PR: Sprawdź, jakie są różnice między LNG, CNG i LPG - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR: Sprawdź, jakie są różnice między LNG, CNG i LPG

22 października 2019 | Polskie Radio Paweł Kurek 18.10.2019 / Jarosław Kruk 22.10.2019 | | 0 komentarzy

Do gazoportu w Świnoujściu drogą morską docierają transporty LNG, w polskich miastach pasażerowie jeżdżą autobusami napędzanymi CNG, a na stacjach LPG kierowcy tankują swoje samochody. Ktoś zapyta, czy we wszystkich tych przypadkach mówimy o takim samym rodzaju gazu? Polskie Radio śpieszy z odpowiedzią: „i tak… i nie”.

fot. CARLOS534 , źródło: Wikipedia

W języku polskim na metan wydobywany spod ziemi ze złóż mówimy gaz ziemny. Podobnie mówią Niemcy – Erdgas. Z kolei dla Rosjan to prirodnyj gaz, czyli gaz naturalny. Podobnie jest w języku angielskim, w którym gaz ziemny to natural gas (używa się też skrótów NatGas albo NG).

Gaz ziemny (gaz naturalny) jest ekologicznym, wydajnym i tanim surowcem, który ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Zawiera on nawet do 98% metanu, około 1% sumy etanu, propanu i butanu, 1% azotu, a także nieznaczne ilości innych składników.

Gaz ziemny może występować w różnych formach skupienia – stąd wzięły się skróty LNG i CNG – ale to cały czas ten sam gaz o takim samym składzie. Liquefied Natural Gas to skroplony gaz ziemny, a Compressed Natural Gas to gaz ziemny sprężony.

W tej „łamigłówce” pojawia się jeszcze jeden powszechnie używany skrót – LPG. Liquefied petroleum gas, to z kolei pozyskiwana w wyniku procesu rafinacji ropy naftowej płynna mieszanina propanu i butanu.

LNG jest często mylony z LPG, ponieważ… – cały artykuł na źródłowej stronie Polskiego Radia 24 – po kliknięciu na link  

 

4 Polskie Radio 24: – Dlaczego gaz ziemny pachnie i jaki powinien mieć kolor podczas spalania?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl