nm: Gmina Busko kontra gawrony i gołębie. Głośniki w parku budzą kontrowersje [VIDEO/FOTO] | JKR: Gang Olsena... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

nm: Gmina Busko kontra gawrony i gołębie. Głośniki w parku budzą kontrowersje [VIDEO/FOTO] | JKR: Gang Olsena…

7 kwietnia 2022 | | | 2 komentarze

Gawrony i gołębie powodują co roku olbrzymie problemy z utrzymaniem czystości Parku Zdrojowego w Busku. Specjalna aparatura ma odstraszać ptaki. Jej działanie można zaobserwować na filmie. – Problem w tym, że ona odstrasza także kuracjuszy – piszą ludzie w portalu społecznościowym Facebook. – informuje 6.04.2022 portal buskozdroj.naszemiasto.pl

Specjalna aparatura ma w tym roku odstraszać ptaki. Problem w tym, że ona odstrasza także kuracjuszy… / ○ zdjęcie poglądowe ławki / źródło: szczecinek.com | Busko-Zdrój: Zabytkowy Park Zdrojowy / fot. Jarosław Kruk, infoBusko.pl

Odchody gawronów i gołębi to odwieczny problem Parku Zdrojowego w Busku. Zwiedzający także nie są szczęśliwi, kiedy podczas spaceru spada na nich „niespodzianka”. Gmina od dawna szuka na to sposobu.

W przeszłości wynajmowaliśmy sokolnika, który wraz z sokołem „patrolował” park w okresie zakładania gniazd. Kosztowało nas to jednak około 50 tysięcy złotych. W tym roku postanowiliśmy wypróbować inne rozwiązanie – mówi Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju.

Tym rozwiązaniem mają być tak zwane odstraszacze biosoniczne, czyli po prostu głośniki zamontowane na latarniach. Emitują dźwięki ptaków drapieżnych. To ma zniechęcać gołębie i gawrony do osiedlania się w parku. Koszt to nieco ponad 20 tysięcy złotych.

Głośniki są zlokalizowane w pięciu różnych miejscach. Będą działać tylko w okresach zakładania gniazd – wyjaśnia Michał Maroński.

Wśród niektórych mieszkańców Buska pomysł wzbudza jednak spore kontrowersje. „Jest tak głośno, że nie tylko gawrony uciekają, ale także kuracjusze” – pisze na Facebooku jeden z nich. „Wiosną tak będzie. Hej! Sokoły omijajcie parki zdroje. Kuracjusze w uszy stopery!” – dodaje inny.

Kilka osób… – cały artykuł, video i galeria zdjęć na źródłowej stronie buskozdroj.naszemiasto.pl♂

 


Jarosław Kruk: Kolejny raz Pan UMiG staje do boju z naturą, wypowiada wojnę ptactwu korzystającemu z dobrodziejstwa starodrzewu Parku Zdrojowego. Poprzednie zmagania skończyły się porażką. Podobnie zresztą było kilka lat temu z próbą „krystalizacji” mętnej wody w Stawie Niemieckim…
Kolejny więc raz zacytuje komentarz który napisałem kiedyś odnosząc się do tego tematu, to co napisałem blisko dwa i pół roku temu, 31.10.2019 o 21:44 pod artykułem: Do Redakcji: REWITALIZACJA PARKU – Wszyscy powinni usłyszeć o tym co planuje urzędnik, a co zatwierdza radny, a co podpisuje Burmistrz!♂:

○ Jarosław Kruk do Mariusz ad : „Lepiej smazyc głowe w słoncu niz ciagle wycierac z ptasich odchodów które pokrywaja 70% ławek w parku” – masz prawo mieć takie zdanie, ale w mojej ocenie nie jest one najszczęśliwsze ?

Piszesz : Może czas przyciąć te drzewa z których ptactwo sra na ławki. – hmm.. idąc tym tokiem myślenia może np. władze powinny zainstalować jakieś specjalne urządzenia rozganiające chmury nad parkiem czy w ogóle nad miastem by nie padał z nich deszcz lub grad na głowy mieszkańców i kuracjuszy, nie moczył ubrań, przeszkadzał suszyć pranie, nie sprawiał dyskomfortu?

A osrane jak piszesz ławki – podobnie jak to się robi z brudnymi od błota butami, czy brudnymi samochodami- po prostu powinno się systematycznie myć i czyścić za pieniądze pochodzące choćby z opłaty klimatycznej wnoszonej przez przyjezdnych. Druga rzecz- dobrze zauważasz – parasol – właśnie parasol czy może raczej daszek zainstalowany nad ławkami skutecznie by zabezpieczył je i odpoczywające na nich osoby przed odchodami ptasimi. Nieskomplikowany patent a ręczę , ze skuteczny.

Wypada też poruszyć temat sprawców – ptaków w parku, w większości wron, kawek, gawronów. Jest ich bardzo dużo bowiem… miasto samo je „hoduje” na potęgę! Hoduje i żywi na wysypisku śmieci w Dobrowodzie. Wystarczy tam podjechać i zobaczyć – wysypisko jest świetnym żerowiskiem dla skrzydlatego bractwa. Jest pokarmu w bród więc ptactwo się mnoży na potęgę – taka jest naturalna kolej rzeczy.

Patki jak to ptaki – noc spędzają na drzewach. A gdzie jest odpowiednio duża „noclegownia” w okolicy – ano Park Zdrojowy. Zatem rozmnożone i napasione ptaki przylatują na noc do parku. Tu trawią w spokoju skonsumowany pokarm i niestety muszą go wydalić… Na dodatek kłania się tu jeszcze fizyka. Podobnie jak samoloty mają określony udźwig tak jest i z ptakami – lżej latać z mniejszym balastem, a zatem ptaki jak już strawią przez noc to co zjadły na wysypisku, rano startując ponownie na żerowisko pozbywają się balastu i .. łajnią na potęgę. Zresztą, jak się ogląda ptaki to one bardzo często zrywając się do lotu pozbywają się w tym momencie balastu – odchodów.

Do niedawna był jeszcze Lasek Topolowy i Małpiak – było więc więcej drzew dla ptaków, a zatem mniejsza ilość skrzydlatych na metr kwadratowy parku. Teraz po rewitalizacji Małpiaka i lasku przy Rafale, gdy je wykarczowano, chcąc nie chcąc, gniazdujące tam ptaki przeniosą się do starego Parku… A to sprawi, że będzie on obsrywany jeszcze gęściej… Cóż, kłania się fizyka i matematyka.

Jakie to rozwiązać? najprościej tak jak zaplanowały władze buska – leczyć dżumę cholerą – wyciąć stare drzewa w Parku, a wtedy ptaki przeniosą się gdzieś indziej. Zapewne tak, ale czy to jest właściwe rozwiązanie???

Sądzę, że lepiej byłoby póki co np. zadaszyć alejki, podobnie jak ławki.

A obok tego – przygotować dla ptaków alternatywę – posadzić czym prędzej drzewostany „zaporowe” w otulinie miasta i w samym mieście. Problem, że potrzeba wiele lat zanim osiągną one odpowiednie rozmiary by na nie przeniosły się ptaki z parku, ale cóż jak się coś bezmyślnie zniszczy/spartoli to bywa, że naprawa skutków trwa przez długie lata.

Należałoby też pomyśleć o innym od prymitywnego składowania pod chmurką sposobie gospodarowania odpadami. Na takich odpadach mnożą się bowiem nie tylko ptaki ale i np. szczury… To jest swoista bomba biologiczna. Osobiście uważam więc, że jaśnie panujące władze samorządowe miasta słońca, zamiast iść na krótkowzroczną łatwiznę i leczyć w osobliwy sposób „pochodne” , powinny rozwiązywać problemy rozważnie i u źródła.
—-
Gang Olsena„- duński serial kryminalny sprzed wielu lat♂, opowiadający o trójce przestępców-nieudaczników, którym, mimo czynionych misternych przygotowań, finalnie nic nie wychodzi…

◙ Podobne informacje:

List do Burmistrza: ? KOMPROMITACJA BUSKA JAKO ZDROJU: ” jak widzimy PARK i alejki w odchodach ptasich, ławeczki obsrane (…) TO przechodzi chęć do korzystania z czegokolwiek w Busku”

PR4: Gawrony są jak małe dzieci. „Warto docenić te ptaki”

noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę

Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…

Małpiak-siekierezada: rewitalizacja, karczunek czy rabunek?

NM: Na kieleckim KSM-ie radni, dzieci i młodzież posadzili drzewa [WIDEO, ZDJĘCIA] – w Busku urzędnicy odsyłają przedszkolaki na Zimne Wody

Staw Niemiecki – miało być Morskie Oko a chyba jest jak było…

UMiG: Komputery dla uczniów i nauczycieli z buskich podstawówek. | JKR: Gang Olsena…

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “nm: Gmina Busko kontra gawrony i gołębie. Głośniki w parku budzą kontrowersje [VIDEO/FOTO] | JKR: Gang Olsena…”

  1. Kurt Rolson pisze:

    Uważam, że dalsza dyskusja jest bezprzedmiotowa.
    Rzeczywistość postawiła przed nami nowe zadania, bardziej poważne i odpowiedzialne.
    Nie będzie kabaretu, będzie chór!
    Wyciąć park w pizdiec i zrobić nie wiem co, może pole golfowe?
    A na poważnie, to może trzeba podjąć starania, żeby na stałe osiedlić jedną, dwie rodziny drapieżnych ptaków w okolicach parku?

  2. XXX pisze:

    Kruk i jego mądrości, pewnie gdybyś Ty był burmistrzem to byłby raj na ziemi. Rok temu artykuł że ptaki brudzą a miasto nic nie robi. Teraz krytyka że miasto robi to źle. Żenujący popis pseudointeligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl