RO: W Miłomłynie powstanie tężnia 40 m średnicy i 5 m wysokości z 10 m wieżą widokową. Koszt 4 miliony 300 tysięcy zł - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RO: W Miłomłynie powstanie tężnia 40 m średnicy i 5 m wysokości z 10 m wieżą widokową. Koszt 4 miliony 300 tysięcy zł – a w Busku?

20 maja 2020 | Radio Olsztyn / Radio Kielce 20.05.2020 / Jarosław Kruk 20.05.2020 | | 13 komentarzy

W Miłomłynie znajdują się udokumentowane naturalne surowce lecznicze, tj. borowina. Na tym obszarze spełnione są warunki bioklimatyczne, które mogą być wykorzystywane we wspomaganiu leczenia m.in. chorób układu oddechowego. Po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładów leczniczych, gmina będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska. – za Radiem Olsztyn informuje portal Radio Kielce

Gmina Miłomłyn otrzyma ponad 3,5 miliona unijnego dofinansowania na budowę tężni solankowej. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane na obszarze ochrony uzdrowiskowej. Kwota na budowę infrastruktury uzdrowiskowej w Miłomłynie została zwiększona – poinformował Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski. Umożliwi to budowę tężni solankowej wraz z małą architekturą i infrastrukturą techniczną. Do tej pory inwestycja ta była na liście rezerwowej. Koszt całego przedsięwzięcia to 4 miliony 300 tysięcy złotych.

Tężnia w Miłomłynie ma mieć 40 metrów średnicy i 5 metrów wysokości. Powstanie tam również wieża widokowa o wysokości 10 metrów. Przed czterema laty tereny w granicach administracyjnych Miłomłyna oraz sołectw Bagieńsko i Tarda zostały uznane za obszar ochrony uzdrowiskowej.

Wcześniej unijne wsparcie na budowę infrastruktury uzdrowiskowej otrzymały Lidzbark Warmiński i Gołdap. Realizacja wszystkich projektów będzie kosztować prawie… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Trochę matematyki na początek – obwód koła to 2πr. Buska kolubryna solankowa ma ok. 200 m obwodu, zatem z dzielenia 200/2π = ~32 m ma jej promień w przybliżeniu, a zatem średnica to ok. 64 m.

Zestawiając teraz te 2 obiekty mamy, w przybliżeniu „π *N+ g”, takie porównanie:

Miłomłyn:       – średnica: 40 m   wysokość:  5 m  koszt ogólny:   4 300 000 zł   dofinansowanie unijne: 3 500 000 zł
Busko-Zdrój:  – średnica: 64 m   wysokość:  8 m  koszt ogólny: 25 000 000 zł  dofinansowanie unijne:  7 000 000 zł

Cóż… kto bogatemu zabroni?

 

◙ Podobne informacje:

Każdy sobie rzepkę skrobie – Czy megatężnia w Zdroju zaszkodzi „Krystynie” ?

ED: To będzie masakra! Koronawirus uderza w miasto i gminę Busko-Zdrój. Zero wpływów z tytułu opłaty uzdrowiskowej – ale kładka będzie – boso, ale w ostrogach

RK: Uzdrowiska zamarły. Apel burmistrza Sikory do premiera o pomoc

ED: GOŚC DNIA. Waldemar Sikora: Marka Buska-Zdroju jest bardzo mocna

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

13 odpowiedzi na “RO: W Miłomłynie powstanie tężnia 40 m średnicy i 5 m wysokości z 10 m wieżą widokową. Koszt 4 miliony 300 tysięcy zł – a w Busku?”

 1. skater pisze:

  BARDZO CIEKAWA BUDOWLA POWSTAŁA NA SKATEPARKU-WSZYSCY MUSZĄ ZOBACZYĆ TO CUDO-WYKONANE Z ASFALTU. MOIM ZDANIEM JEST TO JEDYNY TAKI TOR NA ŚWIECIE. CZY BĘDZIE DOPUSZCZONY, KTO SIĘ POD TYM PODPISZE???.

 2. Do skatera pisze:

  Jedyny taki tor na świecie?? To widać jaki z cb jest skater z koziej dupy.
  To normalny mini pumptrack no oczywiście na deskorolce jak i bmxie to niepojedzisz.

 3. Tragiczny wypadek w skateparku. 16-latek uderzył głową w betonową ławę, zmarł w szpitalu pisze:

  https://tvn24.pl/poznan/kalisz-wypadek-w-skateparku-przy-ul-parkowej-nie-zyje-16-latek-4587922

 4. Paweł do redakcji pisze:

  Miłomłyn gmina 3tyś mieszkańców to widać że władze gminy przesadziły budując tak wielka teznie w tak małym miasteczku i tak mała liczba mieszkańców.
  Porównuje pan dwie tężnie dwa inne projekty i dwie inne wielkości to trochę nie fajnie bo nasza tężnia jest o wiele skomplikowana. Dodatkowo nie wlicza pan nawet zimowej tężni.
  Nasza tężnia składa się z dwóch tężni jedna to ten pokaźny okręg który będzie pełnił rolę tężni na czas letni A druga teznia to budynek obok z żel betonu który będzie pełnił rolę tężni zimowej.
  Niestety po raz kolejny pan pokazuje niewiedzę i niezetelnosc oraz szczujnie.

 5. do Paweł do redakcji pisze:

  to kto rzucił się z motyką na słońce to się jeszcze okaże jak przyjdzie spłacać kredyty

 6. czy ktoś mi wytłumaczy po ciul tyle tężni w tężni? pisze:

  po ciul jedna tężnia w drugiej tężni a obok trzecia tęznia? zabij nie pojmę!

 7. Anna pisze:

  Jak oni chca przyjąć kuracjuszy jak wszedzie burdel, wszystko rozgrzebane

 8. do powyżej: nasza tężnia to GNIAZDO ORŁA pisze:

  nasza tężnia to GNIAZDO ORŁA z Widuchowej więc musi być po zbóju fest!

 9. Powiedz mi, po co jest ta tężnia? pisze:

  Powiedz mi, po co jest ta tężnia?

  Właśnie po co?

  Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten obiekt? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest tężnia na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tą teżnią? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! Będzie jeszcze OAS i kładka nad Starkiewicza. I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to są obiekty społeczne, w oparciu o sześć instytucji

 10. O boże pisze:

  Do powyżej brawo za myślenie z komedii hah

 11. Misiowo-Zdrój pisze:

  Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich słomianych inwestycjach

 12. lekarz pisze:

  Biorąc pod uwagę, że OAS znajduje się obok sali obrad kolesiów, Białego Domu, komendy, to lepiej byłoby te budynki przeznaczyć nie na OAS, lecz raczej na dom dla czubka.

 13. xyz pisze:

  Echodnia Tężnia solankowa w Busku-Zdroju robi ogromne wrażenie. Obiekt jest prawie gotowy, już puszczana jest solanka ————-Jak zapowiadają władze Buska – Zdroju wejście na teren tężni będzie biletowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl