UMiG: Komputery dla uczniów i nauczycieli z buskich podstawówek. | JKR: Gang Olsena... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

UMiG: Komputery dla uczniów i nauczycieli z buskich podstawówek. | JKR: Gang Olsena…

28 kwietnia 2020 | UMiG Busko-Zdrój 24.04.2020 / Jarosław Kruk 28.04.2020 | | 3 komentarze

42 laptopy przeznaczone do nauki w domu zakupiła Gmina Busko-Zdrój w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji pn. „Zdalna szkoła”. W najbliższym czasie sprzęt zostanie użyczony uczniom, którzy do tej pory nie posiadali komputerów w swoich domach, pochodzą z rodzin wielodzietnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. – informuje strona urzędowa buskiego ratusza.

źródło: umig.busko.pl

Dofinansowanie w ramach Działania 1.1 – Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach – Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 skierowane jest do gmin i powiatów. Mieści się w przedziale od 35 tys. do 100 tys. zł i zależy od liczby uczniów uczących się na danym terenie. Choć Gmina Busko-Zdrój znalazła się w grupie o najwyższym progu dofinansowania, to zgłaszane zapotrzebowanie wielokrotnie przekracza możliwości projektu.

Program „Zdalna szkoła” stanowi odpowiedź na obecną sytuację w szkolnictwie, spowodowaną wprowadzeniem stanu epidemii. Środki przeznaczone na zakup komputerów pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: UMiG Busko-Zdrój

 

busko.com.pl [23.04.2020]: – Laptopy dla uczniów z Buska-Zdroju


Jarosław Kruk: –„komputery dla dzieci z Gminy (tak zaraz napiszesz że pieniądze rządowe – ale ktoś wniosek musiał napisać i przeprowadzić postępowanie tak mądrze – że dzięki temu Busko zakupiło prawie tyle laptopów co Kielce)  – na infobusko ani słowa” – upominano mnie w komentarzach pod innym artykułem, że nie informuję o zakupie przez Gminę komputerów, więc napisałem za UMiG o tym. I dodam krótki mój komentarz, że choć chciało by się przyklasnąć i zawołać brawo! ale… jak to mówią, niestety diabeł tkwi w szczegółach.

Bazując na wiedzy nabytej w międzyczasie z komentarzy i od sygnalistów wyłania się mniej kolorowy lokalny obraz tej akcji.

A zatem, podobno:

 • Te 42 laptopy przeznaczone do nauki w domu zakupione przez Gminę Busko-Zdrój, w buskich realiach, zakładając, że żaden laptop nie trafi do nauczyciela (a teoretycznie może) daje to średnią – jak przeliczył i poinformował mnie sygnalista – 1 pecet na 100 uczniów. Niby kropelka – ale ja uważam, że zawsze to coś. Ale jednak, gdyby Gmina B-Z, wydająca w tym czasie dziesiątki milionów na moim zdaniem wątpliwej potrzeby inwestycje, szczególnie w obecnej rzeczywistości, gdyby wyłożyła ze swoich środków własnych drugie 100 tys, to już nie jedno dziecko, ale dwoje mogłoby uczestniczyć aktywnie w zajęciach e-szkoły. Gmina w tym roku nie rozdzieliła funduszy w ramach Budżetu Obywatelskiego, więc na przykład z tej puli mogłaby teoretycznie zakupić sama za własne dodatkowe komputery.
 • W kwestii organizacyjnej – z tego co się dowiedziałem od internautów – panuje zamęt i jak ktoś tego nie ogranie, to komputery mogą nie trafić do rąk uczniów przed wakacjami. Otóż ponoć jeszcze nie opracowano w Busku jasnych i precyzyjnych zasad i kryteriów wypożyczania komputera i nie wiadomo kto ma się tym de facto zająć. Wydział Oświaty kieruje zapytania rodziców do dyrektorów szkół, ci przekierowują do wychowawców, a ci, z racji choćby RODO, nie mają prawa znać oficjalnie tajników rodzinnych swoich uczniów, a tym bardziej ich sytuacji materialnej. Tę wiedzę posiada ewentualnie Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ale z tego co mi przekazano, ta jednostka nie bierze udziału w akcji. A skoro nie ma też o tym żadnej wzmianki w opublikowanych informacjach, więc zapewne tak jest.
 • Komputery są i owszem, ale – jak mnie poinformowali czujni czytelnicy infobusko.pl – bez … dostępu do Internetu. Nie pomyślano bowiem, że żeby móc korzystać z e-szkoły na tych pachnących nowością sprzętach trzeba mieć możliwość podpięcia się do Internetu. A zatem, w najprostszym bodaj rozwiązaniu – należało zakupić dodatkowo jeszcze modem i zafundować uczniom abonament na internet po łączach telefonii komórkowej. Bez tego nie ma mowy o e-szkole. A ze względu na to, że urządzenia mają otrzymać dzieci z  rodzin w  trudnej sytuacji materialnej, to wydaje się mało, czy wręcz nierealne, że rodzina wyda na abonament lub kartę GSM kilkadziesiąt złotych miesięcznie i co ważniejsze – na zakup bodaj najprostszego @modemu ok 100-150 zł, w perspektywie, że za kilka miesięcy komputer odbiorą a „@gwizdek” się ostanie i będzie bezużyteczny… A komputer bez internetu to jakby konserwa dana głodnemu bez udzielenia mu otwieracza by mógł dostać się do jej zawartości.

Reasumując – jeśli to prawda co się dowiedziałem  i podałem powyżej – to rzec by można: miało być pięknie a póki co jest jak zwykle…

Przypomina mi się duński kryminalny serial komediowy „Gang Olsena” opowiadający o trójce przestępców-nieudaczników, którym, mimo czynionych misternych przygotowań, finalnie nic nie wychodzi…

 

◙ Podobne informacje:

UMiG: GMINA BUSKO-ZDRÓJ w czasie pandemii COVID-19 – a kto jest autorem ?

RK: Pracownicy socjalni w Busku narzekają na zabezpieczenia

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “UMiG: Komputery dla uczniów i nauczycieli z buskich podstawówek. | JKR: Gang Olsena…”

 1. eux pisze:

  Pandemia pokazała wszystkim narodom w Europie, że nie są Europejczykami. Są Niemcami, Włochami, Polakami – mówi tygodnikowi „Gazeta Polska” prof. George Friedman. Według niego Unia Europejska nie zadziałała sprawnie, a w przypadku koronawirusa nie działa w ogóle i czeka ją szybki rozpad. https://www.tvp.info/47796994/pandemia-pokazala-narodom-w-europie-ze-nie-sa-europejczykami

 2. Aha pisze:

  Gang Olsena to ty masz w głowie debilu xd

 3. Do redakcji pisze:

  Panie Jarku program laptopy dla dzieci został za późno stworzony i wdrożony no niestety nasze władze krajowe mają dużo ma głowie. Gmina Busko jest jedną z pierwszych gmin które już te laptopy odebrały. Dodatkowo starostwo powiatowe i gmina Pacanów złożyły już wnioski o dofinansowanie. Gmina Gnojno już zakupiła ale nic nie pisze czy otrzymali.
  Załączam tekst z echa

  Gmina Busko – Zdrój
  Władze gminy jako jedne z pierwszych odebrały zakupione laptopy. Gmina Busko – Zdrój zakupiła 42. laptopy przeznaczone do nauki w domu. W najbliższym czasie sprzęt zostanie użyczony uczniom, którzy do tej pory nie posiadali komputerów w swoich domach, pochodzą z rodzin wielodzietnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.Dofinansowanie na zakup komputerów mieści się w przedziale od 35 tysięcy do 100 tysięcy złotych i zależy od liczby uczniów uczących się na danym terenie. Choć Gmina Busko-Zdrój znalazła się w grupie o najwyższym progu dofinansowania, to zgłaszane zapotrzebowanie wielokrotnie przekracza możliwości projektu.

  https://echodnia.eu/swietokrzyskie/samorzady-gminne-i-powiat-zakupily-laptopy-dla-potrzebujacych-uczniow-zostana-im-uzyczone-na-czas-nauki-zdalnej/ar/c1-14944140
  Możliwe że uczniowie dostaną te laptopy może w maju lub w czerwcu albo po wakacjach. Nic nie wiadomo bo niestety ten program został za późno wdrożony a papierologia potrwa trochę czasu.
  Pisze pan by gmina tez zakupila z wlasnych pieniedzy ale pan wielokrotnie opisywal ze nasza gmina jest zadłużona i za duzo wydaje.Jeśli Pan dalej torpeduje inwestycje gminy które według pana są niepotrzebne no to widać że jest pan przeciwko mieszkańcom i kuracjuszom bo zapewne chodzi o tężnie i stadion może i nawet co innego ale teznia jest dla mieszkańców i turystów kuracjuszy a stadion dla mieszkańców i wychowanków piłki nożnej.

  Pisze pan by należało zakupić dodatkowo jeszcze modem i zafundować uczniom abonament na internet po łączach telefonii komórkowej.

  Dobra ale żeby był Internet to trzeba też wybudować maszty sieci telefonii i sieci 5G. Ale pamiętajmy w koncu radny Łukasz wspierał protesty anty maszty i anty 5G a Pan z resztą też.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl