Kalendarium: 4 maja - wspomnienie św. Floriana - Międzynarodowy Dzień Strażaka - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 4 maja – wspomnienie św. Floriana – Międzynarodowy Dzień Strażaka

4 maja 2023 | Jarosław Kruk 04.05.2019 | A 04.05.2020 | A 04.05.2021 | 04.05.2023 | | 3 komentarze

 4 maja  Kościół katolicki obchodzi wspomnienie liturgiczne świętego Floriana. Od wieków tego dnia swoje święto obchodzą strażacy. W Polsce od 2003 roku, podobnie jak na świecie, jest to Dzień Strażaka. Świętego Floriana to także najważniejszy dzień w roku dla hutników i kilku profesji związanych z ogniem: koksowników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.   

Uroczystości ku czci św. Floriana w Krakowie, 4.05.2018 / źródło www.straz.krakow.pl

Święty Florian – jak podaje Wikipedia – urodził się ok. 250 roku w Ceti (obecnie Zeiselmauer). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch).  Przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

>> RadioKielce [04.05.2021]: – Strażacy mają dzisiaj swoje święto  <<<


W roku 1184 biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa. W 1436 r. biskup krakowski kard. Zbigniew Oleśnicki ustanowił go jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego. Święty Florian jest patronem Krakowa. W 1993 r. jego opiece powierzony został i Chorzów.

W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar. Czasami jako książę. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew. Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja.

 


Jarosław Kruk:  – Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Strażaków!

Ciekaw jestem jak brzmi strażackie pozdrowienie? Pilotom życzy się tyle samo startów co lądowań, myśliwym Darz Bór, a co życzy się zwyczajowo pogromcom płomieni, Rycerzom Floriana?

8  Polskie Radio24: Prezydent do strażaków: dziękuję wam za służbę, gotowość niesienia pomocy i ratowanie życia
8  YouTube: Hymn Związku ochotniczych Straży Pożarnych

8  Echo Dnia [12.05.2019]: – Uroczysta msza w intencji strażaków w Busku-Zdroju [ZDJĘCIA]

Radio Kielce [02.05.2020]: – Strażacy będą obchodzić swoje święto. W Katedrze kieleckiej msza i różaniec w ich intencji

 

◙ Podobne informacje:

KP PSP: Uroczysta zbiórka z okazji odejścia na emeryturę zastępcy dowódcy PSP w Busku-Zdroju

St. bryg. Artur Brachowicz, dotychczasowy szef buskich strażaków, został nowym zastępcą komendanta wojewódzkiego świętokrzyskiej straży pożarnej. Stery KPPSP w Busku-Zdroju przejął bryg. Grzegorz Karwat

KP PSP Busko-Zdrój: Uroczyste pożegnanie ze służbą brygadiera Zbigniewa Dziurewicza

KP PSP: Podwójny sukces buskich strażaków na XX Otwartych Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie „Chańcza 2022”

KPPSP: „STOP POŻAROM TRAW”. Apel strażaków do mieszkańców powiatu buskiego

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “Kalendarium: 4 maja – wspomnienie św. Floriana – Międzynarodowy Dzień Strażaka”

 1. telewizjapolska24 * PREZYDENT2020: Krzysztof Bosak pisze:

  Krzysztof Bosak szczerze o sobie i Konfederacji – https://www.youtube.com/watch?v=IM-OO1pvwW8
  Wywiad Krzysztofa Bosaka dla TV Regio i Telewizjapolska24. W szczerej rozmowie pytają o jego sprawy prywatne i program prezydencki Agnieszka Budner oraz Piotr Barełkowski.

 2. Hy pisze:

  Krzysiu Bosak haha

 3. Do powyżej pisze:

  Krzysiek to mem prawicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl