Kalendarium: ? 12-13 lipca 1943 r. Niemcy spalili świętokrzyską wieś Michniów i zamordowali jej mieszkańców:102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci
76 lat temu doszło do pacyfikacji wsi Michniów koło Suchedniowa. Był to masowy mord na ludności cywilnej oraz towarzyszące mu grabieże i podpalenia, dokonane przez Niemców w dniach 12-13 lipca 1943. Ofiarą masakry w Michniowie padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci.
W okresie II wojny światowej mieszkańcy Michniowa aktywnie współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez por. Jana Piwnika ps. „Ponury”. 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna częściowo spaliła wieś i zamordowała ponad 100 mieszkańców. W odwecie jeszcze tej samej nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali w rejonie Podłazia pociąg pośpieszny relacji Kraków–Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców. Następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, doszczętnie paląc wieś i mordując niemal wszystkich przebywających tam Polaków.
15 lipca 1943 mieszkańcy sąsiednich wsi pogrzebali szczątki zamordowanych michniowian we wspólnej mogile, wykopanej na działce w pobliżu szkoły. Niemcy wyrazili zgodę na pochówek ofiar. Rozkazali jednak zaorać grób, a także nie zezwolili na oznaczenie mogiły krzyżem lub innym znakiem. Zakazali odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól.
Kilka dni po pacyfikacji Michniowa harcerze z Szarych Szeregów postawili przy torach kolejowych linii Warszawa–Kraków dwie tablice z napisami w języku niemieckim. Na pierwszej tablicy znalazł się napis Deutsche Katyń (pol. „Niemiecki Katyń”), na drugiej zaś: Waffen SS haben hier in Dorf Michniów 200 Männen, Frauen und Kinder ermordet uns dises Dorf verbant[e] (pol. „Waffen SS zamordowało we wsi Michniów 200 mężczyzn, kobiet i dzieci, a wieś spaliło”).
○ 12-13 lipca 1943 r. Niemcy spalili świętokrzyską wieś Michniów i zamordowali jej mieszkańców:102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci / fot.1-8 źródło: fb „Nurt historii” dr Marek Jedynak IPN Kielce♂, 9. Michniów, 12.05.2019 / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl
Dwa dni. Ponad 200 osób. Cywile, w tym mnóstwo kobiet i dzieci. Takie pacyfikacje, jak ta w Michniowie, miały miejsce w całej Polsce. Nieuzasadnione represje, mordy, doszczętne palenie domów. Świadome dążenie do wyniszczenia całych społeczności. Zbrodnie, które nigdy nie ulegają przedawnieniu i których nie można zapomnieć.
W obecnych granicach Polski jest 817 wsi spacyfikowanych w czasie II wojny światowej. Istnieją miejsca, gdzie nie ma nawet śladu po mieszkających tam niegdyś ludziach. Miejsca, gdzie każdy budynek zrównano z ziemią. Jedną z tych zniszczonych wsi jest Michniów. Stał się symbolem martyrologii polskich wsi i ich mieszkańców brutalnie zamordowanych w czasie okupacji niemieckiej.
Żaden zbrodniarz nie został ukarany za pacyfikację wsi polskich. Ci z Michniowa, znani przecież z imienia i nazwiska, byli również sądzeni, ale za inne sprawy, nie za pacyfikację. Żadna wieś nie dostała złotówki odszkodowania za straty materialne i śmierć mieszkańców, chociaż w latach czterdziestych zostały one wycenione. Nikt nigdy nic nie zrobił, żeby tym miejscowościom pomóc, nie mówiąc już o wsparciu dla pojedynczych osób. Michniów miał być przesiedlony, ale ludzie się nie zgodzili. Zostali tu, wieś odbudowano. Do Michniowa życie zaczęło wracać w 1944 i 1945 r. – mówi Stanisław Krogulec, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
= zdjęcie tytułowe: Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943 / Wikipedia
8 Histmag.org: – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – symbol pamięci
8 Wikipedia: – Pacyfikacja Michniowa
8 Polskie Radio: – Pacyfikacja Michniowa – symbol martyrologii polskiej wsi
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 17 września – rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku
Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu