się, że zarówno redaktor jak i autorzy artykułu wprowadzają Państwa w błąd. Od lat przechodzę codziennie przez park zdrojowy i widzę że te drzewa wyglądają coraz gorzej. Długo przed rewitalizacją jeden z tych Buków wyglądał jak by wysychał, być może drzewa „złapały jakąś chorobę”. Za to na własne uszy słyszę jak turyści zachwycają się naszym parkiem. Piękną zielenią, równymi alejkami itd. Mnie osobiście podoba się park po rewitalizacji (przynajmniej żona już nie złamie kolejnego obcasa na nierównej kamienistej scieżce). Pozdrawiam

  6. xyz pisze:

    Przeciez sam „redaktor” napisal ze to jego opinia i nie ma to nic wspolnego z faktami…

  7. KazimieraZ pisze:

    No niestety często jest coś za coś

  8. Do mieszkaniec Górki pisze:

    To kłamstwo że buki przed rewitalizacja podsvchały. Były piękne i doniosłe. Zabiła je rewitalizacja a konkretnie podkopy pod reflektory które są zaraz przy nich.

  9. do Mieszkaniec Górki 23 CZERWCA 2022 O 09:12 pisze:

    Odnośnie „przynajmniej żona już nie złamie kolejnego obcasa na nierównej kamienistej scieżce” to powiem, że jeśli mnie pamięc nie myli, to w centrum parku bruk typu kocie łby, łamacz obcasów, to zasługa burmistrza Witolda Gajewskiego, dzisiejszego radnego. Żona niech ma pretensje o obcasy do Gajewskiego.

  10. koliber pisze:

    To było bodaj w 2011 roku i chodziło bodaj o drzewko znanej aktorki Aliny Janowskiej https://echodnia.eu/swietokrzyskie/alina-janowska-ma-w-busku-swoje-drzewko/ar/8830211. Wyróżniona przez Towarzystwo Miłośników Buska gwiazda seriali „Złotopolscy” i „Plebania” wkopała uroczyście piękną sadzonkę robinii – na skwerze przed frontem Marconiego. Nadała też drzewu imię Alinka. Wszystko było pięknie do czasu gdy o tym usłyszał konserwator zabytków. Dowiedziawszy się o tym zrobił wielki raban, że Park Zdrojowy to chroniony prawem zabytek i nie wolno jest wsadzać w nim żadnych drzewek bez jego wiedzy i zgody. No i z tego co pamiętam TMB podkuliło ogon i szybciutko przesadzili drzewko w inne miejsce. Tymczasem teraz w samym centrum zabytkowego parku nie wiadomo z jakiego powodu niespodziewanie usychają dwa z najpiękniejszych i najcenniejszych drzew w parku, a konserwatora ani widu ani słychu. Małe drzewko Aliny Janowskiej mu przeszkadzało a teraz uschnięcie dwóch olbrzymich buków go nie rusza? Ja tego nie pojmuję.

  11. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

    Radny Służalski obrażając mieszkańców Kolonii Górki na sesji w kwietniu wyraził jednocześnie rzekomą troskę o budżety domowe pozostałych mieszkańców nadwyrężane wzrostem cen.
    Zapewniam, że my „patole” na Górce płacimy za wodę dokładnie tyle samo, co pozostali mieszkańcy naszej Gminy!

    Tymczasem troska pana Służalskiego jest mocno nieszczera, bo wysokie ceny wody dostarczanej przez MPGK nie wynikają bynajmniej z rzekomych „przywilejów” mieszkańców Górki (czynsze mamy WYŻSZE niż w Spółdzielni!), tylko z tego, że prezes Kryczka musi zarabiać więcej, niż premier, czy Prezydent RP.

    Radny Służalski na sesji w maju zagłosował na szkodę mieszkańców podwyższając kolejny raz opłaty za wodę.

    Tym samym, cena wody i ścieków jest u nas wyższa, niż w Krakowie. Czynsze w mieszkaniach socjalnych także. Zarobki oczywiście dużo niższe (około 80% średniej krajowej).

    Jeśli chcesz płacić mniejsze podatki oraz mniej za wodę i ścieki – nie wyzywaj mieszkańców Górki od „patologii”, tylko za półtorej roku pójdź na wybory samorządowe i wybierz wreszcie do Rady Miejskiej kogoś, kto nie nie będzie popierał uchwał szkodzących mieszkańcom.

  12. Do Lukasza pisze:

    Może wiec nalezy isc do pracy zarobić na mieszkanie w spółdzielni i będą niskie opłaty

  13. Do powyżej pisze:

    No i co mądrego napisałeś? Gadasz takie farmazony, że nawet trudno to komentować. Zarobki w Busku są żenujące, wręcz śmieszne, a lokalne opłaty jak w metropoliach lub wyższe, więc pokaż mi mądralo taką pracę w Busku, w której można zarobić 200 tys. zł mieszkanie. Zarobić na mieszkanie, to znaczy z zarobionej pensji opłacić obecne lokum, kupić jedzenie, ubranie, środki czystości, pokryć ewentualny koszt dojazdu do pracy i z tego co zostanie odłożyć te 200 tys. zł na mieszkanie, albo mieć na ratę kredytu, na jedno wychodzi.

  14. eH!De do: Do Lukasza pisze:

    Nie przychodzi mi nic innego do głowy jak tylko ci nastawiać inwektyw. Jakiś ty cwany! Pewnie pracujesz u jednego z Buskich byzmesmemów i z tej pensji odkładasz?

  15. Mieszkaniec Waryńskiego pisze:

    Wydaje mi się, że redaktor wprowadza Państwa w błąd. Od lat przechodzę codziennie koło stadionu i widzę że te drzewa z roku na rok wyglądają coraz gorzej. Długo przed budową parkingu jedno z nich wyglądało jakby wysychało. Może więc to nie wina parkingu tylko te drzewa „złapały jakąś chorobę”?

  16. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

    Polecam wszystkim stronę Polskawliczbach.pl
    Można na niej porównać m. in. płace w różnych miastach.

  17. Do powyzej pisze:

    Może i jestem mądrala ale jakoś dałem rade i nie pracuje u żadnego z biznesmenów tylko dzieki pracy jaka włożyłem na studiach zdobyłem wykształcenie które pozwala mi pracować na własna rękę i dałem rade kupić sobie mieszkanie bez niczyjej pomocy

  18. Mądrala do poprzednika pisze:

    „tylko dzieki pracy jaka włożyłem na studiach zdobyłem wykształcenie które pozwala mi pracować na własna rękę i dałem rade kupić sobie mieszkanie bez niczyjej pomocy”

    Racz się uwiarygodnić i ujawnij nazwę Twej firmy (przy okazji zareklamujesz ją) 🙂
    Myślę, że wielu chce mieć partnera biznesowego z takim świetnym wykształceniem i drygiem do interesów, że bez niczyjej pomocy po 30 już kupił mieszkanie za gotówkę bez niczyjej pomocy (np. rodziców).

  19. magister pisze:

    Jak już pojawił się temat wykształcenia: czy gdzieś mogę sprawdzić tytuły prac magisterskich Sikory i Marońskiego?
    Na stronie „pana UMiG” nie znalałem.

  20. Do Do powyzej 24 CZERWCA 2022 O 19:08 pisze:

    To złotym dzieckiem jesteś. Podaj nazwę tej twojej firmy, będziemy ją mieli za wzór.
    Ja jestem zwykłym spawaczem. I uwierz mi, gdyby nie trzyletnia orka w Niemczech i dwa lata w Szwecji to nadal bym zbierał (hihi) na mieszkaniec. Ale ok; kupione za ciężko zarobione ojrosy i korony, dobrze wyposażone, jedno auto żeby się wozić, drugie na grzyby i w teren itd itp. To wszystko dzięki pracy u tego podłego Niemca i Szweda, który jednak umie docenić to co robisz. Teraz też jestem spawaczem ale tu, w tym pierdolonym Busku i tyram na pierdolonego buskiego oszusta podatkowego i krętacza. I choćbym pękł to na mercedesa do końca życia tu nie zarobię bo ten pierdolony oszust na to nie pozwoli.

  21. Do Do powyzej 24 CZERWCA 2022 O 19:08 pisze:

    To wracaj do Niemiec 😉 nikt płakał za tobą nie będzie tu w Polsce.

  22. Szczyrk do KazimieraZ 23 CZERWCA 2022 O 18:30 pisze:

    Piszesz: „No niestety często jest coś za coś”. Czy dobrze rozumiem, że machasz na to ręką, uważasz, że nic się nie stało, że wykonawca jest niewinny. Skoro tak, to czy twoim zdaniem fachowcy, którzy w Szczyrku w grudniu 2019 r. robiąc przewiert na kable elektryczne doprowadzili do wybuchu gazu i śmierci 8 osób też są twoim zdaniem niewinni? https://tvn24.pl/katowice/bielsko-biala-dom-runal-zginela-osmioosobowa-rodzina-poczatek-procesu-w-sprawie-wybuchu-gazu-w-szczyrku-5335307

  23. Mieszkaniec powiatu busko pisze:

    Burmistrz razem z vickiem powinni sobie strzelić fotkę pod tym bukiem a nie pod tężnią i odtrabić sukces rewitalizacyjny.

  24. mieszkaniec do magister 24 CZERWCA 2022 O 19:26 pisze:

    Pan Sikora kandydując w wyborach w 2010, w 2014 i w 2018 mówił, że ma wyższe wykształcenie. Dla mnie to czy kandydat na burmistrza ma wyższe wykształcenie czy nie ma, ma duże znaczenie. Myślę, że dla wielu innych wyborców również. Dlatego czekam już 12 lat na to by wybrany na burmistrza pan Sikora pokazał w końcu te swoje dyplomy. Z upływem czasu ja osobiście coraz bardziej wątpię w wiarygodność tych dyplomów, bo przecież gdyby wszystko było z nimi w porządku, to już dawno by zostały pokazane. Chciałbym więc w końcu wiedzieć czy pan Sikora publicznie kłamał czy mówił prawdę.

  25. Ach, co był za ślub! pisze:

    Podobno wczoraj był w kościele pw. NP NMP w Busku ślub chrześniaka właściciela czarnej fury z Widuchowy.

    Dekoracje „wbijające w fotel”. Miejsca dla młodej pary były na podwyższeniu, jakby to para monarsza miała stanąć na ślubnym kobiercu.

    Czy (ufundowany zapewne przez pana z czarnej bryki) przepych to jakiś talizman zapewniający szczęście małżonkom?
    Bogacze przecież też się rozwodzą, gdy bywa, że nędzarze są razem do końca.

    Pewnych rzeczy kupić nie można dla siebie, ani dla swych bliskich.
    To powinien wiedzieć buski ptaszek, Jacuś w Krakówku i wielu im podobnych w innych Gminach.
    No chyba, że mają sposób na przetransferowanie forsy w zaświaty…

  26. Aaa pisze:

    A który to ten chrześniak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl