Kalendarium: 12-13 lipca 1943 r. Niemcy spalili świętokrzyską wieś Michniów i zamordowali jej mieszkańców:102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 12-13 lipca 1943 r. Niemcy spalili świętokrzyską wieś Michniów i zamordowali jej mieszkańców:102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci

12 lipca 2019 | Wikipedia / Histmag.org Anna Szczykutowicz 18.10.2015 / Jarosław Kruk 12.07.2019 | | 0 komentarzy

76 lat temu doszło do pacyfikacji wsi Michniów koło Suchedniowa. Był to masowy mord na ludności cywilnej oraz towarzyszące mu grabieże i podpalenia, dokonane przez Niemców w dniach 12-13 lipca 1943. Ofiarą masakry w Michniowie padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. 

W okresie II wojny światowej mieszkańcy Michniowa aktywnie współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez por. Jana Piwnika ps. „Ponury”. 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna częściowo spaliła wieś i zamordowała ponad 100 mieszkańców. W odwecie jeszcze tej samej nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali w rejonie Podłazia pociąg pośpieszny relacji Kraków–Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców. Następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, doszczętnie paląc wieś i mordując niemal wszystkich przebywających tam Polaków.

15 lipca 1943 mieszkańcy sąsiednich wsi pogrzebali szczątki zamordowanych michniowian we wspólnej mogile, wykopanej na działce w pobliżu szkoły. Niemcy wyrazili zgodę na pochówek ofiar. Rozkazali jednak zaorać grób, a także nie zezwolili na oznaczenie mogiły krzyżem lub innym znakiem. Zakazali odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól.

Kilka dni po pacyfikacji Michniowa harcerze z Szarych Szeregów postawili przy torach kolejowych linii Warszawa–Kraków dwie tablice z napisami w języku niemieckim. Na pierwszej tablicy znalazł się napis Deutsche Katyń (pol. „Niemiecki Katyń”), na drugiej zaś: Waffen SS haben hier in Dorf Michniów 200 Männen, Frauen und Kinder ermordet uns dises Dorf verbant[e] (pol. „Waffen SS zamordowało we wsi Michniów 200 mężczyzn, kobiet i dzieci, a wieś spaliło”).

Michniów, 12.05.2019 / fot. Jarosław Kruk (zdjęcie w większym rozmiarze po kliknięciu myszką)

Dwa dni. Ponad 200 osób. Cywile, w tym mnóstwo kobiet i dzieci. Takie pacyfikacje, jak ta w Michniowie, miały miejsce w całej Polsce. Nieuzasadnione represje, mordy, doszczętne palenie domów. Świadome dążenie do wyniszczenia całych społeczności. Zbrodnie, które nigdy nie ulegają przedawnieniu i których nie można zapomnieć.

W obecnych granicach Polski jest 817 wsi spacyfikowanych w czasie II wojny światowej. Istnieją miejsca, gdzie nie ma nawet śladu po mieszkających tam niegdyś ludziach. Miejsca, gdzie każdy budynek zrównano z ziemią. Jedną z tych zniszczonych wsi jest Michniów. Stał się symbolem martyrologii polskich wsi i ich mieszkańców brutalnie zamordowanych w czasie okupacji niemieckiej.

Żaden zbrodniarz nie został ukarany za pacyfikację wsi polskich. Ci z Michniowa, znani przecież z imienia i nazwiska, byli również sądzeni, ale za inne sprawy, nie za pacyfikację. Żadna wieś nie dostała złotówki odszkodowania za straty materialne i śmierć mieszkańców, chociaż w latach czterdziestych zostały one wycenione. Nikt nigdy nic nie zrobił, żeby tym miejscowościom pomóc, nie mówiąc już o wsparciu dla pojedynczych osób. Michniów miał być przesiedlony, ale ludzie się nie zgodzili. Zostali tu, wieś odbudowano. Do Michniowa życie zaczęło wracać w 1944 i 1945 r. – mówi Stanisław Krogulec, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

=  zdjęcie tytułowe: Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943 / Wikipedia

8  Histmag.org: – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – symbol pamięci

8  Wikipedia: – Pacyfikacja Michniowa

8  Polskie Radio: – Pacyfikacja Michniowa – symbol martyrologii polskiej wsi

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl