Skąd w Busku podwyżka cen za śmieci? UMiG opublikował wyjaśnienie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Skąd w Busku podwyżka cen za śmieci? UMiG opublikował wyjaśnienie

19 września 2020 | Jarosław Kruk 19.09.2020 | | 48 komentarzy

Na XXV Sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, 15 września, słoneczni radni podjęli uchwałę o podwyżce stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Decyzja rajców spowodowała lawinę komentarzy i niezadowolenia mieszkańców. Władze postanowiły w tej sprawie zabrać głos i wyjaśnić powody wzrostu cen. Na stronie UMiG BZ pojawił się oficjalny komunikat [link]

○ Po raz kolejny śmieci w Busku idą w górę  / fot. Jarosław Kruk | fot. sikorawaldemar.pl, fb


 

Szanowni Mieszkańcy

Wszystkich mieszkańców zastanawia podwyżka cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Na tę decyzję składa się wiele czynników. Należy podkreślić, że Gmina nie zarabia na śmieciach, jest tylko pośrednikiem w przekazywaniu opłat zebranych od mieszkańców za wywóz i zagospodarowanie odpadów i nie może też przeznaczyć środków z budżetu na ten cel, bo nie ma takiego umocowania prawnego. Na gminach ciąży obowiązek zorganizowania systemu odbioru i zagospodarowania odpadów, który ma się samofinansować z opłat pochodzących od mieszkańców. Z tych opłat pokrywane są koszty związane z odbiorem, transportem, zagospodarowaniem odpadów odebranych od mieszkańców i zebranych w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych , koszty administracyjne systemu, koszty opłaty marszałkowskiej, a także koszty edukacji ekologicznej. Wynika z tego prosta zależność tj. im więcej odpadów zostanie wytworzonych i przekazanych do odebrania tym większe opłaty będą ponosić mieszkańcy. W efekcie do końca sierpnia 2020 roku od mieszkańców odebrano: 4 716,26 ton gdzie w poprzednim całym roku kalendarzowym ilość odpadów wyniosła 4 120,23 ton.

Rosnąca ilość odpadów wpływa w największym stopniu na koszty funkcjonowania systemu, bowiem Gmina płaci za każdą tonę odebranych i przekazanych do zagospodarowania odpadów. Natomiast mieszkańcy uiszczają stałą opłatę, niezależną od ilości wyprodukowanych śmieci. Rezultat jest taki, że przychody przestały pokrywać koszty, a system przestał się samofinansować i zabrakło środków na zapłatę faktur za połowę miesiąca lipca oraz całej faktury za miesiąc sierpień, a do końca 2020 roku pozostało jeszcze 4 miesiące.

Mając na uwadze rosnącą ilość odpadów, oraz brak środków na pokrycie bieżących wydatków związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych konieczna była zmiana obowiązującej stawki za odpady komunalne.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Busku –Zdroju z dnia 15 września 2020r. (NR XXV/301/2020) w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Busko-Zdrój od 1 października 2020r. obowiązywać będą nowe stawki opłat za odpady komunalne od nieruchomości zamieszkałych w wysokości:

 • dla właścicieli nieruchomości , którzy segregują odpady komunalne:
  19,50 zł od jednego mieszkańca / miesięcznie
 • dla właścicieli nieruchomości , którzy segregują odpady komunalne i posiadają własny kompostownik:
  17,50 zł od jednego mieszkańca / miesięcznie
 • dla właścicieli , którzy nie wypełniają ustawowego obowiązku selekcji odpadów, będzie stosowana podwyższona dwukrotnie opłata podstawowa w kwocie:
  39,00 zł od jednego mieszkańca / miesięcznie

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców została zwiększona częstotliwość odbioru odpadów pozostałych po selekcji oraz odpadów biodegradowalnych w zabudowie jednorodzinnej na terenie gminy w okresie od listopada do marca. Odpady w tym okresie będą odbierane dwa razy w miesiącu.

Mieszkańcy zamieszkujący teren gminy Busko-Zdrój zostaną pisemnie poinformowani o wysokości należności z tytułu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Opłaty z tego tytułu wnosi się raz na kwartał. Najbliższy termin wpłat przypada na 15 października 2020.

Czynniki wpływające na wzrost opłaty za odbiór odpadów:

 • wzrost opłaty marszałkowskiej (opłata za korzystanie środowiska), która z 24,15zł/ za tonę w 2017r. wzrosła do kwoty 270zł/ za tonę 2020r.
 • wzrost opłat za składowanie odpadów na składowisku w Rzędowie na przestrzeni ostatnich lat:
 • brak odbiorców surowców wtórnych, dzięki sprzedaży których mógłby zostać obniżony koszt odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców. Przedsiębiorca odbierający odpady musi dopłacać firmom recyklingowym do ich odbioru.
 • ustawowy wzrost płacy minimalnej
 • ciągle zwiększająca się ilość odpadów.

Do segregowania odpadów jesteśmy zobowiązani przepisami ustawowymi. Gmina sporządza coroczne sprawozdania z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi, w których wykazuje osiągnięte współczynniki w zakresie recyklingu odpadów oraz w ograniczeniu masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i przekazanych do składowania.

Problem gospodarki śmieciowej, z którym mierzą się wszystkie gminy w całej Polsce będzie można rozwiązać tylko we współpracy gminy z mieszkańcami, aby przestrzegać wymagań dotyczących wytwarzania i segregacji odpadów, dlatego zachodzi potrzeba wspólnego i zgodnego działania na rzecz odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, po to, aby ceny śmieci w naszej gminie nie rosły.

Urząd Miasta i Gminy
w Busku- Zdroju

 

Tygodnik Ponidzia [22.09.2020]: – Kolejna podwyżka za śmieci. „To rozbój w biały dzień!”

 


 

◙ Podobne informacje:

Tygodnik Ponidzia [20.11.2017]: – Poprawiają wizerunek i wyniki finansowe: – kończył Politechnikę Świętokrzyską na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Przez 30 lat pracował w dużym zakładzie przemysłowym, gdzie przeszedł kolejne szczeble kariery. Wie, jak to jest być na samym dole drabiny, ale posiada też 20 letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Po odejściu z pracy jako jeden z niewielu pracowników otrzymał możliwość powrotu do firmy. Stanowisko Prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp z o.o. objął gdy był jeszcze…[link]

A w Busku od października PODWYŻKA ZA WYWÓZ ŚMIECI z 14,50 zł na 21,50 zł/osoby !!! BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!!

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

XXV Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju w sposób @zdalny. Festiwal w Zdroju na żywo…

Gorąca linia: UMiG przygotował podwyżki cen w Busku – czy osobliwy prezent mikołajkowy przegłosują radni?

Recydywa w buskim MPGK? śmierdząca sprawa

WP: Gang urzędników obiboków. Pracownicy widmo przez kilka lat ukrywali się w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

48 odpowiedzi na “Skąd w Busku podwyżka cen za śmieci? UMiG opublikował wyjaśnienie”

 1. gt pisze:

  Panie Burmistrzu, Panie i Panowie Rajcy – problem tkwi nie tam, gdzie go szukacie. Nie trzeba podwyższać opłat, nie trzeba chipować śmieci, nie trzeba zamykać śmietników, ba, nie trzeba nawet oskarżać ludzi o nieuczciwość czy braki w edukacji ekologicznej.
  Trzeba zacząć traktować śmieci jako surowiec. Wtedy będziecie się cieszyć, że śmieci jest więcej. Są firmy, które zbijają majątki na gospodarce odpadami i to nie przez opłaty za odbiór, tylko za sensowne gospodarowanie nimi. Butelki, słoiki idą za ponad 200zł/tonę a nie 10zł jak padło na sesji. Za posortowane wg koloru – jeszcze więcej. A czujnik optoelektroniczny, który pozwoli posortować je automatycznie, dostępny jest nawet w zestawach klocków Lego;). Naprawdę trzeba tylko chcieć. A jeśli własne przedsiębiorstwo, wybrane pewnie po to, by było oszczędniej (mam nadzieję, że po to), to wyłonić firmę w przetargu, która z pocałowaniem ręki będzie odbierać śmieci, bo będzie wiedziała, jak można na nich zarobić a nie tylko gdzie się ich pozbyć.

 2. gt pisze:

  Najlepszym przykładem, że coś jest nie tak, jest wykres przedstawiony w oświadczeniu UMiGU. Dlaczego posługują się tam ogólną wagą odebranych śmieci, a nie tylko tych, które muszą składować? Gdyby w tych 625 tonach było 600 ton złota, też byłoby narzekanie, że śmieci za dużo i na wykresie też byłoby 625 ton?

 3. Łukasz Nowak do UMiG pisze:

  Szanowny Panie (czy Pani?) UMiG – cieszę się, że uzyskałem odpowiedź na przynajmniej część zadanych przeze mnie pytań. Uważam, że treść tego komunikatu powinna była być zawarta w uzasadnieniu przedłożonej radnym uchwały. Ale lepiej późno, niż wcale.

 4. Łukasz Nowak do Romana Sobczaka (komendanta Straży Miejskiej) pisze:

  Jakie przygotowania zostały poczynione przez SM na nadchodzący sezon grzewczy? Czy SM dysponuje urządzeniami pozwalającymi zweryfikować podejrzenia palenia śmieciami?

  Ile mandatów za palenie śmieciami w domowych piecach zostało nałożonych w ubiegłym sezonie grzewczym? Ile nałożono mandatów za spalanie śmieci na budowach?

 5. Łukasz Nowak do Krzysztofa Kryczki pisze:

  „brak odbiorców surowców wtórnych, dzięki sprzedaży których mógłby zostać obniżony koszt odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców. Przedsiębiorca odbierający odpady musi dopłacać firmom recyklingowym do ich odbioru.”

  Z iloma odbiorcami surowców wtórnych współpracuje MPGK? W jaki sposób Przedsiębiorstwo poszukuje kontrahentów w tym obszarze?

 6. Do redakcjii pisze:

  Mhhh

  https://m.youtube.com/watch?v=8NdwLjDQ-10

  Czemu pan nie zamieszcza konferencji radnych??

 7. Ewe pisze:

  A ja mam pytanie, jak rozliczane są śmieci z domów będących również pensjonatami? Ulica słoneczna i obok, pełno prywatnych domów a w domu kuracjusze, którzy również produkują śmieci. Co z tego, że w domu zameldowane sa 2 osoby a oprócz nich kilkoro kuracjuszy, kto za to płaci? Co z wynajmującymi mieszkania, którzy nie są zgłoszeni? Dlaczego my mamy za nich płacić?

 8. Ewe pisze:

  Wydaje mi się, że sensownym byłoby płacenie za śmieci od osoby w przypadku bloków wielorodzinnych, domów, które nie prowadzą działalności jako pensjonaty. Pensjonaty, hotele nie od ilości pojemników na śmieci, bo śmieci lubią sobie leżeć w workach obok spełnionych pojemników, ale od ilości odebranych worków. Panowie zabierajacy śmieci powinni wpisywać ilość worków wyworzonych z takiego pensjonatu. Sprawdzić w jakich mieszkaniach zużywa się wodę a nie płaci za śmieci bo nikt niby nie mieszka a woda dziwnie w użyciu? Sprawdzić gdzie ilość używanej wody jest podejrzanie zbyt wysoka na 1-2 osoby podane w deklaracji i sprawdzić ile osób rzeczywiście mieszka na takiej posesji, czy w mieszkaniu wynajmowany. Mieszka 4 osobowa rodzina ale zameldowany jest tylko właściciel i co za 1 osobę płacą. Dozorcy budynków muszą to sprawdzać bo potem całe miasto dopłaca za takie osoby…

 9. :) pisze:

  Ale śmieci nie obchodzą urzędu centralnego bo stworzyli bubla i teraz wszystko spada na samorządy.

 10. Andrzej pisze:

  Głosowałem na PIS i będę dalej głosować ale niestety żałuję że taka ustawa została źle napisana i teraz odbija się to na naszym Busku i na innych samorządach a przedewszystkim na Polakach. I teraz wszystkie samorządy muszą się zjednoczyć do tego by tą ustawę zmienić i naprawić.

 11. xxx pisze:

  Szanowny Panie UMIG, mam bardzo ważne pytanie, ale najpierw 3 cytaty z internetu:

  1/ „Do segregowania odpadów jesteśmy zobowiązani przepisami ustawowymi.” – Zdanie zawarte w treści „Informacja o zmianie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi” https://www.umig.busko.pl/informacje/14-aktualnosci/19362-informacja-o-zmianie-stawek-oplaty-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi.html

  2/ @@@ (2020-09-07 22:42:40): A JA SIĘ PYTAM: DLACZEGO WSZYSTKIE ŚMIECI : SEGREGOWANE I NIE SĄ WRZUCANE DO JEDNEGO SAMOCHODU I ZGNIATANE!!!!!!!!!!!DLACZEGO NIE PRÓBUJE SIĘ ODDAWAĆ DO PRZETWORZENIA! – http://busko.net.pl/_news.php?id=31167&page=25

  3/”Jarosław Kruk: Skoro w MPGK jest taka dobra sytuacja finansowa to zastanawiam się dlaczego dochodzi do sytuacji sygnalizowanej wielokrotnie przez internautów i opisanej przeze mnie w artykule: Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów – a jak jest w Busku? – że oto posegregowane w workach resztki trafiają do jednego zasobnika śmieciowozu, w którym są skutecznie mieszane i w takiej postaci dowożone na wysypisko. Można mieć wrażenie, że z przyczyn finansowych brakuje śmieciarek. Gdzie tu sens, gdzie logika?” – https://infobusko.pl/do-redakcji-smieci-ida-w-gore-podobnie-jak-zarobki-pana-prezesa-kryczki/

  I teraz pytanie i wielka prośba o odpowiedź do Pana UMiG: Skoro do segregowania odpadów jesteśmy zobowiązani przepisami ustawowymi to, sądząc po treści komenatrza 2/ i cytatu 3/ ze zdjęciami, DLACZEGO MPGK NIE STOSUJE SIĘ DO TYCH USTAWOWYCH PRZEPISÓW na jakie się powyżej UMiG powołuje? Mało powiedzieć, że się nie stosuje, jak dla mnie to MPGK w dodatku uprawia dywersję albowiem świadomie działa na szkodę, skoro posegregowane przez mieszkańców śmieci NA POWRÓT MIESZA!! wskutek tego zamiast posegregowanych na osobne frakcje śmieci, za które jak pisze xx w komentarzu: 17 WRZEŚNIA 2020 O 15:01 (EDYTUJ) https://infobusko.pl/xxv-sesja-rady-miejskiej-w-busku-zdroju-w-sposob-zdalny-transmisja-live/ „Opłata środowiskowa za odpady jest płacona za odpady pozostałe po segregacji. Założyć można, że gdyby Gmina Busko segregowana 100% śmieci, to w ogóle by tej oplaty nie płaciła”, mamy zmieszane na powrót przez MPGK śmieci, za które miasto płaci wyższe opłaty pieniędzmi, które pobiera od mieszkańców w podnoszonych opłatach za śmieci. Czy to jest normalne?
  A przecież gdyby odpady nie były mieszane powtórnie w śmieciarkach to można by je odsprzedawać do recyklingu zainteresowanym firmom i w ten sposób odzyskiwać nieco pieniędzy.

 12. By żyło się lepiej! do gt i Łukasz Nowak pisze:

  Podobnie jak wy uważam, że dobitnym przykładem, że coś jest nie tak, jest wykres przedstawiony w oświadczeniu UMiGu, na którym podana jest ogólna waga odebranych śmieci, a nie ma rozbicia na poszczególne rodzaje śmieci. A przecież to jest podstawowa informacja niezbędna do właściwej analizy problemu. Jak oni mają znaleźć odbiorcę na plastik, szkło czy makulaturę jeśli sami prawdopodobnie nie wiedzą ile tego jest. Nie trzeba mieć studiów z ekonomii by wiedzieć, że ilość i rodzaj surowca wpływa na cenę i zainteresowanie nim odbiorców.

  W prawidłowo przygotowanym raporcie powinna być przedstawiona również informacja w jaki sposób przedsiębiorstwo poszukuje kontrahentów na surowce wtórne, z iloma odbiorcami MPGK prowadziło rozmowy, z iloma współpracuje. Przedstawiona przez UMiG analiza jest na poziomie przedszkola.

  Reasumując, sposób w jaki w Busku zorganizowana jest gospodarka śmieciowa to dla mnie średniowiecze.

  Że można skutecznie utylizować śmieci i zarabiać na nich pokazuje przykład prywatnych szrotów samochodowych. Stare lub rozbite samochody to przecież też są śmieci i to dużo trudniejsze do utylizacji od śmieci komunalnych, bo niebezpieczne choćby z racji olejów i kwasów, które się w autach spotyka. I jakoś właściciele szrotów dają sobie radę, mimo, że za odbiór tych śmieci nikt im nie płaci, a wręcz przeciwnie to oni sami odbierają i za nie płacą. A w jaki sposób utylizuje się samochody-śmieci? podobnie jak komunalne poddaje się je rozbiórce i segregacji na poszczególne frakcje. Osobno blacha, osobno aluminium, miedź, katalizatory, szkło, plastik, guma itp. Segregacja śmieci komunalnych przy tym to zabawa w piaskownicy. I okazuje się, że na te wszystkie posegregowane odpady są klienci bo nie widać przy nich żadnych hałd z odpadami. Znaczy się, że jak się chce to się da. Dlaczego więc w przypadku samochodów się da, a w przypadku śmieci się nie da? Moim zdaniem dlatego, że utylizacją samochodów zajmują się firmy prywatne, a utylizacją odpadów komunalnych w Busku zajmuje się spółka miejska. I choć MPGK jest odrębną spółą prawa handlowego, to dla mnie bardziej przypomina ono kiepsko zarządzane przedsiębiorstwo państwowe z epoki socjalizmu, w którym czy się stoi czy się leży 16.000 pensji się należy, niż sprawnie i efektywnie działające przedsiębiorstwa doby kapitalizmu jakimi są szroty. Co się dzieje ze szrotem jeśli jest nierentowny i nie radzi sobie z utylizacją? Szrot plajtuje, a jego rynek przejmuje inny przedsiębiorca, który wie jak działać. Co się dzieje jak MPGK budżet się nie spina? podnosi się ceny śmieci.
  By żyło się lepiej!

 13. Przetarg pisze:

  Może pora wyłonić operatora odbioru śmieci komunalnych w drodze przetargu?

  Myślę, że wtedy „Krysia komunalna” szybko by się nauczyła od szrotów samochodowych, jak skutecznie spieniężać śmieci.

 14. Łukasz Nowak pisze:

  Warto przeczytać:

  rp.pl/Zadania/309149985-Gmina-nie-moze-dowolnie-ustalac-czesci-skladowych-oplaty-smieciowej.html

 15. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk Do redakcji 19 WRZEŚNIA 2020 O 14:18: Szanowny Komentatorze na pytanie „Czemu pan nie zamieszcza konferencji radnych??” odpowiem uprzejmie, że zrobiłem to, tyle tylko, ze w sposób pośredni.
  Skoro bowiem relacja z tej konferencji prasowej została zrealizowana przez portal busko.com.pl i na nim przedstawiona, a infobusko.pl operuje w tej samej przestrzeni informacyjnej, to uznałem, iż nie ma potrzeby powielania autorskiego materiału redakcji busko.com.pl. Ograniczyłem się zatem do umieszczenia linku do tego ich artykułu i materiału w stopce informacji o XXV Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju: „XXV Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju w sposób @zdalny. Festiwal w Zdroju na żywo…” [https://infobusko.pl/xxv-sesja-rady-miejskiej-w-busku-zdroju-w-sposob-zdalny-transmisja-live/]

 16. gt pisze:

  „By żyło się lepiej” i „Przetarg” – dokładnie. Nie zawsze prywatne jest lepsze od komunalnego, ale w przypadku gospodarki odpadami zdaje się, że tak jest. Nasz UMIG i komuna(lka) zachowują się jak małe, cwane firmy z początków kapitalizmu – zebrać kasę i pozbyć się problemu – najlepiej w majestacie prawa wysypać wszystkie śmieci do jakiegoś dołu albo usypać górkę. Nie tak Panowie, nie tak!!

  Co do ustawy śmieciowej – założenia były słuszne i wyprowadziły śmieci z lasu (no… większość). Pewnie, jak każde prawo ma też swoje minusy, niedociągnięcia, braki, furtki. Natomiast zwalanie całej winy za podwyżki na tę ustawę są raczej wynikiem jej niezrozumienia i chęcią bycia świętszym niż papież przez pana/panią UMIG i im podobnych.
  Cytat za p. UMIGiem: „Należy podkreślić, że Gmina nie zarabia na śmieciach…” – ależ nikt Wam nie zabrania zarabiać, wręcz przeciwnie, zarabiajcie, ale nie kosztem mieszkańców. Zarabiajcie sprzedając czy przetwarzając te śmiecie. A że jest to możliwe, pokazuje wiele przykładów.

 17. Danuta pisze:

  Bardzo to boli że te podwyżki to przez PIS

 18. Jarek pisze:

  a ja powiem krótko: jak kto nie umie pływać to tłumaczy, że woda jest za rzadka. Koniec, kropka.

 19. :))) pisze:

  a ja dodam: Kiepskiej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy :)))

 20. Buska komunalka jest jak AKS 1947 pisze:

  który przegrywa zapewne dlatego, że trawa na murawie stadionu zbyt zielona XDDD.

 21.  Łukasz Nowak pisze:

  Zgadzam się z przedmówcami, że powinny zostać podane dla poszczególnych frakcji.

  Skoro zostały podane stawki za składowanie w Rzędowie, to pasuje podać także ceny za które MPGK sprzedaje (lub ile dopłaca) zakładom przetwórczym za odpady segregowane.

 22. Maciek pisze:

  Buska komunalka jest jak AKS 1947
  19 WRZEŚNIA 2020 O 22:03
  który przegrywa zapewne dlatego, że trawa na murawie stadionu zbyt zielona XDDD.

  Zamknij odbyt bezmózgu

 23. Ateistyczne Busko pisze:

  Panie Kruk czemu Pan stawia UMIG w złym świetle?? Przecież to pański PIS skonstruował ustawę z błędami gdzie teraz samorządy mają poważne problemy z jej realizacja.

 24. Czasami pytasz mnie, dlaczego tak tu jest? Chcesz, żebym odpowiedział pisze:

  Czasami pytasz mnie, dlaczego tak tu jest?
  Chcesz, żebym odpowiedział.
  Dlaczego tyle zła i dokąd zmierza świat?
  Kto wiarę naszą sprzedał?

  Odpowiem Ci, że ja do końca nie wiem sam.
  Choć już widziałem wiele.
  I uwierz, trudniej mi niż Tobie tutaj żyć.
  Tyle mogę odpowiedzieć.

  Ref. Bo tutaj jest jak jest po prostu.
  I Ty dobrze o tym wiesz.
  Bo tutaj jest jak jest po prostu.
  I Ty dobrze o tym wiesz.

  Wierzę w to, że przyjdzie czas.
  Wierzę w to, że zmieni się.
  Wierzę w to, że Ty i ja.
  Obudzimy nowy dzień.

  Ref. Bo tutaj jest jak jest po prostu.
  I Ty dobrze o tym wiesz.
  Bo tutaj jest jak jest po prostu.
  I Ty dobrze o tym wiesz.
  Bo tutaj jest jak jest po prostu.
  I Ty dobrze o tym wiesz.
  Bo tutaj jest jak jest po prostu.
  I Ty dobrze o tym wiesz.

  Borysewicz & Kukiz – Bo tutaj jest jak jest

 25. czyż życie to nie teatr, a nawet opera? pisze:

  zdjęcie tytułowe nasunęło mi porównanie, że oto wczoraj na XXVI Festiwalu Krystyny Jamroz mieliśmy chwytający za serce „Koncert Pięciu Tenorów”, a kilka dni wcześniej na XXV sesji mieliśmy chwytający za kieszeń „Koncert 3 Śmieciorów” przy akompaniamencie kapeli radnych. I czyż życie to nie teatr, a nawet opera?

  słownik: Śmiecior – osoba zajmująca się śmieciami bądź decyzyjna w tym przedmiocie

 26. Ewa pisze:

  Ta cała sytuacja to powinien zająć się NIK,jak nie inne instytucje. To co się wyprawia z tymi śmieciami i tłumaczenia gminy to kpina z mieszkańców.

 27. do "czyż życie to nie teatr..." pisze:

  Drobna uwaga: raczej operetka, gbowiem opera jest na poważnie, a operetka jest komedią.

 28. do "czyż życie to nie teatr..." pisze:

  Drobna uwaga: raczej operetka, bowiem opera jest na poważnie, a operetka jest na wesoło.

 29. Mieszkanka Górki pisze:

  Dlaczego Kolonii Górce administrowanej przez buską „komunalkę” jest tylko 1 śmietnik na 5 pawilonów? Do tego w błocie, bez wybetonowania terenu pod kubłami na śmieci?
  Czy tak jest higienicznie?
  I jak mamy segregować odpady, jak wysypują się z przepełnionych kubłów?
  Czynsze MPGK nam dowala wysokie, a co daje w zamian??!

 30. Do mieszkanki górki?? pisze:

  W błocie? W jakim znowu błocie??
  Nie siej pomówień i fake newsów!

 31. do powyżej pisze:

  Czy to prawda, że na Kolonii Górce MPGK kwateruje ludzi w mieszkaniach bez łazienek?
  Niestety, jest zakaz korzystania ze stawu w parku przy ul. Starkiewicza, to jak ci mieszkańcy mają się myć?

 32. Do do powyżej pisze:

  Czy to prawda, że na Kolonii Górce MPGK kwateruje ludzi w mieszkaniach bez łazienek?

  Jeśli kogoś stać i ma możliwości a przdewszystkim chęci to sobie wybuduje łazienkę. A jeśli nie to niestety łazienki są wspólne na korytarzu.
  Wielka filozofia

 33. Mieszkanka Górki pisze:

  „Jeśli kogoś stać i ma możliwości a przdewszystkim chęci to sobie wybuduje łazienkę.”

  Szkoda, że tych chęci brakuje u pracowników działu mieszkaniowego, których standardowa odpowiedź na wszelkie prośby to „niedasie”.
  Znam casus mieszkańca, który chciał w swej klitce na piętrze zainstalować sedes porozbiórkowy, który zorganizował sobie z budowy na której pracował. Zwrócił się o doprowadzenie grubszej rury kanalizacyjnej, bo ma tylko wąską od umywalki. Prosił się ich tylko dlatego, że pion jest w WC sąsiadki*, do którego nie ma dostępu. Został zbyty frazesami typu: „Panieee, to ma 200 lat.”, „A po to panu?”, ” A gdzie se pan stawisz”, itp.
  Jeśli jedno przewiercenie się przez ścianę to takie „rocket science” dla nich, to trudno, by ich nie miało przerastać zagospodarowanie odpadów.

  „A jeśli nie to niestety łazienki są wspólne na korytarzu.” – raczej WC, bo nie ma pryszniców.

  * Sąsiadka nie mieszka tam już od co najmniej pół roku, bo podobno ma dom w Zbludowicach, a trzyma, bo liczy, że dostanie w tzw. Hotelowcu. Jak się to ma do zapisu regulaminu, że jeśli nie mieszka się przez pół roku, to MPGK może umowę rozwiązać? Dlaczego z tego prawa nie korzysta?

 34. do powyżej pisze:

  Życie

 35. bhp pisze:

  budowa łazienki to jest znacząca ingerencja w mieszkanie i wykracza poza uprawnienia lokatora. Taka modernizacja jest w gestii właściciela obiektu czyli MPGK. Lokator może i powienien dbać o bieżące, drobne naprawy eksploatacyjne – wymiana uszczelki, zarówki, ale montaż ubikacji należy do powinności właściciela. Swoją drogą nie zdawałem sobie sprawy, że w Busku, w XXI wieku, w dobie koronawirusa, lokuje się ludzi w tak prymitywnych i skandalicznych z punktu widzenia higieny i czystości warunkach! Niedaleko UMIG stawia teżnie za 25 milionów, prezes MPGK Kryczka zarabia kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, a w MPGK nie ma kilkaset złotych na montaż muszli klozetowych w należących do nich zasobach mieszkaniowych?! nie chce mi się wierzyć , że to możliwe! Jeśli tak jest to ogromny skandal! To urąga ludzkiej godności!!!

 36. TO SIĘ NIE DA pisze:

  w tym Busku to z czymkolwiek by się zwrócić do władz to odpowiedź zawsze niemal jest taka sama: TO SIĘ NIE DA! To się nie da, tamto się nie da, ale mieszkańców kolejnymi podatkami i podwyżkami opłat to się da okładać?! A ja wam Panie UMIG i Panie MPGK powiem, że jak nie dajecie sobie rady, jak nie potraficie rozwiązywać spraw inaczej niż zrzucając je z siebie na barki mieszkańców, to po pierwsze zrezygnujcie z pensji gdyż nie zapracowujecie na nie, bo uczciwość podpowiada że pieniądze to pobiera się za właściwie wykonaną pracę, a nie nieefektywne działania bądź wręcz udawanie pracy, a po drugie to prostu podajcie się do dymisji, a ręczę wam, że znajdą się inni, którzy dadzą sobie radę z tym co was przerasta i czego wy nie ogarniacie.

 37. Eeeeh pisze:

  Dosyć,że nie musieli budować domu czy kupywac mieszkania jak większość normalnych ludzi to jeszcze problem,że wygód nie ma,a toitoja bym wam postawił,ku przestrodze innym!!!

 38. do buraka zapewne z komunalki powyżej pisze:

  Za mieszkania socjalne płaci się czynsze i to w Buska całkiem niemałe.

 39. Do powyżej pisze:

  do buraka zapewne z komunalki powyżej
  21 WRZEŚNIA 2020 O 21:46
  Za mieszkania socjalne płaci się czynsze i to w Buska całkiem niemałe.

  A ile??

 40. Do powyżej pisze:

  A pewnie z 200 złotych.

 41. Czesław Miłosz ''Który skrzywdziłeś'' pisze:

  poezja łagodzi obyczaje, dla oddechu proponuję wiersz noblisty Czesława Miłosza

  Który skrzywdziłeś

  Który skrzywdziłeś człowieka prostego
  Śmiechem nad krzywdę jego wybuchając,
  Gromadę błaznów koło siebie mając
  Na pomieszanie dobrego i złego,
  Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
  Cnotę i mądrość tobie przypisując,
  Z ło te medale na twoją cześć kując,
  Radzi że jeszcze dzień jeden przeżyli,
  N ie bądź bezpieczny. Poeta pamięta.
  Możesz go zabić — narodzi się nowy.
  Spisane będą czyny i rozmowy.
  Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
  I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

 42. 5 mln zł w gotówce. Według śledczych w latach 2020–2022 w podległym warszawskiemu ratuszowi Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania miało dochodzić do ustawiania intratnych przetargów na zagospodarowanie odpadów. A W BUSKU? pisze:

  warszawa.tvp.pl/66872951/cba-zatrzymalo-bylego-ministra-skarbu-obecnie-sekretarza-warszawy-wlodzimierza-k

  Według śledczych w latach 2020–2022 w podległym warszawskiemu ratuszowi Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania miało dochodzić do ustawiania intratnych przetargów na zagospodarowanie odpadów.

  Kluczową rolę w tym procederze miał odgrywać Baniak. Według śledczych za załatwienie opiewających w sumie na 600 mln zł kontraktów miał otrzymać blisko 5 mln zł w gotówce.

  Jak informowały media, służby sprawdzają, „czy Baniak dzielił się otrzymywanymi pieniędzmi z innymi osobami, w tym z sekretarzem Warszawy Włodzimierzem K. nadzorującym stołeczny rynek śmieci, wcześniej prezesem MPO”.

 43. Kto trzymał parasol ochronny nad śmieciową spółką? W tle politycy PiS, ludzie premiera i ich wspólne interesy. A W BUSKU? pisze:

  Kto trzymał parasol ochronny nad śmieciową spółką? W tle politycy PiS, ludzie premiera i ich wspólne interesy
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kto-roztaczal-polityczny-parasol-ochronny-nad-smieciowa-spolka-chemeko/mfjd2nj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl