Nabór na dyrektora Zakładu Usług Komunalnych w Busku-Zdroju - Sikora pozbył się kolejnego VIP'a ? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Nabór na dyrektora Zakładu Usług Komunalnych w Busku-Zdroju – Sikora pozbył się kolejnego VIP’a ?

27 czerwca 2019 | Jarosław Kruk27.06.2019 | | 13 komentarzy

Pod datą 13 maja 2019 na internetowej stronie buskiego magistratu zamieszczono informację, że burmistrz Sikora ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze: Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Busku-Zdroju. Czyżby kolejna zmiana na wysokich gminnych stołkach?

wizytówka wyborcza kandydata do Rady Powiatu.

W Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce Zakład Usług Komunalnych w Busku-Zdroju, nadal widnieje informacja datowana na 18 marca 2019 , że jednostką kieruje Krzysztof Dziarmaga. Logika podpowiada, że burmistrz Sikora pozbył się kolejnego VIP’a, jedynie informacja na BIP nie nadąża za aktualną rzeczywistością.

Zakład Usług Komunalnych to samorządowa jednostka organizacyjna powstała w 2012 roku,. W Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) sklasyfikowana jako: Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni. Bodaj od samego początku za jej sterami zasiadał Krzysztof Dziarmaga.
Wydaje się, że jeszcze jesienią 2018 r. dyrektor ZUK cieszył się zaufaniem swojego szefa, skoro z listy „sikorek” – KW Porozumienie Samorządowe Busko-Zdrój – w wyborach samorządowych próbował dostać się do Rady Powiatu.

Co sprawiło, że doszło do jego dymisji? Wypadałoby chyba, by ratusz opublikował informację co sprawiło, ze po 7 latach ofiarnej służby dyrektor odszedł.

Skoro nie ma oficjalnego stanowiska, można snuć przypuszczenia. Może więc przyczyną odwołania jest kiepski stan zieleni i nieporządek w Parku Zdrojowym? Zwróciła mi na to uwagę jedna z mieszkanek miasta słońca. Na przekazanych zdjęciach sprzed kilku tygodni widać przepełnione, przesypujące się kosze na śmieci i gołe „rabaty kwiatowe” po obu stronach głównej alei wiodącej do Marconiego. na których nie ma żadnych roślin ozdobnych, mimo, że był to bodaj koniec maja i sezon turystyczny w pełni. W muszli koncertowej odbywa się finał Buskich Spotkań z Folklorem a ze słynnych onegdaj klombów i dywanów kwiatowych, którymi Busko-Zdrój się szczyciło i konkurowało z Ciechocinkiem o palmę pierwszeństwa w kraju,  pozostał wspomnień czar… Ale wtedy o zieleń w sercu uzdrowiska dbał Pan Ogrodnik Tadeusz Imosa, który do dyspozycji miał jedynie grupę pracowników, proste narzędzia i…osiołka. Nie to co dziś!

To se ne vrati – mawiają Czesi, choć czy ja wiem?… Kilkanaście kilometrów od Buska, w Młodzawach Małych Tadeusz Kurczyna w 1993 roku założył od zera Ogród na Rozstajach. Turyści mówią o tym miejscu –  oaza spokoju i natury, miejsce wyjątkowe, zaczarowane, dzieło stworzone ręką człowieka… Na powierzchni 1 hektara rośnie tam ponad 2 tysiące gatunków roślin: drzewa, krzewy i byliny, rośliny egzotyczne i rzadkie. Dużą atrakcją tego miejsca są oczka wodne z bogatą kolekcją nenufarów, zaś panoramę ogrodu można oglądać ze specjalnych punktów widokowych. Dodatkową ciekawostką jest liczne ptactwo m.in. bocian czarny, wciaż rzadko spotykane białe oraz kolorowe pawie, czarne i białe łabędzie, a także wiele odmian kaczek, gęsi, papug i bażantów.

źródło: Ogród na Rozstajach

Ogród stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Gminy Pińczów. Wyróżniony został w wielu konkursach, plebiscytach, a malownicze kadry z Ogrodu pojawiają się w wielu programach telewizyjnych i wydawnictwach promocyjnych. Za stworzenie tak wyjątkowego miejsca, w 2009 roku Tadeusz Kurczyna odebrał nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

źródło: Ogród na Rozstajach

Da się na Ponidziu stworzyć coś wyjątkowego? jak widać da się.  13 lat temu, tuż po zwycięstwie wyborczym, sugerowałem ówczesnemu burmistrzowi elektowi, Piotrowi Wąsowiczowi by zaprosił do współpracy i opieki nad buskim Parkiem Zdrojowym „wirtuoza z Młodzaw”. Myślę, że byłoby to możliwe. Gdyby tak się stało, sądzę, że przy zaangażowaniu podobnych środków, drugie płuco kurortu – Nowy Park dziś byłoby zapewne „8. cudem świata”.  Nie stało się tak jednak. włodarz poszedł w inne projekty i inwestycje, a o losach parku nadal decydują urzędnicy i jest tak jak jest.

źródło: Ogród na Rozstajach

Niestety, zapowiada się – jak wieszczą to osoby kompetentne – że i to co jest niebawem przejdzie do historii. Buskie władze samorządowe rozpoczęły właśnie budowę wielkiej tężni solankowej, mającej wstępnie kosztować budżet blisko 25 000 000 zł. Co o tej inwestycji sądzi specjalista, geolog górniczy Mirosław Zardzewiały: „Myślę że ten obiekt podniesie atrakcyjność turystyczną miasta ale nie z powodu walorów zdrowotnych ale środowiskowych. Mieszkańcy jak i osoby przyjezdne będą podziwiać estetyczne walory kikutów drzew w nowym jak i zabytkowym parku uzdrowiskowym.” – drzew, które uschną od generowanego przez tężnię aerozolu solnego niesionego zachodnim, dominującym na naszym obszarze wiatrem.

 

8  Ogród na Rozstajach

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

13 odpowiedzi na “Nabór na dyrektora Zakładu Usług Komunalnych w Busku-Zdroju – Sikora pozbył się kolejnego VIP’a ?”

 1. ELA pisze:

  MOŻE I TY REDAKTORKU WKRÓTCE TEZ USCHNIESZ.

 2. Tadek pisze:

  Widzę, że niektórzy nie mogą zdzierżyć prawdy. Nie mogą znieść najdrobniejszej krytyki. Dostają drgawek i konwulsji, pienią się i wiją niczym węże. Nadal nie mogą się przyzwyczaić, nie mogą pojąć, że komuna upadła 30 lat temu i jest demokracja, a więc każdy ma prawo do wolności wypowiedzi, sądów i opinii oraz do własnego zdania w każdej sprawie. Przenieście się do Korei Płn. Tam panuje ustrój akuratnie odpowiedni dla was. Tam nie ma krytyki, a jedynie słuszna jest „prawda” głoszona przez władze, „prawda” wszem i wobec obowiązująca.

  Żebyś się ELU nie udławiła od swojego jadu. Przepełniona jesteś nienawiścią i pogardą do drugiego człowieka, i wciąż nie możesz pojąć, że każdy człowiek też ma prawo do własnego zdania, nawet jeśli jest ono inne niż twoje.

 3. Lokalna patriotka do Redaktora Jarosława Kruka pisze:

  Jezus chodził po ziemi dobrze czyniąc i uzdrawiając ludzi. Za co więc został zabity? Za prawdę. Powiedział: „Ja się na to narodziłem, aby dać świadectwo prawdzie”. Świat, ludzie nie lubią prawdy, gdyż „prawda w oczy kole”. Stanowi zagrożenie dla „ciemnych” czynów, grzechów, zła. Prawda jest trudna, wymagająca i często dużo kosztuje. Jest jednak jedyną drogą do wyzwolenia człowieka. Kłamstwo to narzędzie i owoc działań szatana. Kłamstwo jest słodkie, miłe, wygodne, lecz podobnie jak „droga, która jest szeroka i gładka” prowadzi na zatracenie. Zatracenie człowieka, który staje się karykaturą człowieka, karłem moralnym, o zgniłej duszy, o zepsutym
  trupio śmierdzącym wnętrzu, podobnie zresztą jak owoc, który z zewnątrz jest piękny, lecz w środku zgniły, toczony przez robactwo.

  Panie Redaktorze!

  Proszę się nie zrażać i trwać w obranym celu. My ludzie prawi i uczciwi łakniemy prawdy. Mamy dość propagandy, kłamstwa, półprawd, którymi byliśmy karmieni przez lata komuny i nadal jesteśmy karmieni przez liczne media, media służalcze, skundlone, wierne partykularnym interesom swoich mocodawców.

  Życzę powodzenia, wytrwałości i sukcesów!!!

 4. Kamila pisze:

  Tężnia solankowa Konstancin-Jeziorna działa od 1978 roku, a kikutów uschniętych drzew ja tam nie widziałam. Z takim podejściem, to lepiej nic nie robić, bo zawsze jest opcja, że jednak nie wyjdzie 😂
  Natomiast z wyłapanych nie raz na mieście rozmów kuracjuszy wynika, że są Buską zielenią zachwyceni i wszystko im się bardzo podoba. Nie ma więc co snuć domysłów.
  Pozwolę sobie dołączyć fotkę ze strony konstancińskiej tężni wraz z kikutami 😉

 5. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do Kamila: Pani Kamilo porównujemy 2 mocno różne obiekty, które w skrócie nazywają się tężniami.

  Tężnia w Konstancinie, jest podobna skalą i bodaj nawet architekturą do konstrukcji w Rabce, i jest mniejsza prawdopodobnie nieco od inhalatora uruchomionego niedawno w Katowicach ( https://infobusko.pl/w-katowickim-parku-zadole-powstal…/ ). Wszystkie one w dodatku stoją w środku zadrzewienia i nic się nie dzieje.

  Problem w BZ tkwi w skali obiektu i jego lokalizacji. W parku ma powstać obiekt gigant, przypuszczam ok. 10 x większy od tej w Konstncinie – o wysokości około 8 metrów będzie miała kształt koła ze średnicą 75 metrów i obwodem 210 metrów . W dodatku powstaje w praktycznie odsłoniętym na powiewy miejscu, po zachodniej stronie starego parku. W Polsce dominują wiatry od zachodu. To sprawia, że z wielkim prawdopodobieństwem będzie dochodziło do zjawiska bryzy, która nawiewana będzie na starodrzew. Tu tkwi problem.

  Ja osobiście nie mam nic przeciwko tężni w Buskim kurorcie. Myślałem o tym i bodaj nawet wspominałem o niej w 2006 r. podczas kampanii burmistrza Wąsowicza. Ale jestem za obiektem o rozsądnej wielkości i najlepiej w innej lokalizacji.

  Nowy Park w zamierzeniach pierwotnych miał powiększyć zielone płuca uzdrowiska, uzupełnić istniejący starodrzew, który wcześniej czy później, z przyczyn naturalnych będzie tracił wiekowe drzewa. Stąd jego lokalizacja, której nie sposób zmienić. W dodatku, gdyby był pod opieką pana Tadeusza Kruszyny, możliwe, ze przypominałby Ogród na Rozstajach i byłby ogromną atrakcją i wizytówką kurortu. Podobnie jest z terenem między Pułaskiego a Stawem Niemieckim – tam już od dawna zamiast łąki/patelni powinien rosnąć park.

  A tężnia – mogłaby powstać w wielu miejscach, np. na południowym końcu Małpiego Gaju.
  Zastanawiający jest też brak informacji na temat przeprowadzenia specjalistycznych analiz wpływu tej inwestycji na środowisko. Przy tej skali inwestycji to oczywista oczywistość. Jak to możliwe, że takiego opracowania prawdopodobnie nie ma, nie potrafię zrozumieć.

 6. VIP pisze:

  Pan VIP dyrektor kilka razy składał wypowiedzenie. W końcu zrobił to skutecznie.

 7. Smerf pisze:

  Tam jest takie zdanie klucz. Należy snuć domysły. I tak redaktorek Kruk snuje swoje domysły nie mając pojęcia o faktach. Nieważne czy dyrektor sam postanowił zmienić pracę czy go zwolnili , co tam napiszemy że Sikora pozbywa się VIPa. Będzie dym. Twoja wiedza o Busku jako mieszkańca Kielc jest teoretyczna. A jak widzę pod postami niektóre komentarze Twoich zwolenników, to zdaje się jedni widzą Jezusa a inni szatana. Tak czy inaczej niezle masz audytorium.

 8. Do Smerf pisze:

  Najlepiej to siać propagandę, ściemniać i manipulować, tak jak ty to robisz.
  Tylko, że to widać gołym okiem, no chyba, że ktoś jest bardzo nie kumaty.
  Przeczytaj to, co sam napisałeś:

  „Nieważne czy dyrektor sam postanowił zmienić pracę czy go zwolnili , co tam napiszemy że Sikora pozbywa się VIPa. Będzie dym.”

  Redaktor Kruk nie pisze w formie oznajmienia, stwierdzenia, że Sikora pozbywa się Vipa.
  Redaktor PYTA: „Sikora pozbył się kolejnego VIP’a ?”
  Widzisz znak zapytania? Jak nie widzisz tego znaku, to wpierw załóż okulary,
  a następnie zrozum różnicę, jaka występuje między STWIERDZENIEM czegoś, a ZAPYTANIEM o coś.

  Skoro ty jesteś taki dobrze poinformowany, to napisz coś mądrego, na przykład w temacie tego artykułu, a nie czepiaj się redaktora i innych komentujących.

 9. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do Smerf:
  Szanowny Internauto, przypisujesz mi słowa: „Należy snuć domysły” i snujesz swoje przypuszczenia – może nieświadomie, ale przekręcasz napisany przeze mnie tekst, który brzmi: „Skoro nie ma oficjalnego stanowiska, można snuć przypuszczenia”. Nieładnie.

  „Twoja wiedza o Busku jako mieszkańca Kielc jest teoretyczna.” – Mylisz się. Raz, że często jestem w Busku, a dwa, zdziwiłbyś się zapewne jak wiele można się dowiedzieć o Buseczku w Kielcach, które nie są wcale tak odległe od miasta słońca.

  A co do zmiany na stanowisku dyrektora ZUK, jednostki samorządowej – może nastanie kiedyś czas, że ratusz jako jednostka samorządowa, utrzymywana z pieniędzy mieszkańców, zacznie się z nimi komunikować w sposób czytelny i będzie jasno informować o ważniejszych sprawach. Obecnie próba znalezienia informacji na e-stronie UMiG przypomina wg. mnie szukanie czegoś w obszernych, mętnych nurtach wszelkiej maści komunikatów.

  Od dawna normą jest Rzecznik prasowy i coś takiego jak PR – „Public Relations – działania polegające na kształtowania i utrzymywaniu pozytywnego wizerunku firmy przez otoczenie. Działania te prowadzone w odpowiedni sposób wpływają na szacunek i zaufanie jakim darzą klienci firmę.

  Dział PR zajmuje się więc kształtowaniem wizerunku firmy poprzez stałą komunikację z otoczeniem, jest to bowiem działanie długofalowe. Wykorzystywane są w tym celu różnorodne działania promocyjne, między innymi – reklamy w mediach, reklamy zewnętrzne w miejscach publicznych (np. sklep, kino), rabaty, degustacje, konkursy, gadżety, dni otwarte w firmie (podczas których możliwe jest na przykład zwiedzanie firmy).”

  Kiedyś w UMiG BZ, za moich czasów 2008-2009, pod rządami burmistrza Wąsowicza funkcjonowała info-komunikacja, chyba całkiem dobrze, skoro do dziś różne osoby wspominając tamten czas gratulują mi, mówiąc, że wtedy przegląd internetu zaczynali od e-strony UMiG, którą współprowadziłem. Po moim przejściu do BSCK, rolę rzecznika kontynuowała pani Ewelina Domagała. Jakiś czas temu, z tego co słyszałem burmistrz Sikora uznał, że wszelka informacja musi przechodzić przez niego i chyba zlikwidował etat rzecznika, gdyż pani Ewelina jest zatrudniona obecnie w Wydziale Oświaty i Infrastruktury Społecznej

  Może warto by buski ratusz się na powrót odkamuflował.

  Raz by się odtajnił, dwa – by zaczął stosować normalne praktyki – by żegnając się z ważnymi osobami, które pracowały w samorządzie i wykonywały ważne zadania rozstawać się oficjalnie i z odpowiednią kulturą. Przygotowując informację o zatrudnieniu pana Romana Sobczaka, takie właśnie relacje-artykuły widziałem na stronie Policji. Przykład: POŻEGNANIE DYREKTORA BIURA KRYMINALNEGO KGP – http://www.policja.pl/pol/kgp/biuro-kryminalne/aktualnosci/144807,Pozegnanie-Dyrektora-Biura-Kryminalnego-KGP.html
  Pełna klasa!

 10. HaHA pisze:

  Jarku „prawdomówny” ndal nie odpowiedziałeś na pytanie z wyborów a dotyczących prawdy o tobie:

  Umieszczasz taką informację o sobie
  http://wyborysamorzadowe.info/2018busko/kruk-jaroslaw-roland-kandydat-do-rady-miejskiej-w-busku-zdroju,0,142,.html
  cytat fragment: „Lat 56, Buskowianin od urodzenia….
  ….redaktor Wikipedii, autor dziesiątek wikiartykułów, setek wikizdjęć, redaktor wikiprofilu miasta Busko-Zdrój”

  Co na to wikipedia https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Jrkruk
  Jak ktoś nie chce wchodzić to niech przeczyta:
  Jarek wg wikipedi:
  cytat:
  „Kim jestem?
  Witam! Nazywam się Jarosław Kruk, urodzony w Kielcach buskowianin, od wieeelu lat przebywający w C.K.Krakowie. I choć arytmetyka czasowa nakazywałaby nazywać siebie krakowianinem 😉 ale nie – duszą i często ciałem jestem w Busku-Zdroju 🙂 Mgr inż. Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Wiele lat w branży komputerowej, obecnie w branży budowlanej. Do Wikipedii zalogowałem sie pod koniec 2006r. i jak na razie tu raczkuję 😉

  Co ja tutaj robię?
  Ostatnio – uzupełniam informacje o Busku-Zdroju i okolicy. Czasem zabieram glos w jakiejś kwestii, gdy myślę , że mam cos mądrego do powiedzenia.”

  Jako redaktor wikiprofilu miasta Busko-Zdrój to byłeś kiedyś w miarę aktywny, ostatnie twe działanie: „13:13, 25 kwi 2015‎ JoRK (dyskusja | edycje)‎ . . (43 692 bajty) (+115)‎ . . (→‎Historia: + info o wizycie prezydenta RP) (anuluj edycję)”
  Dla twojej informacji dziś jest 15-10-2018 rok.

  Jeszcze informacje do poczytania: https://commons.wikimedia.org/wiki/User_talk:Jrkruk

  Buskowianinie zostałeś wg Ciebie co oficjalnie napisałeś w wikipedi w dniu 7 grudnia 2009 roku:” https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Jrkruk&action=history
  cytat:”21:29, 7 December 2009‎ Jrkruk (talk | contribs)‎ . . (2,659 bytes) (-29)‎ . . (usuwam nieczynne gg i przeminowuję się na buskowianina) (undo) ”

  No pięknie przemianowałeś się na buskowianin. Wikipedia jest OK.

  Niech ludzie poznają Ciebie na podstawie informacji zamieszczonych w wikipedi przez Ciebie.

  Piszesz cytuję „Jestem wielce zaniepokojony, że osoby publicznie mają czelność dokonywać oszustw wyborczych.”. A jak to się ma do informacji zamieszczanych przez Ciebie?

 11. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do HaHA:
  Szanowny internauto, informacje które cytujesz pochodzą bodaj z 2007 i 2009 r. Wtedy były aktualne. Od tamtej pory sporo się zmieniło. Niestety nie rozumiem twojego pytania, nie wiem czego oczekujesz.

  A co do : Piszesz cytuję „Jestem wielce zaniepokojony, że osoby publicznie mają czelność dokonywać oszustw wyborczych.” – nie pamiętam czy i gdzie napisałem te słowa. Będę wdzięczny za przypomnienie i przedstawienie całego kontekstu, w którym zostało użyte. Do wyrwanej frazy trudno się odnosić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl