Szczaworyż: Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce. Ciężka jest od listów torba listonosza - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Szczaworyż: Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce. Ciężka jest od listów torba listonosza

15 marca 2021 | Społeczny Komitet Protestacyjny Obrony Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu 03.03.2021 / Jarosław Kruk 15.05.2021 | | 37 komentarzy

Na początku marca Społeczny Komitet Protestacyjny Obrony Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu, mający poparcie blisko 1000 osób,  ponownie zwrócił się  do Redakcji InfoBusko.pl z prośbą o opublikowanie w internecie treści kolejnego listu, który Społeczny Komitet Protestacyjny około połowy lutego 2021 r. wystosował do Wojewody Świętokrzyskiego  w obronie miejscowej przychodni.

Pismo do Wojewody świętokrzyskiego z dnia 3.02.2021 r.| Budynek Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu, 18.01.2021/ fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Szanowny Panie Wojewodo,

W nawiązaniu do korespondencji, która od roku 2018 w sprawie planowanego zamknięcia Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu kierowana była przez Urząd Wojewody Kieleckiego do Burmistrza oraz Dyrektora SPZPOZ w Busku Zdroju, pragniemy Pana poinformować, że wszystkie próby mediacji oraz zaleceń , które zostały skierowane ze strony Urzędu Wojewody do włodarzy Buska Zdroju, zostały zlekceważone, a do pacjentów likwidowanego Ośrodka Zdrowia, Dyrektor POZ Mariusz Klimczyk skierował znamienną wypowiedź :
,,niech idą do lasu ” !

W związku z wyczerpaniem możliwości cywilizowanego dialogu zaskarżamy uchwałę Rady Gminy Busko Zdrój z dnia 22.10. 2020 r, w sprawie likwidacji Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu i planów rozburzenia budynku oraz wnosimy o jej uchylenie w całości . – czytamy na wstępie pisma.

○ Cała treść dokumentu dostępna jest po kliknięciu na link: 20210203 SKOOZ pismo do WOJEWODA 20210303.pdf ♂

Szczaworyż, 18.01.2021 / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Aby lepiej naświetlić temat Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu i przedstawić bliżej trwającą już od blisko dwóch lat batalię lokalnej społeczności o utrzymanie działającej sprawnie od lat 70-tych XX wieku wiejskiej przychodni, przekazano mi do publikacji kopie wcześniejszych pism:

○ 2019-12-17: od Prezydent RP ♂

○ 2020-11-10: od Wojewoda Świętokrzyski ♂

○ 2020-11-12: od Ministerstwo Zdrowia ♂

○ 2020- 11-23:  od Rada Miejska B-Z ♂

○ 2020-12-01: od Wojewoda Świętokrzyski ♂

○ 2020-12-02: od Burmistrz B-Z ♂

○ 2020-12-30: od Premier RP ♂

○ 2021-01-15: od Ministerstwo Zdrowia ♂

○ 2021-02-02: od NFZ Kielce ♂

2021-02-03: do Wojewoda Świętokrzyski ♂

2021-02-06: do Burmistrz B-Z ♂ – infobusko.pl [10.02.2021]: Społeczny Komitet Protestacyjny Obrony Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu: Pismo do Burmistrza Waldemara Sikory♂

○ 2021-02-19: od Burmistrz B-Z ♂

 

tytuł zaczerpnięty z tekstu znanej piosenki niegdyś kultowego zespołu Skaldowie „Medytacje wiejskiego listonosza” – YouTube♂


◙ Podobne informacje:

Społeczny Komitet Protestacyjny Obrony Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu: Pismo do Burmistrza Waldemara Sikory

TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]

RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]

NM: Park linowy w Małpiaku i nowoczesne boiska przy skateparku. Będzie mega atrakcyjnie w Busku-Zdroju! JKR: A co z 47 sołectwami? co ze Szczaworyżem?

Wielki na prawie 30 metrów okręt za 400 tys. opodal tężni kolejną atrakcją w Busku-Zdroju

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

37 odpowiedzi na “Szczaworyż: Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce. Ciężka jest od listów torba listonosza”

 1. Gorol pisze:

  Ciężkie słowa w tym liście lecz zapytam o dowody czy są pełne dowody dowodzące że tak jest.

 2. Gorzka prawda. pisze:

  Zacytuję dwa fragmenty pisma:

  „Burmistrz zbudował sobie klan w Radzie Gminy złożony z osób PSL, które wywodzą
  się ze wsi, zostali wybrani na radnych przez wyborców wiejskich (…)”

  „Wieś, to też Polska ! , zwłaszcza, że żyją na niej ludzie prawi i mądrzy (…)”

  Na wsi żyją ludzie tak „prawi i mądrzy”, że radni „zostali wybrani na radnych przez wyborców wiejskich”…

  No więc macie swoich radnych i swojego burmistrza… Wyście ich wybrali w swojej „prawości i mądrości”, a teraz narzekacie? Macie to, no co sobie zasłużyliście, macie to, co sobie wybraliście i BARDZO DOBRZE WAM TAK. A burmistrz W. Sikora za te rzeczy, co widnieją w tych waszych pismach, moim zdaniem, założy wam sprawy sądowe, które według mnie, przegracie. W efekcie dostaniecie wyrok, na pewno nie więzienie, ale otrzymacie solidną grzywnę oraz poniesiecie kolejne koszty, bo będziecie musieli PRZEPROSIĆ PANA BURMISTRZA w mediach za swoje słowa. Będziecie musieli „ukorzyć się” przed panem burmistrzem, przepraszając go w mediach. Takie będą efekty waszej „mądrości”. A ośrodka zdrowia i tak nie będzie, bo burmistrz go tak czy siak zlikwiduje, skoro sobie tak zaplanował.

 3. Do powyżej pisze:

  Na stronie busko.com.pl widnieje taki oto komentarz. Cytuję go poniżej:

  busko.com.pl/likwidacja-zespolu-obslugi-przedszkoli-i-szkol-w-busku-zdroju-video,,3,1,1,4,20238,n.html

  „Gulony to potomkowie obywateli – posesjonatów Buska. To najczęściej dwuzawodowcy: rolnicy i rzemieślnicy, to ludzie, którzy stworzyli swój własny etos, może niezbyt ambitny, ale na pewno z pożytkiem dla miasta, to ludzie, którzy dbali o jego wizerunek, to wreszcie ci, którzy podtrzymywali miejscową tradycję, a ciarachy to ludność napływowa, najczęściej z wiosek, którzy przebrali się w miejskie stroje i udają mieszczan, choć im słoma na każdym kroku z butów wystaje, to ludzie z mentalnością buskiej wsi: zacofanej, łatwowiernej, pazernej i egoistycznej, nie umiejącej stworzyć zbiorowości wspólnotowej (co nie moje, to mnie nie obchodzi).”

  Ja dodam, że jedną z cech ludzi o tej „mentalności buskiej wsi” jest to, że dopóki coś kogoś bezpośrednio nie dotknie, dopóki nie dotknie „jego tyłka”, to ma wszystko co się dzieje wokoło w głębokim poważaniu.

  Od 11 lat (2010-2021) w Radzie Miasta zasiadają ci sami ludzie i mamy tego samego Pana Burmistrza. Widocznie jak dotąd nic nikomu nie przeszkadzało i wybierano tych samych ludzi, czyli Radnych i Burmistrza na trzecia już kadencję. Przypomnę jeszcze, że w samym Busku wygrał J. Szydłowski, ale to wsie tak bardzo popierały Burmistrza W. Sikorę, że on wygrał. Teraz jak coś dotknęło namacalnie ludzi ze wsi, to się obudzili, niczym gniazdo os potrząśnięte, z którego wylatują osy i kąsają kogo popadnie. To wy wybraliście sobie tych Radnych i Pana Burmistrza, a teraz ich kąsacie? Otóż wiedzcie, że Pan Burmistrz Sikora połapie was, jak osy łapie się w siatkę, powyrywa żądła żebyście już nie kąsali, a jak się będziecie dalej bzykać, to powyrywa wam skrzydełka, a wtedy nawet latać nie będziecie tylko będziecie chodzić, chodzić na nóżkach po ziemi. A jak podskoczycie Panu Burmistrzowi, to z racji, że nie będziecie mieć żądeł i skrzydeł, z racji, że chodzicie po ziemi, Pan Burmistrz tylko nóżkę podniesie i cyk… Zgniecie was jak karaluchy. Już Radny Łukasz Sz. interweniował, działał, „wojenkę” toczył i co mu z tego przyszło? Wam też nic z tego nie przyjdzie. Ośrodka i tak mieć nie będziecie, za to jak ktoś powyżej napisał, dostaniecie zapewne wyroki i grzywny i będziecie musieli Pana Burmistrza jeszcze przeprosić.
  Niczym te osy z powyrywanymi żądłami i pozbawione skrzydełek, będziecie chodzić pokornie u stóp Pana Burmistrza, bo jak nie, to będzie but i… No i widzicie, po co wam ta wojenka była potrzebna?

 4. Jacek pisze:

  Inwestycje w Zdroju.

  Tężnia – 24 miliony
  Kładka pieszo rowerowa na Górkę – 12,3 miliona zł.
  Remont parku zdrojowego – 17,5 miliona zł.
  Remont ulicy 1-ego Maja – 5,5 miliona zł
  Park linowy w Małpim Gaju – około 1 milion zł.
  Statek dla dzieci w Nowym Parku – 0,4 miliona zł.
  Rewitalizacja stadionu – 13,7 miliona zł.

  RAZEM – 74,4 miliona zł. (słownie: siedemdziesiąt cztery miliony, czterysta tysięcy złotych)

  A wieś tak popierała W. Sikorę… Dzięki głosom na wsi wygrał… Choć w Busku, jak ktoś powyżej pisze, przegrał, a wygrał J. Szydłowski… A jednak nasz kochany Pan Burmistrz tak nam pięknie Busko rewitalizuje, remontuje. A co dla wsi? No cóż, trzeba oszczędzać, bo w Busku tyle remontów, tyle wydatków, więc trzeba oszczędzać szanowni mieszkańcy wsi, trzeba Ośrodek w Szczaworyżu zamknąć. Mieszkańcy Buska dziękują wsiom za poparcie w wyborach Waldemara Sikory, który remontuje Busko wzdłuż i wszerz. Dziękujemy!

 5. Do powyżej pisze:

  Sprawdź pierw co zostało zrobione przez 10 na wsiach to potem pogadamy.

 6. Jan Rem pisze:

  W Pomie było sporo tw

 7. ROLNIK do 16 MARCA 2021 O 17:22 pisze:

  Co zostało zrobione na wsiach? Może wskażesz? Tylko konkretnie, nazwa inwestycji, koszt, itd., oraz proszę o informację, czy ten obiekty jest czynny, czy działa, czy też może zostało coś wyremontowane i pozamykane na cztery spusty.

 8. "Macie syndrom niewolnika. Nawet kibiców wykastrowaliśmy." pisze:

  POLECAM KAŻDEMU TO PRZECZYTAĆ. TO JEST CAŁA PRAWDA O POLAKACH. ZAMIAST „POLICJANT” MOŻECIE WSTAWIĆ KOGO CHCECIE, SEJM, SENAT, BURMISTRZÓW, WOJEWODÓW, BO MOIM ZDANIEM ONI WSZYSCY TAK WŁAŚNIE NAS TRAKTUJĄ.

  glosgminny.pl/macie-syndrom-niewolnika-nawet-kibicow-wykastrowalismy/

  Macie syndrom niewolnika. Nawet kibiców wykastrowaliśmy.

  Od jakiegoś czasu ten tekst krąży w mediach społecznościowych. Nie udało Nam się ustalić kto jest jego autorem, nie znamy prawdziwości – może to być również podła prowokacja. Jedno nie zmienia faktu, daje do myślenia. Cytujemy go w wersji oryginalnej.

  Policjant:
  Nagrywanie filmików nic nie da. Może to zabrzmi mocno i obraźliwie, bo pracuje w policji, ale my się z was po prostu śmiejemy na komendach i nie mamy do was szacunku. To dlatego, że sami nie macie szacunku do samych siebie. Wy nagrywacie filmiki, a my was pałujemy i zamykamy biznesy. Wy składacie skargi, a my Sie z tego śmiejemy. Bo wiemy, ze nie jesteście zdolni do czegokolwiek więcej niż nagrywanie filmików i pisania skarg. Nawet kibiców wykastrowaliśmy. Dobrze, że nie służę we Francji, już dawno bym odszedł, tam 11 policjantów zabili, Holandia to samo, Włochy też, tylko Polska to kraj niewolników i cebuli. Przykład, w Rybniku weszliśmy tam może do lokalu w 10, reszta stala na zewnątrz, spałowaliśmy, zagazowaliśmy, a wy po rzecznikach chodzicie… Jak bijemy waszego ziomka, to słychać: „ej zostaw go no, nagrywam , złoże skargę będziesz na youtubie”… I mamy mieć do was szacunek? Jak trzymamy was od ponad roku w domach i wszystko wam zamkneliśmy? Prewencji jest 30tyś, was 35mln, tylko że nie macie jaj, dlatego , nawet jak by było nas 1000 z prewencji, to możemy z wami robić ABSOLUTNIE WSZYSTKO bo macie mentalność niewolnika.
  Ja:
  słuszna uwaga człowieku. Policjantom łamiącym prawo należy się coś innego niż tylko nagrywanie… Z mojej obserwacji wynika, że my Słowianie jako grupa najbardziej tolerancyjna najdłużej znosimy to co robi władza. To jest piętno nasze. Ale jak historia uczy jak nastąpi przegięcie to będzie przejebane… Jeżeli naprawde pracujesz w policji. To sobie teraz odpowiedz czy chciałbyś żyć w świecie w którym masz tylko kolegów z policji i nikogo więcej?
  Policjant:
  Sam służę , jeszcze za milicji, i widzę to wszystko od środka. Szczerze mówiąć, to jak leciała kostka w nas w latach 80 to cały pluton srał w gacie. Teraz się z was śmiejemy, ale to wy nam dajecie do tego powód i tylko przez was będziecie niewolnikami do konća świata. Historia pokazuje dużo, ale już nie będzie przegięcia , od lat pracujemy nad tym abyście byli tacy nijacy. Znaczy się, wypstrykacie się w internecie, zależy wam na ostatnim kawałku chleba, grunt aby sąsiad miał gorzej. Nie po to 20 lat manipulowania abyscie teraz podskakiwali. Damy wam internet i tyle, po sprawie. Najlepsze jest to, że możemy o tym otwarcie pisać, bo zrobiliśmy was tak w konia i tak was wytresowaliśmy, że nikt nie uwierzy w co piszemy , nazwiecie to poprostu foliarstwem i to jest piękne. Dla nas to znaczy, że naszą robota wykonaliśmy perfekcyjnie. Zobacz sam. Ja jako policjant, osobiście mówilem wielu przedsiebiorcom że jak by się np w Rybniku wszystko otworzyło, lub w Kato, to policja nie ma absolutnie szans, ale jesteście tak zrobieni, że nie dość ze nie walczycie, to nawet sie nie otworzycie na raz, mimo, że nic wam za to nie grozi. Naród stracony, ale takie narody też są potrzebne, niewola, tania siła robocza, organy, eksperymenty itp. Więc jesteście potrzebni i ta świadomość wam wystarczy, no dołożymy do tego troche patriotyzmu i po sprawie. Odpowiadam na Twje ostatnie pytanie: mam tak od samego początku jak większość psów, lekarzy, księży itp. Dlaczego? Bo my mamy tą wolność a Wy nie. I tak, stety i NIESTETY, pracuje w policji ale troche na innym szczeblu, wiadomo, troche już przepracowałem.
  Ja:
  nie potrzebujesz świata z normalnymi ludźmi i relacjami? Wystarczy ci tylko ten zamknięty? A co z tymi na których ci zależy? oni też tak chcą?
  Policjant:
  Nareszcie ktoś normalny się trafił do konwersacji. Każdy ma rodzinę i o nia dba. Moja rodzina ma ok, jak rodziny innych z którymi pracuje, to jest zamknięty klimat, ALE, bardzo duży, takie państwo w państwie. Nasi bliscy maja wiedzę i świadomość, której zwykły cebulak nie ma dlatego rozumieją temat i chca tak żyć. Zobacz, że pewne lokale działają i tam nie ma policji, ale kto tam jada ? Policja itp. Zrozumiałem lata temu, że ludzie, szczególnie w polsce, w 95% są totalnymi kretynami, nie mającymi honoru, a za 500+ zrobią ABSOLUTNIE WSZYSTKO. Dlatego nie mam wyrzutów sumienia, ba, wręcz sprawia mi to przyjemność. Wierz bądź nie, tacy jak my, robimy to DLA WAS. Pewnie zastanawiasz się dlaczego pisze DLA WAS skoro rujnujemy was i wasze biznesy? Ano widzisz, normalnie, edukacja, rozmową, przykładami nie da sie wam nic wytlumaczyc. Prawda jest taka, że jak by wami rządził niemiec, rus czy inny okupant, to nie ma znaczenia, gdybyście mieli kasę i w miare dobre życie. Przykład: mieszkasz w bloku, gdzie mieszka 400 osób, gdybyśmy losowo raz na tydzień kogoś wyciągali z bloku i pałowali przy wszystkich, to ci niepałowani mówili by: nie jest tak źle, dzisiaj nie dostałem. A spałowany by powiedział: nie bili tak mocno i mam mniejsze prawdopodobieństwo dostania za tydzień. To jest wasza mentalność, powtarzam, WASZA nie nasza / moja, bo ja syna ucze lać każdego kto go atakuje, czy to w szkole czy na podwórku. Jedyną szansą dla was , w zasadzie ostateczną szansą, jest totalne stłamszenie was, ale mówie totalnie, i jeśli wtedy nie powstaniecie to nie powstaniecie nigdy. I ja własnie wypycham was w tym kierunku i sprawia mi to ogromną przyjemność, ogromną, bo robie coś dobrego, tylko wy tego nie rozumiecie, bo macie w głowie szambo typu pis po kościół aborcja itp. Kocham swoją robotę i urządzać wam różne ciekawe sprawdziany. I przyznaje, nie, nie pałuje was, to nie moja robota, ale od czasu do czasu człowiek wskakuje w mundur i trochę z wami potańczy, ale to bardziej z flustracji jak jesteście słabi, niż z jakiejś potrzeby. Widzisz , w to co pisze i tak nikt nie uwierzy, więc mogę pisać absolutnie co chcę. Moge nasrac polakom na twarz a oni, że to nie prawda, ze złoży skarge… Co mam Ci powiedzieć? Taka jest smutna prawda. PS jeśli liczycie, że ktoś z nas zostanie rozliczony to liczcie dalej, tego też potrzebujemy, bo to kolejny powód dlaczego nic nie robicie i wierzycie w osąd historii który my mamy w dupie, bo przez lata służby mamy już kontakty, a przykładowo skażemy kilku posterunkowych na 2 lata w zawiasach..
  Ja:
  a nie masz wyrzutów sumienia jak trafisz na kogoś z tych 5% na kogoś z jajami i masz tylko przewagę munduru i nic po za tym?
  Policjant:
  Problem jest taki, że my nie mamy przewagi i mówię to na serio. Mamy przewage tylko psychologiczną. Jak widze młodych policjantów i jak uciekaja nie raz, jeden by dostał w łeb i ucieka jak ostatnio. Kiedyś, za zomo, młodych sie stawiało w pierwszym rzedzie, a z nim stali inni. Jak ten z pierwszego rzędu spanikował i zrobił krok w tył to odrazu dostawał pałą w łeb. Nie mam wyrzutów, bo Ci z 5% albo zbiora pozostałe 95% albo… I szczerze mówiąc, oporu nie ma wcale, nie ma nawet promilu, więc smutnie stwierdzam – nie ma oporu.

 9. Marek pisze:

  Gmina BUSKO-ZDRÓJ – ILOŚĆ ZGONÓW

  Luty 2021 – zmarło 71 osób

  Luty 2020 – zmarło 34 osoby

  Jak podało ostatnio Echo Dnia, zmarło niestety dwa razy więcej ludzi teraz, niż rok temu. Moim zdaniem władze Buska jednak skutecznie przeciwdziałają takim niekorzystnym trendom, poprzez likwidację Ośrodka Zdrowia w Szczworyżu. To z pewnością wpłynie na lepszą dostępność do lekarzy, a co za tym idzie mniejszą śmiertelność. Brawo władze Buska!

  echodnia.eu/swietokrzyskie/dramat-wzrost-liczby-zgonow-w-powiecie-buskim-w-lutym-2021-ile-osob-umarlo-w-naszych-gminach-zobaczcie-nasz-raport/ga/c1-15479142/zd/48363852

 10. Zabij, nie pojmę pisze:

  Minister zdrowia mówi by unikać kontaktów, unikać przemieszczania się, a w gminie Busko centralizacja, likwiduje się lokalne ośrodki zdrowia i każe wszystkim jeździć do przychodni na Sądową by ram stłoczeni nawzajem się zarażali i wracając do domu rozwozili zarazę w swoje strony. Gdzie tu sens? Gdzie logika?

 11. Do Marka pisze:

  Co ma władza Buska do zgonów praktycznie i teoretycznie nic.

  Społeczeństwo się starzeje do tego dochodzi covid więc ludzie umierają.
  Wiele osób umiera na swoje choroby z uwagi na ważniejszy covid. W całej Polsce są wzrosty zgonów więc to że w całej Polsce są wzrosty zgonów to wina samorządowców? Nie.

 12. Do Zabij, nie pojmę pisze:

  Minister zdrowia mówił wielokrotnie by unikać przemieszczania się, szczególnie osób starszych seniorów, by zostali w domu i mogli skorzystać z wizyt domowych. Gmina likwiduje tylko jeden lokalny ośrodek i nie każe wszystkim jeździć tylko do przychodni na Sądową bo można pojechać do przychodni na Sikorskiego czy do Kolaczkowic. I gmina idzie tym co mówił minister by seniorzy zostali w domu i korzystali z wizyt domowych.

 13. Prawda, Szczera Prawda, Gówno Prawda do Do Zabij, nie pojmę 17 MARCA 2021 O 06:37 pisze:

  „Minister zdrowia mówił wielokrotnie by unikać przemieszczania się, szczególnie osób starszych seniorów, by zostali w domu i mogli skorzystać z wizyt domowych. Gmina likwiduje tylko jeden lokalny ośrodek i nie każe wszystkim jeździć tylko do przychodni na Sądową bo można pojechać do przychodni na Sikorskiego czy do Kolaczkowic. I gmina idzie tym co mówił minister by seniorzy zostali w domu i korzystali z wizyt domowych.” Jeśli ktoś bez znajomości tematu przeczyta tylko ten wpis to może pomyśleć: Prawda.

  Jeśli jednak ktoś wie choć trochę więcej o likwidacji Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu, na przykład dzięki przeczytaniu pism dołączonych do artykułu, to ten wie, że wpis „Do Zabij, nie pojmę 17 MARCA 2021 O 06:37” to klasyczna Gówno Prawda, to tandetne odwracanie kota ogonem.
  Dopiero od niedawna Minister zalecił by seniorzy zostali w domu i korzystali z wizyt domowych, a działania Sikory i Klimczyka zmierzające do likwidacji Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu, zwieńczone „likwidacyjną” uchwałą na XXVII sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju 22 października 2020r. rozpoczęły się kilka lat wcześniej! Dowodem tych działań jest fakt zwrócenia się mieszkańców Szczaworyża o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy i podana w artykule odpowiedź z Kancelarii Prezydenta „○ 2019-12-17: od Prezydent RP ♂” i kolejne pokazane w artykule odpowiedzi od premiera, ministra, NFZ itd. A zatem Gówno Prawda.

  Kolejnym dowodem pokazującym, że burmistrz Sikora i dyrektor SPZPOZ Klimczyk sami WSZYSTKIM pacjentom Ośrodka w Szczaworyżu, seniorom i dzieciom więc też, sugerowali by jeździli do innych ośrodków są ich słowa wyrażane w pismach i w programie ALARM! Wystarczy obejrzeć lub przeczytać. Sikora i Klimczyk nic nie wspominali o wizytach domowych. A zatem Gówno Prawda.

  Trzecim dowodem jest matematyka. „Gmina likwiduje tylko jeden lokalny ośrodek i nie każe wszystkim jeździć tylko do przychodni na Sądową bo można pojechać do przychodni na Sikorskiego czy do Kolaczkowic.” Jeśli do tej pory było 5 przychodni: 1 na Sądowej, 2 na Sikorskiego, 3 w Kołaczkowicach, 4 w Dobrowodzie, 5 w Szczaworyżu, a teraz mają być tylko 4 przy tej samej liczbie pacjentów to domyślne sugerowanie, że nic czy wręcz niewiele się zmieni, jest Gówno Prawdą.

  „można pojechać do przychodni na Sikorskiego czy do Kolaczkowic” teoretycznie można, ale jak pokazała praktyka większość z 500 zarejestrowanych w Ośrodku Zdrowia w Szczaworyżu osób, z powodu stopniowego zamykania tego Ośrodka przeniosła się do głównej Przychodni na Sądową w Busku. A jako, że ta przychodnia ma też ograniczone możliwości, rejestracja działa beznadziejnie zdaniem wielu osób, a z powodu COVID pacjenci muszą czekać na zewnątrz marznąc do szpiku kości, to były w ostatnim czasie dni kiedy na zatłoczoną samochodami czekających pacjentów ulicę Sądową nasyłana była Straż Miejska i Policja.

  Takie są faktyczne a nie teoretyczne skutki działań Sikory i Klimczyka. Do tej pory była recepta, teraz będzie recepta, czasem mandacik i pewnie COVID na drogę powrotną.

 14. Do powyżej pisze:

  Tak tak jeszcze frytki do tego

 15. statystyka Do Marka 17 MARCA 2021 O 06:24 pisze:

  „Co ma władza Buska do zgonów praktycznie i teoretycznie nic. Społeczeństwo się starzeje do tego dochodzi covid więc ludzie umierają. Wiele osób umiera na swoje choroby z uwagi na ważniejszy covid. W całej Polsce są wzrosty zgonów więc to że w całej Polsce są wzrosty zgonów to wina samorządowców? Nie.”

  Primo: „Co ma władza Buska do zgonów praktycznie i teoretycznie nic” – moim zdaniem ma, gdyż władza Buska odpowiada za organizację i funkcjonowanie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Zdaniem pacjentów Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu to celowe działania władz Buska, sukcesywne ograniczanie dostępu do lekarzy, spowodowało redukcję pacjentów z ok. 1500 do ok. 500 w ostatnim czasie. A jest rzeczą oczywistą, że w utrudnianie w dostępu pacjentów do lekarzy ma niekorzystny wpływ na zdrowie pacjentów, a w szczególnych przypadkach może skutkować śmiercią.

  Secundo: „Społeczeństwo się starzeje do tego dochodzi covid więc ludzie umierają.” – w Busku, podobnie jak w Polsce społeczeństwo się starzeje, ale w wielu rejonach świata jest dokładnie odwrotnie bowiem większość stanowią ludzie młodzi. Starzenie się nie jest więc zjawiskiem ogólnoświatowym jak pandemia, lecz jest zjawiskiem lokalnym będącym pochodną sytuacji lokalnej. W Busku, podobnie jak w Polsce przyrost naturalny jest bardzo niski. Standardem jest jedno dziecko lub zero dzieci. A tymczasem wśród młodej emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii średnia to bodaj 3 dzieci. Większy przyrost naturalny Polaków w Wielkie Brytanii wynika w prosty sposób z lepszych warunków bytowych. W Busku, podobnie jak w Polsce są dużo gorsze warunki, w szczególności dla młodych więc ci nie spieszą się z dziećmi i społeczeństwo się starzeje i jest więcej zgonów niż urodzin.

  Tertio: Za warunki życia, na które składają się między innymi możliwości zatrudnienia, wysokość pensji, ceny mieszkań, podatki lokalne, dostępność niskooprocentowanych kredytów odpowiadają władze. W skali kraju to rząd, w skali gminy to władze gminy.

  Wniosek: W przeciwieństwie do „Do Marka 17 MARCA 2021 O 06:24” ja uważam, że władza Buska odpowiedzialna za organizację POZ ma swój udział w liczbie zgonów, których jak wiadomo przy dobrej organizacji jest mniej, przy gorszej więcej, z powodu dodatkowych zgonów osób „zaopiekowanych inaczej”.

  Podobnie władza Buska odpowiedzialna w znaczący sposób za warunki życia, wysokość podatków lokalnych, za „klimat gospodarczy” dla przedsiębiorców, a co zatem idzie pośrednio za liczbę przedsiębiorstw, liczbę miejsc pracy i wysokość zarobków w gminie, ta władza ma wpływ na ilość młodych mieszkańców, liczbę zawieranych małżeństw, liczbę dzieci i na proporcje liczby zgonów do liczby urodzeń.

 16. Do powyżej pisze:

  No tak nima roboty i fabryk nima tu szkół to młodzi uciekają więc to wina władzy buskie…
  Głupie masz myślenie.

  Szczerze to młodzi nie chcą tu siedzieć w powiatowej pipiduwie za głupie 2300 zł co miesiąc.

 17. Masakra pisze:

  Po niektórych wpisach zaczynam się martwić o stan psychiczny komentatorów.

 18. do Do powyżej 17 MARCA 2021 O 10:58 pisze:

  „Szczerze to młodzi nie chcą tu siedzieć w powiatowej pipiduwie za głupie 2300 zł co miesiąc.” dokładnie tak jest.

  Tylko czy zastanawiałeś się dlaczego w BZ, w powiatowej pipiduwie głupie 2300 zł co miesiąc a w Warszawie, Krakowie, Gdańsku 5000-10000 co miesiąc? Może przyczyną tego jest brak większej liczby przedsiębiorstw i przedsiębiorców, którzy by przyciągnąć pracowników dawaliby lepsze wynagrodzenie?
  Busko ma setki hektarów daleko położonych od granic stosunkowo małej strefy uzdrowiskowej gdzie moglyby powstawać nowe zakłady. Busko leży przy ruchliwej trasie z południa Polski do Warszawy co widać po rejestracjach przejeżdżających przez Busko aut więc nie ma problemu z komunikacją. Ma w dodatku czynne połączenie kolejowe co jest dużym plusem. W Nowym Korczynie wybudowany został most, który w planie ma ułatwić dojazd do autostrady A4. Busko ma zatem wszelkie warunki by lokowały się tu podobnie jak w Morawicy nowe przedsiębiorstwa. A te nowe przedsiębiorstwa by przyciągnąć pracowników będą oferować wyższe pensje dla pracowników i tym spowodują że starzy buscy przedsiębiorcy będą musieli podnieść pensje u siebie bo w przeciwnym razie pracownicy przejdą do innych. By zatem lepiej żyło się w Busku to Busko musi skończyć się kisić w starym sosie własnym i powinno otworzyć się na nowych przedsiębiorców, nowe miejsca pracy i na młodych ludzi który będą tu mieli sprzyjające warunki.

 19. Marek do 17 MARCA 2021 O 06:24 pisze:

  Przykro mi, ale niestety nie mogą się z Tobą zgodzić. Udowodnię Ci to merytorycznie krok, po kroku. Najpierw określmy, co to jest samorząd:

  „Władze samorządowe to organizacja społeczności czy też forma administracji publicznej, powiązane jest to z samorządem terytorialnym, która dotyczy województwa (sejmik i zarząd województwa), powiatu (władza wykonawcza – zarząd powiatu ze starostą na cele), władza uchwałodawcza (rada powiatu), władza wykonawcza – prezydent miasta – w gminie miejskiej (miasto na prawach powiatu – np. Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Lublin, Katowice), burmistrz (mniejsze miasto), sołtys – w gminie miejsko-wiejskiej i wójt – w gminie wiejskiej, władza uchwałodawcza i władza kontrolna – rada gminy.”

  Samorządy mają bardzo wiele do służby zdrowia. Samorządy PROWADZĄ I ODPOWIADAJĄ za instytucje służby zdrowia. Pod kogo podlegają ośrodki zdrowia w Gminie Busko, kto je prowadzi? Samorząd – Gmina Busko. (Pisze o tym chociażby w piśmie z NFZ-u.) Pod kogo podlega, kto prowadzi i kto odpowiada za buski Szpital ZOZ? Samorząd – Starostwo Powiatowe w Busku. Kto odpowiada i prowadzi Uzdrowisko? Też samorząd – Urząd Marszałkowski.
  W całej Polsce są wzrosty zgonów, to prawda, ale dlaczego? W 2020 roku zmarło 77 tys. ludzi więcej niż poprzedniego roku, w tym 28 tys. na Covid. (źródło: program „Warto Rozmawiać” z dnia 01.03.2021, czas-15:45). Zatem na co zmarło pozostałe 49 tys.? (77 tys. – 28 tys. Covid = 49 tys.) Otóż zmarli z powodu źle działającej służby zdrowia. Źle działająca służba zdrowia to: złe procedury, bałagan, braki kadrowe, niedofinansowanie, łóżka wyłączone z leczenia innych chorób na rzecz Covid, itd. Te osoby mogły żyć, ale zmarły na zawał, udar, wylew, raka, bo nie otrzymały na czas pomocy. Co ciekawe, na przykład w Niemczech nie było tych właśnie zgonów nadmiarowych w 2020 roku. O czym to świadczy? Jakiekolwiek działania negatywne, w tym powodujące utrudnienie dostępności do służby zdrowia, wpływają na to, że ludzie mają mniejszą możliwość leczenia, czy utrudnione leczenie, a to może wpływać negatywnie na stan zdrowia. Takie działania są niekorzystne zawsze, a już w pandemii są szczególnie niekorzystne i niepożądane. Dlatego zamykanie jakiegokolwiek ośrodka zdrowia jest utrudnieniem, nie uniemożliwieniem, ale utrudnieniem dostępu do lekarza, a to może mieć wpływ na stan zdrowia pacjenta. Jak doskonale wiemy, nie tylko dostęp do lekarza, ale CZAS DOSTĘPU jest istotny. Widać to właśnie na przykładzie ogólnopolskim, czego skutkiem jest te 49 tys. zgonów nadmiarowych, a wiec to efekty opóźnionego udzielenia pomocy osobom z zawałem, z udarem, z wylewem, przez co niestety zmarli. Mając powyższe za względzie uważam, że w obecnym czasie pandemii zamykanie Ośrodka Zdrowia w Szczworyżu jest niepożądane i niekorzystne ze względów zdrowotnych dla ludności.

 20. JA pisze:

  Na busko.com.pl jest artykuł <<>>

  „Rozgoryczeni mieszkańcy Szczaworyża nie zgadzają się z decyzją władz i walczą o zachowanie swojej przychodni. Zarówno Maciej Gawin jak i radne deklarują pomoc mieszkańcom. Radny sejmiku wskazał na to – jak ważne jest, aby przychodnia funkcjonowała przynajmniej w tym trudnym okresie pandemii. Nadmienił, że sprawą mocno interesuje się minister Michał Cieślak.”

 21. Stanisław Nardelli pisze:

  Świętokrzyskie. Opowiedziała, jak ksiądz ją gwałcił i okaleczał. „Chciałam się rzucić pod ciężarówkę” Ksiądz gwałcił 12-letnią Mariannę i ją okaleczał, a działo się to regularnie przez półtora roku – wspomina obecnie 19-letnia ofiara. Marianna wciąż czeka na efekty działań prokuratury. Ksiądz pozostaje na wolności i dziewczyna boi się, że może krzywdzić kolejne dziecko. (https://tvn24.pl)

 22. Propaganda pisze:

  O ciekawe pani Śliwa nagle się udziela w sprawie ośrodka w Szczaworyżu. A gdzie ta pani była gdy toczył się los Uzdrowiska SA A szczególnie Buskowianki?.

 23. xyz pisze:

  Nie udziela sie tylko stoi i nawet kolega nie wspomnial o niej zeny sie udzielac to trzeba miec cos madrego do powiedzenia a jak widac w zadnym temacie nie ma nic do powiedzenie przynajmnniej moze o sobie powiedziec ze jest bezkonfliktowa:))

 24. Patrz Europo jak można pięknie żyć! pisze:

  Syn byłej premier Beaty Szydło jest pracownikiem firmy ERG Bieruń Folie, której udziałowcami są Daniel Obajtek i jego matka. Pracuje tam pod zmienionym nazwiskiem. Jest przedstawicielem handlowym odpowiadającym za dystrybucję worków foliowych.

 25. Do powyżej pisze:

  Ten syn, co to był księdzem?

 26. Do powyżej pisze:

  Tak

 27. […] Szczaworyż: Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce. Ciężka jest od listów torba listonosza […]

 28. Do powyżej pisze:

  Dzięki! Już znalazłem ten artykuł. Powiem Ci, że czytam regularnie oko.press, lecz wieczorem, a tego artykułu wczoraj jeszcze nie było, więc jest świeży z dzisiaj.

  Podaję link i polecam komentarze pod tym artykułem. Jest podane zmienione nazwisko Tymoteusza no i oczywiście już zniknął ze strony internetowej firmy, ale jak wyGooglujecie to nazwisko, to widnieje przy linku do firmy i jest widoczne (jak na razie)…

  oko.press/syn-beaty-szydlo-pod-zmienionym-nazwiskiem-pracuje-w-firmie-w-ktorej-udzialowcem-jest-daniel-obajtek/

 29. ALARM!!!! Pilnuj Polski!!! pisze:

  Bezwzględny atak na Pana Prezesa Daniela Obajtka!

  Dowodzi osobiście Putin?

  W Wesołej pod Warszawą trwa mobilizacja pancerniaków, będą pilnować Orlenu i Polski!

 30. tygodnikponidzia.pl/proboszcz-ze-szczaworyza-odznaczony-przez-prezydenta/ pisze:

  „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono proboszcza ze Szaworyża. Przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczenie, wręczyli wspólnie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Polski Piotr Ćwik i wojewoda Zbigniew Koniusz.”

  Jeśli to prawda, co mówili ludzie w „Alarmie” (TVP 1) w sprawie ośrodka zdrowia w Szczworyżu, że działka należy do księdza, to myślę, że już jest pozamiatane i ośrodka nie będzie. Jak ksiądz ma takie poparcie „władzy” na samej górze, to choćby Sikora nawet chciał, to ośrodka i tak nie będzie. Takie jest moje zdanie, jeśli to prawda, że działka jest księdza.

 31. Gdzie on jest? Czemu milczy? pisze:

  A dlaczego nie było na spotkaniu Jerzego Szydłowskiego? Śliwa była, Gawin, Lachowa, Konieczna-Różycka, a gdzie Szydłowski? Toż przecież kandydował na burmistrza, uniwersytet chciał budować, o ile pamiętam w Żernikach koło Szczworyża, a teraz co? Gdzie jest?

 32. Mieszkaniec Buska pisze:

  Pełen szacun dla tych, którzy piszą mądre komentarze, podają fakty, źródła, dyskutują na argumenty. Jednak nic wam to nie da. Po pierwsze, bo jak ktoś tu kiedyś pisał, portal ten czyta około 1 czy 1,5 procent ludzi. Po drugie, większość ludzi, pomimo dostępu w dzisiejszych czasach do internetu, ma znikomą wiedzę. Nie czytają, nie interesują się, nie wiedzą podstawowych rzeczy co się wokoło dzieje. Na koniec zaprezentuję dwa jakże mądre cytaty. Do przemyślenia. Pozdriawam.

  „Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani” – Mark Twain.

  „W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byście chcieli to teraz dowodami obalić” – Fryderyk Nietzsche.

 33. Do powyżej pisze:

  Wielkie XD i tyle w temacie.

 34. Drodzy czytelnicy czy zostaliśmy celowo wprowadzeni w błąd czy redaktor Kruk jest nierzetelnym redaktorem który pisze byle pisać bez sprawdzenia? pisze:

  Drodzy czytelnicy tak jak w tytule.
  Ulica Czernikiewicza kosztowała 687 175, 02 zł a nie jak to napisał redaktor Kruk ponad 4 miliony.

  Te ponad 4 miliony to Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych -etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój.”

  Gdzie z tych ponad 4 milionów przez lata została przebudowana ulica Armii Krajowej.

 35. […] Jarosław Kruk: A w Busku: Znalazło się 25.000.000 na bodaj najdroższą tężnię w Polsce♂, 9.000.000 na zardzewiałą kładkę na Górkę♂, a tymczasem  ok. 40% buskich sołectw nie ma kanalizacji i ich mieszkańcy żyją jak przodkowie 100 lat temu za Sławoja Składkowskiego♂ oraz w dobie pandemii Covid-19, w podbuskim Szczaworyżu zamyka się Ośrodek Zdrowia♂, w którym chęć leczenia deklaruje blisko 1000 osób♂ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl