NM: Grupa młodych ludzi z Buska-Zdroju zrobiła niezwykły film, "Freundschaft". Reżyserem jest 19-letni Filip Zaręba [WIDEO, ZDJĘCIA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

NM: Grupa młodych ludzi z Buska-Zdroju zrobiła niezwykły film, „Freundschaft”. Reżyserem jest 19-letni Filip Zaręba [WIDEO, ZDJĘCIA]

27 lutego 2021 | busko-zdroj.naszemiasto.pl Michał Kolera 26.02.2021 / Jarosław Kruk 27.02.2021 | | 27 komentarzy

W czwartek, 25 lutego w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się premiera filmu Freundschaft, reżyserowanego przez Filipa Zarębę, 19 – latka z Buska-Zdroju. Wystąpili w nim młodzi mieszkańcy miasta i okolic. Obraz realizowany był na terenie powiatu od lata 2018.  Opowiada o spotkaniu i przyjaźni dwóch żołnierzy, polskiego partyzanta i niemieckiego członka Wehrmachtu, którzy zdezerterowali ze swoich oddziałów w czasie II WŚ. – informuje portal busko-zdroj.naszemiasto.pl 

Pełnometrażowy, trwający 2,5 godziny film powstał całkowicie za pieniądze twórców i aktorów. Wszystkie było tworzone całkowicie przez amatorów, pasjonatów. Nie korzystali oni z żadnego wsparcia zewnętrznego. Akcja rozgrywa się niedaleko Warszawy w 1943 roku, podczas okupacji hitlerowskiej.

Obraz powstawał przez trzy lata, poczynając od połowy 2018. Ujęcia kręcono w okolicach Buska-Zdroju – w Lesie Winiarskim, Broninie, Bilczowie, Stopnicy, Wolicy i Widuchowie, jak również w samym słonecznym mieście. Jesienią 2020 był już gotowy.

TVP3: Mandat za noszenie maski „na bociana”. Część pasażerów MPK lekceważy epidemiczne obostrzenia

Motorem przedsięwzięcia jest Filip Zaręba♂, 19-latek z Buska-Zdroju, który zmobilizował około 50 osób, głównie z Buska-Zdroju i powiatu buskiego, ale także kilkoro z Kielc. Napisał scenariusz i wyreżyserował całość. Filip jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju♂.

Film będzie wyświetlany w buskim kinie Zdrój, jeśli tylko pandemia pozwoli na przeprowadzanie regularnych seansów. W czwartek odbyła się premiera w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. W sobotę … – cały artykuł z galerią zdjęć na źródłowej stronie busko-zdroj.naszemiasto.pl

 


Jarosław Kruk: Obrazu niestety jeszcze nie widziałem, ale na podstawie informacji medialnych już teraz gratuluję udanego projektu zwieńczonego sukcesem! Mając samemu kapkę wiedzy o realizacji filmów/materiałów filmowych  i pewne doświadczenie „organizacyjne” kieruję  do  zdolnego, młodego reżysera  i do całego zespołu zaangażowanego w przygotowanie i realizację filmu „Freundschaft” szczere wyrazy uznania.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

27 odpowiedzi na “NM: Grupa młodych ludzi z Buska-Zdroju zrobiła niezwykły film, „Freundschaft”. Reżyserem jest 19-letni Filip Zaręba [WIDEO, ZDJĘCIA]”

 1. Do redakcji pisze:

  W końcu pan to zamieścił, a myślałem że tu tylko jak zwykle atak na władze gminy i artykuły niezwiązane z Buskiem.
  Jeśli to portal o Busku Zdroju to jedyne informacje na tym portalu powinny być związane z Buskiem.
  Działania gminy Busko i jej jednostek, różne akcje związane z Buskiem a i oczywiście działania powiatu Buskiego związane z naszą gminą.

 2. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do powyżej: Uprzejmie dziękuję za cenne wskazówki. Będą mi wielce pomocne w tworzeniu kolejnych treści na tej @infostronie. Stąd niezmiernie byłbym rad poznać osobę, która tyle uwagi i troski okazuje mnie i temu co robię. Ciepło pozdrawiam!

 3. Kazek pisze:

  I cyk mandacik za mmaseczke noszoną na bociana hahaha

 4. Do Kazek pisze:

  Dziwne bo tylko w komunikacji miejskiej można dostać tylko mandat za maseczke na bociana.

 5. Kazek pisze:

  Poza tym w pozycji stojącej marynarka powinna być zapięta na guzik ale czego można się tutaj spodziewać

 6. Do powyżej pisze:

  Czepianie się o wszystko xd

 7. Do Kazek pisze:

  A Ty nauczyłbyś się pisać poprawnie gramatycznie po polsku…ale czego tu się spodziewać.

 8. Do Kazek pisze:

  Nie czepiaj się bo też byś tak wyglądał, gdybyś się dowiedział, że zostałeś ojcem

 9. Kazek pisze:

  Obejrzyj sesje rady miejskiej to zobaczysz jak wódz pięknie wypowiada się po polsku ale czego tu się spodziewać

 10. Do 27 LUTEGO 2021 O 20:34 pisze:

  „Nie czepiaj się bo też byś tak wyglądał, gdybyś się dowiedział, że zostałeś ojcem”

  A kto został ojcem, bo na fotce widzę dwóch panów z niezapiętą marynarką ???

 11. Pozdrawiam pisze:

  Kazek
  27 LUTEGO 2021 O 20:44
  Obejrzyj sesje rady miejskiej to zobaczysz jak wódz pięknie wypowiada się po polsku ale czego tu się spodziewać

  Dobra propagańdzisto rwij stąd!
  Każdy ma jakieś wady i nikt nie jest idealny.
  Możesz być otyły choć masz mózg geniusza. Możesz być niepełnosprawny choć robisz to co pełnosorawny.

 12. noviczok do Do Kazek 27 LUTEGO 2021 O 20:34 pisze:

  Nieciekawie Sikora wygląda, fakt, ale to może przez wirusa choroby filipińskiej, która dopada niektórych wielkich przywódców z Olkiem Kwaśniewskim na czele http://mowimyjak.se.pl/newsy/fakty/choroby-kwasniewskiego-od-wielu-lat-byly-prezydent-zmaga-sie-z-choroba-filipinska-jakie-sa-jej-objaw,22_55165.html

 13. Do noviczok do Do Kazek 27 LUTEGO 2021 O 20:34 27 LUTEGO 2021 O 23:25 pisze:

  Dobra fantasto daj se spokój.

 14. Kazek pisze:

  Patrząc co się dzieje w tej mieścinie można wywnioskować ze ktoś tu ma dużo wad

 15. Do powyżej pisze:

  Też byś taki wygląd mioł gdybyś ze strachu w pory s**ł

 16. eH!De pisze:

  Nie oglądałem jeszcze filmu ale mam nadzieję że skończył się w ten sposób że bohaterowie dostali po kulce w głowę. Za dezercję.

 17. Łukasz Nowak pisze:

  Cieszę się, że redaktor „mały” przemógł się i – pomimo wizerunków Sikory i Marońskiego – napisał o premierze.

  Proponuję zamieścić wreszcie także terminarz kina „Zdrój”i uczynić z tego tradycję, bo informacje o kinie na pewno miałyby więcej wspólnego z tematyką portalu, niż „kalendaria historyczne”.

 18. Foto pisze:

  Kto wybierał to zdjęcie? Jest w kilku mediach. Burmistrz na nim nie najlepiej wyszedł i osoby odpowiedzialne za jego wizerunek nie powinny dać takiego zdjęcia do publikacji. Zastępca też powinien zadbać w pierwszej kolejności o wizerunek przełozonego. Zdjęć robi się kilka i wybiera najlepsze.

 19. do Foto pisze:

  „Kto wybierał to zdjęcie?” pewnie wicek, bo ponoć ten mały człowiek z wielkim ego jest szefem propagandy

 20. Migawka do poprzedników pisze:

  Nie ważne, jak wyszedł gburmistrz.
  Ważne dla wicka, że akurat on sam wyszedł dobrze.

 21. do powyżej pisze:

  czyżby wicek zaczął kopać dołki pod wodzem? wykiwał Szydłowskiego i myśli pewnie cwaniaczek, że mu się ten numer uda z Sikorą

 22. MUA pisze:

  Niby wyszedł lepiej, ale jednak buzia się wickowi świeci.

  Widać nie była obecna żona z komunalki, by mu czoło przypudrować :D.

 23. Bogdan Latsiński FB 02.03.2021 pisze:

  Bogdan Latosiński FB – 2 marca 2021 – https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2522716264700577&id=100008866837065
  Wolna ,,amerykanka” – ciąg dalszy!
  Po bezprawnym stosowaniu ,,samowoli” w rozkładach jazdy, jazdy autobusami ,,widmo”, tym razem samowola ,,cenowa”!
  Tak to jest, gdy wsiada się do autobusu ,,widmo” jadącego tuż przed konkurencją.
  Swoją drogą, ciekawe co na to Inspekcja Transportu Drogowego oraz urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego przecież na bilecie jest konkretna godzina wydania, a więc dowód, że przewoźnik jechał ,,bezprawnie” tuż przed kursem linii 208!
  Tym razem pewien pasażer korzystający w ubiegłym tygodniu z usług naszej konkurencji na trasie Busko Zdrój – Morawica – Busko Zdrój podzielił się z nami pewnym niezrozumiałym dla niego zdarzeniem jakie Go spotkało podczas tej podróży! Otóż wsiadł w Busku do jednego z jadących do Kielc busów i poprosił bilet do Morawicy, kierowca wystawił bilet za 6 zł i nic w tym nie było dziwnego, jego zdziwienie nastąpiło w drodze powrotnej, gdy po załatwieniu spraw w Morawicy wsiadł ponownie do tego samego busa, tej samej firmy i gdy poprosił o bilet do Buska Zdroju, Pan kierowca wystawiając bilet poprosił tym razem o 12 zł. Szok, zdziwienie, niedowierzanie i oczywiście pytanie, dlaczego w ciągu zaledwie 1,5 godziny cena wzrosła dwukrotnie. No cóż Pan kierowca odpowiedział, że takie ma wytyczne, a jak nie chce zapłacić to może wysiąść i udać się do miejsca docelowego, albo pieszo, albo okazją, gdyż o tej godzinie nie jedzie już żaden inny przewoźnik.

 24. Marcin pisze:

  Mój samochód pali na trasie około 9 litrów LPG. Amortyzacja samochodu (oleje, filtry, opony, hamulce, itd.), a więc to, co się zużywa wraz z każdym przejechanym kilometrem, to według moich obliczeń około 10 zł na 100 km. Z Buska do Morawicy mamy około 35 km, zatem koszt przejazdu to:
  9 l (LPG) x 2,43 zł/1 litr (LPG) + 10 zł/100 km (amortyzacja) = 31,87 zł x 0,35 (ponieważ 35 km) = 11,15 zł. Zatem koszt paliwa i zużycia samochodu to 11,15 zł na trasie Busko – Morawica. No cóż, bardzo drogi ten bus… Nawet licząc w dwie strony, to busem wychodzi: 6 + 12 = 18 zł, a samochodem 11,15 x 2 = 22,30 zł. Jaki sens jechać takim drogim busem? To strata czasu, bo trzeba dojść na przystanek, zaczekać zanim bus przyjedzie, tam na miejscu znów trzeba dojść od przystanku do celu, a następnie to samo w powrotną stronę do Buska odprawić. Do tego dochodzi zagrożenie związane z zarażeniem Koronawirusem, w małym, ciasnym i dusznym busie, w którym jedzie ileś osób.
  Wniosek? Zamiast żeby komunikacja publiczna była w miarę tania i dobrze funkcjonowała, tak aby zachęcała do przesiadania się z samochodu do niej, to mamy to, co mamy…

 25. Marcin pisze:

  Na dodatek taki buc kierowca mówi: „jak nie chce zapłacić to może wysiąść i udać się do miejsca docelowego, albo pieszo, albo okazją, gdyż o tej godzinie nie jedzie już żaden inny przewoźnik.” Gdzie tu szacunek do klienta? To jest jak jakiś „szantaż” normalnie, płać dwa razy tyle albo idź sobie pieszo. Chamstwo i buractwo na maxa.

 26. będzie się działo pisze:

  siwy wygląda tak bo sikorki ćwierkają, że podobno niedługo jego ulubiony radny wraca do domu z urlopu wypoczynkowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl