UMIG: Ruszyły prace rewitalizacyjne w części parku zdrojowego w Busku-Zdroju a wraz z nimi w mieście pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych plotek
Ruszyły prace rewitalizacyjne we wschodniej części parku zdrojowego w Busku-Zdroju a wraz z nimi w mieście pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych plotek związanych z wycinką drzew. Tymczasem zamierzeniem inwestora jest przywrócenie zabytku do dawnej świetności i przywrócenie mu kształtu zgodnie z projektem Henryka Marconiego – poinformował 5 XI na swojej fb’stronie UMiG Busko-Zdrój.
Od kilku dni brama wejściowa do parku zdrojowego w Busku jest zagrodzona. Tuż za nią, rozpoczęto rozbiórkę kostki brukowej centralnej alei parkowej, a komunikację pieszą w kierunku Marconiego przesunięto na prawą alejkę boczną.
Wytyczono też przebieg nowych alejek, które swoim kształtem nawiązują do pierwotnego kształtu parku, odtworzonego w 1983 r. przez dr Longina Majdeckiego.
Jest to praktyczne odwzorowanie projektu autorstwa Henryka Marconiego, zrealizowanego przez ogrodnika Ignacego Hanusza i stanowi pierwowzór XIX-wiecznego parku zapisany w zasobach Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.
To właśnie na tej podstawie Konserwator zdecydował o konieczności przeprowadzenia rewitalizacji w celu odtworzenia pierwotnego kształtu parku i wydał decyzję o dokonaniu wycinki 219 drzew (w stosunku do ponad 3,5 tys okazów w starej części parku).
Jak czytamy w dokumencie: założenia projektowe przewidują podkreślenie i uczytelnienie elementów historycznego zespołu (aleja centralna z parterem kwiatowym, we wschodniej części parku – parter gwiazdy, ogród angielski, ogród boczny wschodni i parter widokowy, w zachodniej części parku – ogród z klombami, parter muzyczny, ogród boczny zachodni i ogród kwiatowy oraz ogród południowy i plac rondo), co wymagać będzie ingerencji w drzewostan parkowy.
Zakres tej wycinki wynika z faktu, że w przeszłości zdarzały się tu nasadzenia zieleni o nieodpowiednim składzie gatunkowym lub w niewłaściwych miejscach. Dopuszczono również do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się i wzrostu samosiejek, które zacieniają właściwe drzewa powodując ich destrukcję.W konsekwencji przez lata doszło do stopniowego zatarcia się pierwotnego charakteru i stylistyki fragmentów kompozycji parkowej.
Wbrew krążącym plotkom, wszystkie wartościowe drzewa, które znalazły się na trasach kolidujących z wytyczonymi alejkami postanowiono zachować, wykonując korytowanie ciągów pieszych w stosownej odległości. Usunięciu podlegać będą jedynie drzewa chore, uschnięte, zagrażające bezpieczeństwu spacerujących lub młode samosiejki (zdjęcia).
Warto podkreślić, że działania gminy zmierzające do poprawy infrastruktury parkowej nie będą polegać na wycince drzew a przede wszystkim na uporządkowaniu zasobów parkowych, szlaków komunikacyjnych i małej architektury. Tak jak wszystkim Busczanom tak również samorządowi, a przede wszystkim Burmistrzowi Miasta zależy na pięknym, zdrowym i bogatym w drzewostan parku zdrojowym bo to właśnie on jest bez wątpienia najlepszą wizytówką naszego uzdrowiska.
4 Raport dnia Radia Kielce [6.11.2019]: – Mieszkańcy Buska Zdroju są zaniepokojeni przygotowaną przez magistrat inwestycją dotyczącą renowacji zabytkowego parku zdrojowego w Busku-Zdroju
Jarosław Kruk: Po wielu dniach ciszy, do kwestii kolejnej rewitalizacji buskiego starodrzewu, tym razem Parku Zdrojowego, tematu, który wzbudził duże zainteresowanie, odniósł się magistrat miasta słońca.
Odnosząc się do tego faktu, parafrazując średniowieczną łacińską maksymę: „Roma locuta, causa finita”(Rzym przemówił, sprawa zakończona), w realiach demokracji XXI wieku wypada chyba raczej stwierdzić (posiłkując się translate.google.com) : „UMiG locuta – aperta disputationem” (UMiG przemówił – początek dyskusji ) – w osobnym felietonie pozwolę sobie odnieść się możliwie szybko do przedstawionego powyżej stanowiska buskich władz samorządowych.
Po prowadzonej w ostatnich dniach korespondencji i rozmowach z Radiem Kielce, na bazie tego jak UMiG zrewitalizował Małpi Gaj i lasek przy sanatorim Rafał, sceptycznie oceniający rozpoczynającą się właśnie, przygotowaną przez UMiG, rewitalizację starego Parku szykowali się do przedstawienia swoich racji i stanowisk w proponowanym wstępnie na dziś przez RK, realizowanym na żywo programie „Interwencja” ( http://www.radio.kielce.pl/pl/przeglad-548/_audycja/159 ).
Jako że, niestety, do jego realizacji nie doszło, uprzejmie proponuję, by zainteresowane osoby, jeśli zechcą, przedstawiły swoje opinie na forum infobusko.pl.
◙ Podobne informacje:
- infobusko.pl [6.11.2019]: – RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew
- infobusko.pl [31.10.2019 ]: – Do Redakcji: REWITALIZACJA PARKU – Wszyscy powinni usłyszeć o tym co planuje urzędnik, a co zatwierdza radny, a co podpisuje Burmistrz!
- infobusko.pl [22.10.2019]: – XIV Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – 24 października 2019 r. – projekty uchwał
- infobusko.pl [2.11.2019]: – noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę
- infobusko.pl [16.10.201]: – JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja
- infobusko.pl [10.01.2019]– Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…
2 odpowiedzi na “UMIG: Ruszyły prace rewitalizacyjne w części parku zdrojowego w Busku-Zdroju a wraz z nimi w mieście pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych plotek”
Tak jak wszystkim Busczanom tak również samorządowi, a przede wszystkim Burmistrzowi Miasta zależy na pięknym, zdrowym i bogatym w drzewostan parku zdrojowym bo to właśnie on jest bez wątpienia najlepszą wizytówką naszego uzdrowiska- Brawo jaka piękna puenta! Tylko jedno małe ale w projekcie jest zaakceptowana wycinka w ramach rewitalizacji Starego Parku 611 sztuk drzew. W tym słuszne i bezdyskusyjne jest usunięcie drzew z przyczyn SANITARNYCH 49 sztuk a wołające o pomstę jest uzasadnienie KOMPOZYCYJNE 279 sztuk oraz PRZEŚWIETLENIE 283 sztuki. Ale o tym się nie pisze niech zainteresowany wygrzebie sobie to ze stosu dokumentów a nóż widelec mu się odechce a tu niespodzianka komuś się chciało. Argumentacja że rewitalizacja jest zatwierdzona przez konserwatora a projektant ma stosowne uprawnienia nie zwalnia z obowiązku używania zdrowego rozsądku. Nie dajmy się ogłupieć XIX wieczny park był projektowany w szczerym polu i teraz mamy jego owoce czy uzdrowisko stać na to aby znowu czekać 150 lat aby mieć stary drzewostan? Pragnę jeszcze przypomnieć że jeden 100-letni buk wytwarza w ciągu godziny 1200 litrów tlenu taką ilość jest w stanie wytworzyć ok. 2700 młodych drzewek! By więc zachowana została równowaga powinno się za jednego 100-latka posadzić 2700 drzewek,W takim razie aby zachować równowagę mikroklimatu starego parku zakładając teoretycznie że z tych 611 sztuk drzew przeznaczonych do wycięcia wiek 100 lat ma tylko 100 sztuk to powinien Pan nasadzić 270 000 tyś sztuk młodych drzewek!! Ćwierć miliona nowych drzewek!! Liczba porażająca!! Gdzie nasadzą samorządowcy wraz z Burmistrzem te nowe drzewa?? Skoro na jeden hektar lasu nasadza się do 10000 sztuk drzew to miasto musiałoby przeznaczyć grunty o powierzchni około 25 hektarów. Tak to dotyczy lasu a nie parku ktoś powie no to niech zobaczy jak ciężko jest nasadzić kilkanaście drzew za Rafałem aby się przyjęły. Jeśli jeszcze można to proszę o przemyślenie rozsądek i zmianę projektu tak aby ocalić ten stary drzewostan aby wykorzystywać jego potencjał zdrowotny i oczyszczający powietrze dla następnych pokoleń.
Prosimy o zamieszczenie projektów przebudowy i rewitalizacji, a także ewentualnych wizualizacji.