A w Busku od października PODWYŻKA ZA WYWÓZ ŚMIECI z 14,50 zł na 21,50 zł/osoby !!! BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!! - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

A w Busku od października PODWYŻKA ZA WYWÓZ ŚMIECI z 14,50 zł na 21,50 zł/osoby !!! BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!!

6 września 2020 | MMMMMMMM 05.09.2020 / Jarosław Kruk 06.09.2020 | | 52 komentarze

A w Busku? Było w zeszłym roku 7 zł, od stycznia tego roku nastało 14,50 zł, a teraz ma być 21,50 zł.!!!!!!!!! BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!! „Wybraliśta” Sikorę, to teraz „mota”… napisał na infobusko.pl w pełnych emocji 2 komentarzach MMMMMMMM

(…) w zeszłym roku 7 zł, od stycznia tego roku nastało 14,50 zł, a teraz ma być 21,50 zł. / fot. © Jarosław Kruk

 

Do informacji dołączone są dwa linki na e-stronę Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju. Po kliknięciu na dłuższy – https://www.umig.busko.pl/rada-miejska-top-menu/projekty-uchwal/19341-sesja-xxv-projekty-uchwal-rady-miejskiej-na-dzien-2020-09-15.html – otwiera się okno w którym przedstawione są projekty uchwał słonecznej Rady Miejskiej przygotowane do zatwierdzenia przez słonecznych radnych  na Sesji, 15 września.

 

Po kliknięciu na drugi – https://dl.umig.busko.pl/projekty_uchwal/2020-09-15/2020_XXV_304.pdf – ukazuje się sam już projekt Uchwały przygotowany do „klepnięcia” na XXV Sesji RM w Busku-Zdroju.

Wygląda więc na to, że na powitanie nadchodzącej Jesieni AD.2020 mieszkańcy słonecznej Gminy Busko-Zdrój otrzymają od swoich wybrańców, radnych, osobliwy prezent – drugą w przeciągu 9  miesięcy podwyżkę  opłat za śmieci : z 7 zł rok temu, na obecne podane 21,50 zł.

 


 

Jarosław Kruk: W komentarzu MMMMMMMM jest dużo emocji, ale rok temu , w listopadzie 2019 było znacznie więcej: Szanowny Panie Redaktorze, proszę zobaczyć sobie na projekty uchwał na najbliższą sesję, sprawdzić ile nam dop*****lą za śmieci  🥵 nóż się w kieszeni otwiera. Z 7 zł na 16…🥴🥴 Radni szukają oszczędności w naszych kieszeniach.😤😤” .

Czyt to przejaw rezygnacji? a może przeciwnie – może to świadectwo wzrostu ogólnej świadomości, że jeśli się chce żyć i mieszkać  w mieście rewtalizowanym pod dyktando i na modłę obecnych władz samorządowych, „BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ”, to trzeba się też liczyć z postępującym wzrostem danin z tego tytułu.

Ale cokolwiek by to nie było, to ciekawi mnie przyczyna tak ogromnej podwyżki – rok temu 7 zł, teraz 21,50?? Toż to ponad 3x drożej!!

Jeśli magistrat się pokwapi z wyjaśnieniami to niezwłocznie o tym poinformuję na infobusko.pl. A póki co nieco klasyki…

◙ Podobne informacje:

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

Gorąca linia: UMiG przygotował podwyżki cen w Busku – czy osobliwy prezent mikołajkowy przegłosują radni?

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

52 odpowiedzi na “A w Busku od października PODWYŻKA ZA WYWÓZ ŚMIECI z 14,50 zł na 21,50 zł/osoby !!! BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!!”

 1. Stanisław Malinowski: Skąd Hanna Gronkiewicz kiedyś Waltz wzięła 35 MILIONÓW ZŁOTYCH na budowę ekskluzywnego sanatorium w Busku Zdroju pisze:

  https://www.facebook.com/borys80/posts/1762420543934586

 2. ill pisze:

  RĘCE OPADAJĄ. Nie wspomnę ile na Piłsudskiego płacimy bardzo dużo za ogrzewanie. NIE WIEM SKĄD TAKIE STAWKI. Za te pieniądze to mogłabym ogrzać sobie piętrowy dom, a nie dwa pokoje i to włączam kiedy naprawdę jest zimno. Wyzysk na całego

 3. sopel pisze:

  poczekaj jak przestanie nas ogrzewać KZC Ponidzie, a będzie ogrzewać spółka prawa handlowego zachwalana przez Maroskiego https://infobusko.pl/rk-busko-nie-chce-juz-byc-w-kzc-ponidzie/ podobna do tej jaką teraz jest MPGK z Kryczką na czele, zobaczysz ile nas będzie wtedy kosztowało ogrzewanie

 4. czy to prawda, że prezesowi Kryczce sie budżet nie spina i stąd podwyżki? pisze:

  czy to prawda, że prezesowi Kryczce sie budżet nie spina i stąd podwyżki?

 5. Andrzej pisze:

  A no wlasnie czas skonczyc z wybieraniem pana sikory na burmistrza wybierania radnych takich jak pan Blaszczyk itp…. Po co komu byla ta teznia zadnych dochodow z niej a do tego tylko oplaty za wode itp ludzie największy czas zmienic tych ludzi

 6. chytry dwa razy traci pisze:

  Nie taki Sikor mocny jak mu się wydaje. Jest na to proste zgodne z prawem rozwiązanie, a mianowicie wystarczy wymeldować część domowników i po problemie. Nie ma już przecież obowiązku posiadania stałego miejsca zamieszkania więc wystarczy, że pozostanie jedna osoba zameldowana pod danym adresem na stałe, a reszta będzie bez meldunku. W ten sposób opłata za śmieci będzie liczona tylko od tej jednej osoby. Rodzina zaoszczędzi a straci miasto bo podatki od wymeldowanych osób nie będą wpływać do kasy miasta. Tak już zrobiło wielu miejscowych transportowców z powodu wysokich opłat od środków transportu w Busku.

 7. Ł ukasz Nowak pisze:

  Polecam lekturę uzasadnienia, które jest pod uchwałą.
  Jest ono dość ogólnikowe, polega na wymienieniu ogólnych zasad i wskazaniu na WZROST ILOŚCI ODBIERANYCH ODPADÓW, przy czym NIE WSKAZANO KONKRETNYCH ILOŚĆI odpadów obieranych obecnie i historycznie.

  Uważam za wskazane, aby radni, czy redaktor ustalili o jaki wzrost ilościowy chodzi?

 8. miś pisze:

  Andrzeju pytasz po co komu byla ta teznia zadnych dochodow z niej a do tego tylko oplaty za wode. A ja zapytam jeszcze po co 6 boisk na stadionie w mieście którego dużyna gra tak: https://infobusko.pl/mecz-pilkarski-aks-1947-busko-zdroj-czarni-polaniec-24-lider-za-mocny/ , po co w mieście kilkadziesiąt słońc stojących i leżących jak włazy do kanalizacji po bodaj 20 000 zł każde? Według mnie odpowiedź jest prosta i znajdziesz ją sam słuchając uważnie w „Misiu” prezesa Ochódzkiego i jego godnej Nobla lekcji o inwestowaniu i zarabianiu: https://www.youtube.com/watch?v=PgCcsXJAga0

 9. do Andrzej: prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich słomianych inwestycjach pisze:

  Andrzeju tężnia odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa, to jest tężnia na skalę naszych możliwości i to nie jest nasze ostatnie słowo, bo szykuje się kładka na Górkę

 10. Do powyżej pisze:

  Do Stanisław Malinowski: Skąd Hanna Gronkiewicz kiedyś Waltz wzięła 35 MILIONÓW ZŁOTYCH na budowę ekskluzywnego sanatorium w Busku Zdroju
  6 WRZEŚNIA 2020 O 13:56
  https://www.facebook.com/borys80/posts/1762420543934586..

  A masz to jakieś dowody?? Czy to znowu jakieś fejki i kłamstwa.

 11. Anna pisze:

  To ja podziekuje i dwa worki smieci zawioze sobie sama do dobrowody, stop działaniom monopolistycznym!

 12. Paweł pisze:

  Michał moze jakies sensowne wytłumaczenie? Spółdzielnia sprzedaje gorącą wode po 50zl za m3 teraz smieci beda w cenie z kosmosu. W obu przypadkach nie ma zadnej alternatywy dla mieszkańców wiec temat zaczyna zakrawać o praktyki monopolistyczne.

 13. Michał Maroński pisze:

  Paweł jak zauważysz w uzasadnieniu, Nie zmienia się cena „utylizacji ” tony śmieci , tylko ilość ich wytwarzania. W tym roku mieszkańcy wytwarza prawie dwa razy śmieci. Zmiana ustawy w poprzednim roku spowodowała że nie można mieć np. strat na działalności śmieciowej bo system musi się samofinansowac. To spowodowało że wszystkie spółki podniosły ceny opłat za śmieci, bo nigdzie ten system się nie zamykał. To złożony system. Brak wiat smietnikowych w SM i nieprawidłowa segregacja też wpływają na cenę. Podobnie jak ukrywanie odpadów z działalności gospodarczej pod śmieciami z odpadów domowych, po permanentne zanizanie ilości domowników do deklaracji. Wiesz że osób z deklaracjami sieciowymi jest 8000 mniej niż mieszkańców gminy. Jedni kombinują a inni za to płacą. Ja też wolałbym płacić 7 zł za śmieci.

 14. Paweł pisze:

  Michał to moze szukac i karac winnych a nie wszystkich bo tak jest najłatwiej. Moze czas na oszczednosci w komunalce… Wspolnoty juz wiele lat temu musialy postawic wiaty i potrafily je zrobic zamykane. SM jest jakas specjanie traktowana.. A co z cena cieplej wody, miasto tez nie ma na to wplywu. W warszawie woda jest o polowe tansza

 15. PORAŻKA do: Łukasz Nowak , Michał Maroński pisze:

  dla mnie wasze uzasadnienie pod projektem uchwały jest równie mądre i wartościowe jak pomeczowe podsumowanie trenera AKS: https://infobusko.pl/mecz-pilkarski-aks-1947-busko-zdroj-czarni-polaniec-24-lider-za-mocny/

 16. Łukasz Nowak do Michała Marońskiego pisze:

  Paweł ma rację.
  Ze swej strony proponuję przyjrzenie się żonie policjanta zamieszkałej przy ul. Sienkiewicza, która ma stancje z umowami na gębę, więc przypuszczam, że najemców może nie zgłaszać w deklaracji śmieciowej (ciekawe, czy płaci podatki od przychodów z wynajmu… *) Nie wiem, jak jest z umowami u Kamila z Kusocińskiego, który podobno ma zwyczaj zakręcać najemcom ciepłą wodę wieczorem xD.

  Uczciwi obywatele nie powinni płacić za kombinatorów.

  * Przed laty była w Delikatesach Centrum afera, bo wpadł „policjant roku”. Właściwie, to kradł już wcześniej, ale się z nim cackali, bo policjant. W końcu jednak miała już kierowniczka dość. I co? Złożył wniosek o przejście na emeryturę i ma, tylko trochę mniejszą za to, że wcześniej.
  Co wolno wojewodzie…

 17. real pisze:

  jak się budżet nie spina to sru podwyżka – ciekawe jak długo funkcjonowałaby firma np. SAS, gdyby tak postępowała? ciekawe jak długo funkcjonowałby rzemieślnik, który by tak postępował? ciekawe jak długo funkcjonowałby sklep, który by tak postępował? Ale niestety nadal urzędnicy, urzędy i podmioty podległe to insza inszość, której się wydaje, że portfele ludziom można drenować bez końca.

 18. Xd pisze:

  HGW i Busko?? A w tej bajce były słonie??

 19. Łukasz Nowak do prezesa Kryczki pisze:

  Jaka część odpadów jest poddawana recyklingowi oraz jak się zmienia ich udział na przestrzeni lat?
  Jak to wpływa na koszty przetwarzania?

 20. Buskowianka pisze:

  To ja proponuje panu burmistrzowi żeby na każdej latarni przy każdym rowie i na każdym drzewie w lesie założył kamery bo teraz to już na potęgę będą ludzie się pozbywać śmieci nie każdego będzie stać na płacenie takiej kosmicznej stawki

 21. Łukasz Nowak do Buskowianki pisze:

  Ale przecież za śmieci płaci się od liczby zameldowanych mieszkańców, a nie od iloścoi samych śmieci! Więc raczy waćpani pieprzyć.

 22. Anna do Łukasz pisze:

  Panie Łukaszu my tu o bardzo poważnych sprawach rozmawiamy więc prosimy o właściwy poziom rozmowy i odpowiednie slownictwo

 23. oooo pisze:

  Szczujnia Kruka znów kąsa. Informacje z Buska są tu rzadkością, a jak są to właśnie tego typu. Nie ma tu żadnych budujących informacji dla mieszkańców, porównanie artykułów stąd i busko.com.pl pokazuje że tu nawet nie ma czego porównywać. Redaktorku lepsze już te kalendaria wydarzeń historycznych od tych twoich pseudo sensacji i ciągłego szukaniu dziury w całym.

 24. fx pisze:

  Panie v-ce burmistrzu, to serio Pan? Aż nie wierzę, że można na takim stanowisku takie rzeczy pisać! Ja rozumiem, że Pan chciałby płacić 7zł, ale Pan ma z czego zapłacić nawet te 100/mc. Natomiast są w zarządzanym przez Was mieście rodziny, dla których będzie to wydatek już 3 cyfrowy, znacznie obciążający budżet domowy. I za co? Nie za chleb czy szynkę, nie za światło czy gaz, a za śmieci! Których akurat mało produkują, bo ich nie stać na kupowanie. Pamiętajcie o nich!
  Rozumiem, że zwiększa się objętość śmieci odbieranych – pandemia, maseczki, rękawiczki, poza tym mamy społeczeństwo konsumpcyjne. Ale… Pandemia przejdzie, a podwyższenie opłat za śmieci OD OSOBY nie spowoduje, że społeczeństwo zmądrzeje.
  I jeszcze jedno – odbieranie śmieci to obowiązek gminy czy szansa na zarobek? Bo chyba ktoś tu zapomniał, kto jest dla kogo… (podpowiem – społeczeństwo miasta nie jest dojną krową dla burmistrzów).

 25. Łukasz Nowak do Anny pisze:

  Ależ ja też bardzo poważnie zwróciłem uwagę, że karygodne wyrzucanie śmieci w lasach NIE WPŁYWA na wysokość opłaty za śmieci wnoszonej do Gminy. Taki zresztą  był sens wprowadzenia tej opłaty – by janusze i grażyny nie wyrzucały do lasów bo im „sie nie karkuluje”.
  Jak jednak widać, wielu tego nadal nie rozumie i dalej wyrzuca mimo, że to jest nie tylko nieetyczne, ale także zupełnie IRRACJONALNE.

  Słownictwa zaś użyłem na poziomie. Łaciną nie rzucałem, więc o co chodzi?

 26. Michał Maroński do Paweł pisze:

  Paweł szukamy ale narzędzia prawne są do niczego. Mieszka w domu 5 osób a zgłoszone są 2. A zameldowanie i zamieszkanie to dwie różne rzeczy. Co do cen ciepła na Piłsudskiego to temat już walkowany od kiedy byłem prezesem KZC. KZC sprzedaje ciepło SM w GJ a SM mieszkańcom w cenach za m3, na podstawie jakiś dziwnych wyliczeń. Problem na Piłsudskiego jest też taki że sieci są tam dość stare a przez to strata ciepła też. Kiedy odchodziłem z KZC , złożyłem do SM wniosek o przejęcie sieci od SM. Temat umarł po moim odejściu.

 27. Paweł do Michał Maroński pisze:

  Moze warto by bylo temat wskrzesić bo to nie tylko Piłsudskiego ale i sikorskiego np. A co do smieci to nie mozna tego regulowac uchwalami miejskimi? Na pilsudskiego nie raz widzialem auta z masq gruzu walace smieci do wiat, moze warto spoldzielnie pociagnac do odpowoedzialnosci. Zdaje sobie sprawe ze ceny nie podnosi sie od tak ale to prawie 100% wzrostu. Coś tujest nie halo

 28. Łukasz Nowak do fx pisze:

  Masz rację, że „odbieranie śmieci to obowiązek gminy” a nie „szansa na zarobek”, bowiem jak można przeczytać w uzasadnieniu przedmiotowej uchwały „system gospodarki odpadami odpadami komunalnymi ma być systemem samofinansującym”.

  Czy obecnie ten system takim jest? Z przytoczonego uzasadnienia projektu nie sposób dowiedzieć się, bowiem nie podano tam ani skali wzrostu ilości śmieci, ani kalkulacji kosztów, a moim zdaniem powinna być załączona szczegółowa kalkulacja.

 29. Łukasz Nowak do Michała Marońskiego pisze:

  I jaka była odpowiedź SM na propozycję przejęcia ciepłociągów przez KZC? Proponuję upublicznienie tej korespondencji, którą chętnie „przedrukuję” na Buskim Alarmie Smogowym.

 30. Janusz do Łukasz Nowak pisze:

  Panie Łukaszu, piszesz pan słusznie zresztą, że „Z przytoczonego uzasadnienia projektu nie sposób dowiedzieć się, bowiem nie podano tam ani skali wzrostu ilości śmieci, ani kalkulacji kosztów, a moim zdaniem powinna być załączona szczegółowa kalkulacja.” Zapytam więc czy spotkał się pan kiedykolwiek by obecna władza wydając dziesiątki milionów z gminnej kasy, na ten przykład na obecnie realizowane inwestycje, przedstawiła jakąś rzetelną ich analizę finansową, jakiś kompleksowy bilans zysków i strat? Ja nic takiego nie kojarzę. No i teraz, gdy umig nie ma chyba żadnych rezerw finansowych to władzy pozostaje tylko sięgać do kieszeni mieszkańców. Pisało o tym na infobusko rok temu https://infobusko.pl/do-redakcji-ad-podwyzki-smieci-zaczelo-sie-dramatyczne-poszukiwanie-pieniazkow-na-inwestycje/

 31. Do Pana Sopla pisze:

  NIE MAM NIC DO KZC PONIDZIE, TYLKO DO WYSOKOŚCI OPŁAT ZA JEDNĄ JEDNOSTKĘ. ROZLICZA NAS JAKAŚ ZEWNĘTRZNA FIRMA Z KRAKOWA, TO W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ NIE MA KSIĘGOWOŚCI ALBO INNEGO DZIAŁU, KTÓRY ZAJĄŁBY SIĘ TYM? CORAZ MNIEJ LUDZI OGRZEWA W ZIMIE MIESZKANIA, NIEKTÓRZY TYLKO ŻEBY MIEĆ ZWROT. GRZYB MUROWANY. I JESZCZE PODWYŻKA OPŁATY ZA WYWÓZ ŚMIECI

 32. Darek do Do Pana Sopla pisze:

  Darek
  31 MAJA 2019 O 14:00 (EDYTUJ)
  https://infobusko.pl/rk-busko-nie-chce-juz-byc-w-kzc-ponidzie/

  „- To kierunek najbardziej właściwy do dalszego rozwoju KZC „Ponidzie”. Jako Związek Międzygminny nie ma możliwości uzyskiwania dochodu. Natomiast spółka już może. To poszerza horyzonty i możliwości funkcjonowania takiej spółki zarówno w przypadku świadczenia usług zewnętrznych i poszerzaniu nie tylko oferty ciepłowniczej – mówi zastępca burmistrza.” (https://www.radio.kielce.pl/pl/post-86648)

  -Czy teraz mieszkańcy będą płacić więcej za ciepło, skoro spółka zamierza osiągać dochody?

  -Na co mają być przeznaczone te dochody? Czy na bajońskie wynagrodzenia określonych osób?

  W dalszej części artykułu na radio.kielce.pl (https://www.radio.kielce.pl/pl/post-86648) czytamy:

  „Michał Maroński tłumaczy, że to będzie spółka miejska, działająca na podobnych zasadach, jak Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.”

  Warto przypomnieć, jak to za kadencji Jaśnie Pana Burmistrza Wąsowicza zrobiono to samo, czyli przekształcono MGZK (Miejsko-Gminny Zakład Komunalny) w MPGK Sp. z o.o. (Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

  Czym to skutkowało i skutkuje nadal? Wieloma kwestiami. Między innymi tym, że radni miejscy nie mają prawa kontrolować „komunalki”, ponieważ jest spółką prawa handlowego, a wcześniej mieli takie prawo, jak komunalka była jednostką miasta i gminy. (Taką informację otrzymałem bezpośredni od radnego, przy okazji rozmowy o „komunalce”).

  Warto tu też zwrócić uwagę z jednej strony na to, jak słono płacimy w Busku za wodę i ścieki, a z drugiej jak wysokie są na przykład zarobki Prezesa MPGK Krzysztofa Kryczki.
  Czy KZC Ponidzie po przekształceniu w spółkę pójdzie podobną drogą?
  ………………………………………………………..
  Polecam komentarze pod Sesją Rady Miasta z maja 2017 roku:

  http://chmielnik24.pl/_news.php?id=24596&page=125

  Tak dla przypomnienia… (2017-05-16 17:00:07 – IP: ***.59.89.160)

  Oświadczenia majątkowe na dzień 31.12.2015 (dochód roczny)

  Prezes MPGK Krzysztof Kryczka-144660,59 zł, co daje miesięcznie 12055,05 zł. (brutto)

  A tu dane z artykułu z dnia 09.12.2015 pt. „Ile zarabia się w rządzie? Premier Szydło dostaje mniej niż podlegli jej urzędnicy”, ze strony money.pl

  „Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Mateusz Morawiecki dostaną po 12 895 zł. Na rękę będzie to więc już ok. 8,75 tys. zł (bez dodatków stażowych).”
  „Jeszcze mniej zarabiają ministrowie. Ich standardowa pensja to 12,5 tys. zł brutto, czyli równe 8,5 tys. zł miesięcznie. Sekretarze stanu otrzymują 10 775 zł brutto (7425 zł na rękę), a podsekretarze stanu, czyli wiceministrowie, już tylko 9892 zł brutto (6860 zł na rękę).”

  A więc wynika z tego, że Pan Kryczka zarabia więcej niż sekretarze stanu i wiceministrowie i prawie tyle samo co ministrowie…
  ……………………………………………………………

  WODA / PODATKI (2017-05-16 16:58:40 – IP: ***.59.89.160)

  Ceny – (woda+ścieki-brutto) – porównanie:

  źródło – cenywody.pl

  KIELCE – 9,42 zł

  Busko Zdrój – 12,41 zł
  Stopnica – 10,24
  Chmielnik – 9,58 zł
  Pińczów – 8,64 zł
  Szydłów/Gmina – 7,47 zł
  Pacanów – 7,69 zł

  WARSZAWA-10,74 zł !!!
  ……………………………………………………..

 33. Łukasz do Do Pana Sopla pisze:

  Łukasz
  1 CZERWCA 2019 O 20:57 (EDYTUJ)
  https://infobusko.pl/rk-busko-nie-chce-juz-byc-w-kzc-ponidzie/

  Jeśli jest tak jak pisze Darek, że po wyjściu Buska z KZC Ponidzie i powołaniu Buskiej Spółki Ciepłowniczej ( czy jak to się tam będzie zwać, w każdym razie spółki prawa handlowego do robienia tego samego co KZC ) radni miejscy staną się bezradni i nie będą mieli prawa jej kontrolować to nic innego jak utrata strategicznej jednostki i złotonośnej kury przez samorząd na własne życzenie!

  Czy to nie jest działanie na szkodę samorządu? według mnie tak.

  A jeśli tak, jeśli radni działają na szkodę samorządu to chyba nie jest w porządku, bo to jest jednocześnie działanie na szkodę mieszkańców. W tym momencie ta spółka „urywa się ze smyczy” samorządowi i zaczyna samodzielny byt. Czy będzie w tej sytuacji możliwość kontrolowania wysokości stawek za ciepło? wątpię.

  P. Maroński mówi, że w końcu będzie mogła ta spółka zarabiać – owszem , najprościej podnosząc opłaty bezkarnie. A jak już pojawi się ten ZYSK to co się będzie z nim działo? Kto będzie decydował co zrobić z tym zyskiem? Bo domyślam się, ż nie radnijuż bezradni.

  Będzie się działo! by żyło się lepiej!

 34. co na to wszystko nasz radny OMC Burmistrz? pisze:

  Oj dzieje się, dzieje. Ciekaw jestem co na to wszystko nasz radny O Mało Co Burmistrz? O sikorki nie pytam bo to oczywiste.

 35. Jerzy Rogucki pisze:

  Wszyscy piszą , że podnoszone są opłaty za śmieci ale nikt nie porusz problemu dlaczego (podobno że zwiększyła się ilość) natomiast ja bym spojrzał z innej strony na to, a mianowicie:
  1. Moim zdaniem jest złe zarządzanie spółką-czy przypadkiem samochody nie jeżdżą chaotycznie po gminie zbierając śmieci.
  2.zatrudniani ludzie podejrzewam, że nic nie maja wspólnego ze śmieciami, brak wykształcenia kierunkowego oraz doświadczenia zawodowego (np. zatrudniony syn p. Prezesa, nigdy wcześniej nie było stanowiska dyrektorskiego tylko kierownika a za p.Prezesa takie stanowisko zostało stworzone). Choć spółka nie ma obowiązku przeprowadzać konkursu na wolne stanowiska. Ale może zarządzaniem taki obowiązek p. Burmistrz polecić p. Prezesowi, co by się stało przejrzyste dla opinii publicznej. Bo sam Prezes nic wcześniej nie miał wspólnego z zakładem komunalnym. Pracował w Stawianiach zajmował się transportem prawdopodobnie.
  3. Czy jest w MPGK osoba (dyspozytor) zarządzająca flota samochodową mająca podgląd tras gdzie znajdują się w danym momencie samochody i w jakim czasie zbierają śmieci z danej posesji. Czy ktoś w ogóle kontroluje czas przejazdu samochodów (kontrola tachografów), śniadań, wielkości zadołowanych samochodów. Przecież każdy samochód przed wjazdem na wysypisko winien być zważony czy czasem jest w pełni załadowany (oby nie było tak że samochody wjeżdżają na wysypisko prawie puste). Jest odpowiednia norma mówiąca o czasie przeznaczonym na zbieranie pojemnika, pewnie nikt tego nie kontroluje.
  4. Każdy wie, że w prywatnej spółce nie płaci się za nadgodziny tylko z rzeczywistej przepracowanej godziny a tu niestety za wszystko trzeba płacić.
  5.W takiej spółce są związki zawodowe. Oby nie było tak, że np aby uciszyć działaczy związkowych zatrudnia się np kogoś z rodziny i wtedy jest kolesiostwo.
  6. Poza tym tworząc spółkę trzeba powołać Radę Nadzorczą która tez kosztuje.

  Wiele by można wyliczać i pewnie stąd te koszty, ale najbardziej jest bulwersujące to, że ludzie w Busku średnio zarabiają około 3000 zł a Pan PREZES!!!! więcej niż
  Burmistrz (oczywiście za jego przyzwoleniem), więc szkoda nawet pisać bo i tak się nic nie zmieni, a opozycja jest strasznie słaba, która się nie wychyla w ogóle.

 36. Obiektywny mieszkaniec pisze:

  Nowak ma rację!
  Niestety, takie pisane „na odwal” uzasadnienia uchwał rady miejskiej zgłaszanych przez burmistrza, to w naszej gminie standard. Zwykle brak szczegółów (zwłaszcza konkretnych liczb), same ogólniki.
  W przypadku sikorek niegospodarnej gminy to jest oczywiste, ale nie rozumiem radnych tzw. opozycji, że pozwalają się tak upokarzać marnymi uzasadnieniami uchwał. To jest oburzające szczególnie w tak ważnej sprawie: drastyczna podwyżka opłaty i lakoniczne, mętne uzasadnienie.
  Przecież te uzasadnienia powinni „przerabiać” na lekcjach poloniści, by katować młodzież pytaniem „co autor miał na myśli”…

 37. RG pisze:

  Jak na wokandzie jest już temat oświaty to ja bym się chętnie dowidział w końcu jakie to wykształcenie ma burmistrz Waldemar Sikora, wiceburmistrz Michał Maroński, prezes Krzysztof Kryczka, dyrektor Robert Dąbal, dyrektor Karolina Kępczyk i wszystkie inne ważniejsze osoby w gminie. Uważam, że tak samo jak oświadczenia majątkowe to i ta wiedza powinna być jawna i być podana do wiadomości publicznej. Jeśli wszędzie wymagane jest CV, nawet przy naborze na babcię klozetową, to dlaczego mieszkańcy nie wiedzą nic a nic o wykształceniu najważniejszych osób w gminie? Czy to jest wielka tajemnica kto jaką szkołę średnią ukończył czy gdzie i co studiował? Może więc pan prawnik wiceburmistrz Michał Maroński zrobi pierwszy krok i przedstawi się od tej strony nam mieszkańcom?

 38. do Obiektywny mieszkaniec pisze:

  już był jeden radny co nie dawał ciała, stawiał się, pytał, szperał i co?

 39. I co???? pisze:

  I okazuje się,że nie warto,gość dożywotnio w psychiatryku!!?

 40. Tak wygląda w Polsce "niezawisłe" sądownictwo pisze:

  W kilka godzin po zajściu ta kreatura ziobro publicznie kazał zrobić z Szumilasa „mordercę”.

  Czy biorąc to pod uwagę, ktokolwiek może jeszcze mieć nadzieję, że w razie czego, będzie sądzony przez niezależnych sędziów, bez nacisków politycznych??!
  Tymi wypowiedziami ziobro, brudziński oraz jaki dobitnie pokazali, że „niezawisłość” sędziowska to w naszym państwie fikcja, skoro mogą jako członkowie rządu dyktować wyroki.

  Jak widać większość mieszkańców powiatu buskiego to idioci, bo pokazali w wyborach prezydenckich, że im odpowiada takie państwo, w którym politycy mogą niszczyć konkretnych obywateli tylko z powodu interesu wyborczego.

 41. zniknęły komentarze wiceburmistrza Marońskiego pod artykułem! buhaha 🤔😊👌 pisze:

  patrzę na ib fejsa i oczom nie wierzę bo zniknęły komentarze wiceburmistrza Marońskiego pod artykułem! niezłe jaja! czyży „mecenas” dostał opier od wodza i pozbierał zabawki z piaskownicy? chłopcy zapomnieli, że nic w internecie nie ginie, buhaha 🤔😊👌

 42. fx pisze:

  Wybrane ceny wywozu odpadów:
  Sandomierz 13zł/os
  Opatów 16zł
  Pińczów 13
  Podoba mi się podejście Kazimierzy – dla większych gospodarstw, gdzie zamieszkuje powyżej 4 osób, jest cena stała. Może w ten sposób ograniczyć „wyrejestrowywanie” się osób ?

 43. Stasia pisze:

  To jest skandal. Dobrze, że Pan Kruk informuje o takich decyzjach. Rada i Burmistrz odlecieli. Bezmyślne inwestycje za które zapłacą biedni mieszkańcy.

 44. A co z kładką nad ulicą Starkiewicza?? pisze:

  Czy nie lepiej zrezygnować z jej budowy zamiast podwyższać podatki?!

 45. hhc pisze:

  smieci podwyszczaja bo pan kryczka chce sobie zrobic podwyzke a sikora mu nie chce dac to jest burdel w bialy dzien co wyprawia burmistrz i prezes mpgk o radnych darmo zjadach juz nie spominajac gzbiety wiecznie im malo nie ktorzy radni to nawet na maszynki do golenia nie maja zeby sie ogolic ino chodza jak te zydy wstyd jak na miasto uzdrowiskowe zrobic referendum zwalicb byrmistrza z widuchowy a wybrac nowego

 46. XXX pisze:

  infobusko.pl/do-redakcji-smieci-ida-w-gore-podobnie-jak-zarobki-pana-prezesa-kryczki/

  Chciałbym przypomnieć artykuł z 12 lutego 2020 pt. „Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki””.

  Możemy w nim przeczytać, ile Komunalka osiągnęła zyski:

  -2017 zysk netto w kwocie 1 453 273,56 zł
  -2018 zysk netto w kwocie 1 979 986, 29 zł

  Skorzystałem z podanego w artykule linku, aby sprawdzić, jak wyglądają zyski Komunalki za 2019 rok.

  https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df

  Okazuje się, że w 2019 roku osiągnięto zysk netto w wysokości 1 170 198,37 zł !!!

  A jak tam zarobki Pana Prezesa Krzysztofa Kryczki? W poprzednich latach było tak:

  31.12.2015 – 144 660,59 zł rocznie, czyli 12 055,05 zł/miesiąc.
  31.12.2016 – 169 360,29 zł rocznie, czyli 14 113,36 zł/miesiąc.
  31.12.2017 – 187 154,13 zł rocznie, czyli 15 596,18 zł/miesiąc.
  31.12.2018 – 203 875,00 zł rocznie, czyli 16 989,58 zł/miesiąc.

  Jak jest teraz? Według oświadczenia majątkowego, za 2019 rok K. Kryczka zarobił 203 448,75 zł, czyli średnio miesięcznie 16 954, 06 zł.

  A więc w Komunalce mamy nadal luksusy i przepych. A my mieszkańcy co? A my płacimy za to wszystko. Wzrosła nam cena 1 m3 wody i ścieków od lipca o 0,62 zł/1 m3 i oczywiście opłata za śmieci segregowane od stycznia 2020 z 7 zł/osoby na 14,50 zł/osoby.

 47. XXX pisze:

  Dodałem komentarz i go nie ma. Co jest z tymi komentarzami???? Czemu się nie wyświetla???

 48. XXX pisze:

  https://infobusko.pl/do-redakcji-smieci-ida-w-gore-podobnie-jak-zarobki-pana-prezesa-kryczki/

  Chciałbym przypomnieć artykuł z 12 lutego 2020 pt. „Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki””.

  Możemy w nim przeczytać, ile Komunalka osiągnęła zyski:

  -2017 zysk netto w kwocie 1 453 273,56 zł
  -2018 zysk netto w kwocie 1 979 986, 29 zł

  Skorzystałem z podanego w artykule linku, aby sprawdzić, jak wyglądają zyski Komunalki za 2019 rok.

  https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df

  Okazuje się, że w 2019 roku osiągnięto zysk netto w wysokości 1 170 198,37 zł !!!

  A jak tam zarobki Pana Prezesa Krzysztofa Kryczki? W poprzednich latach było tak:

  31.12.2015 – 144 660,59 zł rocznie, czyli 12 055,05 zł/miesiąc.
  31.12.2016 – 169 360,29 zł rocznie, czyli 14 113,36 zł/miesiąc.
  31.12.2017 – 187 154,13 zł rocznie, czyli 15 596,18 zł/miesiąc.
  31.12.2018 – 203 875,00 zł rocznie, czyli 16 989,58 zł/miesiąc.

  Jak jest teraz? Według oświadczenia majątkowego, za 2019 rok K. Kryczka zarobił 203 448,75 zł, czyli średnio miesięcznie 16 954, 06 zł.

  A więc w Komunalce mamy nadal luksusy i przepych. A my mieszkańcy co? A my płacimy za to wszystko. Wzrosła nam cena 1 m3 wody i ścieków od lipca o 0,62 zł/1 m3 i oczywiście opłata za śmieci segregowane od stycznia 2020 z 7 zł/osoby na 14,50 zł/osoby.

 49. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do XXX: – Szanowny Komentatorze, w rzeczy samej zdarza się i to dość często, że dodany komentarz się nie wyświetla. Spowodowane to jest działaniem automatycznego, wewnętrznego mechanizmu WordPress zabezpieczającego stronę przed spamem. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy w komentarzu podane są adresy internetowe. Takie wpisy trafiają do specjalnego folderu i by je z niego wydobyć, by ukazały się na @stronie potrzebna jest interwencja admina, „z palca”.

  Dziękuję za @odwiedziny, dziękuję za aktywność 🙂

  Pozdrawiam!

 50.  Łukasz Nowak do redaktora pisze:

  Czy tak ciężko redaktorowi strony o ambicjach „portalu informacyjnego mieszkańców” np. utworzyć jakiejś „białej listy” adresów internetowych nie podlegających blokadzie i umieścić na niej adresy czołowych mediów ogólnokrajowych i lokalnych, urzędów, itp. Linki do np. umig.busdko.pl to niemal na pewno nie są reklamy pornoli, więc można chyba ogarnąć, by nie były blokowane.

 51. […] A w Busku od października PODWYŻKA ZA WYWÓZ ŚMIECI z 14,50 zł na 21,50 zł/osoby !!! BY ŻYŁO … […]

 52. Slawek pisze:

  Jesteśmy wspólnotą wszyscy segregujemy śmieci przyjeżdża śmieciarka i zabiera to do jednego bębna tylko proszę nie mówić ze ma komory itp itd proszę powiedzieć jaki jest sens segregacji skoro to i tak jedzie w jednym bębnie na wysypisko i zostaje wsypane do jednego dołaczy ktoś to wogóle kontroluje. To jest jakies nieporozumienie tylko koszty to góry znaleźli sobie maszynkę do robienia pieniedzy. Trzeba powiedzieć dosyć .Myślę ze tymi przekrętami powinna zająć się prokuratura dokąd to będą podnosić i podnosić. Pytanie do burmistrza jaki procent śmieci jest odzyskiwany w gminie Busko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl