ED: W Ruczynowie koło Buska-Zdroju jest najmniejsza w Polsce profesjonalna skocznia narciarska! - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: W Ruczynowie koło Buska-Zdroju jest najmniejsza w Polsce profesjonalna skocznia narciarska! – a w Busku?

10 sierpnia 2020 | Echo Dnia 06.08.2020 / Jarosław Kruk 10.08.2020 | | 12 komentarzy

Ruczynów położony 10 kilometrów od Buska-Zdroju ma najmniejszą w Polsce profesjonalną skocznię narciarską. Jeden z mieszkańców – Mateusz Seremak, który jest wielkim fanem tej dyscypliny sportu, postanowił ją wybudować w prywatnym ogrodzie dla swoich synów. Zresztą on też oddał już kilka skoków na tym obiekcie i do niego na razie należy rekord obiektu – 3,80 metra. – informuje Echo Dnia

Były skocznie narciarskie w Kielcach [link] i Tumlinie, gdzie trenowali czołowi polscy zawodnicy. Teraz województwo świętokrzyskie ma profesjonalną skocznię we wsi Ruczynów w gminie Busko-Zdrój.

Ja jestem autorem projektu i tatą Kacpra, który skacze na tej skoczni – mówi Echu Dnia Mateusz Seremak. Kacper ma 13 lat i trenuje skoki narciarskie. W ostatni weekend skakał w Chochołowie.

Mateusz Seremak i jego synowie – Kacper i 7-letni Miłoszek są wielkimi fanami skoków narciarskich. Podczas wakacji zawsze odwiedzają takie miejsca, które znane są ze skoczni narciarskich. Dwa lata temu odwiedzili Planicę.

– Tam obok słynnego mamuta jest malutka skocznia, mniejsza od tej naszej. Kiedy ją oglądaliśmy, Kacper zapytał, czy nie można byłoby takiej skoczni zrobić u nas. Pomyślałem – czemu nie. I tak to się zaczęło. Od słów do czynów – opowiada Mateusz Seremak.

Budowa trwała dokładnie 365 dni. -Taki był zamysł, nie chciałem tego przedłużać. Zaczęliśmy 3 listopada 2018 roku, a skończyliśmy 3 listopada 2019 roku. Wtedy starszy syn Kacper oddał pierwszy skok. Jego rekord na tym obiekcie na razie wynosi 3,5 metra, a w Chochołowie skoczył ostatnio 10,5 metra. To na razie jego rekord życiowy. Jak uzyskał ten wynik, to był przeszczęśliwy, uśmiech od ucha do ucha – dodaje Mateusz Seremak. Próbuje też skakać jego młodszy syn Miłoszek, a kibicuje im żona i mama.

We drugiej połowie września, albo na początku października na skoczni w Ruczynowie gospodarze zamierzają przeprowadzić pierwsze ogólnopolskie zawody dla amatorów.

Ile kosztowało wybudowanie tej skoczni? -Materiały kosztowały nas około… – cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Echa Dnia – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Świetna inicjatywa! Jak widać nie potrzeba „burz mózgów”, wielkich strategii, sztabów drogich ekspertów, pompek i przysiadów przed kamerą, by w Busku, a właściwie to w Ruczynowie zrobić coś pomysłowego i pożytecznego. I w dodatku za rozsądne pieniądze i w zaplanowanym terminie.

Budowa trwała dokładnie 365 dni. Start – 3 listopada 2018 roku, finał i pierwsze skoki  –  3 listopada 2019 roku / źródło Echo Dnia

Szczere gratulacje i wyrazy uznania dla pasjonatów skoków z Ruczynowa! Życzę kolejnych sukcesów sportowych!

PS. Skoro udało się zrobić jedną profesjonalną skocznię narciarską w Ruczynowie, może warto by pójść za ciosem i korzystając z doświadczenia i rad pana Mateusza Seremaka w samym Busku wybudować podobny obiekt sportowy. Z racji ukształtowania terenu i istniejących już tam realizacji sportowych wydaje się, że podobna skocznia byłaby świetnym uzupełnieniem dla powstałej na przestrzeni ostatnich lat strefy sportu i rekreacji, buskiego skateparku przy stawie Niemieckim.

A jeśli przypadkiem okaże się, że w gminnej kasie brakuje pieniędzy, to podpowiem rozwiązanie – sugeruję by wstrzymać się z budową na tym obszarze kolejnej miejskiej fontanny posadzkowej a tak wygospodarowane środki przesunąć na skocznię.

Powstały dzięki Stowarzyszeniu Młode Busko i Łukaszowi Szumilasowi Skatepark cieszy się jak widać ogromnym powodzeniem / fot. Jarosław Kruk

Myślę, że „minimamut na Skarpie” będzie się cieszył dużym powodzeniem i to przez okrągły rok.

 

grafika tytułowa: źródło: Echo Dnia

◙ Podobne informacje:

Staw Niemiecki – miało być Morskie Oko a chyba jest jak było…

RK: Buski stadion jednak zostanie wyremontowany. Burmistrz ubolewa, że termin się wydłużył

JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja – prezentacja

Do Redakcji: Rewitalizacja Parku Zdrojowego – powrót do XIX wiecznej przeszłości z… multimedialną fontanną „Woda-Światło-Dźwięk”

Burmistrz Waldemar Sikora i urzędnicy UMiG Busko-Zdrój podjęli wyzwanie w ramach #GaszynChallenge [WIDEO] – a inne dzieci, a Dawid?

 

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

12 odpowiedzi na “ED: W Ruczynowie koło Buska-Zdroju jest najmniejsza w Polsce profesjonalna skocznia narciarska! – a w Busku?”

  1. Do redakcji pisze:

    Ale po między Kościuszki A Pułaskiego to fontanna już jest chyba od czerwca.

  2. redakcja pisze:

    Taaak? hm.. cóż spóźniłem się z radą… a cenowo jest porównywalna ze skocznią w Ruczynowie?

  3. rewitalizacja pisze:

    czy aby ta „rewitalizacja ” Stawu Niemieckiego nie kosztowała więcej niż ta wspaniała skocznia w Ruczynowie? Hm, Busko jest chyba bardzo bogatym miastem skoro stać je na takie wydatki.

  4. Ewa pisze:

    W USA mają Statue Wolności, a w Busju? W Wiślicy mają przystań kajakarską a w Busku? W Pińczowie mają wiecej koronawirusa a w Busku? W Indiach mają Taj Mahal a w Busku? Jakbym słyszała jakieś dziecko… Co to za porównania? Po co komuś skocznia w Busku? Przydałaby się inwestycja w sport, zrobić ściankę wspinaczkową z prawdziwego zdarzenia, park linowy a nie wydumaną skocznie… Co to za miejscowy patriotyzm- buski malkontent… Żal mi Pana, taki wiecznie niezadowolony. Mimo to pozdrawiam i radzę popatrzeć szeroko otwartymi oczyma a okaże się, że w Busku jest pozytywnie.

  5. Patryk do Ewy pisze:

    Parku linowego zaproponowanego przez Szumilasa na Małpiaku nie ma, bo podwładni Waldka pozwolili wyciąć drzewa na których miały być liny.

  6. redakcja pisze:

    Jarosław Kruk do Ewa: Szanowna Komentatorko, dziękuję za szczery wpis.
    W Nowym Jorku mają Statue Wolności, W Indiach Taj Mahal, a w Wiślicy nową przystań kajakową – i dobrze, każdy na swoją miarę. Busko moim zdaniem również zasługuje na ciekawe, rozsądne i pożyteczne „wizytówki”, niekoniecznie skali i rangi Statui Wolności czy Taj Mahal.
    I akurat mini skocznia narciarska wydaj mi się dobrym pomysłem na urozmaicenie miejskiej oferty sportowej.
    Pani ścianka wspinaczkowa z prawdziwego zdarzenia – to też znakomita propozycja.
    A Park Linowy – również ciekawa rzecz, działająca od lat choćby nad zalewem w Morawicy – jak pisze Patryk, miał być w BZ, był już nawet hucznie obwieszczany publicznie przez UMiG [https://www.umig.busko.pl/informacje/14-aktualnosci/15857-park-linowy-w-malpim-gaju.html], tyle tylko, że później, jakoby przypadkowo, piły się omskły drwalom i chłopy powaliły w Małpiaku nie te drzewa co potrzeba i wskutek tej rewitalizacji wyszło to co jest…

  7. Do Pana Kruka pisze:

    Skocznia w Busku coś Ala jak w Ruczynowie to nawet dobry pomysł tylko do tego to trzeba mieć też jakiś fanatyków skoków lub dzieci i ludzi ze zdrowym rozsądkiem itp chyba nie chcemy by taki obiekt świecił pustkami i by było niebezpiecznie?. Niestety nie zgodzilbym się na taką skocznie na terenie skejtparku bo jeszcze dokladajac urzadenia ktore maja tam powstac to skejpark z taką skocznia będzie zwykłym molochem. Mnie nie interesuje ile kosztowała fontanna bo akurat taka fontanna to dobry pomysł akurat tam I jeszcze chciałbym druga fontannę ale już przy centralnym skate parku z uwagi na upały młodzież mogła by się ochłodzić. Pisze pan o skoczni a ja to bym chciał w Busku i skocznie i stok bo mi się nie chce jeździć do Kielc. Mamy w naszym słonecznym Busku tyle wizytówek że jeszcze coś by się przydało ,piękne zdrojowe parki, jedna z najwiekszych w polsce tezni, piękna i nowoczesna aleja Mickiewicza. Panie Kruk zamiast opisywać i szukać dziury w całym to niech Pan napiszę zapytania do radnych lub interpelacje że chce pan skocznie i tyle.

  8. Łukasz Nowak pisze:

    Akurat fontanny nie służą chłodzeniu się, bowiem zwykle mają zamknięty obieg wody.

  9. do powyżej pisze:

    a ja dodam, że z powodu koronawirusa fontanny nie działają i dupa blada. Fontanny będą nieczynne nie wiadomo jak długo więc ludzie w cielętniku pięknie się teraz grilują. Gdyby to jeszcze była tradycyjna fontanna w formie oczka wodnego to by jeszcze coś było, jakiś kontakt z wodą był, a te cuda posadzkowe to jak pokazuje praktyka zwykły bajer, drogi pic na wodę.

  10. do Do Pana Kruka pisze:

    wg mnie buscy radni to mają tyle do powiedzenia co pewna nacja za hitlera. był wprawdzie jeden radny z prwadziwego zdarzenia ale został urlopowany niestety

  11. Ewa pisze:

    Do Pana Kruka: skocznia narciarska wydaje się ciekawym pomysłem jednak nieliczne grono by z niej korzystało, chyba że możnaby było wypożyczyć odpowiedni sprzęt. Szczerze wątpię aby większość dzieci w Busku posiadała narty w domu nie mówiąc o odpowiednich kaskach co widać niestety u niektórych dzieci jeżdżących po skateparku bez kasku… Drodzy rodzice, tu apel dla was, wasze dzieci osiągają spore prędkości na hulajnogach, zresztą uderzenie w głowę nawet przy małej prędkości może być niefortunne, lepiej zabezpieczyć dziecko w kask. Panie Jarosławie prośba do Pana taka mała, trochę więcej serdeczności w nagłówkach, tytuł powien brzmieć, a co zrobimy w Busku?. Nie zawiera już kąśliwego podtekstu, że u nas nic nie ma. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

  12. krysia78 pisze:

    Witaj kuzynie z Ruczynowa.
    Kiedy spedzalam u Was we wsi wszystkie wakacje i urlopy ,Ciebie drogi kuzynie nie bylo w planach z pewnoscia.
    Gratuluję i zycze dalszych sukcesow.

    Wtedy mowiono o mnie-„Michalowo córka „
    Teraz serdecznosci sle
    Irena Walas —
    Córka Michała Walasa, krewna Starczynskich ,Walasów
    Łąckich ,Seremakow ,Szumilasow ,Scianowskich i w zasadzie calej wsi .

    ŚLEMY CALUSKI DLA DZIECIAKOW I TWOJEJ RODZINY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl