ED: Sosna na szczudłach z Wełcza finalistką konkursu Drzewo Roku 2023 [FOTO/ VIDEO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Sosna na szczudłach z Wełcza finalistką konkursu Drzewo Roku 2023 [FOTO/ VIDEO]

9 marca 2023 | Echo Dnia Michał Kolera 7 marca 2023| infoBusko.pl 9 marca 2023 | | 0 komentarzy

Stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja ogłosiło konkurs na drzewo roku w Polsce. Szkolne koło ekologiczne w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju zgłosiło do niego niezwykłą sosnę z Wełcza. Głosowanie odbędzie się w czerwcu. Jeśli nasza roślina wygra, ma szansę zostać drzewem roku w Europie.- informuje 7.03.2023 portal Echo Dnia

Sosnę z Wełcza do konkursu zgłosiła Izabela Gajewska-Papier, nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju. Jest opiekunem szkolnego koła ekologicznego. Bierze ono udział w wielu akcjach – Sprzątanie Świata, Sprzątanie dla Polski, Dzień Ziemi i innych.

Oto uzasadnienie nominacji, jakie klub ekologiczny z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących zamieścił w zgłoszeniu do konkursu.

Sosna na szczudłach

„Sosna pospolita” lecz wygląd drzewa pospolity nie jest. Pień wyrasta bowiem wysoko nad ziemią, wsparty na „szczudłach” z korzeni. Ta niecodzienna sosna wygląda tak a nie inaczej z powodu działania antropogenicznego i następnie miała tu także wpływ matka natura.

Teren obniżył się co było spowodowane dawną eksploatacją piasku w tym miejscu przez mieszkańców wsi, którzy wykorzystali go w budownictwie. Działała tu w tamtym czasie piaskownia. To ludzie odsłonili korzenie, a reszta piasku i gleby została wypłukana przez wodę i wywiana przez wiatr. Czy to opowieść czy tak było? Najstarsi mieszkańcy potwierdzają ten fakt. Sosna z czasem rosła a jej pień znajdował się coraz wyżej od poziomu ziemi. Dziś jej korzenie jakby wiszą w powietrzu a pomiędzy nimi jest wolna przestrzeń, w której zmieści się nawet kilka osób. Niesamowite przeżycie chodzić pomiędzy korzeniami drzewa. Pień sosny zaczyna się około trzech metrów nad ziemią. Pozbawione ochrony korzenie porastały korą i upodobniły się do pni drzewa. Sosna mimo, że na szczudłach stoi bardzo stabilnie już od stu lat. Nazywana także „sosną kroczącą”. Sosną opiekowali się przez okres czasu uczniowie ZSTiO w Busku-Zdroju.

Sosna stoi w Miejscu Pamięci Narodowej – to tutaj na terenie byłej piaskowni hitlerowcy w czasie II wojny światowej dokonywali masowych egzekucji, rozstrzelano ponad 200 Polaków. Rozstrzeliwano osoby przywożone z więzień w Busku-Zdroju, Pińczowie oraz Kielcach. Zabijano ludzi zarówno zaangażowanych w działalność ruchu oporu, jak i zwykłych mieszkańców. Wiele ciał ekshumowano i pochowano na cmentarzu we wsi Szaniec, niewykluczone, że nie wszystkie. Szczątki kilku osób znaleziono jeszcze w 2002 roku. Pomordowanych upamiętnia pomnik przy drodze.  Wiele osób tkwi w mylnym przekonaniu, że egzekucje odbywały się na terenie, gdzie od 1964 r. stoi pomnik upamiętniający zbrodnie niemieckie. W rzeczywistości miały miejsce w rejonie sosny z obnażonymi korzeniami, rosnącej około dwieście metrów na północ od pomnika.

To miejsce, w którym rośnie sosna , jest obecnie powodem wycieczek mieszkańców Buska, a także turystów z innych regionów Polski. Jest to jest miejsce szczególne dla mieszkańców Buska i okolic. To jedno z największych miejsc polskiego męczeństwa na Ziemi Kieleckiej. A ofiara złożona w tym miejscu przez naszych przodków zasługuje na wieczną pamięć potomnych. Sosna jest strażnikiem tej pamięci.

Do konkursu, organizowanego przez Klub Gaja zgłoszono około… – cały artykuł, zdjęcia i video na źródłowej stronie Echa Dnia♂

 

◙ Podobne informacje:

bcpl: Ruszył konkurs na „Europejskie Drzewo Roku” – polski dąb czeka na głosy [VIDEO] | JKR: A w Busku?…

Kamil Oliwkiewicz: Czy w Busku „rewitalizacja” równa się dewstacja?

Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 1: 279+283+49=219 ?! Obawiam się, że ktoś wprowadza w błąd opinię publiczną

Wspólnota Samorządowa Busko-Zdrój: Wskutek rewitalizacji w samym centrum zabytkowego Parku Zdrojowego usychają 2 ogromne buki czerwone. | JKR: „Operacja się udała. Pacjent zmarł”…

🖤 nm: Wycinka jesionów w centrum Buska-Zdroju budzi kontrowersje. Burmistrz: – To zgodne z prawem

JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja – prezentacja

Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…

Małpiak-siekierezada: rewitalizacja, karczunek czy rabunek?

RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio)

noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę

W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl