RK: Uzdrowiska zamarły. Apel burmistrza Sikory do premiera o pomoc - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Uzdrowiska zamarły. Apel burmistrza Sikory do premiera o pomoc

5 kwietnia 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 03.04.2020 / Jarosław Kruk 04.04.2020 | | 83 komentarze

Z powodu zagrożenia koronawirusem od 14 marca uzdrowiska nie mogą przyjmować kuracjuszy. Nie funkcjonują hotele, gastronomia, usługi. Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP zaapelował do premiera o pilne podjęcie prac, które złagodzą negatywne skutki finansowo-gospodarcze wywołane efektem COVID-19. Gmina Busko-Zdrój też przyłączyła się do apelu – informują Radio Kielce  i  portal busko.com.pl

Buski magistrat informuje, że byt około 80 proc. mieszkańców gminy zależy od uzdrowiska. Sam sektor uzdrowiskowy zatrudnia około 2 tys. osób, kolejne kilka tysięcy zatrudnionych jest w hotelarstwie i turystyce.

W piśmie wystosowanym do Prezesa Rady Ministrów czytamy, że „władze Buska-Zdroju z niepokojem obserwują narastające kłopoty lokalnych firm oraz straty finansowe, jakie są ponoszone na skutek całkowitego zaprzestania świadczonych usług uzdrowiskowych przy jednoczesnej konieczności utrzymania obiektów oraz pracowników. Obawiają się o dalszy los obiektów sanatoryjnych”.

– Kryzys spowodowany koronawirusem może być powodem wielu dramatów – podkreśla burmistrz.

Władze gminy wnoszą także o szczególne wsparcie dla sektora średnich, małych i mikroprzedsiębiorców, m.in. zwiększenie stawek kontraktowych dla sanatoriów z NFZ, umorzenie składek ZUS za cały okres postoju uzdrowiska, podwyższenie progu pokrycia przez państwo wynagrodzeń pracowników, a ich samych objęcie ochroną przed utratą pracy.

Gmina wnosi także o dotację wyrównującą straty w finansach publicznych gminy spowodowane postojem sanatoriów lub zmianę przepisów tak, aby w przyszłym roku możliwe było przekazanie dotacji uzdrowiskowej z budżetu państwa równej wpływom z tytułu opłaty pobranej w uzdrowiskach w 2019 roku.

Burmistrz podkreśla, że robione jest wszystko, aby złagodzić negatywne skutki finansowo-gospodarcze wywołane bieżącą sytuacją.

– Analizujemy wsparcie, które jako samorząd planujemy oferować przedsiębiorcom m.in. zwolnienie od podatku od nieruchomości i czynszu, przesunięcie lub odroczenie płatności, rozłożenie płatności na raty. Jednak bez pomocy państwa nie będzie ono wystarczające i skuteczne – zaznacza w piśmie.

Gmina apeluje o… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


 

Bajka o Koniku polnym i Mrówce Krzysztof Habich ,17 stycznia 2011 r.

 

◙ Podobne informacje:

ED: GOŚC DNIA. Waldemar Sikora: Marka Buska-Zdroju jest bardzo mocna

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

UMiG: Kładka nad ul. Starkiewicza i przebudowa ul. Rokosza za ponad 9 mln zł w cenowej czołówce Planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2020 r.

RK: Rewitalizacja 2 budynków przy Bocznej – buski ratusz ogłosił wart 4,5 mln przetarg na Ośrodek Aktywności Społecznej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

83 odpowiedzi na “RK: Uzdrowiska zamarły. Apel burmistrza Sikory do premiera o pomoc”

 1. Obywatel pisze:

  Bardzo dobra decyzja UMIG bo w końcu rząd jest od tego by pomagać samorządom.

 2. kibic pisze:

  nie ma wirusa, to jest promieniowanie 5G

 3. Do powyżej pisze:

  Ja używam 5G i jakoś żyje

 4. 1 krok: dać suchy prowiant widły do gnoju i wydelegować z Buska-Zdroju pisze:

  1 krok: dać suchy prowiant widły do gnoju i wydelegować z Buska-Zdroju

 5. KO pisze:

  Panie Kamilu, panie redaktorku zdjęcie super ?! Napoleon przy nim to pikuś, mały pikuś ?!

 6. x jan pisze:

  Ludzie przyjechali że wsi do miasta i ziemia leży odłogiem. Teraz wrócą na wieś bo tylko tam będzie robota i jedzenie. W mieście idzie czas biedy głodu i lichwy.

 7. . pisze:

  Może zamiast sępić od Państwa i innych to Gmina w pierwszej kolejności samemu wesprze i pomoże przedsiębiorców z terenu gminy? Tylko, nie wyłącznie znajomym, ale wszystkim. Czy budowa pomników „pamięci” to uniemożliwia?

 8. Do powyżej pisze:

  Ale gmina nie ma jak wesprzeć jedynie może tylko podatki obniżyć lub zlikwidować dla przedsiębiorców. Ale i tak mało to da bo będzie bankructwo i zwolnienia.

 9. Krzysiek pisze:

  Sprawa jest poważna bowiem grozi to upadkiem miasta. Większość ludzi pracuje w strefie uzdrowiskowej. Myślicie, że Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. da radę utrzymać załogę w liczbie 1000 osób na postojowym? No nie da, nawet przy wsparciu właściciela czyli Województwa – już teraz było zadłużone i korzystało z kredytów. A co ludźmi pracującymi w prywatnych obiektach? Mamy: Astorię, Słowacki, Zbyszko, Włókniarz, Rafał oraz nowa Terma – część Słowackiego, Wojskowy oraz hotele: Gromada, Słoneczny czy Bristol. Trzeba też brać pod uwagę prywatne osoby, które prowadzą działalność sanatoryjną oraz hotelową. To będzie katastrofa ekonomiczna dla miasta, gminy i powiatu.

 10. Wybory samorządowe 2018. Waldemar Sikora fetuje wygraną w wyborach burmistrza Buska-Zdroju [ZDJĘCIA] pisze:

  https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wybory-samorzadowe-2018-waldemar-sikora-fetuje-wygrana-w-wyborach-burmistrza-buskazdroju-zdjecia/ar/13640332

 11. Wizyta polityków Platformy Obywatelskiej w Busku-Zdroju, 18 kwietnia 2018 r. pisze:

  http://www.ponidzie.tv/video/kategoria.php?action=region&k=5

 12. Aha pisze:

  Wybory samorządowe 2018. Waldemar Sikora fetuje wygraną w wyborach burmistrza Buska-Zdroju [ZDJĘCIA]

  Co to ma do koronawirusa i tego że ludzie stracą pracę bo samorządy niewyrabiaja??

 13. Szczery do bólu, śmiać się czy płakać? spot Wyborczy Waldemara Sikory 16 lis 2010 pisze:

  Rozumiem problemy samorządu,
  działam skutecznie w biznesie,
  a przede wszystkim jestem wrażliwy na ludzkie potrzeby.

  moja kandydatura jest gwarantem wysokich standardów w zarządzaniu mieniem gminy
  i właściwej komunikacji urzędu i mieszkańców

  mój program wyborczy adresowany jest do wszystkich mieszkańców
  dla mnie miasto i gmina Busko-Zdrój to region, który zasługuje na dobrego gospodarza i menadżera

  https://www.youtube.com/watch?v=4yV3O1mxmA8

 14. do powyżej pisze:

  I co z tego??

 15. O nie xd pisze:

  Już nima się do czego przyczepić to teraz Sikora winny bo przez wirusa będą zwolnienia bankructwa hah.
  Warszawa Poznań Kraków mają problemy by wgl dac jakieś obniżki A tu problem w Busku hah. Oj wy narodowi idioci od pomocy jest rząd mają swoją tarczę a poza tym samorząd jest nie ma na tyle pieniędzy by pomagać.

 16. Kamil pisze:

  Kolejny bubel pisuaru

 17. ?? pisze:

  Czy obecne władze samorządowe potrafią być tylko kiedy jest dobrze, a kiedy zle to biegną do rządu po pomoc? Co robią samemu?

 18. Kuba pisze:

  Daj ze swojej wypłaty a nie od państwa sępisz

 19. Do błaznów socialistycznych którzy chcą by gmina zbankrutowała!! pisze:

  Wy ludzie to naprawdę jesteście coś z umysłem nie tego!! Samorządów w POLSCE nie stać na ratowanie przedsiębiorców I pracowników!! Jedynie mogą obniżyć podatek dla przedsiębiorców który starczy ba tydzień góra trzy!! Od tego jest rząd by pomagać bo są pieniądze!!

 20. Elżbieta pisze:

  Jeśli rząd stać było by dać 2mld złotych na TVP a nie stać dziś rzad na maski respiratory i pomoc pracownikom i przedsiębiorcom to jaki jest ten rząd? Chujowy!

 21. do powyżej pisze:

  socjalistycznym błaznem to jesteś ty! to w socjalizmie rząd opiekował się gminami. w gospodarce rynkowej i ustroju samorządowym to samorządy powinny się same rządzić i same dbać o siebie. podobnie jak robi to każdy przedsiębiorca i każdy gospodarz. czyż nie?

 22. Hag pisze:

  Hahaha o Boże

 23. xyz pisze:

  Obecna sytuacja pokaże jakimi włodarzem są jest obecna rada z burmistrzem na czele.
  Łatwo i pięknie się ubarwia swoje przemowy i wizje kiedy ma się kasę lub ciągnie się ją od podatników czy państwa.Jakoś samorządy nie widzą że uzależnieni są od podatnika a nie podatnik od nich.Jak dla mnie trzeba wstrzymać wszelkie prace za które trzeba będzie zapłacić a nie są konieczne ,ograniczyć wydatki do minimum,zwolnić mieszkańców i przedsiębiorców z możliwie jak największej liczby podatków,nie patrząc że do kasy gminy nie wpłynie z tego tytułu kasa.Bo za kilka tygodni miesięcy przy obecnym stanie wielu podatników zniknie i zaprzestanie definitywnie płacić jakiekolwiek podatek.
  Ale gmina ma przecież ASA w rękawie jakim jest 24 banki kredytu tylko czym go spłacić skoro na to miała pójść kasa właśnie z bieżących opłat podatków.Szach mat.

 24. do socjalistycznego błazna pisze:

  A przypadkiem to gminę do bankructwa nie doprowadzili ci co dziesiątki milionów wydali na inwestycje wizerunkowe które nie przyniosą złamanego grosza a koszty ich obsługi i utrzymania będą kolosalne? Nie ci co prawie cały jej byt oparli na jednej branży?

 25. .. pisze:

  Ej ludzie przecież można wziąć kredyt na ratowanie przedsiębiorstw

 26. Maleńczuk The best pisze:

  xyz
  5 KWIETNIA 2020 O 13:33
  Obecna sytuacja pokaże jakimi włodarzem są jest obecna rada z burmistrzem na czele.
  Łatwo i pięknie się ubarwia swoje przemowy i wizje kiedy ma się kasę lub ciągnie się ją od podatników czy państwa.Jakoś samorządy nie widzą że uzależnieni są od podatnika a nie podatnik od nich.Jak dla mnie trzeba wstrzymać wszelkie prace za które trzeba będzie zapłacić a nie są konieczne ,ograniczyć wydatki do minimum,zwolnić mieszkańców i przedsiębiorców z możliwie jak największej liczby podatków,nie patrząc że do kasy gminy nie wpłynie z tego tytułu kasa.Bo za kilka tygodni miesięcy przy obecnym stanie wielu podatników zniknie i zaprzestanie definitywnie płacić jakiekolwiek podatek.
  Ale gmina ma przecież ASA w rękawie jakim jest 24 banki kredytu tylko czym go spłacić skoro na to miała pójść kasa właśnie z bieżących opłat podatków.Szach mat.

  do socjalistycznego błazna
  5 KWIETNIA 2020 O 13:33
  A przypadkiem to gminę do bankructwa nie doprowadzili ci co dziesiątki milionów wydali na inwestycje wizerunkowe które nie przyniosą złamanego grosza a koszty ich obsługi i utrzymania będą kolosalne? Nie ci co prawie cały jej byt oparli na jednej branży?

  Odezwały się dwa wsiowe głupki które są skąpcami i nie znają realiów.

 27. twa pisze:

  Oczekiwanie pomocy finansowej w gotówce od samorządu jest głupotą albo manipulacją. To rząd zdecydował o wprowadzeniu ograniczeń, zresztą bezprawnie, bez wprowadzania stanu wyjątkowego i to rząd powinien zrekompensować straty i chronić miejsca pracy. Rząd powinien mieć rezerwy na wypadek takiej sytuacji, by móc je wykorzystać na pomoc. Rezerwy były odziedziczone po poprzedniej władzy ale zostały bezmyslnie roztrwonione na kupowanie poparcia społecznego żeby móc spokojnie robić geszefty. Ludzie w Busku wybrali ten samorząd ale też gremialnie poparli obecną władzę, więc dlaczego tylko pretensje do samorządu? Nie ten adres! Będziemy biedni ale za to dumni!

 28. Do wszystkich pisze:

  Pokażcie kilka gmin które wykladaja pieniądze na prywatnych przedsiębiorców i pracowników by nie zbankrutowali i nie stracili pracy??
  Bo przed klawiaturą wielu tu znawców hah

 29. Co z tą Polską pisze:

  PIS wielokrotnie szastał pieniędzmi na lewo i prawo tak jak PO i wszyscy A teraz wyżywacie się na gminach. Tak to jest jak wyborca danej opcji brnie dalej w swoje chore wizje.

 30. Ej pisze:

  Gowin Smoleński Kłamca!!!!

 31. ssss pisze:

  Zamiast do samorządu zwracajcie się o pomoc do lokalnych posłów i pelnonocników władzy to pewnie pomogą!

 32. Hahh pisze:

  O właśnie ssss dobra myśl!

  Do roboty ludzie!!
  Pisać dzwonić do Cieślaka do Gawina!! Raz raz

 33. janosik do xyz pisze:

  Radzisz by wstrzymać wszelkie prace za które trzeba będzie zapłacić a nie są konieczne. Teoretycznie oczywista oczywistość w sytuacji kryzysu, ale w praktyce niekoniecznie. Załóżmy bowiem, że ktoś wymyślił sobie, że robiąc coś dla innych można przy okazji i dla siebie. Jak to zrobić? Wystarczy stworzyć zgrabny projekt i pokrętnie go uzasadnić a przejdzie przez komisję i posypią się łatwe pieniądze. Na projekcie zarobi dużo osób: projektant, koordynator i wykonawcy; należy tylko stworzyć łańcuszek ludzi wzajemnie się wspierających i dzielących się pieniędzmi. Nieważne jakim kosztem. A że jest coś takiego jak wdzięczność to każdy kto przy tym ma zarobić to bywa, że na konto tych zarobków odwzajemnia się z góry już odpowiednim dowodem wdzięczności. I wszystko jest pięknie, gdy ten samograj realizuje się bez zakłóceń. Wtedy wszyscy są zadowoleni. Gorzej jeśli coś się zatnie i samograj stanie w połowie. Wtedy bowiem korkuje się dopływ środków z realizacji projektu i zakładanych wpływów może nie być. A przecież dowody wdzięczności zostały przekazane i może co gorsza już się rozeszły i nie będzie z czego zwrócić. I co począć z tym fantem? Ano trzeba bronić samograja jak niepodległości i zrobić wszystko by jednak doprowadzić dzieło do końca.

 34. Ehh pisze:

  Janosik co będziesz tłumaczył panu XYZ jak on wie najlepiej hah

 35. Marek pisze:

  Gmina powinna w tym okresie wesprzeć przedsiębiorców, którzy płacą podatki a teraz w czasie epidemii nie zarabiają i grozi im bankructwo. To nie tylko obiekty sanatoryjne a także gastronomia i handel najbardziej cierpią z braku kuracjuszy. Jeżeli padną firmy, to urzędnikom też zajrzyy ten kryzys do oczu.

 36. Haha pisze:

  A ja się zapytam tych „mądrych” komu płaci przedsiębiorca podatek dochodowy i podatek VAT samorządowi czy państwu?

  Radni w Busku się jednoczą bez względu na poglądy, a portal dla mieszkańców nadal jest portalem zamętu,kłótni i dzielenia ludźmi. W obecnej sytuacji w żadnym kraju na świecie nie ma takiego co by był przygotowany na taką sytuację.

  Jarku jako właściciel i redaktor tego portalu tylko i wyłącznie Ty jesteś odpowiedzialny za zamęt jaki wprowadzasz w tym czasie – oby ktoś nie osadził kiedyś tych działań. Powiedz prawdę o co ci chodzi?

 37. Do Marka pisze:

  Gmina może wesprzeć tych którzy płacą podatki gminne!!

 38. Gucio pisze:

  ojoj! ojoj! jaki ten Mateuszek niedobry! zamiast jak święty Mikołaj przyjechać do Buska z workiem pieniędzy, sypnąć groszem i poinstruować naszych co i jak robić, to siedzi w tej Warszawie, występuje w TV i próbuje ogarnąć całość.

 39. Dorota pisze:

  Ludzie czywyscie oszaleli?
  Przecież żadna gmina nawet pieniędzy nie ma by uratować kogoś od upadku.
  Gmina może co najwyżej zwolnić z podatków gminnych. A reszta to od rządu zależy od ich tzn tarczy antykryzysowej.

 40. Waldi Wielki pisze:

  Zastał Busko poukładane a zostawi rozbabrane

 41. Do Waldi Wielki pisze:

  Poukładane?? Raczej stare i zaniedbane!!!

 42. otto pisze:

  spokojnie, bez paniki, wszystko jest pod kontrolą, niebawem na koronawirusa wysłany zostanie boa, który założy mu klamrę i będzie po problemie

 43. XD pisze:

  Twój stary pijany xd

 44. Oj pisze:

  I ucichło hah

 45. Mieczysław Kliś pisze:

  Brak kuracjuszy to tragedia nie tylko dla sanatoriów ale też dla gastronomii, handlu czy transportu jak taxi czy busiki.

 46. poezja jest dobra na wszystko pisze:

  O większego trudno zucha,
  Jak nasz Mości Burczymucha…

  — Ja nikogo się nie boję!
  Choćby niedźwiedź… to dostoję!
  Młode Busko?‥ Ja tę zgraję
  Pozabijam i pokraję!
  Magdaleny, Anny, Marki,
  To są dla mnie małe skwarki!
  A Łukasze i Kamile
  Dyć sądami ich obije!
  Jerzy!… Cóż jest? – kociak duży!
  Naczytałem się podróży!
  I znam tego jegomości,
  Co zły tylko kiedy pości.
  A Szafraniec?…
  Ot nowina!
  To jest tylko większa psina!…
  (Kruka mijam zaś z daleka,
  Bo nie lubię, gdy kto szczeka!)
  Komu zechcę, to dam radę!
  Zaraz na ocean jadę,
  I nie będę sobą chyba,
  Jak nie chwycę wieloryba!
  I tak przez kadencje całe
  Zuch nasz trąbi swe pochwały.
  Aż raz usnął gdzieś mospanie…
  Wtem się budzi niespodzianie,
  Patrzy, a tu jakieś zwierzę
  Do Buseczka mu się bierze.
  Jak nie zerwie się na nogi,
  Jak nie wrzaśnie z wielkiej trwogi
  Pędzi, jakby chart ze smyczy…
  – Ratuj Panie Premier! – krzyczy.
  – Problem?… Mateuszek pyta.
  – Wojna może!… Tężnia stanie!
  – Stadion i Park toże!
  jak Pan Premier nie pomoże…
  – Gdzież to ci jest?
  – Tam we Zdroju

  Rusza premier i rząd cały,
  Patrzą… a tu wirus mały,
  tyci wirus siedzi sobie
  I ząbkami Busko skrobie!…

 47. Bojkot Sikory pisze:

  Bu hahaha. A może by tak sam p. Sikora coś zrobił. Przecież może P pozwalniać z podatków lokalnych, a nie siac zamętu i odrazu do PREMIERA. Naprawdę umie Pan siać zamieszanie złoty człowiek z Pan. a zdjęcia podczas kampanii robić Pan umiesz, a pomoc to już nie. Proszę napisać ile Pan ma podatku na te ala inwestycje od właścicieli obiektów uzdrowiskowych Weź Pan skończ siać ta obłude.

 48. Do Bojkot Sikory pisze:

  Dobra nie ma sprawy zwolnić przedsiębiorców z podatków lokalnych.
  Ale to jest kropla w morzu i to tylko może wystarczyć na góra 3tyg a gdzie jeszcze czego. A poza tym każdy przedsiębiorca płaci więcej podatków krajowych centralnych niż gminnych lokalnych. Jest rzad jest tarcza anty kryzysowa zobaczymy co będzie. Sikora tu nie ma nic do gadania bo jak rzad nie zabezpieczy przedsiębiorców to nie ma możliwości by jakiś samorząd to zabezpieczył bo poprostu samorządy mają za mało pieniędzy i możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl