RK: Kielce mają być bardziej zielone - miasto przygotowuje się do wiosennych nasadzeń - a Busko? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Kielce mają być bardziej zielone – miasto przygotowuje się do wiosennych nasadzeń – a Busko?

17 lutego 2020 | | | 5 komentarzy

Miasto Kielce przygotowuje się do wiosennych nasadzeń. Jak mówi Aleksandra Woźniak-Czaplarska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska w ratuszu, tegoroczne prace będą przede wszystkim kontynuacją inwestycji rozpoczętych w zeszłym roku i latach ubiegłych. – informuje Radio Kielce

Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

– Na ulicy Warszawskiej w dalszym ciągu będą sadzone krzewy i trawy ozdobne. Krzewy pojawią się również na Placu Artystów. Tam zostały już posadzone drzewa. Pojawi się również ponad 200 róż – zapowiada Aleksandra Woźniak-Czaplarska.

Jak dodaje, jeśli tylko pogoda pozwoli, prace przy nasadzeniach będą kontynuowane również przy ulicy Grunwaldzkiej. Jesienią w zeszłym roku zostały już tam posadzone rośliny, więc rondo będzie bardzo atrakcyjnie wyglądało. Ponadto w parku nad zalewem pojawi się około 60 drzew, a nasadzenia będziemy również robić w mini ogrodzie botanicznym przy Zespole Szkół Zawodowych przy ulicy Zgody.

W tym roku zostaną również posadzone drzewa, jako… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Odwiedzając stolicę województwa co rusz można zobaczyć nowe drzewka i krzewy sadzone wzdłuż ciągów miejskich i na osiedlach. Władze Kielc jak widać troszczą się i zabiegają o to by rozrastały się i ubogacały zielone płuca miasta. Idzie wiosna, dobry czas na nasadzenia – może warto by wzorem Kielc, choćby jak tam z tytułu rekompensaty za wyciętą z konieczności roślinność – w mieście słońca w trosce o ekologię posadzić nowe drzewa w zamian za wykarczowany lasek przy Topolowej i przetrzebiony Małpiak?
Może wzorek CK  zaprosić do udziału w tym dzieci i młodzież?

W epoce prób przeciwdziałania zmianom klimatu, ograniczania emisji dwutlenku węgla, warto wiedzieć, że jedno drzewo pochłania rocznie 6–7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych i dlatego pochłanianie CO₂ przez lasy powinno być traktowane na równi z innymi działaniami w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

Wniosek jaki się więc nasuwa to obok wprowadzania ograniczeń emisji gazów, prócz wdrażania kosztownych i skomplikowanych technologii,  SADŹMY DRZEWA!
to tańsze, zdrowsze i bardzo skuteczne rozwiązanie, w dodatku dające cień w upały i zapobiegające nadmiernemu wysuszaniu gleb.

 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “RK: Kielce mają być bardziej zielone – miasto przygotowuje się do wiosennych nasadzeń – a Busko?”

 1. Wtf pisze:

  Przecież prywatnie też można jaki to problem

 2. Jarosław Kruk do Wtf pisze:

  Jarosław Kruk do Wtf: Prywatnie można wiele rzeczy, owszem, ale tu chodzi o puste przestrzenie należące do gminy/miasta. Takie nasadzenia należy uzgodnić z właścicielem i uzyskać jego zgodę.
  Przykładem takiego miejsca jest na przykład otoczenie Dworca autobusowego. Tam spokojnie mogłoby zostać posadzonych kilkadziesiąt drzewek.

  Drugim, bardziej rozległym miejscem jest obszar skateparku. Ten teren odkąd przestał być użytkowany rolniczo w latach 70.tych gdyż wybudowane zostały bloki na Kościuszki i osiedlu Pułaskiego, to zamienił się w łąkę/”klepisko”. Gdyby wtedy posadzone zostały na tym terenie drzewa i krzewy to dziś byłby tu park międzyosiedlowy z 50 letnimi drzewami, wysokimi na kilkanaście metrów i inną towarzyszącą im zielenią.
  Obiekty i instalacje sportowe i rekreacyjne, które zostały na tym obszarze postawione w ostatnich latach można by spokojnie wkomponować w zadrzewioną przestrzeń, podobnie jak to jest w przypadku kortu tenisowego w starym parku.

  Busko-Zdrój, jako miasto uzdrowiskowe i kurort o wysokich aspiracjach powinno iść moim zdaniem w kierunku miasta-parku – podobnie jak Konstancin, Podkowa Leśna czy uzdrowiska na Dolnym Śląsku. Jakie korzyści dają drzewa – pokazują infografiki.

  Ale póki co w słonecznym mieście nie ma sprzyjającej atmosfery dla takich proekologicznych działań. Oddolne inicjatywy nie znajdują zrozumienia w magistracie. Przykład – wskazałem w artykule z 13.10.2019 „Całe rodziny wspólnie z leśnikami sadziły las. Z inicjatywą wyszli pracownicy jednej z firm. W Busku dzieci też by chciały mieć swoje drzewka” – Niepubliczne Przedszkole Smerfuś od bodaj maja 2019 chce posadzić na terenie miasta kilkadziesiąt imiennych sadzonek lip i buków. W tym celu wystąpiło do UMiG o zgodę i wskazanie dogodnego miejsca. Po długim czasie niemocy administracyjnej urzędnicy zaproponowali Zimne Wody [https://www.google.com/maps/place/Zimne+Wody/@50.4670585,20.7278991,13.18z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x782c5b8615cee8b0!8m2!3d50.4809158!4d20.7331759]…. Niby jest to jakaś lokalizacja, ale zważywszy na to, że takie młode nasadzenia wymagają opieki i podlewania, peryferia nie są raczej właściwą lokalizacją ku temu.
  Drzewka w Smerfusiu, z tego co wiem, nadal czekają, idzie dogodny czas – może buski magistrat stanie na wysokości zadania?

 3. Andrzej pisze:

  No to jak już Pan daje przykład skateparku to takie działania powinny być już wcześniej. Cały teren skateparku jak i teren po między os Kościuszki Pułaskiego to narazie plac budowy więc jak skończą się budowy Plus te projekty związane z tymi miejscami to można działać i jak i prywatnie tak i by zachęcać umig.
  Jestem za by nowe drzewa były na tych terenach jak i na dworcu autobusowym.
  Na dworcu autobusowym w koncu było by miejsce dla autobusów jak i dla busów na przerwę A nie parking przy cmentarzu.
  Całe skałki to teren odludny i trudno dostępny dla aut o niskim zawieszeniu więc nie dziwię się że przedszkole dostało zakaz bo tak jak Pan pisze problem lokalizacja i mlode drzewka.
  Ale rownie dobrze mozna by odremontowac skałki i było by też to taka atrakcja dla mieszkańców jak i dla kuracjuszy. Na zimnych wodach „skałach” przydałaby się w końcu utwardzona droga np asfalt i położyć ten asfalt tylko od stawowej i kończąc na Łagiewnikach w koncu są tam dzikie drogi więc nie bylo by problemu z terenem. Porobić dwa małe parkingi odremontowac miejsca na grile itp i mamy fajna atrakcję dla ludzi. Więc wtedy gdy byłby ten teren bardzie dostępny dla ludzi jak i np dla samochodów komunalki sadzenie tam drzew ma sens byle by komunalka dbała o te drzewa.

 4. HaHa pisze:

  Jarosławie, czy ty wiesz co to budżet obywatelski. Przestań siać tą swoją propagandę, weś się za robotę i zgłoś w ramach budżetu obywatelskiego swoje wizje, zobaczymy ile osób je poprze. Wg ciebie powinno być duże poparcie twoich wizji -może nawet większe jak w wyborach?

 5. Czerwone światło pisze:

  TOP 82JK – takim „nieumundurowanym” radiowozem jeździ matusik z adamczykiem.

  Matusik to ten „pracuś” na drugim stołku w szpitalu powiatowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl