Kalendarium: 23 sierpnia 1939 r. na Kremlu podpisano Pakt Ribbentrop-Mołotow - zatwierdzono IV rozbiór Polski - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 23 sierpnia 1939 r. na Kremlu podpisano Pakt Ribbentrop-Mołotow – zatwierdzono IV rozbiór Polski

23 sierpnia 2022 | Radio Maryja 23 sierpnia 2019 20:51 / Jarosław Kruk 24.08.2019 | 23.08.2020 | A 23.08.2021 | | 0 komentarzy

To był wstęp do największej tragedii w historii Polski. 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Sowieckiego Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji. Pakt był de facto umową o wspólnej agresji na Polskę. 

23 sierpnia 1939 roku w Moskwie minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i sowiecki komisarz spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow w obecności Stalina podpisali pakt o nieagresji między Rzeszą a Związkiem Sowieckim. Pakt był kontynuacją osiemnastowiecznej polityki Rosji i Prus, której efektem były rozbiory Polski.

– Pakt Ribbentrop-Mołotow był paktem nie obronnym, tylko był paktem agresywnym, wymierzonym w państwo polskie i w kraje bałtyckie: Litwę, Łotwę, Estonię oraz w Rumunię – podkreślił dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN. 

Tajny załącznik do paktu Ribbentrop-Mołotow, wymieniający niemieckie i radzieckie obszary zainteresowań. Dokument podpisują sowiecki minister spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow i niemiecki minister spraw zagranicznych Joachim von Ribbentrop , Moskwa, 23 sierpnia 1939 r.

Do paktu dołączony był tajny protokół, który sankcjonował podział podbitych terytoriów pomiędzy Związek Sowiecki a III Rzeszę. Prezes IPN dr Jarosław Szarek przypomniał, że tym protokole znalazł się jeden ważny zapis.

– Interesy obu stron dopiero w przyszłości zadecydują, czy istnienie niepodległej Polski jest pożądane. Historia pokazała, że nie było pożądane – akcentował dr Jarosław Szarek.

1 września Niemcy zaatakowały Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa. 17 dni później umowę z Hitlerem wypełnił Stalin. Związek Sowiecki dokonał Agresji na Polskę. Propaganda sowiecka mówiła o wyzwoleniu Białorusinów i Ukraińców spod jarzma burżuazyjnej Polski. Ta propaganda trwa do dziś.

Przedstawiciele władz Rosji powtarzają za swoimi poprzednikami, że Polska  jest sama sobie winna, bo… – cały artykuł na źródłowej stronie RadioMaryja.pl – po kliknięciu na link

 

8   dzieje.pl [23.08.2021]: – 82 lata temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow

8   PolskieRadio24.pl [23.08.2021]: – Dr Rohoziński o pakcie Ribentrop-Mołotow: otwierał drogę do terroru

8   Histmag.org: – Pakt Ribbentrop–Mołotow: zapalnik II wojny światowej

8  Wikipedia: – Pakt Ribbentrop-Mołotow

8  fronda.pl: – Pakt Ribbentrop-Mołotow. Dokładnie 80 lat temu zatwierdzono IV rozbiór Polski

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 30 kwietnia 1940 r. poległ w walce mjr Henryk Dobrzański „Hubal” – legendarny rycerz kampanii wrześniowej

Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu

Kalendarium: 6 listopada 1939 r. Niemcy przeprowadzili Sonderaktion Krakau. Podstępnie zwabili krakowskich uczonych do Collegium Novum UJ, po czym aresztowali ich i wywieźli do obozów koncentracyjnych

Kalendarium: 4 lipca 1941 r. Niemcy rozstrzelali we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni i członków ich rodzin. Wśród 40 ofiar tej zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.

Kalendarium: 13 kwietnia 1945 Niemcy spalili żywcem w murowanej stodole w Gardelegen 1016 osób, w większości Polaków, na dzień przed wyzwoleniem

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl