"Wandalizm w sercu Europy". Popularny warszawski park zalany asfaltem - a w Busku? nie wandalizm a rewitalizacja - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

„Wandalizm w sercu Europy”. Popularny warszawski park zalany asfaltem – a w Busku? nie wandalizm a rewitalizacja

8 grudnia 2019 | Polskie Radio 24 08.12.2019 / Jarosław Kruk 08.12.2019 | | 20 komentarzy

W warszawskim parku Morskie Oko alejki zalano asfaltem. Widok jest przerażający, nie tylko dla ekologów. Miejsce wpisane jest do rejestru zabytków. Na sprawę zwrócił uwagę na Twitterze dziennikarz RMF FM Robert Mazurek‚, który nazwał sprawę „wandalizmem” – informuje PolskieRadio24.pl

Nowe alejki w parku Morskie OkoFoto: Twitter/Robert Mazurek

Internet obiegło zdjęcie alejek w parku Morskie Oko, na które została wylana gruba warstwa asfaltu. Wywołało to burzę wśród internautów, miejskich aktywistów i zwykłych warszawiaków. Komentujący odnoszą się do obietnic władz Warszawy, wśród których znajdują się m.in. walka z betonowaniem przestrzeni publicznej i działania na rzecz klimatu. – Wandalizm w sercu Europy – piszą oburzeni internauci.

Za teren odpowiada warszawski Zarząd Zieleni. – Wszystkie prace są wykonywane w uzgodnieniu z konserwatorem – podkreślają urzędnicy.

Park Morskie Oko to jeden z najpopularniejszych parków w Warszawie. W 1965 roku został wpisany do rejestru zabytków i od tamtej pory jest objęty ochroną konserwatorską.

Takie oto skromne, gustowne i stylowe alejki zafundowały nam w Morskim Oku władze Warszawy. Wszystko zalane asfaltem. Pawle Rabieju‚, czy to aby nie Twój think tank zajmował się niegdyś przestrzenią miejską i piętnował takie akty wandalizmu?napisał dziennikarz Robert Mazurek, który… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 


grafiki: google.com

Jarosław Kruk: Mówi się, że przykład idzie z góry. Być może jednak, w przypadku powyższej osobliwej rewitalizacji zabytkowego stołecznego parku mogło być odwrotnie. Tym razem może to warszawscy urzędnicy wzięli przykład z działań prowincjonalnych specjalistów od rewitalizacji parków i starodrzewów. Może nawet za inspirację posłużyły im przykłady restauratorskich działań buskich władz samorządowych?
Warte podkreślenia jest, że zarówno w stolicy jak i uzdrowiskowej Perle Ponidzia wszystkie prace są wykonywane w uzgodnieniu z konserwatorem oczywiście. Intryguje mnie czy wywołany wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej  odpowie Mazurkowi podobnie jak Tomasz Mierzwa – pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju strategicznego Gminy Busko-Zdrój , który oświadczył uspokajająco dziennikarce Radia Kielce, iż na pewno to nie są nieprzemyślane działania, działamy na podstawie projektu, który robił projektant, który do tego celu ma uprawnienia i doświadczenia, uzgadniał to wszystko z konserwatorem zabytków„.

Jestem  też wielce ciekaw co powiedziałby pan Robert Mazurek patrząc na wykonane, jak zapewnia magistrat miasta słońca, w oparciu o szczegółowe dokumentacje dzieła buskich rewitalizatorów: „Nowy Małpi Gaj II” i „Nowy Lasek przy Rafale”.
Interesujące czy dziennikarz RMF byłby spokojny o sens i sposób przywracania Parkowi Zdrojowemu wyglądu sprzed blisko 200 lat.
Może warto by go o to zapytać?

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

20 odpowiedzi na “„Wandalizm w sercu Europy”. Popularny warszawski park zalany asfaltem – a w Busku? nie wandalizm a rewitalizacja”

 1. ja mieszkaniec pisze:

  Panie redaktorze przestań Pan pisać bzdurne artykuły na temat Małpaka i terenu wokół San. Rafał. Jeżeli dla Pana Małpiak i teren przy San. Rafał w poprzedniej postaci były znakomite to gratulacje.

  Poza tym robienie zdjęć w lato przy pełnym zaroście drzew i porównują go z zarostem przed zimą jest bardzo z Pana strony fachowe. Naprawdę aż ręce składają się do oklasków. Proszę poczekać do lata i wtedy zrobić zdjęcie.

 2. Do powyżej pisze:

  Najlepiej to siać propagandę i robić wodę z mózgu, ale mieszkańcy Buska nie są na szczęście tacy głupi, a przede wszystkim nie są ślepi i widzą efekty tych, pożal się Boże, rewitalizacji…

  Na co czekać do lata, jak drzew jest jak na lekarstwo? Na czym będą te liście wisiały?

  Już Radio Kielce pisało, i dodać należy, że zdjęcia były robione w lato:

  „Rzędy uschniętych drzew, krzewów i iglaków straszą mieszkańców i kuracjuszy w Busku-Zdroju. Rośliny, kilka miesięcy temu zostały posadzone pomiędzy ulicą Starkiewicza, sanatorium Rafał i aleją Topolową, ale projekt nowej zieleni w tym miejscu skończył się fiaskiem.”

  http://www.radio.kielce.pl/pl/post-89275

 3. Hah pisze:

  Do powyżej
  Jeśli mieszkańcy to widzą itp to gdzie są protesty?? Poza kablem od Internetu wy nic nie znacznie psychole

 4. Hah pisze:

  Nic Nie znaczynie***

 5. Młodzież Buska pisze:

  Wkrótce najbardziej aktywny radny wyjdzie z aresztu. Za to może trafi tam ktoś inny…

 6. Asia pisze:

  Wyjdzie z aresztu?? Raczej z obserwacji na psychiatryku i poleci do ZK bo próbował zabić policjanta.
  Wystarczy już co wyprawial na dyskotece w piątek i w sobotę pod Rossmanem.Jednego debila mniej dziękuję.😊👍

 7. do Asi pisze:

  Debilów lepiej szukaj wśród buskich bandytów mundurowych przyjmowanych po znajomościach.

 8. do Asi pisze:

  A co twoi koledzy z komendy wyprawiają na co dzień?

 9. Prawda w oczy koli i troli bardzo boli... pisze:

  Patrzcie, no patrzcie. Odezwał się Hah. I co masz do powiedzenia poza ubliżaniem innym? A ty ile znaczysz? Jak się nie ma żadnych argumentów, to wtedy pozostaje tylko wyzywać innych. No cóż, to taki typowy objaw bezradności i bezsilności. Możesz sobie kolego jedynie pobluzgać i powyzywać innych. Tyle tylko możesz, tyle potrafisz i tyle znaczysz, co twoje prymitywne i wulgarne słownictwo. Sam dajesz świadectwo o sobie.

 10. xxx do Asi pisze:

  Asiu zastanów się pięć razy zanim coś napiszesz. Skąd wiesz co się wtedy wydarzyło? byłaś? widziałaś? a może tylko słyszałaś z wiarygodnych jak wiadomo mediów i wiarygodnych świadków typu Konrad Ch.? Wstrzymaj się może z wyrokami do czasu gdy będzie więcej wiadomo. By uświadomić sobie jak można upozorować zdarzenia to obejrzyj sobie film Gra (https://www.filmweb.pl/Gra). A co do tamtych wydarzeń – słyszałaś o pigułce gwałtu? czy o dziewczynie, której zaserwowano taki specyfik i ją skrzywdzono też napiszesz „Jednej debilki mniej dziękuję.😊👍”?
  Skąd wiesz, że ten asystent radnego, który się do niego dokleił i wymachiwał nożem nie był prowokatorem i nie serwował naiwnemu Łukaszowi jakiegoś psychotropa typu pigułka gwałtu?

 11. XD pisze:

  xdddd

 12. XD pisze:

  Uu xdddd

 13. do xD pisze:

  Skoro zdarzenie z patalitą miało miejsce w centrum miasta przed tłumem, to dlaczego pokazano tylko jedno i to niewyraźne nagranie. Teraz niemal każdy ma kamerę w telefonie, takie zajście na pewno było nagrywane przez wielu. Okrzyk „nóż, nóż ma!” zza kadru (z tzw. off-u) łatwo było dodać w postprodukcji.

 14. Chudy pisze:

  To czm jest jedno nagranie? Jak gadasz że wszyscy mają telefony

 15. Chudy pisze:

  Chyba ci się artukuly powaliły rozmowa o ukaszu patalicie jest o podatkach

 16. Szczupły pisze:

  Wielu świadków boi się zeznawać, byli zastraszani przez buskich policjantów i prokuratorów.

 17. Paroweczki Korwina pisze:

  Hahaha dobre jeśli tak było to widać że Pan Kruk też się boi pisać o tych nierealnych swiadkach

 18. do kosina pisze:

  Dlaczego nie pokazano noża? Czy po zajściu patalita był na L4? Jeśli tak, to czy wolno mu było wtedy jechać po gratulacje do Warszawy, gdy był rzekomo chory? Co na to ZUS?

 19. Do do kosina pisze:

  Kretynie nóze były wielokrotnie pokazywane

 20. anty-kosin do poprzedniczki pisze:

  Kretynów szukaj wśród swych kolegów z ko-mendy. W prewencji jest ich około 90 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl