Niekoszona trawa, powalone drzewa i niezgrabione liście - to pomysł na przywracanie parkom miejskim życia, a mieszkańcom lepszego powietrza - a co z Parkiem Zdrojowym? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Niekoszona trawa, powalone drzewa i niezgrabione liście – to pomysł na przywracanie parkom miejskim życia, a mieszkańcom lepszego powietrza – a co z Parkiem Zdrojowym?

11 lutego 2020 | Polsat News 10.02.2020 / Jarosław Kruk 11.02.2020 | | 7 komentarzy

Koncepcje dzikich parków od wielu lat propaguje prof. Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Naukowiec apelował o zostawianie opadłych liści, niekoszenie trawników i budowanie specjalnych warkoczy z chrustu. Taka nieuczesana przyrodnicza wyspa zatrzymuje wilgoć, powoduje też zatrzymywanie pyłówinformuje Polsat News

– Jak przyjeżdżałem z Berlina i jak widziałem, jak tam mądrze gospodarują zielenią, a tutaj w Warszawie jak się szarpiemy, ile nas kosztuje niszczenie tej zieleni, to byłem sfrustrowany. Dwa tygodnie chorowałem po takim przyjeździe – wspominał prof. Luniak.
Po wielu latach bezskutecznych próśb, idea profesora Luniaka w końcu doczekała się realizacji. Dziś z powodzeniem wprowadza ją na swoich terenach Zarząd Zieleni w Warszawie. W parkach zostawia się wysoką trawę, powalone drzewa i buduje warkocze z chrustu, które dają schronienie całej gamie organizmów.

Choć wyglądają na zaniedbane i z pozoru nietknięte ludzką ręką, w założeniu mają być oazą przyrody. Taka nieuczesana przyrodnicza wyspa zatrzymuje wilgoć. Powoduje też zatrzymywanie pyłów  – wyjaśnia Łukasz Poławski z Zarządu Zielni m.st. Warszawy. – Tworzymy mozaikę miejsc bardziej… – cały artykuł i video na źródłowej stronie Polsat News – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: – I znów poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko – cytat z Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego to pierwsze skojarzenie, które  mi się nasunęło po lekturze tego artykułu w odniesieniu do Buska i rozpoczętej nie tak dawno kolejnej  rewitalizacji miejskiego starodrzewu, tym razem zabytkowego Parku Zdrojowego. Gdy Zachód od wielu już lat odchodzi od obetonowanej ,”wyczesanej” i wystrzyżonej od linijki zieleni, na rzecz możliwie bliskich naturze ekosystemów, władze Buska-Zdroju na odwrót, walczą z naturą i „cywilizują” ją kosztem milionów złotych. Efekty tych działań można podziwiać w „zrewitalizowanym” Małpiaku i tym co zostało po lasku przy ulicy Topolowej.   

Naukowiec, profesor Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, opierając się na doświadczeniach z Europy Zachodniej, od lat apeluje o zostawianie opadłych liści, niekoszenie trawników i budowanie specjalnych warkoczy z chrustu by przywrócić równowagę w ekosystemach parków. Idea profesora Luniaka w końcu doczekała się realizacji w stolicy. Dziś z powodzeniem wprowadza ją na swoich terenach Zarząd Zieleni w Warszawie.
A w Busku-Zdroju? W mieście słońca realizowana jest właśnie rewitalizacja zabytkowego, liczącego ponad 180 lat Parku-Zdrojowego. Stosowną dokumentację – jak informuje w wypowiedzi dla Radia Kielce Tomasz Mierzwa – pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju strategicznego Gminy Busko-Zdrój  (Raport Dnia, 6.11.2019 – czas nagrania 03:25) – „robił projektant, który do tego celu ma uprawnienia i doświadczenia, uzgadniał to wszystko z konserwatorem zabytków. Jest w niej napisane o m.in.prześwietlaniu starodrzewu, przywracaniu pierwotnego wyglądu parku (wydaje się, że intencją jest powrót do stanu z 1836 r.). W tych materiałach znajduje się również zestawienie obejmujące 611 drzew przeznaczonych do usunięcia, spośród 3431 sztuk rosnących na terenie objętym odnową….

Małpi Gaj, buski kilkudziesięcioletni naturalny las w trakcie rewitalizacji…

Z jednej strony mamy więc Warszawę, w której rozpoczęto przywracanie naturalnych ekosystemów w parkach – z drugiej Busko-Zdrój, w którym pod hasłem rewitalizacji naturalnych ekosystemów karczuje się je, prześwietla, „czesze” i betonuje. Dwa skrajnie różne podejścia – wypada więc zapytać – kto ma rację?  kto robi mądrze?


 

4 Raport dnia Radia Kielce [6.11.2019]: – Mieszkańcy Buska Zdroju są zaniepokojeni przygotowaną przez magistrat inwestycją dotyczącą renowacji zabytkowego parku zdrojowego w Busku-Zdroju – 

W nagraniu wypowiadają się: dr. n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, Kamil Oliwkiewicz – prezes stowarzyszenia Nasz Region Ponidzie i Tomasz Mierzwa – pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju strategicznego Gminy Busko-Zdrój

 

◙ Podobne informacje:

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “Niekoszona trawa, powalone drzewa i niezgrabione liście – to pomysł na przywracanie parkom miejskim życia, a mieszkańcom lepszego powietrza – a co z Parkiem Zdrojowym?”

 1. Do powyżej pisze:

  Nie wiadomo czy będzie. Być może, ale tego nie wiemy. Artykuł jest ze znakiem zapytania, więc czas dopiero pokaże.

 2. Krystyna: CZY TO NORMALNE , ŻE KTOŚ BEZ KONSULTACJI, BEZ REFERENDUM ZACIĄGA SOBIE W MOIM IMIENIU KREDYT NA 1000 zł I JA PRAKTYCZNIE NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA?!! Dla mnie to SKANDAL, TO DYKTATURA A NIE DEMOKRACJA!! pisze:

  poz. 22: Udzielenie Gminie Busko-Zdrój kredytu długoterminowego na kwotę 25 mln zł – to oznacza, że burmistrz (moim zdaniem to on podejmuje ostateczną decyzję, a głos radnych to formalność) zaciąga na konto każdego mieszkańca Gminy Busko-Zdrój kredyt w wysokości ok 1000 złotych na głowę. A ja się pytam: CZY TO NORMALNE , ŻE KTOŚ BEZ KONSULTACJI, BEZ REFERENDUM ZACIĄGA SOBIE W MOIM IMIENIU KREDYT NA 1000 zł I JA PRAKTYCZNIE NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA?!! Dla mnie to SKANDAL, TO DYKTATURA A NIE DEMOKRACJA!!

 3. Miejscowy do powyżej pisze:

  W artykule czytamy też: „Dzięki akcji bogatej w wątki miłosne i sensacyjne”. To ciekawe jaki będzie ten wątek sensacyjny…? A może uchylą rąbka tajemnicy z tego dochodzenia, co się w Kielcach toczy i Buska dotyczy? To zapewne byłby ciekawy wątek sensacyjny… No i w samym Busku wątków sensacyjnych też nie brakuje. Ach gdyby tak scenarzysta zasięgną wiedzy, co tu u nas w Busku w trawie piszczy… To by miał gotowy scenariusz. Pytanie tylko na jaki film…?

 4. do Mieszkaniec Buska: CO W TYM BUSKU JEST CIEKAWEGO? pisze:

  Obawiam się , że pieniądze włożone w serial będą wyrzucone w błoto. Normalnie to robi się reklamę i promocję czegoś co jest gotowe i przygotowane na przyjęcie gości czy klientów. A moim zdaniem Busko nie jest w ogóle gotowe na najazd turystów. Bo choćby czym tu przyjadą? koleją? busami? a jeśli przyjadą autami to gdzie je postawią? w błocku po lesie topolowym? a jak tu już będą to co będą oglądać? będą podziwiać BSCK? ulicę Mickiewicza? ciężarówki i koparki w rewitalizowanym parku? Może będą odpoczywać przy fontannach posadzkowych Czy będą mogli skorzystać ze stadionu? A może będą się kąpać w miejscowych basenach mineralnych lub korzystać z akwaparku? A może dzieci będą chodzić po parku linowym w Małpiaku? a może będą podziwiać przełom Bycoka? CO W TYM BUSKU JEST CIEKAWEGO?

 5. Do Krystyna pisze:

  Masz rację. Ja jednak doprecyzuję.
  Gmina Busko ma około 31 000 mieszkańców, od niemowlęcia po starca.
  Zatem 25 000 000 mln zł : 31 000 mieszkańców = 806 zł/jednego mieszkańca.
  Czyli rodzina 4-o osobowa (mąż, żona i dwójka dzieci) będzie „zadłużona” na 806 zł/osoby X 4 osoby = 3224 zł.
  Tu dodam, że każda osoba, każda rodzina w Gminie Busko, a więc tak w mieście jak i na wsi. Tylko co mieszkańcy wsi mają i będą mieć na przykład z kładki na Górkę za 9,5 mln, czy z tężni za aż 25 mln?

 6. Czy PIS to PZPR??? Niee bo PIS jest lepszy od PZPR hehe pisze:

  Ojej jak mi przykro no takiego skowytu tu jeszcze nie bylo heh.
  Sikora wyrznal cały Małpiak i lasek.
  Kwiozercza Buska władza pracuje z Urzędem Wojewódzkim nad serialem.
  Dziś już wiadomo że pomysł z BSCK jest dalej brany pod uwagę.
  Tyle „milionów leci z MPGK czy z KZC.
  Szczerze wy już tylko możecie sobie pisać pierdoły w necie i tylko to wam zostało.
  Żadnej mobilizacji żadnych chęci tylko uzalacie się nad sobą. Rozumiem gdy byście jakieś protesty organizowali to może by ktoś o tym usłyszał A tak to walicie gruche do tych swoich wypocin tu na portalu.
  Był Łukaszek był to wziął nóż i próbował zabić policjanta i tak spadł ze swojego rowerka haha.
  Oliwkiewicz siedzi na Kusocińskiego i zrzera to od środka że jednak stadion się buduje i teraz będzie musiał sobie rolety kupić bo dobre oświetlenie jest.
  Pan redaktor już nie ma o czym pisać więc zbiera wypociny debilow z komentarzy o robi sobie artykuły.
  No cóż nie macie ludzi lub nie macie odwagi stanąć pod UMIG i zrobić protest lub robić podpisy by odwołać Sikore.
  Smutne przeciwnicy Sikory tylko w Internecie no cóż hehe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl