Kalendarium: W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł więzień-ochotnik, rtm Witold Pilecki - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł więzień-ochotnik, rtm Witold Pilecki

26 kwietnia 2023 | PolskieRadio24.pl 26.04.2020 / Jarosław Kruk 27.04.2020 | | 1 komentarz

Ponad 2,5 roku, 947 dni wcześniej Witold Pilecki dobrowolnie podjął się, wydawało się, że samobójczej misji  zdobycia wiarygodnych informacji na temat zbrodni hitlerowskich w Konzentrationslager Auschwitz. Rotmistrz miał  w tym niemieckim piekle na ziemi stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów i zdobyć informację na temat tworzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych. W tym celu, 19 września 1940 roku świadomie wszedł w „kocioł” podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu i trafił za kolczaste drutyinformuje portal PolskieRadio24.pl

Legitymujący się fałszywymi dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego, w Auschwitz znalazł się w nocy z 20 na 21 września. Wytatuowano mu numer 4859. W czasie tej samej łapanki został aresztowany Władysław Bartoszewski.

Dobrowolny więzień

Pilecki zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. Przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz. Zorganizował w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Więźniowie, głównie byli żołnierze, tworzyli tzw. piątki. Każda taka grupa rozbudowywała swoją siatkę konspiracyjną, nie wiedząc nic o istnieniu innych „piątek”. Był to oryginalny pomysł Pileckiego. Później ZOW był budowany na wzór organizacji wojskowych. Jego dowódcą został płk Kazimierz Heilman-Rawicz z ZWZ-AK. ZOW – wedle zamysłu Pileckiego – miał przygotować powstanie w obozie.

„Serafiński” nie ograniczał się tylko do działalności wywiadowczej i konspiracyjnej. Doprowadził do porozumienia organizacji politycznych działających w Auschwitz. Do symbolicznego spotkania doszło w Wigilię 1941 roku. Uczestniczyli w nim m.in. działacz lewicowy, były poseł i więzień brzeski Stanisław Dubois oraz Jan Mosdorf, przywódca Obozu Radykalno-Narodowego.

Ucieczka z obozu

Wiosną 1943 roku Niemcy zaczęli rozpracowywać organizacje konspiracyjne w obozie. W ręce oprawców wpadało coraz więcej członków obozowego ruchu oporu. Zapadła decyzja o wywiezieniu „starych” więźniów w głąb Rzeszy. Wtedy Pilecki zdecydował się na ucieczkę. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku zdołał zbiec wraz z dwoma współwięźniami. Wzdłuż toru kolejowego doszli do Soły, a następnie do Wisły, przez którą przepłynęli znalezioną łódką.

>>> Szlak Pileckiego   <<<
Nowy multimedialny serwis Polskiego Radia
• PolskieRadio.pl [26.04.2023]  – Wyrusz wirtualnym szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz, poznaj historię życia świadka dwóch totalitaryzmów, jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Z okazji 80. rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy…♂

W latach 1943-1944 Pilecki służył w oddziale III Kedywu KG AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Początkowo walczył jako zwykły strzelec w kompanii „Warszawianka”, później dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II, w tzw. Reducie Witolda.

Po upadku Powstania Warszawskiego trafił… cały artykuł na źródłowej stronie PolskiegoRadia24.pl – po kliknięciu na link


 

Izabella Mazurek z działu Historia portalu PolskieRadio.pl: – Przez całe swoje życie bezinteresownie służył Polsce, nie oczekiwał niczego w zamian. Ideały jego i wartości zamykają się w trzech słowach: Bóg, honor i ojczyzna. Jego wiara, umiłowanie wolności, patriotyzm i poświęcenie zostały brutalnie zdeptane przez komunizm a wcześniej przez totalitarne Niemcy.

 


 


 


 


8 maja 1947 roku Pilecki został aresztowany. Wraz z nim za kratki trafili jego ludzie. Ruszyło brutalne śledztwo i tortury. 

Był torturowany wręcz barbarzyńsko: zdarto mu paznokcie, z nóg, miażdżono mu jądra, nadziewano go na nogę od stołka. Katowany był w sposób nieludzki. W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, Pilecki wyznał jej w tym kontekście: Oświęcim to była igraszka.

3 marca 1948 roku przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces pokazowy rotmistrza Witolda Pileckiego. Oskarżony stanął przed sądem z połamanymi obojczykami i wyrwanymi paznokciami.

Rotmistrz zginął 25 maja w więzieniu mokotowskim. Strzałem w tył głowy o godzinie 21:30 zabił go funkcjonariusz UB Piotr Śmietański.

Witold Pilecki został zrehabilitowany dopiero w 1990 roku.
16 lat później pośmiertnie uhonorowano go Orderem Orła Białego.
W 2013 roku otrzymał awans na stopień pułkownika.

 

Jego oprawcy zmarli śmiercią naturalną – płk Różański w 1981 r., zaś jego formalny oskarżyciel, prokurator Łopiński w 2004 r., nie doczekawszy końca procesu wytoczonego mu przez IPN.

► dzieje.pl [26.04.2020]: – 77 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu Auschwitz

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 25 maja 1948 r. po pokazowym procesie strzałem w tył głowy wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Kalendarium: 24 lutego 1953 r. zamordowano ostatniego dowódcę Kedywu Armii Krajowej, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Kalendarium: 29 września 1951 r. zmarł w kazamatach MBP Aleksander Krzyżanowski „Wilk”, patron SP.3 w Busku-Zdroju

Jerzy Kędziora – UB’ecka bestia, oprawca Hieronima Dekutowskiego, Łukasza Cieplińskiego i wielu innych niezłomnych wyklętych

NH: Jak „K-22” został „Jerzym”. Gestapowski szpicel na usługach UB żył sobie długo, dostatnio i szczęśliwie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Kalendarium: W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł więzień-ochotnik, rtm Witold Pilecki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl