1 MARCA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.
1 marca 1951 roku między godz. 20.00 a 21.00 w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałami w tył głowy zostali straceni członkowie IV Zarządu WiN: Łukasz Ciepliński♂, Józef Batory♂, Franciszek Błażej♂, Karol Chmiel♂, Mieczysław Kawalec♂, Adam Lazarowicz♂ i Józef Rzepka♂.
Następnego dnia, ok. godz. 8.00 rano, zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.
>>> Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych <<<
2022
Żołnierze Wyklęci, określani też mianem „niezłomnych”, wywodzili się z różnych organizacji, jak: Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne czy Bataliony Chłopskie. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, „zdrajcami”, „bandytami”. Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza.
>>> Polacy mieli nie wiedzieć o historii Żołnierzy Wyklętych <<<
RK[01.03.2021]: Dorota Koczwańska-Kalita, IPN Kielce: Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest szargana przez niektóre środowiska. Jest to im potrzebne do kreowania swojej wizji historii, która jest „ahistoryczna”. Korzenie takiej postawy pochodzą na pewno ze spuścizny PRL-owskiej♂
Do 1956 roku zapadło ponad 8 tysięcy wyroków śmierci. Straconych zakopywano często w nieoznaczonych dołach śmierci. Żołnierzami podziemia byli między innymi generał August Fieldorf „Nil”♂, major Hieronim Dekutowski „Zapora”♂, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”♂, Danuta Siedzikówna „Inka”♂, podpułkownik Łukasz Ciepliński „Pług”♂., Stanisław Sojczyński „Warszyc”♂, Romuald Rajs „Bury”♂, Józef Kuraś „Ogień”♂, Antoni Żubryd „Zuch”♂, Wojciech Lis „Mściciel”♂, Henryk Flame „Bartek”♂.
Ostatni z żołnierzy wyklętych – wachmistrz Józef Franczak „Lalek”♂, z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego „Uskok”♂, zginął 18 lat po II wojnie światowej, 21 października 1963 roku w obławie w Lubelskiem.
>>> Walczyli o wolną Polskę. Zobacz serwis o Żołnierzach Wyklętych <<<
Święto jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu „Wolność i Niezawisłość”. Zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu prezydent napisał, że… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂ – po kliknięciu na link
4 PolskieRadio24.pl {01.03.2020]: – Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolność do końca
▲ kpt. Zdzisław Broński „Uskok”
▲ ppor. Ruta Czaplińska „Ewa”
▲ sierż. Józef Franczak „Laluś”
▲ mjr Andrzej Kiszka „Dąb”
▲ kpt. Władysław Łukasiuk „Młot”
▲ ppłk Antoni Olechnowicz ” Pohorecki”
▲ kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”
▲ płk Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”
▲ ppor. Edward Taraszkiewicz „Żelazny”
▲ por. Kazimierz Żebrowski „Bąk” , Jerzy Żebrowski „Konar”
◙ Podobne informacje:
H: Gdzie walczyli Żołnierze Wyklęci? – więcej o powojennym podziemiu antykomunistycznym, mapy
Jedna odpowiedź do “1 MARCA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”
Tylko w Busku flagi ku pamięci tych bohaterów zostały wywieszone w Przychodni Rejonowej Nr 1 i Nr 2 . Nigdzie nie widziałem więcej. Wstyd dla władz i dyrektorów jednostek.