RK: W Busku-Zdroju szykują się spore podwyżki opłat - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: W Busku-Zdroju szykują się spore podwyżki opłat

26 listopada 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 25.11.2019 / Jarosław Kruk 26.11.2019 | | 6 komentarzy

Mieszkańcy zaniepokojeni planowanymi podwyżkami opłat w gminie Busko-Zdrój. Zdaniem Macieja Gawina, radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego oraz miejskich radnych, nowe propozycje cenowe zawarte w projektach uchwał są bardzo wysokie – informuje Radio Kielce.

Opłata za selekcjonowane śmieci od jednego mieszkańca do tej pory wynosiła 7 złotych. Po podwyżce ma to być 16 złotych. Za nieselekcjonowane odpady do tej pory 12 złotych od nowego roku 32 złote. Buski UMiG w uzasadnieniu proponowanych podwyżek stwierdza, że podniesienie opłat komunalnych jest  spowodowane m.in. wzrostem cen energii, transportu, paliwa, opłaty marszałkowskiej.

W ocenie klubu radnych „Razem dla Buska”, powody podwyżek podawane przez gminę są bezzasadne.

Zdaniem radnej Magdaleny Koniecznej-Różyckiej, zarówno gmina jak i podmiot, który obecnie wykonuje zadanie gminy dotyczące gospodarowania odpadami nie podejmują żadnych działań mających na celu zminimalizowania kosztów. Jak dodaje, problematyczne stanie się nakładanie kar na mieszkańców gminy za złe, bądź w ogóle za brak segregowania śmieci. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne to jest to wykonalne, co jednak z odpadami z zabudowy wielorodzinnej? Osoby mieszkające w blokach mogą być karane za to, że śmieci nie segreguje któryś z sąsiadów.

Radna Anna Lach zauważa, że projekt uchwały oprócz odbierania odpadów komunalnych takich jak śmieci, przewiduje także wzrost opłat za opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Podwyżki dotyczą także opłat za nieruchomości. – To jest duże obciążenie zwłaszcza dla terenów wiejskich, mieszkańców utrzymujących się z roli. Obawiam się, że niedługo dojdzie do tego, że tyle, ile górna granica ustawy będzie przewidywała, tyle nasi mieszkańcy będą płacić – zaznacza radna.

– Mamy już wysokie opłaty za wodę. Koszty utrzymania mieszkańca w Busku-Zdroju będą coraz wyższe. A co w związku z kosztami tworzenia zakładów, firm, przedsiębiorstw? - pyta na konferencji radny sejmiku świętokrzyskiego Maciej Gawin i podkreśla, że ceny, które zostały przedstawione w poszczególnych projektach uchwał nie są równoważne w porównaniu do innych gmin powiatu buskiego. Ma nadzieję, że zdrowy rozsądek nie pozwoli na zaakceptowanie proponowanych kwot.

Czy radni zgodzą się na podwyżki? Ostateczną decyzję… – cały obszerny artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

4 busko.com.pl [26.11.2019]: – Konferencja dotycząca planowanych podwyżek cen za odpady komunalne (VIDEO)

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

6 odpowiedzi na “RK: W Busku-Zdroju szykują się spore podwyżki opłat”

 1. Mieszkaniec pisze:

  Fakty mówią same za siebie. Wiemy jakie mamy stawki podatków od środków transportu i innych podatków w stosunku do stolicy. Wielokrotnie o tym pisano, nie będę się powtarzał.
  Teraz śmieci też będziemy mieć w iście „warszawskich” stawkach. To nic, że w ościennych gminach jest taniej. Busko chce równać się ze stolicą, a jakże. Szkoda tylko, że w aspekcie podatków i danin. Za to zarobki i poziom życia w Busku jest jak na ścianie wschodniej polski…

 2. Janek pisze:

  Burmistrz musi sobie tężnie jakoś odbić.Ciekawe jeszcze z czego tą tężnie utrzymają?!Inne miasta dokładają miesięcznie do utrzymania takiej tężni kilkadziesiąt tys zł bo to nie wypał jest. A oni koszty za śmieci będą podnosić zamiast zainwestować pieniążki w q systemy utylizacji. Tak dbają o klimat w naszym uzdrowiskowym mieście!!!!

 3. Układ pisze:

  Sami sobie wybraliście włodarza i nieudolnych radnych bez własnego zdania. Busko się vzrobilo jak zaklęty rewir. Masz plecy znajomości to masz dobrą posadę nawet bez wymaganego doświadczenia

 4. Ofelia pisze:

  Czy ktoś z mądrych i uczonych wytłumaczy mi na czym ma polegać segregacja śmieci ?skoro tzw. ŚMIECIARKA przyjmuje ze śmietnika śmieci z określonych segregacją kontenerów i miesza je w środku ( wielki bęben do ugniatania i mieszania śmieci )TO JEST TA SEGREGACJA ????Od mieszkańców wymaga się wyrzucania posegregowanych oddzielnie śmieci do kontenerów, a MPGK doprowadza do ……………Coś jest tutaj nie tak.Radny/Radna powinna zadać to pytanie na na XVI Sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju

 5. pollonus pisze:

  Lokalna władza samorządowa jest wybierana przez nas mieszkańców miasta i gminy a nie przez władze centralne. Przypominam że podczas kampanii wyborczej Pan Sikora był zaskoczony poparciem partii rządzącej o co podobno nie zabiegał a w wcześniejszych wydarzeniach choćby dożynkach utrudniał odczytywanie ich listów. Więc argument obarczający odpowiedzialnością tzw. "Plusy" jest bardzo słaby-bardzo. Mówią tak ludzie którym trudno pogodzić się z obecną sytuacją. To są sprawy dotyczące samorządu a nie rządu. Bardziej prawdopodobne jest to że są pewne zaniedbania zaniechania niegospodarność przy selektywnej zbiórce odpadów ( ktoś poruszył ten problem w komentarzu) Sam niejednokrotnie widziałem jak podjeżdżała duża śmieciarka i wrzucano wszystkie worki a potem je zgniatano i nikt mi nie powie że później je segregowano w sortowni szczególnie jak potłuczone butelki i zgniła biomasa ( w czasie gorącego lata) zostały wymieszane. Owszem początkowo widać było że odbiór był selektywny jeden bus zabierał worki z butelkami papierem oraz tworzywami sztucznymi drugi zabierał biomasę a śmieciarki pojemniki po segregacji. Ale z czasem ten widok ulegał zmianie natomiast kosze osiedlowe to jeden wielki misz masz wolnoamerykanka wiem bo przechodzę i mam oczy. Wiem że wielu mieszkańców selekcjonuje śmieci rzetelnie ale są i tacy którzy tego nie czynią. Natomiast nie można robić z tego odpowiedzialności zbiorowej- choć to dla naszej władzy jest najłatwiejsze.Drakońskie podwyżki powodują że wątpimy w to co jest fundamentem wynikającym z zapisu Konstytucji Roździał I Art.4 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2.Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Skoro My Naród mamy wątpliwości o zasadności takich decyzji to nasi przedstawiciele powinni merytorycznie i poprzez poparte wyliczenia księgowe wytłumaczyć tą podwyżkę. W przeciwnym wypadku można to odbierać jako skok na kasę w ramach prawa i ustawy która daje takie możliwości aby móc kontynuować rozpoczęte wielomilionowe inwestycje. MPGK jest własnością samorządową więc jeśli będą rosły zyski to i wpływy do kasy Gminy też. A więc pytajmy gdy mamy wątpliwości a nie zganiajmy na prostackie hasła rozpowszechniane w przestrzeni publicznej- więcej wysiłku Szanowni Komentatorzy.

 6. Moim zdaniem to skandal!!! pisze:

  Oświadczenia majątkowe na stronie umig.busko.pl

  Zarobki Krzysztofa Kryczki, Prezesa MPGK Sp. z o. o. w Busku-Zdroju
  Oświadczenia majątkowe na dzień: (czyli dochód za dany rok)

  31.12.2018 – 203 875,00 zł rocznie, czyli 16 989,58 zł/miesiąc.

  31.12.2017 – 187 154,13 zł rocznie, czyli 15 596,18 zł/miesiąc.

  31.12.2016 – 169 360,29 zł rocznie, czyli 14 113,36 zł/miesiąc.

  31.12.2015 – 144 660,59 zł rocznie, czyli 12 055,05 zł/miesiąc.

  W ciągu CZTERECH lat zarobki Prezesa Kryczki wzrosły o 40,93 %,
  z kwoty 144 660,59 zł do kwoty 203 875,00 zł, czyli średnio miesięcznie z kwoty
  12 055,05 zł do 16 989,58 zł !!!

  Kto tyle zarabia? Premier Polski! Czy tyle powinien zarabiać Prezes MPGK w Busku, prawie 17 tysięcy miesięcznie???

  Tu nie szuka się oszczędności? A może by tak obniżyć to bajońskie wynagrodzenie?

  A NAM MIESZKAŃCOM PODNOSI SIĘ OPŁATĘ ZA WYWÓZ ŚMIECI…???!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl