1 MARCA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

1 MARCA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego 2021 | PolskieRadio24.pl 29.02.2020 / Jarosław Kruk 29.02.2020 | 28.02.2021 | | 3 komentarze

Po raz 10. w niedzielę obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości są organizowane w całym kraju. Odbędą się między innymi prezentacje filmowe, koncerty, Bieg Tropem Wilczym, a także spotkania wspomnieniowe i patriotyczne. Centralne uroczystości będą miały miejsce w Warszawie. – informuje portal PolskieRadio24.pl

1 marca 1951 roku między godz. 20.00 a 21.00 w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałami w tył głowy zostali straceni członkowie IV Zarządu WiN: Łukasz Ciepliński♂Józef Batory♂, Franciszek Błażej♂, Karol Chmiel♂, Mieczysław Kawalec♂Adam Lazarowicz♂ i Józef Rzepka♂.

Następnego dnia, ok. godz. 8.00 rano, zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie przy Alei Łukasza Cieplińskiego. Upamiętnieni członkowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość:  Łukasz Ciepliński♂Józef Batory♂, Franciszek Błażej♂, Karol Chmiel♂, Mieczysław Kawalec♂Adam Lazarowicz♂ i Józef Rzepka♂. / fot: Lowdown ; Wikipedia♂

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.

Żołnierze Wyklęci, określani też mianem „niezłomnych”, wywodzili się z różnych organizacji, jak: Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne czy Bataliony Chłopskie. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, „zdrajcami”, „bandytami”. Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza.


>>>  Polacy mieli nie wiedzieć o historii Żołnierzy Wyklętych  <<<
RK[01.03.2021]: Dorota Koczwańska-Kalita, IPN Kielce: Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest szargana przez niektóre środowiska. Jest to im potrzebne do kreowania swojej wizji historii, która jest „ahistoryczna”. Korzenie takiej postawy pochodzą na pewno ze spuścizny PRL-owskiej♂


Do 1956 roku zapadło ponad 8 tysięcy wyroków śmierci. Straconych zakopywano często w nieoznaczonych dołach śmierci. Żołnierzami podziemia byli między innymi generał August Fieldorf „Nil”♂, major Hieronim Dekutowski „Zapora”♂, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”♂, Danuta Siedzikówna „Inka”♂, podpułkownik Łukasz Ciepliński „Pług”♂., Stanisław Sojczyński „Warszyc”♂, Romuald Rajs „Bury”♂, Józef Kuraś „Ogień”♂, Antoni Żubryd „Zuch”♂, Wojciech Lis „Mściciel”♂, Henryk Flame „Bartek”♂.

Ostatni z żołnierzy wyklętych – wachmistrz Józef Franczak „Lalek”♂, z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego „Uskok”♂, zginął 18 lat po II wojnie światowej, 21 października 1963 roku w obławie w Lubelskiem.

>>> Walczyli o wolną Polskę. Zobacz serwis o Żołnierzach Wyklętych <<<

Święto jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu „Wolność i Niezawisłość”. Zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu prezydent napisał, że… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂ – po kliknięciu na link


4  PolskieRadio24.pl {01.03.2020]:  – Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolność do końca

4  Radio Kielce [01.03.2020]: – Monodram, który wzrusz i uczy historii: – Monodram „Melduje Tobie Polsko” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego opowiadający o rotmistrzu Witoldzie Pileckim zakończył uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dobromierzu w gminie Kluczewsko.

 

◙ Podobne informacje:

NH: Jak „K-22” został „Jerzym”. Gestapowski szpicel na usługach UB żył sobie długo, dostatnio i szczęśliwie

Kalendarium: 20 czerwca 1944 r. żołnierze AK wykonali wyrok śmierci na E. Świerczewskim, agencie Gestapo, współsprawcy aresztowania Komendanta Głównego AK gen. Stefana Roweckiego „Grota”

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” rozwija się lawinowo. IX edycja odbędzie się nie w lutym, ale 16 maja 2021 r.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “1 MARCA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

  1. Albert pisze:

    Dziwne, to Busko raczej zbudowane było na tych co stali po stronie przeciwnej

  2. Do powyżej pisze:

    Oj tam. Liczy sie to że jest mit żołnierzy wyklętych

  3. giermek pisze:

    Mit? Proszę rozwinąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl