Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu

3 kwietnia 2020 | Polskie Radio 03.04.2019 / Jarosław Kruk | A03.04.2020 | | 0 komentarzy

Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia… Tragedia, która dotknęła cały polski naród. Zbrodnia, która pochłonęła 21 857 ofiar rozpoczęła się 3 kwietnia 1940 r. Planowa eksterminacja polskiej inteligencji. Żołnierze, urzędnicy, literaci, matematycy, księża, policjanci, pogranicznicy, lekarze, adwokaci, inżynierowie, poeci, naukowcy… Zabijano strzałem w tył głowy, z rękoma związanymi za plecami, z ustami zakneblowanymi trocinami. – przypomina w okolicznościowym serwisie Polskie Radio.

źródło: Polskie Radio – kliknij by przejść do specjalnego serwisu

Wśród nich byli urzędnicy, lekarze, naukowcy czy duchowni – kwiat polskiej inteligencji. Jeńcy z Kozielska zostali pochowani w Katyniu, ci ze Starobielska – na przedmieściach Charkowa, w Piatichatkach, zaś jeńcy z Ostaszkowa – w Miednoje. Na mocy tej samej decyzji władz sowieckich z 5 marca 1940 r. wymordowano również około 7 300 Polaków uwięzionych na terenach, które po 17 września 1939 r. zagarnęli Sowieci. Ich groby prawdopodobnie znajdują się w Bykowni pod Kijowem oraz w Kuropatach pod Mińskiem.

Wiosną 1940 roku na polityczne zlecenie ścisłego kierownictwa Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) NKWD zamordowała ponad 20 tysięcy Polaków. Na mocy rozkazu Stalina w lesie katyńskim zginęło ponad 4 tysiące osób, w Charkowie – 3,8 tysięcy, w Miednoje – 6 tysięcy, zaś w łagrach na terenach zajętych przez ZSRS – ponad 7 tysięcy.

Jeńców zabijano strzałem w tył głowy, ciała zakopano w masowych grobach. Ich eksterminacja  była częścią planu wyniszczenia polskiej inteligencji. Miało to ułatwić komunistom indoktrynację polskiego społeczeństwa i było elementem budowy socjalistycznego świata.

Zbrodnia ukrywana przez Związek Sowiecki ujrzała światło dzienne w 1943 roku, ale dopiero w latach 90. XX wieku Rosjanie przyznali się do politycznej odpowiedzialności za dokonanie tego makabrycznego mordu. Mimo tego władze w Moskwie do tej pory nie chcą uznać zbicia 20 tysięcy Polaków za ludobójstwo. Całość w specjalnym serwisie na e-stronie Polskiego Radia – po kliknięciu na link

Węgierski rockowy zespół Hungarica, który 23 marca br. wystąpił w Kielcach, ma w swoim repertuarze utwór poświęcony pamięci polskich i węgierskich ofiar katyńskiego ludobójstwa: Vérrel szentelt föld / Ziemia uświęcona krwią / Katyń – Pro memoria.

kliknij na grafikę by odtworzyć video

grafika tytułowa: Pomnik Katyński w Jersey City / fot: Paul Stein , Wikipedia

8  Wikipedia: Zbrodnia katyńska

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 12 lipca 1945 r. – „Mały Katyń” – rocznica Obławy Augustowskiej, największej zbrodni popełnionej na Polakach po II wojnie światowej

Kalendarium: 29 stycznia 1944 r. – okrutny mord dokonany na polskiej wsi Koniuchy przez partyzantów radzieckich i żydowskich

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl