„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” rozwija się lawinowo. IX edycja odbędzie się nie w lutym, ale 16 maja 2021 r. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” rozwija się lawinowo. IX edycja odbędzie się nie w lutym, ale 16 maja 2021 r.

17 lutego 2021 | PolskieRadio24.pl 15.02.2021 / tropemwilczym.org Maja Jastrzębska-Nonas / Jarosław Kruk 17.02.2021 | | 0 komentarzy

Pierwszy bieg odbył się w lesie, niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą w 2013 r. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu pasjonatów.  W roku następnym wzięło w nim udział 1500 uczestników. W 2020 r., w 370 ośrodkach, nie tylko w Polsce, „Tropem Wilczym” pobiegło 75 tys. uczestników. informuje portal Polskieradio24.pl

Pierwszy bieg odbył się on w lesie, niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą. Wzięło w nim udział od 20 do 50, niewielka grupa pasjonatów – opisywał początki wydarzenia Jan Ruman, dziennikarz, redaktor naczelny „Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej”. Jak przypomniał prowadzący, za organizację kolejnych edycji była odpowiedzialna już Fundacja Wolność i Demokracja♂.

/…/ Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.

Zbigniew Herbert ♂

Jak zauważyła Barbara Konarska „Tropem wilczym”♂ jest imprezą międzynarodową od 4. edycji. – Po tym biegu na 1500 osób, mieliśmy ambicje aby chociaż w jednym mieście, w każdym województwie w Polsce, zorganizować jeden bieg – mówiła rzeczniczka wydarzenia.

– To przedsięwzięcie rozwijało się lawinowo w następnych latach, bo w ubiegłym roku w 370 ośrodkach, nie tylko w Polsce, pobiegło 75 tys. uczestników – przypomniał Ruman, a jego rozmówczyni dodała, że „co roku biją rekordy liczby uczestników”

Wspólnota

– Zaproponowano kilku pokoleniom polskiego społeczeństwa możliwość przezywania, uhonorowania tych bohaterów – chwalił ideę imprezy Arkadiusz Gołębiewski. Jak zauważył, w trakcie wydarzenia uczestnicy czują się częścią pewnej wspólnoty, na co prawdopodobnie ma wpływ sportowy charakter eventu.

– Polacy lubią biegać, lubią być aktywni. Co ważne, możemy biec z portretami naszych bohaterów na koszulkach / źródło: tropemwilczym.org ♂

– Polacy lubią biegać, lubią być aktywni. Co ważne, możemy biec z portretami naszych bohaterów na koszulkach – przypomniał prowadzący. – W ubiegłym roku biegłem w koszulce z rotmistrzem Pileckim – dodał publicysta.

>>>  BUSKO.com.pl [03.03.2020]: – Bieg przełajowy „Tropem Wilczym” 1.03.2020 – relacja  <<<

Jak poinformowała Konarska, organizatorzy w tym roku przygotowali nową grafikę – portret Lidia Lwow-Eberle♂. Podczas najbliższej edycji będą dostępne także maseczki ochronne.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji na źródłowej stronie PolskieRadio24.plpo kliknięciu na link♂


 

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast: ok 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W zbliżającej się IX edycji  Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 28 lutego 2021 roku, ambicją organizatorów będzie utrzymanie ilości miast, w których odbędzie się bieg Tropem Wilczym gdzie pobiegnie ok. 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

◙ Żołnierze Wyklęci

Żołnierze Wyklęci♂ – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

„Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu …”
www.prezydent.pl ♂

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech”♂ poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi.
Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek”♂ zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.
Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

źródło: tropemwilczym.org ♂


Jarosław Kruk: Wydobywaniu z mroków przeszłości i eksponowaniu w dziennym świetle postaci  Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych oddaje się od wielu lat Romuald Rzeszutek na swoim facebookowym profilu♂.
Aktualnie „niepoprawny” pasjonat z Mielca, wespół z podobnymi sobie realizuje kolejny etap budowy okazałego pomnika Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych♂ i serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w tej wyjątkowej realizacji.
Na wagę złota jest każda darowizna, nawet biblijny wdowi grosz, bowiem i on przybliży odsłonięcie monumentu, który MY jesteśmy IM winni. 

??„Wielu z Nich nie ma grobu ale mogą mieć Pomnik”??
✔Składamy staropolskie Bóg zapłać naszej Mistrzyni świata i medalistce Igrzysk Olimpijskich, niezłomnej Wojowniczce wspomagającą chore dzieci, kochanej Zosi Klepackiej, która ofiarowała swój ostatni medal Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu❗??
Kochani bierzcie przykład ❤

 

◙ Podobne informacje:

PR24: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca

H: Gdzie walczyli Żołnierze Wyklęci? – więcej o powojennym podziemiu antykomunistycznym, mapy

Kalendarium: 12 lipca 1945 r. – „Mały Katyń” – rocznica Obławy Augustowskiej, największej zbrodni popełnionej na Polakach po II wojnie światowej

◙ Podobne informacje cd.:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl