RADIO BIAŁYSTOK: Prawie 250-letnia sosna z Mielnika jest w dobrym stanie - ocenili specjaliści - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RADIO BIAŁYSTOK: Prawie 250-letnia sosna z Mielnika jest w dobrym stanie – ocenili specjaliści

18 października 2020 | Radio Białystok Marcin Mazewski 18.10.2020 / Jarosław Kruk 18.10.2020 | | 1 komentarz

Jak się okazuje ma niemal 250 lat i jest w dobrym stanie. Mowa o charakterystycznej sośnie – jednym z symboli Mielnika. Drzewo rośnie przy wjeździe do nadbużańskiej miejscowości od strony Siemiatycz. – informuje Radio Białystok

Ostatnio przeprowadzono ekspertyzę dendrologiczną, której wyniki ucieszą mieszkańców i turystów – mówi Urszula Gniadek z Urzędu Gminy Mielnik.

Sosna jest znakiem rozpoznawczym gminy, a zarazem pomnikiem przyrody. Ma ogromną wartość sentymentalną dla mieszkańców, w związku z czym zlecone zostało przeprowadzenie ekspertyzy dendrologicznej, która miała na celu określenie kondycji zdrowotnej drzewa. Badanie tomografem wykazało, że ma ono aż 245 lat. Pomimo śladów po przeżytych latach, czyli listwie piorunowej i ubytku na pniu po pozyskiwanej kiedyś żywicy, sosna jest w bardzo dobrym stanie zdrowotnym – dodaje.

Ekspertyzę przeprowadziła szczecińska pracownia przyrodnicza o wdzięcznej nazwie „Sosenka”. Badania potwierdziły także wyjątkowość mielnickiego okazu.

>>>    W Sandomierzu powstanie aleja platanowa   <<<

Zdaniem certyfikowanych inspektorów drzew, nasza sosna jest niezwykle wartościowym okazem nie tylko w skali gminy czy powiatu, ale także regionu i kraju. Wyjątkowy efekt daje korona drzewa, która jest bardzo gęsta, szeroka i rozłożysta. Tworzy nad drogą wielki parasol – zaznacza Urszula Gniadek.

Popularna sosna zwana także „Parasolką” od 1996 roku jest uznana za pomnik przyrody. W jednym z badawczych zaleceń jest… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Białystok – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

JKR: W moim mieście wyrąbali Małpiak… – a miał być Park linowy – aktualizacja – prezentacja

Małpiak-siekierezada: rewitalizacja, karczunek czy rabunek?

Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…

KO: Czy w Busku „rewitalizacja” równa się dewstacja?

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RADIO BIAŁYSTOK: Prawie 250-letnia sosna z Mielnika jest w dobrym stanie – ocenili specjaliści”

  1. […] RADIO BIAŁYSTOK: Prawie 250-letnia sosna z Mielnika jest w dobrym stanie – ocenili specjaliś… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl