Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu

5 kwietnia 2019 | Polskie Radio 03.04.2019 / Jarosław Kruk | | 2 komentarze

Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia… Tragedia, która dotknęła cały polski naród. Zbrodnia, która pochłonęła 21 857 ofiar rozpoczęła się 3 kwietnia 1940 r. Planowa eksterminacja polskiej inteligencji. Żołnierze, urzędnicy, literaci, matematycy, księża, policjanci, pogranicznicy, lekarze, adwokaci, inżynierowie, poeci, naukowcy… Zabijano strzałem w tył głowy, z rękoma związanymi za plecami, z ustami zakneblowanymi trocinami. – przypomina w okolicznościowym serwisie Polskie Radio.

źródło: Polskie Radio – kliknij by przejść do specjalnego serwisu

Wśród nich byli urzędnicy, lekarze, naukowcy czy duchowni – kwiat polskiej inteligencji. Jeńcy z Kozielska zostali pochowani w Katyniu, ci ze Starobielska – na przedmieściach Charkowa, w Piatichatkach, zaś jeńcy z Ostaszkowa – w Miednoje. Na mocy tej samej decyzji władz sowieckich z 5 marca 1940 r. wymordowano również około 7 300 Polaków uwięzionych na terenach, które po 17 września 1939 r. zagarnęli Sowieci. Ich groby prawdopodobnie znajdują się w Bykowni pod Kijowem oraz w Kuropatach pod Mińskiem.

Wiosną 1940 roku na polityczne zlecenie ścisłego kierownictwa Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) NKWD zamordowała ponad 20 tysięcy Polaków. Na mocy rozkazu Stalina w lesie katyńskim zginęło ponad 4 tysiące osób, w Charkowie – 3,8 tysięcy, w Miednoje – 6 tysięcy, zaś w łagrach na terenach zajętych przez ZSRS – ponad 7 tysięcy.

Jeńców zabijano strzałem w tył głowy, ciała zakopano w masowych grobach. Ich eksterminacja  była częścią planu wyniszczenia polskiej inteligencji. Miało to ułatwić komunistom indoktrynację polskiego społeczeństwa i było elementem budowy socjalistycznego świata.

Zbrodnia ukrywana przez Związek Sowiecki ujrzała światło dzienne w 1943 roku, ale dopiero w latach 90. XX wieku Rosjanie przyznali się do politycznej odpowiedzialności za dokonanie tego makabrycznego mordu. Mimo tego władze w Moskwie do tej pory nie chcą uznać zbicia 20 tysięcy Polaków za ludobójstwo. Całość w specjalnym serwisie na e-stronie Polskiego Radia – po kliknięciu na link

Węgierski rockowy zespół Hungarica, który 23 marca br. wystąpił w Kielcach, ma w swoim repertuarze utwór poświęcony pamięci polskich i węgierskich ofiar katyńskiego ludobójstwa: Vérrel szentelt föld / Ziemia uświęcona krwią / Katyń – Pro memoria.

kliknij na grafikę by odtworzyć video

grafika tytułowa: Pomnik Katyński w Jersey City / fot: Paul Stein , Wikipedia

8  Wikipedia: Zbrodnia katyńska

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu”

  1. […] infobusko.pl: – Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców… […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl