A w Busku? A w Busku stanie pomnik pierwszej kuracjuszki - królowej Jadwigi - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

A w Busku? A w Busku stanie pomnik pierwszej kuracjuszki – królowej Jadwigi

19 lutego 2021 | Radio Kielce Marta Gajda 16.02.2021 / Jarosław Kruk 19.02.2021 | | 27 komentarzy

W Busku-Zdroju stanie pomnik królowej Jadwigi, która była pierwszą, znaną z nazwiska kuracjuszką. Rzeźba ma stanąć w czerwcu w Parku Zdrojowym koło rzeki Maskalis. – 16.02.2021 informuje portal Radio Kielce

Busko-Zdrój. Nowy park zdrojowy. Gdzieś tu w czerwcu stanie pomnik królowej Jadwigi? / Fot. UMiG Busko-Zdrój

Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju wraz z Buskim Samorządowym Centrum Kultury zaprasza wszystkich artystów do udziału w konkursie na projekt oraz wykonanie w brązie rzeźby królowej.

Jak informuje Małgorzata Donoch z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, w latach 1389-1394, królowa Jadwiga wraz ze swoim mężem Władysławem Jagiełło odwiedziła Busko-Zdrój czterokrotnie. Zażywała tu kąpieli zdrowotnych, aby poprawić wygląd skóry i samopoczucie.

– W zapiskach historycznych to pierwsza, znana postać, która bywała na kuracji w Busku-Zdroju korzystając z gościny Zakonu Norbertanek. – mówi Małgorzata Donoch.

Myśl, aby postawić pomnik królowej Jadwigi zrodziła się kilka lat temu. Dziś jak mówi pomysł, przechodzi do realizacji.

>>> BSCK [12.02.2021]: – Konkurs na rzeźbę Królowej Jadwigi  <<<

Rzeźba królowej będzie naturalnej wielkości około 165 cm. Na ten cel Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju otrzymało dofinansowanie z Lokalnej Grupy „Królewskie Ponidzie” w kwocie 50 tys. zł.

Projekty graficzne wraz z realizacją przestrzenną rzeźby należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres: al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój, w terminie do 15 marca tego roku do godziny 15:00.

Zakon Norbertański jako pierwszy w historii Buska-Zdroju zajmował się działalnością uzdrowiskową. Potem po jego kasacie w zabudowaniach powstało miejsce do kąpieli i rehabilitacji. Jednocześnie generał napoleoński Feliks Rzewuski, który osiadł w Busku najpierw zlecił analizę chemiczną wód mineralnych, a potem rozpoczął budowę Parku Zdrojowego, wokół którego zaczęły powstawać wille i obiekty uzdrowiskowe znane do dziś.

źródło: Radio Kielce♂


 

◙ Podobne informacje:

Nowi inwestorzy i kolejne miejsca pracy w Jędrzejowie. W Busku słoneczka, stadiony, tężnia i fontanny…

Wielki na prawie 30 metrów okręt za 400 tys. opodal tężni kolejną atrakcją w Busku-Zdroju

NM: Park linowy w Małpiaku i nowoczesne boiska przy skateparku. Będzie mega atrakcyjnie w Busku-Zdroju! JKR: A co z 47 sołectwami? co ze Szczaworyżem?

RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…12,0 mln

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

27 odpowiedzi na “A w Busku? A w Busku stanie pomnik pierwszej kuracjuszki – królowej Jadwigi”

 1. Anna pisze:

  Kolejna fajna inicjatywa która będzie wizytówką naszego miasta, która też będzie ciekawostką dla mieszkańców ale i dla odwiedzających nasze piękne miasto kuracjuszy jak i turystów. Sama byłam w szoku że królowa Jadwiga była tu na kuracji. Szkoda że z aleji Mickiewicza zniknęły te bajeczne instalacje które zachwycały mieszkańców,kuracjuszy i turystów.

 2. Albert pisze:

  O ja cię!! jak pięknie odśnieżone alejki! to tak na co dzień czy tylko do zdjęcia?

 3. Anna do Albert pisze:

  W Busku alejki i chodniki tak wyglądają na co dzień bo są odśnieżane systematycznie. Sama byłam w szoku gdy zobaczyłam jak to wygląda w innych miastach.

 4. Anna z 16 :53 pisze:

  Informuję że Anna do Albert
  19 LUTEGO 2021 O 17:16 to nie ja!

  Pozdrawiam osobę;)

 5. eH!De pisze:

  No i fajnie.
  Zawsze to lepiej jak stoi pomnik królowej (która jednak wzbudza sympatię)a nie jakiegoś Jana Pawła, Lecha albo innego cudaka.
  Nasze kochane Busko dzielnie się broni przed tego typu pomnikami i mam nadzieję że tak zostanie.

 6. Anna do Anna pisze:

  „Szkoda że z aleji Mickiewicza zniknęły te bajeczne instalacje które zachwycały mieszkańców,kuracjuszy i turystów.” nie martw się Aniu, zachwycające bajeczne instalacje niestety zniknęły, ale pojawią się za rok, te same. Na szczęście na alei Mickiewicza została biała śniegowa pierzynka, która delikatnie okrywa deptak, dodaje mu wyjątkowego romantycznego zimowego uroku i zapiera dech mieszkańców, kuracjuszy i turystów.

 7. Rafał pisze:

  No piękna historyczna inicjatywa.

 8. Dzidek Mróz pisze:

  Dla pełnych empatii władz samorządowych i wszystkich dzielnych buskich służb miejskich, które w tę jakże śnieżną zimę, z wielkim oddaniem i godnym naśladowania poświęceniem, w codziennym trudzie i znoju, mozolnie i z widocznymi gołym okiem efektami dbają o właściwy stan alejek, chodników, dróg i parkingów w uzdrowiskowym mieście Busko-Zdrój, świętokrzyskiej turystycznej perle, ku pokrzepieniu serc i dla chwili relaksu, dedykuję lekki, nieco leciwy, ale jakże na czasie skecz „Wymarzony domek w Karkonoszach” https://www.youtube.com/watch?v=OCu67XPnsRY
  ze szczerymi wyrazami szacunku i głębokiego uznania, wdzięczny po kostki a czasem po kolana, mieszkaniec

 9. Do dziadka mroza pisze:

  Jak tam Rosji dałeś prezenty czy już za Moskwą cie zasypało?

 10. Rolnik pisze:

  A w Pinczowie majo byc ekologyczne autobusy, juz czekom na artykul „W Piczowie bedzie ekologicznie, a w Busku?”

 11. Andrzej pisze:

  Komu to potrzebne i po co?

 12. Mieszkaniec pisze:

  Pomyślałem zobaczę co to jest to Królewskie Ponidzie. Szczerze to nie przypominam sobie, żebym gdzieś czytał, na infobusko.pl czy busko.com.pl o nich, o tym co robią, to chyba zbyt prężnie nie działają tak mi się wydaje. Pomyślałem wejdę na ich stronę internetową i zobaczę.

  Zarząd – Bisko-Zdrój – Małgorzata Donoch – pracownik BSCK

  Rada – Gmina Busko-Zdrój – Tomasz Mierzwa – były vice-burmistrz, obecnie Główny specjalista ds. inwestycji w UMIG

  Komisja Rewizyjna – Gmina Busko Zdrój – Andrzej Zwierz – radny miejski Porozumienie Samorządowe

  To widać, że sami swoi…

 13. Do powyżej pisze:

  Dziwne , Polska to wolny kraj więc takie stowarzyszenie może sobie działać.

 14. Białoruś Zdroj do Mieszkaniec pisze:

  Jak to wygląda, że choć różne stowarzyszenia to w kółko te same osoby, jakby 8rniczka towarzyska, wyznała bez bólu Małgorzata Donoch na spotkaniu władz z mieszkańcami w BSCK w lipcu 2020: https://youtu.be/dY1GC1mwd-I?t=6232 Mnie się wydaje, że wygląda to tak, że określone osoby posiadające odpowiednie znajomości u góry mają wiedzę o tym, że będzie do zagospodarowania kolejna kasa, najczęściej jakieś europieniądze, na jakąś kolejną aktywność lokalną. Mózgi tworzą więc kolejny byt o pięknej nazwie na bazie osób z towarzystwa wzajemnej adoracji, piszą piękny kolejny projekt. Na tej podstawie tenże byt o pięknej nazwie dostaje fundusze na jego realizację. Często beneficjentami tego pięknego projektu są osoby z tegoż towarzystwa wzajemnej adoracji i realizują go osoby z tegoż towarzystwa wzajemnej adoracji. Wszystko się więc rozchodzi w rodzinie i pozostaje w rodzinie. Na koniec robi się sprawozdanie, w którym oczywiście wszystko pięknie wygląda tak jak powinno wyglądać i wszyscy są zadowoleni. A że piniądze lubią ciszę, to nie nagłaśnia się tego więcej niż to jest wymagane.

 15. Do Białoruś Zdroj do Mieszkaniec pisze:

  Białoruś Zdrój to zbytnio nietrafiona nazwa drogi kolego😉

  W Busku działa wiele organizacji lub stowarzyszeń lecz powód by z tego robić jakąś aferę ,że ktoś jest w dwóch lub kilku organizacjach lub stowarzyszeń to przesada. Sam też możesz się zgłosić to jednej z organizacji lub stowarzyszeń w Busku. Lub możesz sam założyć taką organizację lub stowarzyszenie i nikt ci nie broni. Więc lepiej podejść z dystansem do fajnej akcji niż ją krytykować i pisać bzdury w internecie.

 16. Marek pisze:

  Dobry pomysł i nie ma się czego przyczepić a niektórzy ryją.

 17. Rafał pisze:

  Kolejne marnotrawienie pieniędzy.

 18. Surg pisze:

  Jak już będzie pomnik Jadwigi to szybciutko zrobią z niego jednym głosowaniem pomnik Jadwigi ale Kaczyńskiej… będą mogli „dygnitarze” i msze w Starachowicach obskoczyć i kwity pod pomnikiem złożyć. Boję się o pomnik Dersława – żeby komuś coś głupiego do głowy nie przyszło ze względu na niewielkie rozmiary :):)

 19. Gorol pisze:

  Rafał
  21 LUTEGO 2021 O 21:07
  Kolejne marnotrawienie pieniędzy.

  Trzymiej dalej piniadze w skarpecie.

 20. ekonomia w buskim wydaniu pisze:

  By pokazać jak mądrze wydaje się pieniądze w Busku posłużę się wyrazistym przykładem jakim jest rewitalizacja Mickiewicza. Najpierw pisze się porywającą za serce analizę (https://www.umig.busko.pl/dzialania-gminy/inwestycje-gminne/inwestycje-gminne/12416-rewitalizacja-miasta-busko-zdroj.html): „Cel realizacji inwestycji: Miasto Busko-Zdrój jest jednym z głównych uzdrowisk polskich, położonym w południowej części województwa świętokrzyskiego. Jest również siedzibą powiatu buskiego, pretendując do miana subregionalnego ośrodka wzrostu gospodarczego.
  Wiodącą funkcją miasta jest funkcja uzdrowiskowa, dlatego też z punktu widzenia dalszego rozwoju i gwarancji zatrudnienia jego mieszkańców, sprawą priorytetową jest stałe podnoszenie standardu usług uzdrowiskowych i okołouzdrowiskowych.
  Busko-Zdrój w sposób szczególny powinno dbać o swój wizerunek, jako jeden z elementów przyciągających osoby przyjezdne – kuracjuszy i turystów. Tymczasem zdegradowana tkanka miejska, szczególnie na terenie układu urbanistycznego centrum i ul. Mickiewicza, objętego ochroną konserwatorską, utrwala negatywny wizerunek miasta. Dlatego też niezbędnym stało się podjęcie przez władze miasta kroków zmierzających do wzrostu estetyki przestrzeni publicznej ul Mickiewicza, Placu Zwycięstwa i pozostałych ulic w ścisłym centrum miasta.”
  Potem wydaje się z gminnej kasy 35 000 000 zł i robi huczne otwarcie i szum w mediach. A potem niech się inni martwią. Dzisiaj ta super droga Aleja XXI wieku (uwaga: most na Wiśle kosztował 56 mln przy dużo wyższych cenach) świeci pustkami, 400 000 krzewów o których mowa w video laurce gdzieś się ulotniło podobnie jak hektar starej kostki granitowej zdjętej z Alei podczas jej przebudowy, a sama deptak zalega odłogiem pod śniegiem bo nie ma kto go odśnieżyć.

 21. ALARM!!! OPRÓŻNIAJĄ BUDYNEK OŚRODKA W SZCZAWORYŻU!!! CO CHCE UKRYĆ SIKORA I KLIMCZYK??? pisze:

  ALARM!!! Budmistrz Sikora i dyrektor SPZPOZ Klimczyk opróżniają właśnie w pośpiechu Ośrodek Zdrowia w Szczaworyżu!!! Wywożą meble i sprzęty mimo iż obiecywali ponoć mieszkańcom, że do końca marca Ośrodek będzie przyjmował pacjentów!!! Ludzie mówią, że oni chcą zburzyć ten zabytkowy 100 letni nie tak dawno remontowany budynek i zrobić parking!!! CZY SIKORA I KLIMCZYK CHCĄ ZATRZEĆ ŚLADY? CO CHCĄ UKRYĆ???!!!

 22. Łukasz Nowak pisze:

  Kiedy myślisz, że nie ma głupszego pomysłu niż przekopanie pagórka i statek w parku… 😉

 23. Do powyżej pisze:

  Skończ wasc wstydu oszczędź

 24. Łukasz Nowak do poprzednika pisze:

  Wstydu racz samemu sobie oszczędzić 😉

  Widać waćpan jest na bakier z Trylogią, skoro nie rozumie użytego cytatu 🙂

 25. Łukasz Nowak pisze:

  Proponuję tematykę współczesną i nie kuracjusza, tylko prezesa.
  Mianowicie: pomnik Lubawskiego (wykonany oczywiście z jego ulubionego betonu) z czekiem na 100 tysięcy złotych symbolizującym nagrodę oraz scyzorykiem z kwotą na którą zadłużył Kielce.

 26. Foto Pułapka pisze:

  Zdjęcie roku: Tężnia w zamieci śnieżnej podczas budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl