Kalendarium: 23 sierpnia 1939 r. na Kremlu podpisano Pakt Ribbentrop-Mołotow - zatwierdzono IV rozbiór Polski - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 23 sierpnia 1939 r. na Kremlu podpisano Pakt Ribbentrop-Mołotow – zatwierdzono IV rozbiór Polski

24 sierpnia 2019 | Radio Maryja 23 sierpnia 2019 20:51 / Jarosław Kruk 24.08.2019 | | 0 komentarzy

To był wstęp do największej tragedii w historii Polski. 80 lat temu w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Sowieckiego Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji. Pakt był de facto umową o wspólnej agresji na Polskę. 

23 sierpnia 1939 roku w Moskwie minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i sowiecki komisarz spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow w obecności Stalina podpisali pakt o nieagresji między Rzeszą a Związkiem Sowieckim. Pakt był kontynuacją osiemnastowiecznej polityki Rosji i Prus, której efektem były rozbiory Polski.

– Pakt Ribbentrop-Mołotow był paktem nie obronnym, tylko był paktem agresywnym, wymierzonym w państwo polskie i w kraje bałtyckie: Litwę, Łotwę, Estonię oraz w Rumunię – podkreślił dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN. 

Tajny załącznik do paktu Ribbentrop-Mołotow, wymieniający niemieckie i radzieckie obszary zainteresowań. Dokument podpisują sowiecki minister spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow i niemiecki minister spraw zagranicznych Joachim von Ribbentrop , Moskwa, 23 sierpnia 1939 r.

Do paktu dołączony był tajny protokół, który sankcjonował podział podbitych terytoriów pomiędzy Związek Sowiecki a III Rzeszę. Prezes IPN dr Jarosław Szarek przypomniał, że tym protokole znalazł się jeden ważny zapis.

– Interesy obu stron dopiero w przyszłości zadecydują, czy istnienie niepodległej Polski jest pożądane. Historia pokazała, że nie było pożądane – akcentował dr Jarosław Szarek.

1 września Niemcy zaatakowały Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa. 17 dni później umowę z Hitlerem wypełnił Stalin. Związek Sowiecki dokonał Agresji na Polskę. Propaganda sowiecka mówiła o wyzwoleniu Białorusinów i Ukraińców spod jarzma burżuazyjnej Polski. Ta propaganda trwa do dziś.

Przedstawiciele władz Rosji powtarzają za swoimi poprzednikami, że Polska  jest sama sobie winna, bo… – cały artykuł na źródłowej stronie RadioMaryja.pl – po kliknięciu na link

 

8   Histmag.org: – Pakt Ribbentrop–Mołotow: zapalnik II wojny światowej

8  Wikipedia: – Pakt Ribbentrop-Mołotow

8  fronda.pl: – Pakt Ribbentrop-Mołotow. Dokładnie 80 lat temu zatwierdzono IV rozbiór Polski

 

◙ Podobne informacje:

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl