Kalendarium: 6 stycznia 1813 urodził się Hipolit Cegielski, doktor filozofii i filologii, redaktor "Gazety Polskiej", wybitny przedsiębiorca. Człowiek, który spełnił jedną z fundamentalnych ról w tworzeniu społeczeństwa polskiego w Wielkopolsce - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 6 stycznia 1813 urodził się Hipolit Cegielski, doktor filozofii i filologii, redaktor „Gazety Polskiej”, wybitny przedsiębiorca. Człowiek, który spełnił jedną z fundamentalnych ról w tworzeniu społeczeństwa polskiego w Wielkopolsce

7 stycznia 2022 | | | 0 komentarzy

Hipolit Cegielski nigdy nie planował kariery przedsiębiorcy. Chciał być nauczycielem. Ukończył studia w Berlinie zdobywając tytuł doktora filozofii. Wrócił do Poznania i został nauczycielem języka polskiego, greki i łaciny w gimnazjum, którego był absolwentem. W 1846 r., wskutek represji po stłumieniu Powstania Wielkopolskiego, stracił pracę i prawo do nauczania. Pozbawiony środków do życia, dzięki pomocy przyjaciół otworzył sklep z narzędziami rolniczymi. W następnych latach, dzięki jakości, ofercie i patriotyzmowi konsumenckiemu Wielkopolan sklepik Hipolita Cegielskiego rozrósł się do najpotężniejszych zakładów przemysłowych Poznania, działających do dnia dzisiejszego. – informuje portal HistMag i Wikipedia

Być nieprzyzwoitym czy bogatym?

Końcówka lat 40. XIX wieku to gorący okres w Europie. Na sile nabrały ruchy narodowe, nadeszła Wiosna Ludów♂. W 1846 roku w zaborze pruskim wybuchło powstanie wielkopolskie♂. Nieudane, jak większość polskich zrywów. Jego elementem miał być atak na cytadelę poznańską, poprowadzony przez Władysława Niegolewskiego. Powstańcy zostali jednak aresztowani, zanim zbliżyli się do fortecy. Do grupy tej należało również kilku uczniów gimnazjum Marii Magdaleny. Władze pruskie wyczuły znakomitą okazją do wbicia klina pomiędzy młodzież i jej profesorów. Zażądali od kadry naukowej przeprowadzenia rewizji w domach uczniów pod kątem nielegalnie posiadanej broni i przynależności do grup rewolucyjnych.

Hipolit Cegielski♂ wprawdzie nie angażował się w politykę, nie miał jednak zamiaru dać się wykorzystywać. Wiedział, że po przeprowadzeniu akcji, profesorowie staną się w oczach zbuntowanej młodzieży pruskimi szpiclami i stracą cały swój autorytet. Nie chciał też działać na szkodę Polski. Odmówił wykonania polecenia. W skutek tej decyzji stracił zarówno sympatię swego dobroczyńcy, von Flotwella, jak i posadę nauczyciela, wraz z pozbawieniem praw do wykonywania zawodu.

>>>  H.Cegielski – Poznań S.A.  <<<
Wikipedia: – H.Cegielski – Poznań S.A., (HCPgwarowo Ceglorz) – przedsiębiorstwo założone przez Hipolita Cegielskiego w 1846 w Poznaniu. Producent silników okrętowych, lokomotyw parowychspalinowychelektrycznych i wagonów kolejowych…♂

Postawiony w nad wyraz kłopotliwej sytuacji, postanowił zakasać rękawy i zdobyć pieniądze w inny sposób, mianowicie w handlu. Pomysł był równie dobry, jak każdy inny, Hipolit nie zajmował się bowiem wcześniej żadną dochodową dziedziną. 30 września 1846 roku, przy wsparciu przyjaciół, założył w Bazarze Poznańskim sklep z narzędziami rolniczymi. Rychło przy ulicy Butelskiej wybudował także warsztat naprawczy, zaś w 1855 roku przy ulicy Koziej postawił całą fabrykę maszyn i narzędzi rolniczych, do której cztery lata później dołączyła nowoczesna odlewnia przy Strzeleckiej.

Piorunujący sukces, jaki osiągnął Cegielski, nie był bynajmniej efektem jakiejś niezwykłej wiedzy doktora filozofii i filologa. Wszystko czego nauczył się o handlu metalem pochodziło z kilku tygodniu współpracy (zresztą w nieznanej formie z berlińską firmą Jacob Ravéne Söhne). Paradoksalnie, pomogła mu konkurencja. W 1853 roku powstały fabryki Moegelina i Meissnera, obie mające wsparcie rządu pruskiego. W Wielkopolanach obudził się wtedy patriotyzm konsumencki: szli kupować narzędzia i maszyny do „Polaka”.

Cegielski zaś zorientował się, że daje mu to spore szanse, które mógł wykorzystać. Klientów utrzymywał dobrą jakością swoich produktów, ale także szerokim asortymentem. W jego fabryce produkowano po kilkanaście rodzajów pługów, bron, walców, skaryfikatorów czy obsypywaczy, ale także po kilka rodzajów maszyn, jak siewniki, żniwiarki, młockarnie, sieczkarnie i śrutowniki. Dzięki jakości, ofercie i patriotyzmowi konsumenckiemu klientów w kilkanaście lat jego sklepik rozrósł się do najpotężniejszych zakładów przemysłowych Poznania

Społecznik
Cegielski nie przypominał stereotypowego rekina XIX-wiecznej finansjery. Niezwykle chudy, do tego chorowity, według opinii znających go osób obdarzony wielkim sercem i wrażliwością. W swej fabryce zatrudniał osoby o złej sytuacji materialnej, lub takie, które nie mogły znaleźć pracy z powodów politycznych, jak emigranci popowstaniowi czy działacze patriotyczni.

Nie porzucił też…- cały artykuł na źródłowej stornie HistMag.org

 

◙ Podobne informacje:

PR24: Marcin Wroński: kupując polskie produkty wzbogacimy budżet o 6 mld złotych

AF: Kto nie lubi tego gęstego, słodkiego produktu. Czy będziemy krainą miodem płynącą?

PR24: J. Emilewicz: wzrost wydatków na polskie produkty o 1% dałby 6.600.000.000 zł naszej gospodarce

„Chcemy lepiej żyć – lepiej pracujmy!” Odbudujmy przetwórnię owocowo-warzywną

RK: Nowi przedsiębiorcy w gminie Staszów na terenach inwestycyjnych objętych SSE „Starachowice”. A w Busku?

nm: Nowa 1200 metrowa ulica w Końskich za 4,7 mln zł otworzy inwestycyjny teren dla biznesu. Powstanie 1000 nowych miejsc pracy. A w Busku?

RK: Boom inwestycyjny w Jędrzejowie. W Busku sen o potędze…

Nowi inwestorzy i kolejne miejsca pracy w Jędrzejowie. W Busku słoneczka, stadiony, tężnia i fontanny…

NOIZZ: „Dubaj to parodia XXI wieku”. Burdż Chalifa nie ma kanalizacji, ścieki wywozi się autostradami | JKR: Czy Busko-Zdrój to aby nie taki „mały Dubaj”?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl