RK: Na Podkarczówce w Kielcach powstanie parking wielopoziomowy? A w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Na Podkarczówce w Kielcach powstanie parking wielopoziomowy? A w Busku?

3 lutego 2021 | Radio Kielce Robert Szumielewicz 03.02.2021 / Jarosław Kruk 03.02.2021 | | 37 komentarzy

Na Podkarczówce w Kielcach może powstać parking wielopoziomowy. Miejscy urzędnicy przygotowali plan zagospodarowania przestrzennego, który uwzględnia budowę obiektu u zbiegu ulic Krakowskiej i Podklasztornej. Będzie on zlokalizowany w sąsiedztwie szkoły i hali sportowej. informuje portal Radio Kielce

Wizualizacja parkingu wielopoziomowego, który miałby powstać na osiedlu Podkarczówka / Fot. Urząd Miasta Kielce

Z wnioskiem o opracowanie planu zagospodarowania wystąpiła spółdzielnia mieszkaniowa „Armatury”, ale na szczegóły jest jeszcze za wcześnie, twierdzi Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury w ratuszu.

– Padały pytania w trakcie dyskusji publicznej, kiedy i kto wybuduje parking, czy będzie płatny, a jeśli tak, to jaka będzie opłata. To wszystko jeszcze przed nami – zaznacza.

Artur Hajdorowicz dodaje, że obecnie najlepszym rozwiązaniem, które gwarantowałoby w miarę szybką budowę wydaje się formuła partnerstwa publiczno-prywatnego. Niewykluczone jednak, że parking zostanie wybudowany przez miasto wspólnie ze spółdzielnią „Armatury”.

– Przed nami jeszcze rozmowy ze spółdzielnią i mieszkańcami. Na pewno, budowa będzie poprzedzona dokładnymi zapotrzebowaniami, łącznie z ankietowaniem mieszkańców, żeby określić optymalną wielkość parkingu. Będzie on służył przede wszystkim mieszkańcom osiedla – wyjaśnia.

Podobne parkingi mają też być zlokalizowane przy ulicy Radomskiej i Szajnowicza-Iwanowa, na osiedlu Pod Dalnią. Tam też uruchomione zostały … – cały artykuł na źródłowej stronie Radio Kielce, po kliknięciu na link ♂

 


Jarosław Kruk: Parking piętrowy to bodaj najlepsze rozwiązanie problemu ilości i dostępności miejsc parkingowych w miastach. Zamiast betonować kolejne hektary pod tradycyjne parkingi, buduje się wielopoziomowe obiekty, które tę samą ilość aut mieszczą na stosunkowo małej powierzchni zabudowy. Parkingi wielopoziomowe oferują też zdecydowanie lepsze warunki dla pojazdów, gdyż choćby nie są one narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych , takich jak śnieg i oblodzenie w zimie oraz „saharyjskie” nasłonecznienie latem. W obiektach tych można również zawrzeć różne potrzebne funkcje, usługi, np: myjnię, warsztat samochodowy, sklep, itd.
Z roku na rok lawinowo przybywa aut, w przeciwieństwie do powierzchni terenów użytkowych, których z roku na rok ubywa w miastach. Parkingi piętrowe wydają się więc najlepszym rozwiązaniem kwestii parkowania w miastach.

Brak miejsc postojowych widać i w Busku-Zdroju, zwłaszcza na osiedlach mieszkaniowych, gdzie czasem trudno przejechać wieczorową porą pomiędzy ciasno ustawionymi pojazdami, a znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. Podobnie jest w Zdroju gdy odbywają się tam różne, licznie odwiedzane imprezy. Dlatego też m.in. dwa lata temu wystąpiłem z pomysłem budowy tam zgrabnie wkomponowanego architektonicznie w otaczającą przestrzeń parkingu przy stadionie, przy ulicy Waryńskiego♂ ilustrując zrobionymi naprędce fotomontażami (powyżej).

Póki co moja propozycja nie spotkała się z żadną reakcją czy opinią ze strony władz samorządowych słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie.

Jak pokazuje artykuł, władze Kielc w trosce o ekologię i komfort kierowców szybciej implementują na swoim terenie efektywne rozwiązania sprawdzone i powszechnie stosowane w Europie Zachodniej już od dziesięcioleci.

Budując kolejne miejsca parkingowe przy ul. Waryńskiego, wykonawca najpierw usunął głęboko duże masy ziemi wraz z korzeniami rosnących tam drzew, po to by zastąpić je kamieniem i betonem. Wiosną zobaczymy jakie ta nowatorska „uprawa drzew na betonie” da efekty. 18.08.2020/fot. Jarosław Kruk

W uzdrowiskowym mieście Busko-Zdrój władze nadal wolą betonować kolejne hektary terenów zielonych wycinając przy tej okazji kolejne rosnące na nich, nierzadko od dziesięcioleci okazałe drzewa…

 

◙ Podbne informacje:

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

ED: Będzie nowe boisko sportowe przy SP1 w Busku-Zdroju – a może i boiska i parking wielopoziomowy ?

do Redakcji: Boisko przy ul. Bocznej – zamiast piłki samochody. Co na to władze Buska?

Do Redakcji: Rozjeżdżanie Lasku Topolowego w Busku-Zdroju. Prośba o interwencję.

Do Redakcji: REWITALIZACJA PARKU – Wszyscy powinni usłyszeć o tym co planuje urzędnik, a co zatwierdza radny, a co podpisuje Burmistrz!

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

37 odpowiedzi na “RK: Na Podkarczówce w Kielcach powstanie parking wielopoziomowy? A w Busku?”

 1. krecz pisze:

  No wlasnie Panie Jarku, jedna z plotek mowi, że w zwiazku z przekazaniem placu gdzie stoi sklep gomex dla umig w Busku-Zdroju mamy jakies zawirowania w uzdrowisku. Ponoc prace stracil jeden z dyrektorow ktory ponoc usilnie protestowal w zwiazku z ta decyzja? I tu odpowiada Pan sobie tym artykulem.na pytanie ponoc gmina ma plany co do zagospodarowania tego terenu a ktos usilnie naciska by tą inwestycje zablokowac. Moze znajac Pana dociekliwy instynkt redaktora, by Pan cos tu spróbował sprawdzic czy to plotki czy cos jest tu prawdy.

 2. krecz pisze:

  I jeszcze jedno pisze Pan o miejscach parkingowych miedzy blokami, z tego.co sie orientuje jest Pan osoba wykształconą z tytulem co najmniej inżyniera, bloki powstawały w latach 80 gdzie samochody to tylko fiat, warszawa i syrenka no i polonez i co ważne nie bylo ich tyle co teraz. Z tego co widze i chyba Pan tez spoldzielnia co roku powiększa stan zasobów parkingowych zreszta gmina tez. Musi sie tez Pan w koncu określić czego chce w tych artykulach osiągnąć, bo z jednej strony pisze Pan o braku parkingów a z drugiej gdy sa robione, ze betonuje sie miasto. I badz tu madry o co Panu chodzi!!!! I jeszcze jedno pisze Pan o parkingach wielopoziomowych, mozna sie tu spierać czy to jest potrzebne, parking kolo kosciola na Sikorskiego jest prawie pusty na dzis, za kilka lat może sie to zmienic nieraz nie warto krytykowac tego co już jest

 3. Andrzej do redakcji pisze:

  Panie Kruk ,parking wielopoziomowy najbardziej by się przydał w centrum miasta a dokładnie przy rynku. Specyficzność naszego Zdroju jest taka że tylko i wyłącznie przy okolicznych imprezach brakuje miejsca by postawić samochód. Budując wielopoziomowy parking w okolicy Zdroju trzeba mieć dobitną świadomość że ten parking będzie pełny wyłącznie przy okolicznych imprezach a w normalny okres to będzie górę 10 lub 15 aut. Panie Kruk ,bardzo mnie ciekawi gdzie i na jakim osiedlu lub osiedlach w Busku widać ten brak miejsc parkingowych. Nie dziwię się że gmina nie wzięła pod uwagę pańskiego skandalicznego pomysłu na wielopoziomowy parking z bazarkiem i z boiskiem przy krzyżówce ulic Kusocińskiego i Waryńskiego. Budować czteropiętrowy parking w zabudowie jednorodzinnej gdzie jeszcze ten smród spalin i innych zanieczyszczeń by wdychali mieszkańcy ulicy Kusocińskiego ,no to jest skandal a gdzie jeszcze zaciemnienie terenu. Kolejny pański skandaliczny pomysł na budowę wielopoziomowego parkingu na boisku SP1. Dzieci ich rodziny nauczyciele no byli by zachwyceni tym że te dzieci wdychają ten smród i inne zanieczyszczenia. I jeszcze pomysł by na tym parkingu było boisko ,no strach pomyśleć że te dzieci mogłyby zostać potrącone lub by mogły wykopać piłkę poza boisko. Może by Pan redaktor zatrudnił się przy łapaniu piłek gdzie z takiej wysokości ta piłka mogłaby polecieć pod samochód lub w osiedle Kościuszki. Na przyszłość Panie redaktorze niech Pan w ogóle przemyśli co pan pisze ,proponuję.

 4. Buszcza do Andrzeja pisze:

  Teren starego sądu przy kościele NMP byłby dobrą lokalizacją na wielopoziomowy parking przy rynku. Te tereny są stare zaniedbane a proboszcz od lat z tym nic nie robi więc mógłby powstać tam taki parking. Tylko czy proboszcz i mieszkańcy by pozwolili. Nie wykluczam że byłyby protesty ze względu na te spaliny itp lecz to też bardzo atrakcyjna działka.

 5. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do krecz: Szanowny Komentatorze, Busko-Zdrój nie jest żadnym oderwanym od świata bytem i skoro w bardziej zaawansowanych w rozwoju od nas krajach, od lat zamiast płaskich budowane są sprawdzone pod względem funkcjonalności i ekonomii parkingi piętrowe, „3D”, więc i w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie byłyby one lepszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem niedoborów miejsc postojowych, też właściwszym ze względu na uzdrowiskowy charakter miasta.

  To, że „parking kolo kosciola na Sikorskiego jest prawie pusty na dzis” świadczy według mnie o tym, że osoby odpowiedzialne za ten projekt i inwestycję źle wykonały analizę potrzeb i lokalizacji.
  Niestety, nie jest to odosobniony przypadek w BZ.
  Sztandarowym, świeżym przykładem realizacji zupełnie oderwanej od rzeczywistych potrzeb, w obecnych realiach „inwestycją z żyrandola”, jest według mnie budowa „Kładki na Górkę” [https://infobusko.pl/ed-kladka-w-busku-zachwyci-swiat-trwa-budowa-bedzie-konstrukcja-z-cortenu-jednego-z-najmodniejszych-materialow-na-swiecie-zobaczcłie-film/].

  Tak się dzieje gdy bez żadnej odpowiedzialności można wydawać nieswoje miliony złotych. Gdyby takie błędy popełniał prywatny właściciel, np. deweloper to szybko by splajtował.

  Inwestować i budować trzeba jak najbardziej, ale należy to robić mądrze i odpowiedzialnie a nie na hura.

  Pozdrawiam w Nowym Roku!

 6. do Andrzej pisze:

  Jędrula chyba nigdy nie byłeś wieczorem na osiedlu Piłsudskiego 😉

 7. AndrzejS pisze:

  Na łowiskach w Busku jest dużo miejsca i w sumie niedaleko do rynku.

 8. Andrzej do komentatora wyżej pisze:

  Bywam i to bardzo często na oś Piłsudskiego i bardzo mnie zdziwiło to że prawie całe osiedle jest oblegane oprócz parkingu przy garażach obok KIMu. Wiadomo wygoda, parkować pod blokiem ale zaledwie parę metrów nikogo nie zbawi.

 9. krecz pisze:

  Panie redaktorze każdy ma prawo reprezentowac swoje poglady, ja mimo, że sie z Pańskimi nie zawsze zgadzam wyrażam tu swoj pogląd. Dzis Echo dnia pokazuje co dzieje sie w naszym uzdrowisku, jakie padaja oskarżenia i proszę zobaczyc co jest koscia niezgody. Przekazanie umig gruntów gdzie moze udalo by sie je fajnie zagospodarować może i wskazane przez Pana potrzebne parkingi. Zreszta czytajac artykul Echo dnia zastanawiam sie o co tu chodzi. Prezes disraje premię 100 tys gdzie Krystyna ma 2.5 mln strat!!!!! Ciekawy jestem co grozi za taką niegospodarność!!! Druga sprawa pan Dyrektor podnosi kwestie samochodu służbiwego mieszkania i premii. A zadaje pytanie gdzie byl Pan radny przez ten czas gdy to to bylo robione. Teraz gdy pokazano jego nieudolnosc pisze o tym jakos to nie jest smaczne, ale niestety Polska rzeczywistośc. Kiedys pisałem że zle sie stalo że uzdrowiskiem nie zarządza osoba stad. Co uslyszałem od oponentów że będzie dobra zmiana.

 10. Kacper Duda pisze:

  A w takich Niemczech i nie tylko tam to w małych miastach buduje się parkingi podziemne. Wielopoziomowy parking naziemny to zbrodnia dla krajobrazu. Taki parking mógłby być nawet centralnie pod rynkiem albo pod boiskiem jedynki. Tyle że taki parking trochę kosztuje ale za to przynosi regularnie siano a pancerna kładka nixuja.

 11. Do krecz pisze:

  Skrajny parking przy kościele na Sikorskiego jak zawsze był tak dalej jest oblegany przez auta. Dobrze że mieszkańcy już parkują na nowych parkingach na Sikorskiego przy nowowybudowanej ulicy którą to inwestycje pan redaktor krytykował już jak ją oddali.

 12. Do AndrzejaS pisze:

  Parking przy łowiskach byłby nietrafioną inwestycją jak pomysł pana redaktora z parkingiem przy Albercie. Parking przy łowiskach byłby pełny jedynie w Święto Zmarłych a tak w normalne dni niewykluczone że ten parking poprostu stałby pusty. Czy łowiska są niedaleko zależy od kogo dla mnie nie. Z natury człowiek jest taki że woli mieć samochód blisko niż daleko.

 13. krecz pisze:

  Do powyżej parking przy kosciele byl tylko ze jego wlascicielem.jest spoldzielnia mieszkaniowa i masz racje jest oblegany. Mi chodzilo o ten parking za kosciolem gdzie jest dzis mniej tych samochodow ale juz dzis widac ze jest potrzebny bo niedlugo mysle ze samochodów bedzie wiecej i to inwestycja umig. Dlatego też uwazam ze nie krytykuje sie tego co juz jest

 14. Do Kacper Duda pisze:

  Zapewne taki podziemny parking byłby „7 krotnie” droższy od kładki. Niewiadomo co jest pod ziemią ile km kabli i kanalizacji. Gdyby to by było pod boiskiem SP1 to zapewne musiała by być przeprowadzona akcja na szeroką skale. Sprowadzony specjalistyczny sprzęt i inne rzeczy w końcu nie oszukujmy się że boisko zostało odnowione więc ogromna szkoda by była gdyby to się coś zawaliło czy co.

 15. Janusz pisze:

  Kielecka Podkarczówka to ogromne miejsce osiedle o wiele większe niż nasze Sikorskiego i Orła Białego w jednym. Dodatkowo jest tam osiedlowa galeria dwie szkoły średnie MPK i komisariat. Więc tam w 100% by się przydał ten wielopoziomowy parking.

 16. W Kielcach wycinka drzew a w Busku ? pisze:

  Zadziwiające że pan panie redaktorze Kruk raczył pan poinformować o planowanym wielopoziomowym parkingu na Podkarczówce. I ten temat o parkingach w Busku. Ale pan nieporuszył sytuacji która jest głośna w Kielcach od kilku dni. Kielecki urząd rusza z modernizacją czy tam wycinką zabytkowego parku na potrzeby odrestaurowania go i na potrzeby rekreacji wypoczynkowej. Widzę artykułem zamieszczone inne artykuły dotyczące działań w Buskim parku więc niech pan coś napisze w końcu jest pan mieszkańcem Kielc.
  Tytuł dałem sarkastycznie z uwagi na to jaką pan robił tragedię z powodu wyciętych dzikich krzewów pod Rafałem, z powodu wyciętych samosiejek i chorych drzew w Małpim Gaju jak i z powodu wyciętych drzew z powodów choroby w Starym Parku. Spodziewam się że pan nie odpowie lub będzie znowu jakaś tragedia o jakiś lasek pod Rafałem który nie był lasem czy o Małpiak który też nie był laskiem.

  https://echodnia.eu/swietokrzyskie/tna-drzewa-w-parku-miejskim-w-kielcach-czy-to-jest-konieczne-urzednicy-wyjasniaja-zapis-transmisji/ar/c1-15423945

 17. Grzegorz pisze:

  „W uzdrowiskowym mieście Busko-Zdrój władze nadal wolą betonować kolejne hektary terenów zielonych wycinając przy tej okazji kolejne rosnące na nich, nierzadko od dziesięcioleci okazałe drzewa…”

  No tak idąc takim myśleniem zerwijmy kostki z chodników ,parkingów a ludzie będą taplać się w błocie. Drzewa będą się zarażać wzajemnie a te ze starości będą się łamać jak zapałki. Jeszcze brakuje bryczek konnych i mamy powrót do średniowiecza.

 18. do Kacper Duda 3 LUTEGO 2021 O 19:13 pisze:

  a czy nie sądzisz, że wycinanie drzew, krzewów i betonowanie kolejnych połaci gruntu pod parkingi 2D nie jest zbrodnią dla krajobrazu większą niż piętrowe parkingi 3D?

 19. ALARM!!! "Wojna w Uzdrowisku Busko-Zdrój" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pisze:

  Redaktorze Kruk!

  Zapodaj artykuł na infobusko !!!

  „Wojna w Uzdrowisku Busko-Zdrój. Prezes Lubawski kontra dyrektor „Krystyny” i radny sejmiku Maciej Gawin. Padają wzajemne oskarżenia”

  echodnia.eu/swietokrzyskie/wojna-w-uzdrowisku-buskozdroj-prezes-lubawski-kontra-dyrektor-krystyny-i-radny-sejmiku-maciej-gawin-padaja-wzajemne-oskarzenia/ar/c1-15424889

 20. Nowe szaty cesarza pisze:

  Kaczyński osobiście akceptował powołanie na stanowisko dyrektora.
  Hahahahahahaha
  ja pierdole
  jak w Kongo 1960 albo Etiopii Hajle Sellasje

 21. krecz pisze:

  Do powyżej portal.jest info busko wiec jeden z janiny a drugi z kielc ich to.nie dotyczy 🤬🤬🤬

 22. krecz pisze:

  Wiara czyni cuda

 23. Ojciec Dyrektor do krecz pisze:

  Alleluja!

 24. Łukasz Nowak pisze:

  „Dwa lata temu wystąpiłem z pomysłem budowy obszernego, zgrabnie wkomponowanego architektonicznie w otaczającą przestrzeń parkingu przy stadionie, przy ulicy Waryńskiego”

  A czy przedstawiłeś KOSZTORYS i źródła finansowania?

 25. Kamil pisze:

  Pomysł z wielopoziomowym parkingiem na terenie stadionu od strony kościoła ŚW Brata Alberta to inwestycja bardzo szkodliwa dla mieszkańców, otoczenia i gminy Busko Zdrój. Zero zysków a same straty.

 26. Łukasz Nowak do red. Kruka pisze:

  „Podobnie jest w Zdroju gdy odbywają się tam różne, licznie odwiedzane imprezy.”

  Imprezy w Zdroju? Licznie odwiedzane?
  Jakie substancje powinienem brać, by też mieć takie wizje?

 27. do Kamil 4 LUTEGO 2021 O 11:54 pisze:

  A wyrąbanie 100 metrów skarpy z trybunami i drzewami od strony domków pod nowy wielopoziomowy „biurowiec AKS” to nie jest inwestycja bardzo szkodliwa dla mieszkańców, otoczenia i gminy Busko Zdrój? Ile przyniesie zysków a ile strat?

 28. Kamil do powyżej pisze:

  Drogi czytelniku gdybyś wiedział co tam ma być lub byś poświęcił chwilę czasu by odszukać informacji na temat nowego budynku AKSu to byś nawet nie zamieszczał tego swojego śmiesznego komentarzu.
  Ten budynek nawet nie bedzie wielopoziomowy wycięte zostało jedno drzewo. Ma być trybuna z budynkiem pod trybuną. I to nie jest żadna szkodliwa inwestycja dla mieszkańców otoczenia i gminy.

 29. Łukasz Nowak do red. Kruka pisze:

  Na marginesie tematu artykułu:

  Na pierwszej stronie 4 artykuły nie na temat i 4 na temat, jeden
  to tak na pograniczu.

  O dotacjach na wymianę ogrzewania czy o radzie miejskiej i radzie powiatu dalej cisza.

  Chyba nazwa portalu wprowadza w błąd?

 30. Łukasz Nowak - errata pisze:

  5 nie na temat

 31. Jurek Do Kamila i do do Kamil 4 LUTEGO 2021 O 11:54 4 LUTEGO 2021 O 12:02 pisze:

  Tu do Kamila
  Więcej niż jedno drzewo lecz te drzewa i tak były stare i się łamały.

  Tu do do Kamil 4 LUTEGO 2021 O 11:54
  4 LUTEGO 2021 O 12:02
  Skarpy? Raczej wału który został rozkopany na mniejszą długość niż bodaj 90m.

 32. do powyżej pisze:

  setki razy siedziałem na meczach na trybunach w cieniu tych drzew i nigdy nie widziałem by jakaś gałązka się złamała. Czy mówimy o tych samych drzewach od strony ulicy Kusocińskiego czy może o innych?

 33. Jurek pisze:

  Tak mówimy o tych samych drzewach lecz o innych okolicznościach.
  Wielokrotnie gałęzie się łamały i stwarzały niebezpieczeństwo podczas wiatru.

 34. Maciek pisze:

  Od 2014r nasz stadion jest w czołówce dokładnie na czwartym miejscu pod względem komfortu dla kibica. Od 2014r mamy wymienione krzesełka i oczywiście w pełni zadaszoną trybunę. Zburzenie starej trybuny przy ulicy Kusocińskiego i wybudowanie tam nowej trybuny w pełni zadaszonej z budynkiem administracyjno szatniowym to ogromny skok w przyszłość jeśli chodzi o taką budowę w tym mieście. Większy komfort dla zawodników oraz kibiców.

 35. do powyżej pisze:

  Szkoda, że na równie wysokim poziomie nie są przedstawienia wystawiane przez AKS na boisku. Nie sądzę by nowy budynek i trybuny to zmieniły. Gdzie tu więc sens, gdzie logika?

 36. Do do powyżej pisze:

  Spokojnie mistrzu nasi grają w 4lidze nieprzerwalnie ponad 8 lat. A na 3lige to jeszcze trzeba mieć dobrych sponsorów. Z uwagi na to że w Busku buduje się bazę tzn bazę szkoleniową to przedsiewzięcie z budową nowej trybuny z budynkiem jest adekwatne. Jeśli pragniesz tylko I wyłącznie sukcesów to znakiem takim jesteś zwykłym kibicem sukcesu.

 37. Andrzej pisze:

  Szykuje nam się piękny profesjonalny stadion XXI wieku z prawdziwego zdarzenia.

  https://buskozdroj.naszemiasto.pl/stadion-w-busku-zdroju-na-finiszu-modernizacji-wyjatkowy/ar/c1-8124273

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl