LP: Czym się różni bór od lasu? JKR: A drzewostan w Zdroju to grąd, łęg, ols czy jeszcze coś innego? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

LP: Czym się różni bór od lasu? JKR: A drzewostan w Zdroju to grąd, łęg, ols czy jeszcze coś innego?

12 lutego 2021 | Lasy Państwowe fb 10.02.2021 / Jarosław Kruk 12.02.2021 | | 5 komentarzy
Laicy często używają wymiennie tych dwóch słów, ale nie oznaczają one tego samego. Oczywiście las jest pojęciem szerszym, każdy bór jest lasem, bo las w najogólniejszym wytłumaczeniu jest formacją roślinną, w której dominują drzewa czy jak kto woli fanerofity – rośliny jawnopączkowe. To one są najważniejszym elementem tej formacji roślinnej. – informują na swoim fb profilu Lasy Państwowe

Jednak w węższych ujęciach typologicznych czy fitosocjologicznych „lasami” zwykło określać się lasy wyrosłe na żyźniejszych siedliskach i zasobnych glebach, tworzone przez bardziej wymagające gatunki drzew, głównie liściastych, ale też iglastych.

„Borami” natomiast określa się lasy wyrosłe na uboższym podłożu z drzewostanami zdominowanymi przez gatunki iglaste oraz z charakterystycznym „borowym” runem z krzewinkami takimi jak borówki, wrzos, mącznice, bażyny, licznymi mchami i porostami.

Sosna♂ w językach Zachodnich i Południowych Słowian to borowica i bor. Do tego nasza borówka. Rozważania czy to borowica i borówka pochodzą od nazwy bór czy na odwrót warto pozostawić językoznawcom, ale mamy nadzieję, że Wy już nie pomylicie boru z lasem, i nikt nie będzie mówił o „bukowych borach”, „grabowych borach” czy „borach topolowych”, bo buczyny♂, grądy♂ i łęgi♂ to żyzne lasy, a nie ubogie bory ?
Na powyższej fotografii najprawdziwszy las♂ – żyzna buczyna karpacka w leśnictwie Polanki w Nadleśnictwie Baligród w Bieszczadach oraz równie skromnie wyglądający przy potężnym buku leśniczy – Kazimierz Nóżka.

źródło: fb Lasy Państwowe


JKR: W związku z tym artykułem chhodzi mi po głowie pytanie: Drzewostan w buskim Zdroju to grąd, łęg, ols♂ czy jeszcze coś innego?

W Busku-Zdroju drzewostany rewitalizują tak… / fot. Sz. Połoniecki

Aczkolwiek są miejsca gdzie robi się to tak


 

◙ Podobne informacje:

JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja – prezentacja

W mieście liczą się tylko duże drzewa. To majątek, który daje konkretne korzyści – a w Busku?

PR: Lipa św. Jana Nepomucena rosnąca w Dulczy Wielkiej, ok. 50 km od BZ, kandydatką w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. A w Busku…

RADIO BIAŁYSTOK: Prawie 250-letnia sosna z Mielnika jest w dobrym stanie – ocenili specjaliści

Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…

KO: Czy w Busku „rewitalizacja” równa się dewstacja?

noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “LP: Czym się różni bór od lasu? JKR: A drzewostan w Zdroju to grąd, łęg, ols czy jeszcze coś innego?”

  1. Do redakcji pisze:

    Drzewostan w Zdroju to nie żaden grąd, łęg itp.

  2. Wojciech pisze:

    A pan Kruk dalej ze swoją upadłą tanią propagandą o wyciętych „laskach”. Park w Małpim Gaju oraz park przy Rafale to miejsce dla wypoczynku kuracjuszy turystów i mieszkańców. Dodatkowo w Małpim Gaju będzie park linowy który będzie sportową atrakcją niczym jak Kielecka Kadzielnia.

  3. Owszem, ale do Wojciech pisze:

    „Dodatkowo w Małpim Gaju będzie park linowy który będzie sportową atrakcją niczym jak Kielecka Kadzielnia.” Owszem, ale pod warunkiem, że burmistrz Sikora, vice Maroński, exvice Mierzawa i szara eminencja Zatorski, zamiast uszczęśliwiac mieszkańców zza biurka w UMiG to będą jak małpy skakać po tych swoich linach w Malpiaku XD

  4. Do owszem pisze:

    Słaby komentarz

  5. Stefan pisze:

    W tym linku poniżej jest pokazana prawdziwa wycinka lasu ponad 4 hektarów. A nie jak to miało miejsce przy rewitalizacji zaniedbanego Małpiego Gaju i zarośli za Rafałem. Gdzie w Małpim Gaju wycięto zaledwie kilka chorych drzew, samosiejek i dzikich zarośli. W zaroślach za Rafałem wycięto zaledwie 5 drzew i resztę dzikich zarośli i samosiejek.

    https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26791856,leba-w-dwa-dni-wycieto-cztery-hektary-lasu-zapadl-wyrok-w.html#s=BoxOpImg2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl