List do Redakcji: Kielce Kielcami, ale spójrzmy na nasze podwórko - Czy park wymaga aż tak gruntownego remontu? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

List do Redakcji: Kielce Kielcami, ale spójrzmy na nasze podwórko – Czy park wymaga aż tak gruntownego remontu?

27 listopada 2019 | Mieszkaniec / Jarosław Kruk 27.11.2019 | | 14 komentarzy
 Jak chyba wielu mieszkańców do Parku Zdrojowego zaglądam rekreacyjnie od czasu do czasu. W związku z rozpoczętą w mediach dyskusją wokół rozpoczętej jego rewitalizacji, ostatnim razem spacerując przyjrzałem się mu bliżej. W miarę jak odwiedzałem kolejne miejsca zacząłem się zastanawiać i zadawać sobie pytanie: Czy park wymaga aż tak gruntownego remontu?
Spacerując robiłem zdjęcia na pamiątkę. Przesyłam je również do redakcji i proszę o pokazanie. Przyjrzyjmy się tym zdjęciom i zwróćmy uwagę na stan ławek i alejek. Zobaczmy w jakim stanie jest bruk. Czy naprawdę niezbędne i zasadne jest wydawanie tylu milionów złotych?
Kontynuując przechadzkę zainteresowałem się pracami przy Maskalisie. Tu też zrobiłem kilka zdjęć. Uprzednio boki cieku zbudowane były z betonowej trylinki, która wytrzymała kilkadziesiąt lat i przypuszczam, że jeszcze długo mogłyby służyć.
Co do nowej technologii, to mam jednak wątpliwości i zastanawiam się, jaka jest trwałość takiego wykonania, zważywszy nie tylko na poziom wody, lecz także na jej wartki nurt podczas dużego deszczu. Rodzi się pytanie: Jak to wpłynie na położenie i trwałość kamieni? Kolejna sprawa to różne rzeczy, które płyną strumieniem i nie tylko. Weźmy na przykład liście, widoczne także na fotografiach, patyki itp. Przecież to wszystko będzie osadzać się na kamieniach, gdyż siatka będzie działała jak filtr, jak sito. Jak to potem posprzątać? Chyba łatwo nie będzie, nie mówiąc już o kosztach. Stara betonowa płaszczyzna koryta praktycznie sama się myła, gdyż była gładka i płukał ją nurt wody.
   Na koniec zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz, na kolejną fontannę. Mamy fontannę w Rynku i mamy koło Starostwa Powiatowego. Oto ogłoszono właśnie przetarg na następną fontannę w mieście, która ma być między os. Kościuszki i os. Pułaskiego (link: https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/18480-przetarg-nieograniczony-dostawa-i-montaz-technologii-fontanny-posadzkowej.html). Po co nam kolejna fontanna, następna „posadzkowa”? Przecież tuż obok, koło Starostwa, jest już taka instalacja? Czy stać nas na to? Będzie to rodziło kolejne wydatki związane z serwisowaniem, przeglądami, kosztami prądu itd. 
 Warto w tym miejscu przypomnieć, w jakim stanie była fontanna w nowym parku zdrojowym. Szpetna, zdezelowana stała nieczynna latami (link:https://infobusko.pl/ed-busko-zdroj-buduje-wielka-teznie-solankowa-ale-sa-klopoty-z-przetargiem-do-trzech-razy-sztuka/). Po tym jak chyba jakiś urzędowy mędrzec posadził w niej kwiatki stała się ewenementem na skalę chyba całego kraju… (szósty wpis pod linkiem: https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1660101&page=1456)
Na koniec dodam jeszcze, że ostatnio coraz częściej słyszę o „braku pieniędzy”, o szukaniu gdzie tylko się da oszczędności w jednostkach Gminy Busko takich jak szkoły, biblioteki, opieka społeczna itd. Czy to prawda? Jeśli tak, to dlaczego „lekką ręką” wydaje się ogromne środki na inwestycje, instalacje i remonty, co do których można mieć poważne wątpliwości i zastrzeżenia czy są w ogóle potrzebne, a jeśli tak, to czy w tak ogromnym zakresie i skąd brać środki na ich utrzymanie jeśli brakuje na naukę, kulturę lub opiekę?
Interpelacja radnego Macieja Bursteina jest całkiem ciekawa. Ale Kielce Kielcami, a my spójrzmy na buskie podwórko.

                                                                  (Imię i nazwisko do wiadomości Redakcji)

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

14 odpowiedzi na “List do Redakcji: Kielce Kielcami, ale spójrzmy na nasze podwórko – Czy park wymaga aż tak gruntownego remontu?”

 1. Magia pisze:

  Znowu szukanie dziury w całym haha

 2. Tfu tfu pisze:

  Dwulicowosc urzędników, tfu – najpierw przez brak dozoru i opieki doprowadzić do ruiny a potem za miliony rewitalizowac, a za wszystko zapłacą mieszkancy

 3. Andrzej pisze:

  -Piękny artykuł lecz remont tyczy się wschodniej części parku A nie jak to autor pokazuje zachodniej dokładniej okolicy placu zabaw A na wschodniej remont jest potrzebny.
  -Zgodzę się że z Maskalisem jest nie tak powinno wyglądać to inaczej lecz zobaczymy co przyniesie czas myślę że potopu nie będzie już.
  -Takie fontanny jak w zulu czy które będą na osiedlu K/P czy w nowym parku budzą ogromną atrakcję wystarczy przejść się na zula gdy jest lato chmara zadowolonych dzieciaków bawiące się na tej fontannie. W Busku osiedla są nudne ale powoli już nie , obiekt tzn skatepark siłownia na Piłsudskiego itp jest dużo miejsca na zagospodarowanie osiedlowych skwerkow mała architektura. Po między os K/P zawsze był problem co zrobić z tym terenem, jest już parking który pomoże mieszkańca będzie fontanna chodniki itp.
  -Fontanna w starym parku zawsze była taka specyficzna nie dość że zwariowana architektura to nowa w porównaniu do tych naszych starych klocków z betonu heh. Odkąd pamiętam idąc z psem z ta fontanna różnie było teraz jak jest mniejsze ciśnienie to przynajmniej można swobodnie przejść obok tego bloczki z lewej strony od nowego.
  -Fontanna w nowym parku była bardzo ciekawa lecz to niewypał patrząc jak ludzie czy kuracjusze czy mieszkańcy siadali sb czy nawet chodzili po tych płytkach to te płytki odpadaly. Niewypałem można też nazwać te małe lampy co były od początku w tym parku to co jakiś czas wandale je wyrywaly lub przewracaly.Niestety fajne są te małe lampy lecz niepraktyczne w zulu to samo jest.
  -Autor tekstu przetacza tu że władze miasta obcinaja koszty na szkoły biblioteki itp. Widząc jak miasto powiększyło „dwojke” i nowy kompleks sportowy to chyba autor jest w błędzie lub ja czegoś nie wiem „jedynka” ma w końcu normalne wielofunkcyjny kompleks sportowy,resztą szkół też chyba dobrze funkcjonuje patrząc biblioteka też. Widząc o co chodzi autorowi? Jedynie wiemy oficjalnie wiemy to o podwyżce śmieci. Ale najlepiej pisać insynuacje jakieś teorie spiskowe tak jak to było o CBA gdzie ponoć prowadzi sprawę proszę o dowód hah.Podobno radny był duszony A Sikora z PISem upozorowali to wszystko by radnego wtrącić do pierdla no bajka.
  -Na koniec: Autor chyba jest skapcem bo najlepiej gadać o tzn jakiś absurdach sikory przez klawiaturę. Słyszymy w tv że fundusze będą okrojone więc jestem zwolennikiem by jak najlepiej wykorzystać te pieniądze by zmienić do smutne busko w naprawdę fajne miasto. Jestem ciekaw co by Pan Autor tekstu pisał gdyby Pan Szydłowski był burmistrzem czy by Pan krytykował go za wybudowanie uczynili wyższej w Żernikach czy w jakieś innej wsi i to jest bezsensowny pomysł i zmarnowane piniadze. Trzeba się cieszyć że stary park jest remontowane w końcu Pan Kamil Oliwkiewicz mówił w kampanii że jest zaniedbany więc ten „okropny burmistrz” to robi. Obserwuje ten portal od wyborów samorządowych i nic wam nie pasuje i komentarz wyżej „szukacie dziury w całym” pokazuje jacy wy jesteście.

 4. Kamil Oliwkiewicz pisze:

  Witam. Nie wszystko co jest opinią ludzi i nie wszystko co pisze Pan J. Kruk musi być zgodne z moim myśleniem i nie ze wszystkim muszę i ja się zgadzać. Jestem jednak niezmiernie szczęśliwy, że jest alternatywny portal, na którym można wyrazić swoją opinię. Na konkurencyjnych portalach panuje cenzura – samocenzura. Redaktorzy nie zamieszczą wielu podobnych do tej opini, ponieważ są powiązani z władzą i jej skarbonką. Komentarze nieprzychylne tejże władzy są usuwane. Jak szanowny przedmówca mógł zauważyć, redakcja tego portalu nie usuwa komentarzy, nawet tych złośliwych wobec mojej osoby czy redaktora J. Kruka. Co do powyższego artykułu chciałbym dodać, iż jego autor wskazuje na możliwość dokładniejszego zagospodarowania finansami przy rewitalizacji niektórych obszarów parku i miasta. Uważam, że ma pełne prawo oceniać władzę, która wydaje na ten cel pieniądze publiczne, także moje czy pańskie. Fontanna w nowym parku była zbudowana w roku 2007. Nie wiem czy wiedzą państwo, że koszt jej budowy wynosił milion złotych. Po niecałych 10 latach obiekt ten nie nadawał się (według władz) do użytku. Ja jednak rozmawiałem z kilkoma inżynierami i specjalistami od tego typu konstrukcji. Stwierdzili, że przy wydatku rzędu pięćdziesięciu tysięcy, fontannę tą możnaby z powodzeniem naprawić. Władza postanowiła jednak zbudować tężnię. Nie wiem czy jej obecność nie wpłynie negatywnie na drzewostan. Według różnych opinni jednak tak może się stać. To okaże się za dekadę, kiedy obecni włodarze mogą już nie sprawować władzy. Mam jednak nadzieję, że tężnia wpłynie tylko korzystnie na park i na rozwój turystyki w naszej miejscowości. Odnośnie rewitalicaji parku, ma szanowny przedmówca pełną rację, mówiłem że jest zaniedbany i z radością obserwuję jego powrót do życia.

 5. Łukasz do Andrzej pisze:

  Piękny komentarz. Ale ja nie zgodzę się z jego niektórymi tezami. Mieszkaniec opisuje inny rejon parku a remontowany będzie inny. Rozumiem, mieszkaniec pomylił się, ale skąd ta pomyłka? moim zdaniem z braku właściwej informacji, z tego, że mieszkańcy mało lub w ogóle nie wiedzą co urząd planuje, co i gdzie robi. Informacje o dużych działaniach powinny być podawane jasno, wyraźnie i czytelnie do publicznej wiadomości. A najpierw powinno być zapytanie lub referendum, w którym mieszkańcy mogliby się opowiedzieć czy chcą by ich miliony złotych urzędnik wydał na to czy tamto. Jeśli by to chodziło o pieniądze prywatne pana X to jego sprawa na co je wydaje, ale jeśli to są wspólne pieniądze, jeśli zaciąga się milionowe kredyty, to mieszkańcy do których te pieniądze należą i którzy będą spłacać kredyty powinni o tym wiedzieć i móc decydować.
  Fontanny – kwestia gustu. Panu się podobają posadzkowe, ja wolę takie ze zbiornikiem wody, gdyż uważam, że są bardziej uniwersalne, dają kontakt z wodą, są namiastką oczka wodnego. W nich też się instaluje dysze wodne. Podzielam zdanie wyrażone w https://infobusko.pl/do-redakcji-park-zdrojowy-powrot-do-xix-wiecznej-przeszlosci-z-multimedialna-fontanna-woda-swiatlo-dzwiek/, że te fontanny posadzkowe to czasowa moda i zgadzam się ze stwierdzeniem, że są za delikatne. Tradycyjna fontanna przed Marconim liczy sobie 150 lat i działa. Nowe fontanny w parku, które widać na zdjęciach chyba dłużej były nieczynne i straszyły niż działały i zdobiły. Obawiam się, że za jakiś czas okażą się podobnym niewypałem używając twojego określenia.
  Co do obcinania kosztów to nie mam wiedzy a autor niewiele napisał. Rozbudowano SP2, odnowiono boisko przy SP1 i dobrze. Ale dlaczego remont SP2 trwał rok dłużej, dlaczego rodziców uczniów władze miasta przeczołgały i potraktowały z buta? Pewnie dlatego poleciał ze stołka wiceburmistrz Radosz. I chyba dobrze bo jakaś odpowiedzialność być powinna. Zawalanka była z SP2 to poleciał Radosz. A zatem dlaczego nic się nie mówi o Stadionie? Tu jest już ponad rok opóźnienia, tu i drugi termin zadeklarowany w drugim przetargu minął sierpniu. Tu miasto już staciło grube miliony. Kto za stadion odpowiada, kto zawalił? Wszyscy ponoć robią co trzeba a tu mina finansowa i mina czasowa jak pieron. Ktoś chyba za to wszystko odpowiada? Jeśli nie burmistrz, choć to on wydaje mi się w myśl zasady, ze kapitan odpowiada za wszystko na okręcie, to może pełnomocnik ds strategicznych, no bo chyba nie sprzątaczka z urzędu miasta?
  Takie jest moje zdanie i oczekuję, że w końcu buskie władze samorządowe wydadzą stosowne oświadczenie,że zaczną działać odpowiedzialnie i imiennie. Póki co jest totalna anonimowość. Skoro pieniążki z pensji idą na konta konkretnych osób, a nie do wspólnego wora to i konkretne działania czy decyzje powinny mieć określonego autora i być podawane do publicznej wiadomości. I proszę mi nie mówić, że rodo lub tajemnica bo to dotyczy samorządu a nie firmy prywatnej.

 6. Anna pisze:

  a ja bym chciała żeby radni zaczęli wreszcie kierować się głosem swoich wyborców a nie byli chórkiem dyrygowanym przez burmistrza jak mnie się wydaje gdy na nich patrzę

 7. do Kamil Oliwkiewicz pisze:

  Jak widzę Pan dużo wie, czy mógłby mi Pan powiedzieć ile ma kosztować ta fontanna chodnikowa przy tężni? Chyba nie milion złotych?! za tyle to się wybuduję 2 wille lub 5 mieszkań socjalnych.

 8. Kamil Oliwkiewicz pisze:

  Na chwię obecną nie wiem ile ma kosztować fontanna koło tężni. Muszę jednak Pana zmartwić, w ubiegłym roku gmina wydała blisko 4 miliony złotych na budowę skwerków. Według mojego prywatnego rozpoznania np firma z Siemianowic Śląskich taką usułgę wyceniła na około 500 do 600 tysięcy złotych… Gmina jednak tłumaczyła, że zgłosił się tylko jeden przedsiębioraca. Taki mamy ubogi kraj, że firmy murarakie zakładają zieleń…

 9. zulugula pisze:

  7 razy przepłacone? hehe to władzia buska ma gest ale kto bogatemu zabroni, hehe i dziwić się, że takimi bryczkami wożą się murarze-zieleniarze hehe

 10. nie nauka lecz chęć szczera w Busku czyni MILIONERA pisze:

  nie nauka lecz chęć szczera w Busku czyni MILIONERA

 11. Łukasz pisze:

  W Norwegii jak jest przetarg to jest przetarg jak ma być zrobione coś za 10 .milionów to jest za 10 A nie za 15 I jak Coś ma być budowane rok to trwa rok A nie po 9 mies firma upada I robią od nowa

 12. Luźne rozmowy pisze:

  Dlaczego staż miejska nie widzi i toleruje parkowanie w zieleńcu przy Rafale o co w tym chodzi?? Natomiast parkowanie przy tej samej ulicy przy Włókniarzu straż miejska natychmiast wynagradza mandatem.

 13. Do powyżej pisze:

  „Apel 22 buskich przedsiębiorców popierających przed II turą wyborów Waldemara Sikorę”

  https://infobusko.pl/buscy-biznesmeni-popieraja-przed-ii-tura-wyborow-waldemara-sikore/

  Wśród osób popierających znajdziesz:

  Bożena Korczak
  Korczak Janusz

  Kim ci państwo są, chyba nie muszę ci mówić, ale jakbyś nie wiedział: to właściciele Sanatorium „Słowacki”, „Terma Słowacki Resort Medical Spa” i Sanatorium „Rafał”.

  Straż Miejska podlega Burmistrzowi jako wydział Urzędu Miasta.

  Czy ja coś sugeruję? Ależ nie. Broń cie Panie Boże. Pewnie jest tak, że pod Włókniarzem nie wolno parkować, a pod Rafałem wolno…

  A tak a propos:
  Gdzie te auta parkują pod Rafałem?
  Czy aby nie na terenie wykarczowanego tak zwanego lasku topolowego???

 14. gość pisze:

  Remonty starych szkół są konieczne.
  Nadszedł czas by wybudować w mieście Państwową Szkołę Wyższą lub zacząć tworzyć filie by nasza zdolna młodzież nie emigrowała do Kielc, Krakowa czy innych miast i tam zasilała budżety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl