Zakończyły się prace budowlane przy tężni i łazienkach. Nowe atrakcje Buska-Zdroju zostaną oddane do użytku w czerwcu
1 czerwca w Busku-Zdroju zostanie oddana do użytku flagowa inwestycja – zrealizowany za cenę blisko 25.000.000 złotych kompleks uzdrowiskowy z wielką tężnią solankową, domem zdrojowym i fontanną multimedialną. Prace budowlane zakończyły się w ubiegłym, 2020 roku. – informuje portal Radio Kielce
W centralnej części nowego parku wznosi się wielkich rozmiarów tężnia. Jest to jedna z większych konstrukcji w Polsce. Jest w kształcie koła o średnicy 35 metrów i 9,5 metra wysokości. Jej obwód wynosi 219 metrów. Na szczycie znajduje się taras widokowy, na którym organizowane będą koncerty, seanse kina letniego i inne wydarzenia kulturalne.
– Po ścianach wypełnionych gałązkami tarniny sprowadzonej z Bieszczad spływa solanka, z cennymi mikroelementami – mówi mówi Małgorzata Donoch z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, zarządcy obiektu.
Wokół tężni będzie posadzonych 10 gatunków roślin słonolubnych, które występują w pobliskim rezerwacie Owczary.
>>> Tężnia, pijalnia wód, siłownia i fontanna. Busko będzie jeszcze bardziej atrakcyjne <<<
Tuż obok wielkiej gradierni wybudowany został Dom Zdrojowy. Zarządca obiektu, BSCK, jest obecnie na etapie aranżacji „Nowych Łazienek”♂
– To obiekt z elewacją szklaną. W środku znajdzie się pijalnia wód, mini tężnia oraz oranżeria, której wnętrze wypełniają różne gatunki palm. Efekty wizualne tworzy też ścianka, na którą składa się kompozycja dziewięciu różnych gatunków roślin posadzonych w 300 donicach. To. m.in. paprotki, które jonizują powietrze, kalie i inne doniczkowe ozdobne kwiaty – informuje kierownik Działu Kultury i Turystyki BSCK, Małgorzata Donoch.
– W Domu Zdrojowym kuracjusze będą mogli m.in wypoczywać. Mamy zaprojektowane leżaki, będzie też pijalnia wód bazująca na lokalnych zasobach – dodaje.
W skład kompleksu nowych obiektów uzdrowiskowych wchodzi także podświetlana i grająca fontanna, której dysze sprowadzono z Kanady. Utwory do pokazów muzyczno-świetlnych skomponował m.in. … – cały artykuł z video i galerią zdjęć na źródłowej stronie Radio Kielce♂
Jarosław Kruk: W liczonej od daty przyznania średzkich praw miejskich 27 sierpnia 1287 r.♂ kilkusetletniej historii słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie jego uzdrowiskową epokę oficjalnie zainaugurowało oddanie do użytku 1 czerwca 1836 roku Zdrojowych Łazienek zaprojektowanych na wzór rzymskich budowli użyteczności publicznej przez wybitnego architekta tamtych czasów, Henryka Marconiego♂.
Od tamtego momentu minęły już nieomal dwa wieki i oto niebawem, 1 czerwca 2021 r., dokładnie w 185 rocznicę tamtych wydarzeń, w słonecznym grodzie nad Maskalisem będziemy świadkami drugiego w historii Buska podobnego rangą aktu dziejowego. Tego dnia nasze gminne władze samorządowe z miłościwie nam panującym od 2010 r. włodarzem Waldemarem Sikorą dokonają oficjalnego otwarcia flagowej, zrealizowanej za cenę blisko 25.000.000 złotych inwestycji – okazałego kompleksu uzdrowiskowego z wielką tężnią solankową, domem zdrojowym i multimedialną fontanną posadzkową ♂.
>>> Małopolskie gminy wspólnymi siłami wybudują 900 mieszkań <<<
„Buskie Łazienki XXI wieku” zaprojektował zespół architektów ze studia 2pm ♂, z Piotrem Musiałowskim i Michałem Adamczykiem na czele.
Do buskich uzdrowiskowych „Łazienek” A.D. 1836 przylgnęła nazwa „Marconi”, zaczerpnięta od nazwiska włoskiego projektanta. Ciekawi mnie jaką nazwą zostaną „ochrzczone” przez czas i ludzi „Łazienki A.D. 2021” ?
◙ Podobne informacje:
Tu na razie jest ruina ale będzie kolubryna – władze Buska budują tężnię
Każdy sobie rzepkę skrobie – Czy megatężnia w Zdroju zaszkodzi „Krystynie” ?
A w Busku? A w Busku stanie pomnik pierwszej kuracjuszki – królowej Jadwigi
RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…12,0 mln
TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]
Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”
30 odpowiedzi na “Zakończyły się prace budowlane przy tężni i łazienkach. Nowe atrakcje Buska-Zdroju zostaną oddane do użytku w czerwcu”
I teraz pokora dla pana redaktora.
Czy wielki nauczyciel poprzedni włodarz zrobił coś porzyteczniejszego niż sikorka od 2010r?
No nic nie zrobił.
Pozdrawiam panie redaktorze
Wygląda ciekawie, oby jeszcze wszystko było dobrze zrobione. Ile jest lat gwarancji? U nas żółw już po 7 latach jakby zaczyna się rozsypywać. https://www.youtube.com/watch?v=Tj8e0USZM4Y
Jak to nic nie zrobił? A kto rozp…lił Bycoka?
Za tego bycoka to ktoś powinien siedzieć!
„Czy wielki nauczyciel poprzedni włodarz zrobił coś porzyteczniejszego niż sikorka od 2010r? No nic nie zrobił.” a Hala Targowa na Placu Targowym to nic?
Tero biere popkorn i z przyjemnościo oglądom jak ta inwestycja się nie zwraco w obecnych warunkach
Kazek
6 MARCA 2021 O 18:13
Tero biere popkorn i z przyjemnościo oglądom jak ta inwestycja się nie zwraco w obecnych warunkach
Słaby dość prowokacyjny komentarz
Czy przed otwarciem tężni zdemontują lub przesuną przynajmniej to tymczasowe ogrodzenie?
Razem z rozkopaną aleją kasztanową czyni to praktycznie niemożliwym korzystanie z nowego parku.
Łukasz Nowak
7 MARCA 2021 O 21:54
Czy przed otwarciem tężni zdemontują lub przesuną przynajmniej to tymczasowe ogrodzenie?
Razem z rozkopaną aleją kasztanową czyni to praktycznie niemożliwym korzystanie z nowego parku.
Narazie masz teren budowy. Będzie ogrodzenie nie będzie budowlanego płotu proste jak 2×2
„Narazie [piszemy oddzielnie – Ł. N.] masz teren budowy. Będzie ogrodzenie nie będzie budowlanego płotu proste jak 2×2”
Czyli przez rozgrzebaną budowę park będzie nie do użytku przez dalsze 3/4 roku.
A przecież można by postawić oddzielne ogrodzenia prowizoryczne tężni oraz domu zdrojowego tworząc przejście pomiędzy nimi.
Łukasz Nowak
7 MARCA 2021 O 22:23
„Narazie [piszemy oddzielnie – Ł. N.] masz teren budowy. Będzie ogrodzenie nie będzie budowlanego płotu proste jak 2×2”
Czyli przez rozgrzebaną budowę park będzie nie do użytku przez dalsze 3/4 roku.
A przecież można by postawić oddzielne ogrodzenia prowizoryczne tężni oraz domu zdrojowego tworząc przejście pomiędzy nimi.
Bystrzaku nie o ortografię mi chodzi 😉
Widać że ani razu nie byłeś w nowym parku więc wytłumaczę ci. Przejście przy domku zdrojowym jest tylko wystarczy przyjść do parku i zobaczyć. Dokładnie to serce nowego parku jest wyłączone które nie zajmuje nawet 1/4 parku. Po twoim wpisie sądzę że napisałeś to tylko po to by wprowadzić zamęt. Pierw trzeba zweryfikować sytuację a dopiero pisać.
Pozdrawiam.
Dla jasności zdrój to miejsce do wypoczynku dla każdego. Stary park jest zabytkowym miejscem więc tam przywraca się charakter z XIX.
Nowy park jest miejscem XXI wieku tak jak Małpi Gaj więc tego typu atrakcje nie burzą ładu zabytkowego sąsiedniego starego parku.
„Stary park jest zabytkowym miejscem więc tam przywraca się charakter z XIX.”
Na przykład poprzez rozbudowę Marconiego czyli szklaną plombę (Belwederska) przy dziele jednego z najwybitniejszych architektów z XIX wieku.
Albo poprzez fontannę posadzkową?
Czy urzędasy z buskiego ratusza przypilnują naprawy centralnej alejki w Parku Zdrojowym?
O ile brukarze ułożyli płytki granitowe porządnie, o tyle planowanie prac woła o pomstę, bo przed kilkoma tygodniami wycinano wokół drzewa. Zagłębienia w granitowej alejce są śladem po ciężkim sprzęcie.
czy to magistraccy urzędnicy tak „wspaniale” zaplanowali kolejność prac na budowie? Który wydział – czy aby nie „wybitny” RSID (nawet nie odpisują na urzędowe maile)? Jeśli to „zasługa” wy76konawcy, to czy ekipa z ratusza dopilnuje, aby zlecił naprawę?
Na jesieni ubiegłego roku włączono latarnie na peronie na Wełczu, ale na reszcie terenu dworca już nie.
Po mojej interwencji w PKP (do której przychylił się marszałek Bętkowski) podłączono latarnie na zachodnim ciągu pieszym prowadzącym do ulicy.
Gdy upomniałem się przed kilkoma tygodniami o wschodni ciąg (bliżej przystanku busa), to uzyskałem odpowiedź, i8ż leży to w gestii nie PKP lecz PLK. Dziś za to zostałem tam odesłany z powrotem do PKP ;). Na szczęście poprosiłem w PKP o mapkę z oznaczeniem zarządców terenów kolejowych na Wełczu i wynika z niej, że zachodni ciąg pieszy jest we władaniu PKP Nieruchomości, ale wschodni już we władaniu PLK.
Fontanna jest małą architekturą a jak wiadomo to już od Marconiego nie ma juz zabytkowego parku. Rozbudowa Marconiego o Belwederska itp to dzieło poprzedniej ekipy która władała województwem.
„Rozbudowa Marconiego o Belwederska itp to dzieło poprzedniej ekipy która władała województwem.”
Poprzedniej? To przecież „dzieło” UBZ, a tam dalej ten sam dream team, czyli jakubowski, nurek, grześ 🙂
„do powyżej
8 MARCA 2021 O 10:00
„Rozbudowa Marconiego o Belwederska itp to dzieło poprzedniej ekipy która władała województwem.”
Poprzedniej? To przecież „dzieło” UBZ, a tam dalej ten sam dream team, czyli jakubowski, nurek, grześ ?”
Nie ośmieszaj sie xD
„Stary park jest zabytkowym miejscem więc tam przywraca się charakter z XIX.” Jeśli betonowanie na maksa starego parku ktoś nazywa „przywracaniem się charakteru z XIX” to chyba nie wie o czym mówi. W XIX w. do wykonania parkowych alejek nie użyto bodaj w ogóle betonu czy granitu, a jeśli już to w znikomych ilościach. Ówczesne alejki to były ciągi piesze utwardzone powierzchniowo na potrzeby spacerowiczów, wysypane żwirkiem. Alejki wykonane w ramach obecnie trwających prac to bardziej drogi pod ciężki transport, z grubą na kilkadziesiąt centymetrów podbudową z tłucznia, wyłożone na dużej części powierzchni pseudogranitową betonową kostką, po których jeżdżą z powodzeniem w te i nazad kilkudziesięciotonowe ciężarówki wykonawców. Przypuszczam, że tak głębokiej i ciężkiej podbudowy jak obecne alejki nie posiada wiele ulic w Busku. Czemu to służy jeśli nie podniesieniu na maksa kosztów realizacji? No chyba, że władze planują w przyszłości otwarcie parku dla ruchu samochodowego i to w dodatku o podwyższonym tonażu. Dodatkowym owocem rewitalizacji jest to, że główne alejki w centralnej części parku zostały znacząco poszerzone, wskutek czego zmniejszyła się biologicznie czynna powierzchnia zielona, a wzrósł metraż betonozy. Czy to też jest przywracanie XIX charakteru parku? Na dodatek na okoliczność budowy tych już chyba nie alejek ale alei lub dróg parkowych wybrane zostały maszynami duże masy ziemi wraz z korzeniami starych okazałych drzew rosnących w sąsiedztwie. To z pewnością nie wpłynie dobrze na ich kondycję i może mieć dla nich zgubne skutki w następnych latach. Za jakiś czas oby się nie okazało, że rewitalizacja się udała, ale pacjent, drzewostan parkowy zmarł i pozostała betonowa patelnia bez cienia, na której w słoneczne dni grillować się będą kuracjusze i spacerowicze.
No tak brakuje ścieżek z gleby gdzie potem będzie błotko świnek osiołków i bryczek.
Dla mnie argument o rzekomym przywracaniu XIX-wiecznego charakteru od początku był śmieszny, bo przecież wtedy elektryczność była tylko w dużych miastach, a więc na pewno nie było przed Marconim u nas latarni elektrycznych. Jak bawić się w „rekonstrukcję” historyczną, to do końca.
POD ARTYKUŁEM „I ❤ Ponidzie: Konkurs fotograficzny „Wierzba w krajobrazie Ponidzia” rozstrzygnięty. A wierzb coraz mniej…” https://infobusko.pl/konkurs-fotograficzny-wierzba-w-krajobrazie-ponidzia-rozstrzygniety-a-wierzb-coraz-mniej/ WIDNIEJE INTRYGUJĄCY KOMENTARZ:
do powyżej: Coś tu brzydko pachnie…
13 STYCZNIA 2021 O 01:02 (EDYTUJ)
busko.pl: „Podczas otwarcia wystawy pokonkursowej przyznano nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdój w „XI Konkursie Fotograficznym”, którą otrzymał Michał Wyszyński za fotografię Tężnia – Busko-Zdrój.” https://www.busko.pl/pl/baza-kultura/19153-przeglad-fotografii-ponidzie-2020.html
FOTOAUTOMOTONICIMOTO: „W konkursie w ramach XXIV Przeglądu Fotograficznego ,,PONIDZIE,, ,,PORTRET MIASTA,, wygrywa fotografia: Nagrodę w XXIV Konkursie Fotograficznym Na Zdjęcie Roku „Busko-Zdrój portret miasta” zdobyła fotografia Michała Wyszyńskiego „Tężnia – Busko-Zdrój”.
Piękne zdjęcie buskiej tężni, nasuwa się jednak pytanie jak można było ją sfotografować podczas trwającej budowy ? Obiekt ( plac budowy ) jest do dnia dzisiejszego ogrodzony i nie ma do niego dostępu osób postronnych. Na ogrodzeniu co kilka metrów umieszczone są napisy ,, TEREN BUDOWY WSTĘP WZBRONIONY ,, Może dla nielicznych jednak ,, TEREN OTWARTY ,, ??? ”
Coś tu brzydko pachnie…
Należy chyba zadać Panu UMIG kilka pytań:
Czy aby nie doszło do oszustwa przy okazji Konkursu?
Jakim cudem Michał Wyszyński zrobił nagrodzone zdjęcie skoro „TEREN BUDOWY WSTĘP WZBRONIONY”?
Czy zdjęcie zrobione z naruszeniem prawa może brać udział w konkursie? a jeśli tak to czy może być nagrodzone przez burmistrza?
Czy może I nagroda to jest po prostu „ustawka” burmistrza Sikory popełniona by wypromować tężnię?
CZY KTOŚ Z ORGANIZATORÓW KONKURSU MÓGŁBY SIĘ ODNIEŚĆ DO POSTAWIONYCH W KOMENTARZU PYTAŃ? CZY MÓGŁBY KTOŚ ODPOWIEDZIEĆ CZY SĄ ONE ZASADNE? BO JEŚLI PRAWDZIWY JEST ZARZUT, ŻE MICHAŁ WYSZYŃSKI ZROBIŁ ZDJĘCIE Z NARUSZENIEM PRAWA, BO WYKONAŁ JE Z TERENU BUDOWY, NA KTÓRĄ OSOBY POSTRONNE NIE MAJĄ WSTĘPU, TO FAKT TEN POWINIEN UWAŻAM DYSKWALIFIKOWAĆ TO ZDJĘCIEZ Z KONKURSU. TAK JEST NA TEN PRZYKŁAD W SĄDACH AMERYKAŃSKICH, ŻE DOWODY POZYSKANE Z NARUSZENIEM PRAWA NIE SĄ UZNAWANE I NIE SĄ BRANE POD UWAGĘ.
Na konkurs powinno było trafić zdjęcie pokazujące prawdziwy wygląd tężni, tzn. z tym okroponym oczojebnoniebieskim płotem.
Twoj komentarz kest zbedny bo wystarczy tylko wychylic aparat za ogrodzenie i już masz piękne zdjęcie.
„nie ze mną te numery Sikor XD
8 MARCA 2021 O 15:42
Bu-ha-ha!Jedna wielka ściema!!! Mam uwierzyć, że niby to profesjonalny fotograf z Warszawy dowiedział się ni stąd ni z owąd o prowincjonalnym Konkursie fotograficznym gdzieś hen w kieleckim i ot tak przyjeżdża do Buska na chwilę, traci czas i kasę po to by dla własnej satysfakcji wziąć udział w tym konkursie. W dodatku od razu wie w przeciwieństwie do innych pstrykaczy zdjęć, że najciekawszym, najbardziej fotogenicznym obiektem w Busku jest nie Marconi, nie kościółek Leonarda czy NMP, nie Willa Zielona, nie to, nie tamto, tylko co? tylko tężnia! i to nic, że w budowie i ogrodzona parkanem! bu-ha-ha! nie ze mną te numery Sikor XD”
Mały niedowiarku widze że nie masz zielonego pojęcia o jakichkolwiek konkursach.
W przyszłym roku z tego co widzę można będzie zgłosić do konkursu ,, Portret miasta ,, wszystkie place budowy w naszym mieście. Jeśli otwarcie obiektu ma nastąpić 1 czerwca to jak może on już być portretem miasta ? Na fotografii widoczne są palety z kostką. Mało tego plac budowy był i jest ogrodzony do dziś. Jutro spróbuję tam wejść i fotografować. To jest zagadka seksualno muzyczna czyli ,, Coś tu k…… nie gra… ,,
tylko nie zapomnij się desperacie wylegitymować i ochronie powiedzieć, że robisz zdjęcia na konkurs, bo może cię spotkać to co niepokornego radnego
Ale czemu desperacie ? A to że radny Szumilas Szumiał to już jego problem. Nie jest to do końca ok portretować miasto obiektami które nie są skończone. A że to jest pokazowa inwestycja naszej władzy to i została sfotografowana i nagrodzona. Na układy nie ma rady. Ja osobiście Buska nie kojarzę z ową tężnią.
Przydałby się tutaj reprezentacyjny burmistrz z jajami jak Pan Darek w Murowany Goślinie, taki do tańca i do różańca, co wypije, przytuli, pomoże i potancuje, proszę ja was, a nie jakiś chłopek przebrany, he he he ..
Tylko współczuć mieszkańcom Murowanej Gośliny za tego pana.