RK: Dług rośnie. Czy Kielce stać na inwestycje unijne? | A w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Dług rośnie. Czy Kielce stać na inwestycje unijne? | A w Busku?

10 czerwca 2021 | Radio Kielce Michał Kita 09.06.2021 / Jarosław Kruk 10.06.2021 | | 4 komentarze

Czy Kielce nie będą miały środków na wkład własny do inwestycji? Na takie zagrożenie zwrócił uwagę były już przewodniczący Kamil Suchański, podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji rady miasta. Radny stwierdził, że w tym roku dług miasta wyniesie ponad 1 mld zł, przy budżecie wynoszącym 1,5 mld zł. – informuje portal Radio Kielce

źródło: google, NBP

Kiedy Bogdan Wenta obejmował stery w kieleckim ratuszu obiecywał stopniową redukcję długu, który wówczas wynosił około 850 mln zł. Tymczasem po 2,5 roku zadłużenie Kielc wzrosło o ponad 150 mln zł, i na koniec tego roku ma wynieść 1,13 mld zł.

Według Kamila Suchańskiego♂, zwiększenie zadłużenia miasta może przyczynić się do braku pozyskania wkładu własnego do inwestycji realizowanych z nowej perspektywy finansowej Unii, co jak stwierdził przyczyni się do dalszego „zwijania Kielc”.

– Miasto nie realizuje podstawowych usług wobec mieszkańców. Na pomoc społeczną miasto przeznacza rocznie 400 mln zł, a na projekty związane z uzbrajaniem terenów przemysłowych, co jest punktem wyjścia do ściągania inwestorów i zachęcania do rozwoju lokalnych firm zaledwie kilka milionów złotych w skali roku. Ponadto ulice i chodniki są w fatalnym stanie – dodaje.

>>>  RK [08.06.2021 ]:Radni zdecydowali. Kamil Suchański odwołany  <<<

Bożena Szczypiór zastępca prezydenta Kielc nie chce oceniać bezpośrednio wypowiedzi radnego Kamila Suchańskiego. Nie ukrywa także, że sytuacja finansowa miasta jest daleka od ideału.

– Ze statystyk wynika, że zdecydowana większość samorządów w Polsce jest zadłużona. Dziś bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, czy jest to realne zagrożenie dla realizacji inwestycji z nowej perspektywy finansowej – twierdzi.

Bożena Szczypiór dodała że na razie trudno powiedzieć jaki wpływ na finanse samorządów będzie miała realizacja rządowego programu Polski Ład.

– Między innymi o tym, rozmawialiśmy w miniony poniedziałek z wicepremierem Jarosławem Gowinem – dodaje.

Wiceprezydent zaznacza, że jednym z możliwych rozwiązań mających poprawić sytuację finansową Kielc jest między innymi zmniejszenie wydatków bieżących w różnych obszarach z funkcjonowania miasta.

>>>  RK [08.06.2021]: Jarosław Karyś nowym przewodniczącym Rady Miasta Kielce  <<<

Mniej sceptyczny w ocenie stanu finansów miasta jest Jarosław Karyś♂, nowy przewodniczący rady miasta. Jak zaznacza…– cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce


Wikipedia: Kamil Suchański (ur. 6 maja 1977 w Kielcach) – polski działacz samorządowy, przedsiębiorca i społecznik, od 22 listopada 2018 przewodniczący Rady Miasta Kielce, syn Jerzego Suchańskiego, prezydenta Kielc w latach 1994–1996.

Nagrody i odznaczenia:

Jarosław Kruk: „Ze statystyk wynika, że zdecydowana większość samorządów w Polsce jest zadłużona” mówi dla Radia Kielce Bożena Szczypiór zastępca prezydenta Kielc odnosząc się do ocenianego krytycznie przez Kamila Suchańskiego sukcesywnego zwiększenia zadłużenia naszej świętokrzyskiej stolicy.
Podobny trend – zaciąganie przez samorząd lokalny kolejnych kredytów – od szeregu lat ma miejsce również w słonecznej gminie Busko-Zdrój. Posiłkowanie się pożyczkami, samo w sobie nie jest niczym złym, pod warunkiem, że odbywa się to w sposób rozsądny i kontrolowany, a kredytobiorca zachowuje faktyczną zdolność do spłaty zaciąganych długów.
Kielce to regionalna metropolia o znaczącym, sukcesywnie zwiększanym potencjale gospodarczym, posiadające dobre, systematycznie rozbudowywane połączenia komunikacyjne zarówno drogowe jak i kolejowe. To miasto liczące ok 196.000 mieszkańców z kilkoma wyższymi uczelniami. Busko-Zdrój, przy Kielcach to gospodarczo raczej mało rozwinięty mikrus, którego byt w dużej mierze opiera się na jednym filarze, na branży uzdrowiskowo- sanatoryjnej. Jak bardzo wrażliwy i chwiejny to finansowy filar pokazał czas pandemii COVID-19.

Czytając więc kolejne komentarze odnoszące się do postępującego zadłużania słonecznej gminy, choćby poniższy:

 ▒ Razem to już około 45 milionów kredytu… 9 CZERWCA 2021 O 16:56  (EDYTUJ)

Pragnę przypomnieć, iż mamy kredyt z 2020 roku w kwocie około 30 mln zł. Teraz dojdzie 12 mln plus odsetki (około 3 mln porównując proporcjonalnie do tamtego kredytu), to razem będzie około 45 mln zł (na dzień dzisiejszy), a kadencja obecnej władzy kończy się dopiero za 2,5 roku.

Jakby tego było mało, w planach na przyszły, 2022 rok, też jest wzięcie kredytu. Mówi o tym Uchwala Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach nr 24/2021 z dnia 26.01.2021.

„Przetarg nieograniczony: Udzielenie Gminie Busko – Zdrój kredytu długoterminowego do wysokości 24.000.000,00 zł”

umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/19017-przetarg-nieograniczony-udzielenie-gminie-busko-zdroj-kredytu-dlugoterminowego-do-wysokosci-24-000-000-00-zl.html

Ten kredyt to de facto prawie 30 MILIONÓW zł, bo jak widać po przeczytaniu „informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty”, do kwoty 24 milionów zł dodać należy koszt tego kredytu czyli jak dobrze rozumiem jest to oprocentowanie, w kwocie 5 758 521,95 zł.
Zatem łącznie koszt tego kredytu to: 24 000 000 zł + 5 758 521,95 zł = 29 758 521,95 zł

zastanawiam się, na ile jest to właściwe i bezpieczne postępowanie buskich władz samorządowych oraz czy nie czas i pora by odbyła się w Busku-Zdroju poważna otwarta debata społeczna w tej kwestii, z szerokim udziałem najbardziej zainteresowanych osób – Mieszkańców – bowiem to oni będą przez dziesiątki lat spłacać zaciągane długi.
◙ Podobne informacje:

ED: To będzie masakra! Koronawirus uderza w miasto i gminę Busko-Zdrój. Zero wpływów z tytułu opłaty uzdrowiskowej – ale kładka będzie – boso, ale w ostrogach

Do Redakcji: Kielce Kielcami, ale spójrzmy na nasze podwórko – Czy park wymaga aż tak gruntownego remontu?

UMiG: Kładka nad ul. Starkiewicza i przebudowa ul. Rokosza za ponad 9 mln zł w cenowej czołówce Planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2020 r.

RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…12,0 mln

TP: „Mamy XXI wiek, a nie mamy kanalizacji. To kpina z mieszkańców!” | JKR: Dziesiątki milionów w Zdrój, a tymczasem 40% buskich sołectw żyje jak 100 lat temu za Sławoja Składkowskiego

TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “RK: Dług rośnie. Czy Kielce stać na inwestycje unijne? | A w Busku?”

 1. SPA pisze:

  Skoro mieszkańcy będą spłacać te wszystkie kredyty i skoro wszyscy mówią o ekologii to czy UMIG w najpierwszej kolejności nie powinien skanalizować pozostałych wsi w naszej gminie? Chyba jest oczywistą oczywistością że powinno się najsampierw zapewnić godne warunki życia tysiącom mieszkańcom by poczuli że żyją w Europie, w XXI wieku.

 2. Asia pisze:

  ja bym jeszcze dodała gazyfikację wsi

 3. księgowy pisze:

  A w Busku?

  A w Busku nie ma prawdziwych dziennikarzy, a już na pewno nie na InfoBusko. Jest za to redaktor „za mały” kopiuj-wklek, któremu nie chce się nawet przeczytać projektów uchwał rady miejskiej (zajmuje to kwadrans raz na miesiąc). Zamiast nich woli czytać m(i wklejać) „kalendaria historyczne”. Gdyby „za mały” czytał uchwały, to by o kredycie na 15 milionów (12 mln kapitału + 3 mln odsetek) dowiedział się w marcu, a nie przed kilkoma dniami z komentarza.

  Przy okazji pora wykasować z dołu strony
  „Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl
  bo jak czytelnicy wielokrotnie się przekonali, pisanie na ten adres bodaj nic nie daje, gdyż redator „za mały” nie ma zwyczaju zaglądać na redakcyjnego maila, dlatego lepiej pisać w komentarzach, wtedy jest przynajmniej niewielka szansa, że ten stary kawaler łaskawie przeczyta.

 4. krecz pisze:

  Co chcial tym artykułem pokazac redaktor Kruk: metropolia ze pan w niej mieszka? Zadluzenie ktore zostawil poprzednik? Nieudolność i dwa rożne zdania przewodniczących rady miasta? Trudno za Panem nadążyć i co sie pan czepiasz tego Buska. Chcesz nam pan pokazac ze mieszkasz lepiej, wygodniej i taniej!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl