UMiG: ? Apel burmistrza do mieszkańców odnośnie korzystania z samochodów i parkowania | JKR: ? „rząd się sam wyżywi”
Wykaz miejsc parkingowych: ul. Waryńskiego, ul. Kusocińskiego, ul. Kopernika, ul. Boczna, ul. Armii Krajowej, ul. Miodowicza, ul. Wschodnia, ul. Jodłowa, przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury oraz ul. Waryńskiego.Powyższe działania spowodowane są troską o bezpieczeństwo Mieszkańców i Gości.
Dziękuję za zrozumienie i pomoc w podjętych działaniach.
Publikacji towarzyszy już kilkadziesiąt komentarzy. Oto kilka wybranych:
○ Anna Złotnik-Skura : To jest żart?
○ Wojciech Soltysiak : Ja bym w ogóle zamknął tę część Buska dla mieszkańców. Poważnie! Wydzielił, ogrodził jakimś ładnym, stalowym płotem. Po kiego mają tam się buszczanie włóczyć. Tylko śmieci zostawiają i parkingi zastawiają Panom i Paniom z Warszawy. A Ci to wiadomo, bogaci i kulturalni. Dzień dobry powiedzą, stówkę napiwku dadzą…
○ Norbert Nowak : Może mieszkańcy Buska całkowicie się wyprowadza i udostępnią mieszkania dla odwiedzających ?
○ Renata Bracisiewicz : Trzeba było o tym wcześniej pomyśleć
○ Dominika Czechowska-Sarnecka : Jak to jest, że planując taką inwestycję- wizytówkę miasta zapomniliscie o tak podstawowej rzeczy jak zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych ? Jak to jest, że nikt na etapie akceptacji projektu nie tego nie zauwżył ? Ktoś tam zna się na swojej pracy ? Do zdjęć w trakcie inwestycji pozowaliscie pięknie wszyscy, szkoda, że nikt wtedy nie pomyślał o tak trywialnej rzeczy jak parking…Kompromitacja ! Co teraz ? Może w trybie pilnym wysiedlicie mieszkańców np. ul Kusocińskiego i w miejsce wyburzonych domów zbudujecie parking za kolejne grube miliony ? Nie zapomnijcie tylko zrobić wjazdu i wyjazdu, bo te na parkingach się przydają…
○ Grzegorz Kolankowski : Trzeba było myśleć jak budowaliście tężnie i od razu parking poziomowy a nie teraz płakać ze nie ma gdzie parkować. Już widzę te tłumy parkujące na Sikorskiego i Świerczewskiego Ludzie idąc do kościoła tam nie parkują a co dopiero tam .
○ Wojtek Wdowiak : To jakiś chyba cyrk
○ Karol Sasiński Bak : Amorze rozwinąć sieć Autobusów miejskich większą ilością kursów dla mieszkańców zachęcić ich do pozostawienia auta wydomu tak jak inne gminny to robią
○ Grzegorz Kolankowski : A może Pan Sikora da przykład i zaparkuje na Sikorskiego swojego merca a na tężnie pójdzie pieszo mieszkańcy chętnie popatrzą na to
>>> Buskie inwestycje z myślą o turystach. Powstanie kolejna atrakcja <<<
TVP3 Kielce[07.07.2021]: – Jest już tężnia solankowa z tarniną i… piracki statek. Już wkrótce ma powstać także Park Linowy. Władze Buska-Zdroju ogłosiły przetarg na wykonanie inwestycji, która ma wzbogacić ofertę turystyczną…♂
Jarosław Kruk: Jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi w PRL – jak informuje portal Wirtualna Polska pod śródtytułem „Znienawidzona twarz władzy„♂ – był Jerzy Urban, rzecznik prasowy rządu. Co tydzień organizował długie konferencje prasowe transmitowane niemal w całości przez telewizję. Zasłynął m.in. z aroganckiej reakcji na sankcje gospodarcze USA, które Ronald Reagan wprowadził 17 grudnia 1981 r. w odpowiedzi na stan wojenny. Urban odpowiedział: „rząd się sam wyżywi„, co miało oznaczać, że sankcje uderzą w polskie społeczeństwo, a rząd i tak zapewni sobie niezbędne zaopatrzenie.
Nie jest już chyba dla nikogo tajemnicą, że w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie dla aut zrobiło się ciasno i są godziny, że bardzo trudno znaleźć wolną miejscówkę, szczególnie w strefie uzdrowiskowej. Mnożą się kłopoty, sypią się upomnienia i mandaty.
O tym między innymi pisze Echo Dnia, w artykule „20 tysięcy osób na tężni w Busku-Zdroju przez pierwsze trzy dni od otwarcia! Zapowiada się wielki hit [ZDJĘCIA]” z 01.07.2021 ♂ :
Kilka dni temu wszedłem w posiadanie szeregu fotografii ilustrujących ten problem. Z racji opublikowanego przez Urząd Miasta i Gminy Apelu Burmistrza do Mieszkańców, pozwolę sobie przedstawić wybrane trzy, które jak dla mnie są symptomatyczne i „zalatują Urbanem”.
Sądząc po dacie i godzinie, wykonane zostały 3 lipca 2021 r., wieczorem, w czasie gdy w Buskim Samorządowym Centrum Kultury trwał festiwalowy koncert „Buscy artyści Bogusławowi Kaczyńskiemu”♂. Jedno, jak widać, zrobiono właśnie przy BSCK, dwa pozostałe wykonane kilka minut później przedstawiają pustawy parking na ul. Waryńskiego, na wysokości kościoła św. Brata Alberta i Stadionu, bodaj zaledwie 300 metrów od BSCK…
◙ Podobne informacje:
Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię
Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?
RK: Na Podkarczówce w Kielcach powstanie parking wielopoziomowy? A w Busku?
List do Redakcji: Rozjeżdżanie Lasku Topolowego w Busku-Zdroju. Prośba o interwencję.
List do Redakcji: Boisko przy ul. Bocznej – zamiast piłki samochody. Co na to władze Buska?
Wielki na prawie 30 metrów okręt za 400 tys. opodal tężni kolejną atrakcją w Busku-Zdroju
30 odpowiedzi na “UMiG: ? Apel burmistrza do mieszkańców odnośnie korzystania z samochodów i parkowania | JKR: ? „rząd się sam wyżywi””
Primo: artykuł „ED: 26 apartamentowców z ponad 700 mieszkaniami powstaje w Busku-Zdroju! Całkowicie zmienią oblicze miasta. Skąd wziął się boom budowlany?” (https://infobusko.pl/ed-26-apartamentowcow-z-ponad-700-mieszkaniami-powstaje-w-busku-zdroju-calkowicie-zmienia-oblicze-miasta-skad-wzial-sie-boom-budowlany/)
Secundo: Przybędzie w Busku 700 mieszkań a co za tym idzie przybędzie w Busku dodatkowych 700 aut, zakładając na 1 mieszkanie 1 auto lub może nawet 1400 aut zakładając, że skoro rodzina kupuje te nie tanie mieszkania to raczej ma 2 auta a nie jedno.
Pytanie: Czy ktoś potrafi odpowiedzieć gdzie te 700-1400 aut będzie parkować w mieście lub Zdroju jeśli nowi mieszkańcy wybiorą się do miasta lub do Zdroju? Przecież już teraz jest ogromny kłopot z parkowaniem. Ile nowych parkingów wybudował gospodarz gminy mając świadomość, że przybędzie mieszkańców a z nimi przybędzie taka lawina aut?
Mogą parkować w Mikułowicach,kogo to obchodzi? Jak wieśku jedziesz do Krakowa czy innego to ktoś Ci miejsce zapeania do parkowania? Tak o ile sa wolne to 6 PLN/godz a jak nie ma to spieprzaj i szukaj gdzie indziej
Najlepiej jak mieszkańcy Buska opuszczą miasto. Tężnia nie dla nich, nie dla psa kiełbasa.
Na pewno takich szui jak Ty nie potrzeba tu
A problem „deficytu miejsc parkingowych” rozwiązałaby wskazana już komunikacja (pod)miejska oraz strefa płatnego parkowania.
Zastawiające są powody, dla których „pan UMiG” nie chce wprowadzić SPP w okolicach „Term Słowacki”, czy „Astorii”.
Tak sam, jak brak SPP przed urzędami – skutkiem tego korzystają z nich niemal wyłącznie urzędnicy, a nie interesanci. Ale za to dowalić SPP wokół Rynku „dałosie”. To pokazuje, że buskie władze wykorzystują w SPP w celach odmiennych od wskazanych w ustawie, a więc nie „zwiększania rotacji miejsc parkingowych” lecz w celu fiskalnym, w dodatku chytrze unikając objęcia opłatami tych z parkingów, z których sami korzystają najczęściej.
Widzę że problem się również zrobił na osiedlach przy blokach które mają własne parkingi. Te są również zapchane przez auta na nietutejszych numerach. Nie chcemy być niegrzeczni i na razie tego nigdzie nie zgłaszamy. Na razie.
Parkingi niedaleko na Waryńskiego puste, ale czarny Mercedes na trawie stoi. Na dodatek chodnik widać że szeroki, więc po co on na trawie parkuje? Pytanie czyj to Mercedes…? Nie wiadomo czy wolno coś napisać na ten temat, bo to i RODO i czort wie co jeszcze. Takie mamy czasy. Pytać jednak zawsze można.
Czy to jest samochód burmistrza Waldemara Sikory?
Czy mieszkańcy mogą, przechodząc koło UMIG od tyłu, ulicą Kopernika, zerknąć na parking i zobaczyć czy to jest to samo auto?
„Szanowni Państwo, w związku z dużą ilością turystów i kuracjuszy odwiedzających nowo otwarty Kompleks #TężniaBusko, apeluję do Mieszkańców Miasta Busko-Zdrój o nie korzystanie z samochodów w celu przemieszczania się do w/w obiektu oraz parkowania w pobliżu Parku Zdrojowego.” Jedno zdanie burmistrza a jakże dużo materiału do analizy dla profesora Miodka lub profesora Bralczyka.
„apeluję do Mieszkańców Miasta Busko-Zdrój o nie korzystanie z samochodów w celu przemieszczania się do w/w obiektu” – na zdrowy rozum oznacza wg mnie, że burmistrz apeluje by nie korzystać z aut w celu dojazdu do Kompleks #TężniaBusko. OK. Ale po spójniku „oraz” burmistrz apeluje: o „parkowania w pobliżu Parku Zdrojowego.”!!! w jednym zdaniu zawarte dwa sprzeczne wzajemnie komunikaty! Czy nie jest to zdanie godne tytułu „Miszcza mowy polskiej”? To jak to ma być Panie Burmistrzu, mam nie przemieszczać się samochodem do tężni, a równocześnie parkować auto w pobliżu Parku Zdrojowego, tak?! Zabij nie pojmę, choć nie chcem ale muszem 😉
Szanowni Państwo,
w związku z dużą ilością turystów i kuracjuszy odwiedzających nowo otwarty Kompleks #TężniaBusko, apeluję do właściciela CZARNEGO MERCEDESA o nie korzystanie z samochodu w celu przemieszczania się do w/w obiektu oraz o nieparkowanie w pobliżu Parku Zdrojowego. Natomiast jeśli znana jest panu kierowcy CZARNEGO MERCEDESA topografia naszego Miasta to proszę o korzystanie z miejsc parkingowych, których wykaz znajduje się poniżej oraz na załączonej mapce.
Wykaz miejsc parkingowych: ul. Waryńskiego, ul. Kusocińskiego, ul. Kopernika, ul. Boczna, ul. Armii Krajowej, ul. Miodowicza, ul. Wschodnia, ul. Jodłowa, przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury oraz ul. Waryńskiego.
Powyższe działania spowodowane są troską o bezpieczeństwo Mieszkańców i Gości.
Dziękuję panu kierowcy z CZARNEGO MERCEDESA za zrozumienie i pomoc w podjętych działaniach.
Mieszkaniec Miasta i Gminy Busko-Zdrój
To co się działo w sobote i niedziele w okolicach Parku szczególnie na Waryńskiego i wokoło Parku to przechodzi ludzkie pojęcie! Samochody poparkowane wzdłuż w powprzek, na trawie, między drzewami w Małpim Gaju, pozastawiane drogi, bramy wszystko. Na kusocinskiego i Lipowej nie idzie żyć. Wszystko zostanie zadeptane przez chęć zysku.
Gdyby w Busku rządził PIS to wszyscy teraz by go obsrywali. Byłaby to wina Kaczyńskiego,że parkingów nie zrobili a wydali pół miliarda.Teraz jedynym rozwiązaniem jest wybudowanie dużego parkingu gdzieś poza miastem i uruchomienie linii komunikacji autob.na tej trasie by dowieźć ludzi do tężni.
Przecież dwa tygodnie temu poszło postępowanie na kolejny kredyt. Tym razem na 12 mln zł.
https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19993-postepowanie-udzielenie-gminie-busko-zdroj-kredytu-dlugoterminowego-do-wysokosci-12-000-000-00-zl.html
Nieparkowanie piszę się razem. Co za głąby.
Burmistrz uzdrowiskowego miasta w 2021 roku to obowiązkowo powinien jeździć samochodem elektrycznym.
Hahaha No proszę ?
Mieszkańcy Buska musza normalnie bez żadnych zniżek płacić za wstęp do tężni a mimo to „proszeni” są o takie dodatkowe „udogodnienia” ???
To są naprawdę żarty ???
Absurd goni absurd
Zapłać bilet ale Przyjdź pieszo bo jesteś z Buska ?
Niedługo będzie prośba żeby do parku mieszkańcy nie chodzili bo turystów dużo ?
W przymiarkach do rozkładu jazdy od grudnia bieżącego roku przewidywane są 4 pary pociągów do Buska-Zdroju (Wełcza), w tym (nareszcie!) pełna para z i do Katowic, a także z i do Częstochowy.
O takie właśnie połączenia lobbowałem od dawna w Urzędzie Marszałkowskim i w POLREGIO. Teraz jest szansa na to. Jednak, by te plany się ziściły potrzeba wykazać się frekwencją. Z przykrością zauważam, iż buskim władzom gminnym na tym nie zależy, czego przejawem jest zupełny brak informacji o kolei w przestrzeni miejskiej. Brakuje choćby drogowskazów na dworzec PKP w Zdroju (na dworzec autobusowy zresztą też). Do tego, chodnik prowadzący na dworzec PKP jest brudny. A to przecież droga gminna, bynajmniej nie kolejowa, więc to leży w obowiązkach Gminy.
„Niedługo będzie prośba żeby do parku mieszkańcy nie chodzili bo turystów dużo ”
W punkt!
Wysłałem Panu Redaktorowi maila z opisem sprawy oraz z prośbą o interwencję. Proszę zajrzeć na skrzynkę i przeczytać. Sprawa ważna!
Z tą klimatyzacja w BSCK to rzeczywiście jest co nie teges. Jak na dworze jest ciepło a sala widowiskowa pełna to klimat przypomina dzungle amazonską a nie klimatyzowana europejska sale XXI wieku. Podobno Bogusław Kaczynski żartował czy może drwił na koncertach galowych Festiwalu Krystyny Jamróz, że temperatura sali przypomina bardziej targ w południe w Maroko niż opere w Wiedeniu.
Czy to prawda, że ŁN pozwał GJ o fałszywe zawiadomienie o rzekomym wykroczeniu (kopaniu psa)? Biorąc pod uwagę, że już ma sprawę o mobbing w UBZ, to chyba będzie musiał sprzedać razem z BW tego ich „spokojnego” pieska i jakże „nowoczesnego” wieśwagena by opłacić adwokatów ?
Ooo! Widzę na mapce osiedle Świerczewskiego!
Towarzysz Walter wiecznie żywy w UMiG Busko!
W dniu 2 września 2016 r. weszła w życie ustawa, która nakazuje by osoby, wydarzenia, daty związane z komunizmem lub z innym ustrojem totalitarnym nie były upamiętniane m.in. w nazwach ulic – ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U. z 2016 r. poz. 744, z 2017 r. poz. 1389 i 2495) – dalej „ustawa dekomunizacyjna”.
Mimo upływu 5 lat burmistrz Sikora, buskie władze i urzędnicy tę Ustawę jak widać bojkotują lub mają tam gdzie słońce nie zagląda.
Mnie to nie dziwi. Skoro wódz Waldemar na pamiętnych dożynkach gminnych w 2018 r. nie pozwolił przeczytać ani listu od premiera, ani od wicepremiera: ” List od wicepremiera Gowina miała odczytać Elżbieta Śliwa – kierownik powiatowej placówki KRUS w Busku-Zdroju, zaś list od premiera Morawieckiego Elżbieta Kwiecień-Ząbek – kierownik powiatowej placówki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pińczowie. Żadna z nich nie uzyskała jednak zgody burmistrza Buska.” (https://infobusko.pl/skandal-protokolarny-premier-chcial-podziekowac-rolnikom-burmistrz-zabronil/) to dziwne , że się ktoś dziwi.
https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2775052,Agnieszka-Wojciechowska-van-Heukelom-o-odwolaniu-Hanny-Zdanowskiej-teraz-jest-to-mozliwe
Mieszkaniec Buska
21 LIPCA 2021 O 01:36
Pragnę przedstawić kilka ciekawych informacji dotyczących tężni. Serdeczne podziękowania dla życzliwej osoby za cenne wskazówki gdzie i czego szukać.
źródło:
„Przetarg nieograniczony: Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalnia uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju.”
https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/17623-przetarg-nieograniczony-budowa-kompleksu-urzadzen-uzdrowiskowych-w-zieleni-parkowej-teznia-pijalnia-uzdrowiskowa-oranzeria-fontanna-w-busku-zdroju.html
Załącznik 8 [ zip ].
———————————————————————————-
CZĘŚĆ VII
PROJEKT SIECI GAZOWYCH,
WODOCIĄGOWYCH,
KANALIZACYJNYCH
Usługi Projektowe „Cowodex”
mgr inż. Robert Gradzik
Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl
CZĘŚĆ X
PROJEKT PRZEBUDOWY
KOLIDUJĄCYCH SIECI
Usługi Projektowe „Cowodex”
mgr inż. Robert Gradzik
Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl
Kim jest Pan Robert Gradzik? Ano jest pracownikiem MPGK Sp. z o .o. w Busku-Zdroju, zwanego potocznie „Komunalką”. A więc pracownik firmy należącej do Gminy Busko i podległej Burmistrzowi, projektował jako swoja prywatna firma instalacje w tężni.
Mało tego, w dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU, ten sam Pan Robert Gradzik występuje jako… pełnomocnik Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.
A więc Pan R. Gradzik jest pracownikiem MPGK, pełnomocnikiem UMIG, a równocześnie jako swoja prywatna firma wykonywał projekty poszczególnych instalacji tężni.
Czy można to nazwać „stykiem” na linii: „Praca w jednostce samorządowej – prywatna firma”? Czy można tu mówić o „konflikcie interesów”? Jak ocenić taką sytuację?
——————————————————————————–
A teraz zobaczmy jak wygląda kwestia solanki:
5.1 Instalacja zasilająca
a) Dostarczenie solanki z ujęcia solanki B-15 Henryk.
Projektuje się bezpośrednie podłączenie zbiornika solanki z ujęciem solanki B-15 Henryk
i B-19 Małgorzata. Zgodnie z warunkami wydanymi przez Uzdrowisko Busko-Zdrój z dnia 2017-01-23 dostępna ilość solanki dla potrzeb Tężni jest ograniczona do 10 m3 na dobę. Może ulec poprawie po wykonaniu otworu zastępczego dla B-15 Henryk
Czas napełnienia:
– niecki pod tężnią T1= 188 m3 /10 m3/dobę =18,8 dnia
– zbiornika przy przepompowni. T2= 157 m3 /10 m3/dobę =15,7 dnia
a) Dostarczenie solanki z zewnątrz cysternami.
Dla zapewnienia rozładunku cystern z solanką sprowadzoną z zewnątrz zaprojektowano:
– przyłącze łączące hydrant podłączenia cysterny z przepompownią zaprojektowano z rur
PE100SDR17 90
– układ hydrauliczny przepompowni pozwalający przepompować solankę z cysterny do
zbiornika przy przepompowni.
Dla zapewnienia pracy tężni przy zastosowaniu cystern o nośności 20 ton szacowana ilość
cystern dla napełnianie:
– niecki pod tężnią N1= 188 m3 /15 m3/cysternę =13 cystern
– zbiornika przy przepompowni. N2= 157 m3 /15 m3/cysternę =11 cystern
5.2 Instalacja odprowadzająca
Przewody odprowadzające solankę zaprojektowano z rur PE100 SDR17 o średnicy 90 mm.
Solanka odprowadzana jest ciśnieniowo do projektowanej studzienki rozprężnej
na dz.nr ew gr 93/3 a następnie grawitacyjnie do kanalizacji uzdrowiskowej.
1. TĘŻNIA SOLANKOWA ZEWNĘTRZNA
1.1 Informacje ogólne.
Zgodnie z założeniami inwestora praca tężni oparta jest na wodach solankowych dostarczanych bezpośrednio z ujęcia solanki B-15 Henryk i B19 Małgorzata zlokalizowanym w Parku Zdrojowym w Busko Zdrój. Przepływ solanki na tężni będzie przebiegał w obiegu zamkniętym z okresowym uzupełnieniem w miarę jej odparowania. Okresowa wymiana solanki w całej instalacji odbywać się będzie po przekroczeniu granicznego stopnia zagęszczenia i spadku intensywności odparowania – inhalacji zapewniającej spełnienia warunków leczniczych instalacji. Z uwagi na ograniczaną wydajność źródła w ramach przedstawionych rozwiązań
projektowych, zapewniono możliwość pracy tężni z wykorzystaniem solanki dostarczanej
z zewnątrz, za pomocą samochodów cystern.
Jako rozwiązanie awaryjne zapewniono możliwość uzupełnienia solanki w obiegu poprzez
stworzenia roztworu solnego z dostarczonego z zewnątrz ługu solnego do inhalacji.
Rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone w warunkach tężni zewnętrznych
pod względem wypełnienia warunków leczniczych.
Tu rodzą się ciekawe pytania:
-Czy po wybudowaniu napełniono tężnię solanką ze źródeł B-15 Henryk i B-19 Małgorzata, czy też przywieziono solankę cysternami?
-Jak widzimy do pełnego napełnienia tężni potrzeba łącznie 24 cysterny o nośności 20 ton każda. Jeśli przywieziono solankę cysternami, pytanie jaka firma była dostawcą?
-Czy pewna firma, wykonująca usługi dowozu kruszyw, mająca ciągniki siodłowe i naczepy typu wywrotka (patelnia), zakupiła także naczepę typu cysterna? Czy ta firma będzie świadczyć, bądź już świadczy, usługi dowozu solanki do tężni?
———————————————————————————–
A teraz ciąg dalszy kwestii solanki:
1.3. Eksploatacja tężni i odprowadzenie wód opadowych.
Stopień zagaszenia solanki jej skuteczność odparowania powinna być badana przez
odpowiednie służby.
Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej w miarę odparowania
solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej.
Wody deszczowe z powierzchni zajętej przez instalacje solankową (dotyczy to niecki pod
tężnią, koryt górnych tarasów) przewiduje się wykorzystać powtórnie do rozcieńczenia
solanki zagaszonej w wyniku odparowania na tężni. Rozwiązanie to wynika z ograniczonej możliwości dostarczenia „świeżej” solanki.
Normatywne wody opadowe pojawiające się z natężeniem 1% w skali roku mogą spowodować zmniejszenie stężenia solanki o 25 %. To znaczy maksymalnego stężenia solanki z 20% do 15 % Nadmiar wód opadowych, w przypadku katastrofalnych ulew o prawdopodobieństwie
występowania nie częściej niż co 5 lat, będzie skierowana z zbiornika przy przepompowni do zbiornika przelewowego, następnie przepompowana do kolektora instalacji pozabiegowej.
————————————————————————————
A oddziaływanie tężni na środowisko? Jak tężnia może wpłynąć na zabytkowy Park Zdrojowy?
W dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU czytamy, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.
A teraz najważniejsze!!! UWAGA!!!
Jak czytamy dalej w dniu 30.12.2016 roku postanowieniem znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: i tu pojawia się długa nazwa tężni i całego kompleksu.
A zatem nie badano tego i nie wiemy jak tężnia będzie wpływać na środowisko.
———————————————————————————–
Na koniec pozwolę sobie wyrazić moje zdanie, mój pogląd na powyższe kwestie.
Mamy tężnię z instalacjami zaprojektowanymi przez prywatną firmę pracownika MPGK będącego pełnomocnikiem UMIG, która nie wiadomo jak oddziałuje na środowisko, ponieważ Pan Burmistrz odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W źródłach jest mało solanki, ale jakby coś to dowiozą ją cysterny, albo awaryjnie uzupełnieni się ją roztworem z ługu solnego, choć rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone pod względem wypełnienia warunków leczniczych. Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej, albo wodą deszczową, bo mamy ograniczoną możliwość dostarczenia „świeżej” solanki. Przewidziano nawet pogodę! Katastrofalne ulewy mogą wystąpić nie częściej niż co 5 lat, zatem nie ma czego się bać. Władza czuwa nad wszystkim i panuje niczym bogowie nawet nad żywiołami. Wszystko będzie dobrze. Możemy spać spokojnie…
Na stronie http://www.busko.pl/pl/teznia-pl.html jest napisane: „W południowej części Buska-Zdroju, na terenie nowego parku zdrojowego, powstała jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce. Zachwycający swoją konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości.”
W oparciu o te dane obliczmy powierzchnie parowania tężni:
Tężnia składa się z 2 współśrodkowych pierścieni, zewnętrzny ma około 226 m obwodu i średnicy ściany zewnętrznej około 72 m. Przyjmijmy zatem, że zewnętrzna „opona” tężni ma średnicę zewnętrzną 72 m i wewnętrzną ok. 68 m (grubość ścian załóżmy 3m).
Zatem powierzchnia parowania zewnętrznej ściany zewnętrznej „opony” tężni wynosi obwód zewnętrzny x wysokość, czyli 226m x 10m = 2260 m2
Powierzchnia parowania wewnętrznej ściany zewnętrznej „opony” tężni wynosi obwód wewnętrzny x wysokość, czyli Pi x średnica x wysokość = 3,14 x (72-3-3)m x 10m = 3,14 x 66m x 10m = 2072 m2
Powierzchnia parowania zewnętrznej ściany wewnętrznej, mniejszej „opony” tężni wynosi obwód wewnętrzny x wysokość, czyli Pi x jej średnica zewnętrzna x wysokość = 3,14 x (72-3-3-4)m x 10m = 3,14 x 62m x 10m = 1947 m2
I ostatnia, czwarta ściana. Powierzchnia parowania wewnętrznej ściany wewnętrznej „opony” tężni wynosi obwód wewnętrzny x wysokość, czyli Pi x średnica x wysokość = 3,14 x (72-3-3-4-3)m x 10m = 3,14 x 59m x 10m = 1853 m2
A zatem łączna powierzchnia parowania solanki to suma wyliczonych powierzchni aktywnych ścian = 2260 m2 + 2072 m2 + 1947 m2 + 1853 m2 = 8.132 m2 ( 1 hektar to 10.000 m2)
Stosowny fragment danych urzędowych przytoczonych w komenatrzu „Mieszkaniec Buska 21 LIPCA 2021 O 01:36”: „W dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU czytamy, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.”
oraz drugi:
„w dniu 30.12.2016 roku postanowieniem znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: i tu pojawia się długa nazwa tężni i całego kompleksu.
A zatem nie badano tego i nie wiemy jak tężnia będzie wpływać na środowisko.”
CZY BURMISTRZ I URZĘDNICY BUSCY CHCĄ BYM UWIERZYŁ, ŻE NIEMAL HEKTAR, A DOKŁADNIE OK. 8.132 m2 ŚCIAN PO KTÓRYCH ŚCIEKA SOLANKA I WYTWARZA SIĘ SOLNY AEROZOL NIE MA WPŁYWU LUB TEŻ MA ZNIKOMY WPŁYW NA ŚRODOWISKO ?????!!!!!
CZY BURMISTRZ I URZĘDNICY BUSCY CHCĄ BYM UWIERZYŁ, TAKA OGROMNA INSTALACJA SOLANKOWA, OK. 8.132 m2 PAROWANIA, „nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.” ?????!!!!!
SZANOWNI URZEDNICY, SZANOWNY PANIE BURMISTRZU SZYBCIEJ UWIEŻĘ W TWARDOWSKIEGO NA KSIĘŻYCU NIŻ W TE WASZE STWIERDZENIA I EKSPERTYZY!
MAM NADZIEJĘ, ŻE KTOŚ W KOŃCU UCZCIWIE, RZETELNIE I W OPARCIU O NAUKĘ A NIE O WIDZI MI SIĘ SPRAWDZI DOKUMENTACJĘ BUSKIEJ TĘŻNI I JEJ PRAWDZIWE ODDZIAŁYWANIE NA ŚRODOWISKO!
TO CO STWIERDZA BURMISTRZ I URZĘDNICY W KWESTII TĘŻNI TO WEDŁUG MNIE WIĘKSZA CIEMNOTA NIŻ ŚREDNIOWIECZE!
Podobno w BOSIR na kierowniczym stanowisku zatrudniony został brat burmistrza Sikory, to prawda?
[…] UMiG: ? Apel burmistrza do mieszkańców odnośnie korzystania z samochodów i parkowania | JKR: … […]
[…] UMiG: ? Apel burmistrza do mieszkańców odnośnie korzystania z samochodów i parkowania | JKR: … […]