ED: Słynna kładka w Busku-Zdroju już oświetlona. Jak Wam się podoba? Zobaczcie zdjęcia - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Słynna kładka w Busku-Zdroju już oświetlona. Jak Wam się podoba? Zobaczcie zdjęcia

4 lutego 2022 | | | 22 komentarze

Kładka pieszo-rowerowa w Busku-Zdroju, o której już od momentu zaprojektowania głośno było w całej Polsce – została już oświetlona. Iluminacje robią wrażenie. Budowla zaprojektowana przez znaną pracownię architektoniczną generalnie się podoba, ale nie brakuje też krytycznych głosów na temat tej inwestycji. Odniósł się do nich burmistrz Waldemar Sikora. – informuje 2.02.2022 portal Echo Dnia

Busko-Zdrój, 10.02.2022: Kładka na Górkę już oświetlona. / fot. Jarosław Kruk, infoBusko.pl

Gmina dostała na tę inwestycję prawie 10 milionów unijnego dofinansowania.

Przypomnijmy, budowa kładki pieszo-rowerowej w Busku-Zdroju ma skomunikować ruch pieszy i rowerowy ulic Rokosza, Starkiewicza, oraz Parku Zdrojowego ze szpitalem „Górka”. Zwycięski projekt architektoniczny wykonało znane Biuro Projektów Lewicki Łatak z siedzibą w Krakowie. Kiedy zaprezentowało projekt – głośno było o nim w całej Polsce.

Do budowy kładki został użyty wyjątkowo modny ostatnio materiał – corten, znany także jako stal rdzewiejąca, blacha lub stal kortenowska. Budowa jest na ukończeniu i już widać, że po podświetleniu nowy obiekt może stać się jedną z trakcji Buska. Projekt kładki wzbudzał wiele emocji – słów zachwytu nie szczędzili eksperci, mieszkańcy różnie przyjmowali zaproponowany kształt. Kładka stała się więc znana, zanim powstała.

Mieszkańcy już spacerują po nowym obiekcie. Na Facebooku przeważają pozytywne opinie, nie brakuje jednak wątpliwości.
Zobaczcie galerię zdjęć

– Dzisiaj zwiedzałem nowo wybudowaną kładkę nad drogą do Wiślicy z Górki do Parku Zdrojowego. Budowla jest ogromna i okazała, teraz już pięknie oświetlona na całej długości, ale bardziej przypomina przenośnik taśmowy do transportu węgla przy kopalni. To znów nam się potworek trafił za kilka milionów. Parę okrętów wojennych by z tego wybudował i jeszcze by zostało na kładkę – pisze jeden z mieszkańców. – Po co komu parę kilometrów kładki, żeby przejść na drugą stronę ulicy to nie mogę tego pojąć – pyta inny.

Wątpliwości mieszkańców rozwiewa burmistrz Waldemar Sikora. – Kładka ma… – cały artykuł i zdjęcia na źródłowej stronie Echa Dnia


◙ infobusko.pl [2 stycznia 2021]: – ED: Kładka w Busku zachwyci świat? Trwa budowa, będzie konstrukcja z cortenu, jednego z najmodniejszych materiałów na świecie | JKR: Czy aby potrzebna? Zobaczcie film:

Kładka ma ułatwić życie ludziom, którzy mają kłopoty z poruszaniem się, jeżdżących na wózkach do części uzdrowiskowej. Szpital oddziela ulica Starkiewicza o dość dużym natężeniem ruchu, kładka umożliwi bezproblemowe przemieszczanie się – mówi w video materiale dla Echa Dnia Tomasz Mierzwa, główny specjalista do spraw inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju. / źródło: Echo Dnia♂

(…)
Hm… moim zdaniem, odkąd we wrześniu 2019 r. oddany do użytku został południowy fragment obwodnicy Buska ♂, to ruch na ulicy Starkiewicza jest minimalny. Jednak by nabrać pewności i też zobaczyć postęp prac, udałem się tam w czwartek, 31 grudnia, w środku dnia roboczego, ok. 13:00.

▲ Busko-Zdrój, ul. Szymona Starkiewicza, dzień roboczy, czwartek, 31.12.2020, godzina ~13:00: blisko 2 minutowy widok od strony ul. Rehabilitacyjnej na fragment Starkiewicza o „dosyć dużym natężeniu ruchu” zdaniem Tomasza Mierzwy, głównego specjalisty do spraw inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

W trakcie 10 minutowej „kontroli” odnotowałem 23 samochody.

Nie liczyłem wprawdzie natężenia ruchu na ul. Grotta, oddzielającej „Busko” od największego osiedla Sikorskiego, na wysokości Szkoły Podstawowej SP3, ale znając to miejsce z dość częstych przejazdów, wydaje mi się , że tam natężenie ruchu jest z 10-krotnie większe! W dodatku pragnę zwrócić uwagę, że na przejściu dla pieszych, na wysokości ul. Batorego, w ostatnich latach było kilka potrąceń pieszych.

Jeśli więc już kładka, to moim skromnym zdaniem uważam, że nie „na Górkę” ale „na Sikorskiego”.

 

◙ Podobne informacje:

nm: Kładka w Busku – projekt słynnych architektów już prawie gotowa. Ale efekt! Zobaczcie to dzieło [WIDEO, ZDJĘCIA]

ED: Kładka w Busku zachwyci świat? Trwa budowa, będzie konstrukcja z cortenu, jednego z najmodniejszych materiałów na świecie | JKR: Czy aby potrzebna? Zobaczcie film

RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…12,0 mln

RK: Baseny w Świętokrzyskiem już przygotowywane do lata. Są nowości i promocje. W Busku – wspomnień czar.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

22 odpowiedzi na “ED: Słynna kładka w Busku-Zdroju już oświetlona. Jak Wam się podoba? Zobaczcie zdjęcia”

  1. on pisze:

    Brzydki kawał rdzewiejącego żelastwa wśród pięknej parkowej zieleni. Teraz pozostaje tylko robić dobrą minę do złej gry i tłumaczyć zagubionym gościom, że to relikt minionej epoki bo przecież nikt o zdrowych zmysłach nie wydałby współcześnie 12 mln złotych na taki nikomu niepotrzebny badziew.

  2. Krecz pisze:

    O ile pierwsza część zdania wyraża opinię piszącego z czym nie polemizuję, to bardziej podoba mi się jego druga czesc cytuje ” wśród pięknej parkowej zieleni”. Jeszcze dwa lata temu pan redaktor Kruk pisal ze ta zieleń została zniszczona i będzie ściernisko. A tu proszę nawet ty kolego on zauważasz ze jest pięknie!!!!! Wiec mimo minusów są i plusy. Ale stara zasada mówi jeszcze nie znalazł się taki który by wszystkim dogodził. 10 mln dał ktoś z zewnątrz czyli co, ten co dal na ten cel też był o niezdrowych zmysłach kolego on?

  3. Grażyna pisze:

    Niepotrzebny wydatek są ważniejsze sprawy ważne dla miasta.

  4. gt pisze:

    Pasuje ta kładka do Zdroju jak wół do karety i kwiatek do kożucha. Podobnie zresztą nie przystoi, by w mieście uzdrowiskowym panowała betonoza i przycinano drzewa razem z korzeniami.

  5. cc pisze:

    Ale będę miał pomnik już za życia jak JP.

  6. Na Mickiewce ciemno jak w czarnej dupie ale kładka rozjarzona jak choinka! pisze:

    Kładka rozjarzona jak choinka, park rozświetlony jak Disneyland lub Herbertstraße w Hamburgu, a Aleja Mickiewicza, reprezentacyjna aleja miasta zrewitalizowana kilka lat temu kosztem 35.000.000 zł, sztandarowa inwestycja burmistrza Wąsowicza, tonie w egipskich ciemnościach! https://www.facebook.com/wspolnotabusko/posts/242221991405229

  7. Kolo pisze:

    Po wczorajszej interwencji Wspólnoty Samorządowej dziś od rana trwa akcja wymieniania spalonych żarówek na Mickiewicza. Niesamowite…

  8. widzę CIEMNOŚĆ pisze:

    Na Alei Mickiewicza po rewitalizacji umierają nie tylko drzewa ale jak widać i lampy. Fachowcy…

  9. Łukasz Nowak do Krecza pisze:

    „bardziej podoba mi się jego druga czesc cytuje ” wśród pięknej parkowej zieleni”. Jeszcze dwa lata temu pan redaktor Kruk pisal ze ta zieleń została zniszczona i będzie ściernisko. A tu proszę nawet ty kolego on zauważasz ze jest pięknie!!!!! ”

    Piękna zieleń jest nadal i owszem, ale PO DRUGIEJ STRONIE ULICY w parku wokół szpitala na Górce, a to dlatego, że NIE DOSIĘGŁA GO (JESZCZE) RĘKA TZW. REWITALIZACJI zieleni. Niestety, z wypowiedzi WS dla ED wynika, że właśnie przekonuje zarząd UBZ by również ten park wybetonować…

  10. Łukasz Nowak pisze:

    „On” ma rację.
    Kuracjusze z Krakowa przejeżdżający pod kładką pytają, czy na pewno przyjechali do Buska-Zdroju, bo wydaje im się, że są w Czarnobyl-Zdroju 🙂

  11. Szał Pał pisze:

    Ja na sam widok to normalnie dostaję orgazmu 8D

  12. WS pisze:

    Oh.. jak ja nie lubię, kiedy moje komentarze z FB przeklejane są tutaj bez mojej wiedzy. Dobrze, że od czasu do czasu tu zaglądam.

    Szanowny Panie Krecz. Moim zdaniem ta zardzewiała kładka jest olbrzymia, brzydka i zupełnie nie pasuje do uzdrowiskowej miejscowości. Dominuje tę część parku zdrojowego brązem przeżerającej się rdzy, przez co całość kojarzy mi się jedynie z zaniedbanym terenem postindustrialnym. Plusów kładki nie widzę. Ani nie będzie wizytówką Buska (żaden to walor turystyczny), ani nie będzie spełniać głównej funkcji, którą, domyślam się, jest pewne ukierunkowanie (znikomego) ruchu pieszego i zminimalizowanie zagrożenia przy przekraczaniu ul. Starkiewicza (znikomy ruch samochodowy). Chyba, że są jakieś plany rozwoju tego obszaru, a kładka stanowi pewien element nieupublicznionej całości.
    Środki są rzeczywiście unijne tj. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6 Rozwój miast, działanie 6.5 Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich. A podział tych środków ma miejsce w Kielcach. Jeżeli tylko projekt spełniał (a spełniał) wszystkie kryteria naboru, w dodatku miał skuteczny lobbing (a miał) to uzyskał finansowanie. Papier przyjmie wszystko. Z resztą wielokrotnie się już o tym przekonałem 🙂

    Miłego weekendu!

  13. Jolanta pisze:

    zastanawiam się który „złomeks” sponsorował tę kładkę, koszmarnie wygląda. Wstyd dla władz miasta, że taki projekt wybrali.

  14. Mieszkaniec pisze:

    Jeżeli było tak jak pisze powyżej WS 5 LUTEGO 2022 O 19:31, że z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6 Rozwój miast, działanie 6.5 Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich można było dostać te 10 milionów złotych, to chętnie poznałbym odpowiedź na pytanie dlaczego pan burmistrz Sikora i jego podwładni z UMIG, zamiast wnioskować o dofinansowanie moim zdaniem znikomo potrzebnej zardzewiałej kładki nad Starkiewicza, zamiast planów kładki nie opracowali stosownych planów przebudowy krytycznych pod względem wypadków i bezpieczeństwa skrzyżowań i odcinków dróg gminnych na terenie miasta i gminy Busko-Zdrój i nie wystąpili do Kielc o te 10 milionów na realizację tych realizacji? Przecież powszechnie od dawna wiadomo, że są w Busku miejsca, w których od lat dochodzi do licznych kolizji i potrąceń pieszych. O tym, by takie zdarzenia miały kiedykolwiek miejsce na ul. Starkiewicza ja nie słyszałem.

    Kieruję więc do pana burmistrza Sikory i do radnych Rady Miejskiej w Busku-Zdroju pytanie : Czy są jakieś nieupublicznione plany rozwoju obszaru Górki i ul. Starkiewicza, a zardzewiała kładka stanowi pewien element trzymanej w tajemnicy przed mieszkańcami całości?

  15. Rewizor: coś tu śmierdzi na kilometr..... pisze:

    Strona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego swietokrzyskie.pro podaje ŚRODA, 6 MARCA 2019: „Budowa mostu w Nowym Korczynie to wspólna inwestycja regionu świętokrzyskiego i małopolskiego, której koszt oszacowano na blisko 54 miliony złotych. W ramach zadania powstanie długa na około 700 metrów przeprawa mostowa, drogi dojazdowe po obu stronach mostu o łącznej długości niemal 2 kilometrów. Powstaną również po obu stronach drogi dwumetrowe ciągi piesze oraz dodatkowo, po lewej stronie, pas dla rowerzystów o szerokości 3 metry. Zarówno wzdłuż dróg, jak i mostu, ustawione zostanie nowe ledowe oświetlenie. Wykonana będzie także infrastruktura około drogowa” (https://www.swietokrzyskie.pro/rusza-budowa-mostu-w-nowym-korczynie/)

    Strona UMiG Busko-Zdrój podaje 27 stycznia 2020: „pkt 9. Przebudowa ul. Rokosza wraz z budową kładki nad ul. Starkiewicza w Busku-Zdroju – 9 542 000,00 zł” (https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/18671-plan-postepowan-o-udzielenie-zamowien-publicznych-na-2020-r.html)

    W Nowym Korczynie wielki 700 metrowy most przez Wisłę, po którym jeżdżą TIRy, z dwumetrowej szerokości ciągami pieszymi i pasem dla rowerzystów o szerokości 3 metry, wraz z drogami dojazdowymi po obu stronach mostu o łącznej długości niemal 2 kilometrów: 54,00 miliony – w Busku wąska zardzewiała kładka na górkę z przebudowanym kawałkiem ul. Rokosza: 9,54 miliona…..

    Mówcie co chcecie, ale jak dla mnie coś tu śmierdzi na kilometr…..

  16. Znowu sobie zadaję pytanie czy to jest miłość? czy to jest dymanie? pisze:

    Przy każdej wielomilionowej realizacji, czy to będzie „Mickiewka”, „Obwowdnica Sikorskiego”, „Multistadion”, „Megatężnia”, „Rewitalizacja Małpiaka”, „Kładka na Górkę”, „Deptak Rzewuskiego”, „Deptak 1 Maja”, „Rewitalizacja Parku Zdrojowego”, „Modernizacja kanalizacji” buska władza głosi, jeśli dobrze pamiętam i się orientuję, że są to wiekopomne inwestycje mające w dużej mierze służyć miastu i jego mieszkańcom.

    Spoglądając obecnie choćby na aleję Mickiewicza, na kładkę na Górkę, na kanalizację, mam wielkie wątpliwości co prawdziwości tych deklaracji.

    Warto więc chyba by mieszkańcy zadali sobie pytanie czy i jakie korzyści z wydanych dziesiątek milionów złotych, które pochodzą w znacznej mierze z kieszeni mieszkańców, mają mieszkańcy?
    Bo mówić to władza sobie może, jedna lepiej druga gorzej, ale w tym o to chodzi, kto na tym do przodu wychodzi.

  17. Łukasz Szumilas - oblicza prawdy pisze:

    Zapraszamy do obejrzenia drugiego filmu o Łukaszu Szumilasie pt. „30 sekund – streszczenie”

    https://rumble.com/vu8gda-30-sekund-streszczenie.html

  18. Stary komentarz: czy to prawda co właśnie usłyszałem, że po Mikołajkach i Karpaczu teraz Gołębiewski ma postawić hotel na Górce?! pisze:

    „wprawdzie myślę, że to jest teoria spiskowa, ale z drugiej strony może coś w tym być jednak, bo to by sensownie wyjaśniało budowę tej kładki. Bo wg mnie gadanie o niepełnosprawnych dzieciach to bajeczka dla naiwnych. Tylko jeśli już miała by być to prawda, to dlaczego miasto ją buduje?” Chyba coś w tym jednak może być.

  19. Jak się odpowiednio zadziała to sypią się pochwały i nagrody. I co z tego? NOVA Mickiewicza też na początku była przedstawiana jako 8 cud świata. A dziś co to jest? Czy z kładką nie będzie podobnie? pisze:

    (http://kielce.sarp.org.pl/konkursy%20roz/busko/busko.htm ) Komisja Konkursowa SARP Kielce w dniu 17.01.2008r. podjęła decyzję przyznania I nagrody w wysokości 15.000 zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia publicznego z wolnej ręki pracy Nr.2, oznaczonej numerem identyfikacyjnym: NOVASTUDIO Paweł Gałeczka, ul. Łabędzia 9/3, Katowice
    Skład zespołu: arch. Paweł Gałeczka, arch. Kamila Cieśla, Piotr Musiał

    Ocena prac konkursowych. I nagroda. Nagrodę przyznano za:
    • ogromny ładunek twórczy proponowanych rozwiązań wnoszących nowe wartości w funkcję i kompozycję przestrzeni publicznej, a także wkład w kreację życia społecznego miasta uzdrowiskowego,
    • przyjęcie zasady – w ramach postaw konserwatorskich – „kreacji” z nadzwyczajnie udanym wydobyciem historycznego „klimatu” miejsca – genius loci,
    • świadome kadrowanie perspektyw widokowych,
    • wprowadzenie nowych elementów zagospodarowania porządkujących i uczytelniających istotę kompozycyjną urbanistycznych wnętrz historycznych Buska Zdroju,
    • propozycję eleganckiego a równocześnie „romantycznego” kształtu promenady spacerowej z zastosowaniem oryginalnych, nowatorskich rozwiązań formalnych,
    • przekonująco dobrane propozycje materiałowe, fakturowe, kolorystyczne,
    • wyraziste osadzenie koncepcji urbanistycznych w warstwie treściowej tradycji miejsca Buska Zdroju,
    • wysokiej klasy warsztat architektoniczny,
    Zalecenia:
    Przy poprawnym układzie komunikacyjnym zaleca się rozważenie możliwości wprowadzenia funkcji parkingowej pod niezadrzewioną płytę rynku.

    W 2013 r. realizacja Inwestycji została nagrodzona honorową nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich, w ogólnopolskim konkursie pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną – w kategorii zrewitalizowana przestrzeń publiczna. (http://vertigoarchitekci.pl/rewitalizacja-centrum-buska-zdroju-aleja-mickiewicza/)

    Minęło niewiele lat i dziś każdy może zobaczyć jak wygląda ten ówczesny 8 cud świata za 25 milionów. Przypuszczam, że z kładką na Górkę będzie podobnie.

  20. […] OSP w Galowie a nie budowana jest jakaś kolejna zardzewiała kładka na Górkę.”  | ○ Busko-Zdrój, 10.02.2022: Kładka na Górkę już oświetlona♂ / fot. Jarosław Kruk♂ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl